Travanj 25, 2024, 05:33:53 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Zašto ne preporučujem upotrebu keramike u filterima manjeg volumena (litraže)  (Posjeta: 47442 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline veco

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1237
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Slavonski Brod
Odg: Zašto ne preporučujem upotrebu keramike u filterima manjeg volumena (litraže)
« Odgovori #100 u: Kolovoz 08, 2011, 18:40:44 poslijepodne »
Odlična je ova tema malo je zamrla, ali svakojakih se iskustava moglo pročitati ovdje :up:

Konkretno kod mene što se tiče načina filtracije i filter materijala je takva da imam jedan mrijesni akvarij 30l sa mojim starim mrijesnim parom ramireza koji se mrijeste u njemu i došao je do te faze da već mjesecima nema filtera samo jedna micro protočna pumpica koja daje laganu cirkulaciju...
Ramirezi se mrijeste konstantno, bilje raste fenomenalno (pogestemon helferi) jedino je na dnu deblji sloj poroznog granupora kojeg su očito kolonizirale bakterije i koji vrši nitrifikaciju (nešto sam se vodio sistemom cikliranja i filtracije kao u morskom akvariju)


P.S vodu mijenjam ne baš često ;)

Offline Saša Petrić

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 133
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Velika Gorica
Zašto ne preporučujem upotrebu keramike u filterima manjeg volumena (litraže)
« Odgovori #101 u: Listopad 30, 2013, 22:38:11 poslijepodne »
Odlična tema i još bolja rasprava nakon toga, Ali ja sam svoj Jbl ipak napunio do vrha Symbiontom i Siporaxom! Meni se tak sviđa! :-) Doduše on ne spada u kategoriju malih!


Sent from my iPad using Tapatalk - now Free

Offline thorus

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 505
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zgb, Jarun
Odg: Zašto ne preporučujem upotrebu keramike u filterima manjeg volumena (litraže)
« Odgovori #102 u: Studeni 01, 2013, 09:12:58 prijepodne »
Imao sam prilike nedavno ući u priču sa dizajniranjem (ili hrv. projektiranjem) velikih recirkulacijskih filtracijskih sustava za akvarije.
Dosta sam istraživao i znanstvene i tehničke literature, i priča sa filtriranjem je puno kompleksnija od pukog protoka kroz filter.
Osnovni pojam koji opisuje granu znanosti koja se bavi uzgojem i održavanjem akvarijskih, vrtnih jezerskih i robogojilišnih sustava se zove akvakultura.
Dobar časopis (znanstveni u current contents bazi podataka) je Aquaculture engineering.
U njemu u zadnjih 10 godina izlaze članci o akvakulturi i posebice problemu filtriranja.
Veliki doprinos su napravila ribogojilišta gdje zbog ekonomskih razloga iznimno bitno održavati vodu čistom.
Ipak je to ozbiljnije u gospodarstvu negu u hobijima.
Tako da toplo preporučam koga god zanima definitivno konzultirati znanstvenu literaturu.


Offline ZliBrka

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1815
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Beli Manastir
Odg: Zašto ne preporučujem upotrebu keramike u filterima manjeg volumena (litraže)
« Odgovori #103 u: Studeni 01, 2013, 12:44:19 poslijepodne »
Hvala na preporuci!

Ako ti nije problem sumiraj nam saznanja do kojih si dosao u vezi filtriranja, protoka, izbora filter materijala...
Ima nas koji nemamo trenutno internet kod kuce, a zanima nas.
"Dišemo slobodno jedino kad nas s drugima povezuje zajednički cilj koji nadilazi naše JA."  Zemlja Ljudi

Offline thorus

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 505
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zgb, Jarun
Odg: Zašto ne preporučujem upotrebu keramike u filterima manjeg volumena (litraže)
« Odgovori #104 u: Veljača 02, 2014, 23:14:45 poslijepodne »
Želim podijeliti sa vama nabolji izvor koji lijepo objašnjva problematiku i dimenzioniranje biofiltracije:
http://ag.arizona.edu/azaqua/ista/ISTA7/RecircWorkshop/Workshop%20PP%20%20&%20Misc%20Papers%20Adobe%202006/7%20Biofiltration/Nitrification-Biofiltration/Biofiltration-Nitrification%20Design%20Overview.pdf
Nigdje se ne spominje efekt koji je kolega plavi opisivao,već su opisani fenomeni koji su bitni (slide broj 31).
Te novi filtracijski trendovi u Europi u ozbiljnim uzgajalištima + referenca: Aquacultural Engineering 43 (2010) 83–93
Ili recimo metodologija za uspoređivanje filtarske učinkovitosti : Aquacultural Engineering 34 (2006) 403–416
U ovom zdnjem radu su se proizvođači dogovorili o metodologiji uspoređivanja filtracije.
Stoji:
Citat:
As manufacturers of biofilters we feel that it is important that our customers have a standardized set of criteria that can be used to compare the many different commercially available biofilters on the market today. The purpose of this paper is to show
how a variety of manufacturers size their own filters, establish commonalities between the methods and suggest, to the engineering community, the needs of the industry that are required to develop a uniform sizing criteria. Similarities in sizing
methodologies include standard information supplied by the consumer (system volume, feed rate, etc.) as well as those estimated
by the manufacturer (TAN production, and hydraulic requirements). Differences in sizing methodology include the use of in situ
nitrification and system flushing. From the various examples of biofilter sizing, it is clear that manufacturers use a sizing
methodology based on either an areal or volumetric TAN conversion rate (ATR or VTR). As manufacturers, we should be able to
publish ATR or VTR for each of three trophic levels (oligotrophic, mesotrophic and eutrophic) with appropriate correction
factors for water temperature and salinity. A standardized labeling system that would allow system designers to accurately and
rapidly determine which biofilter(s) meet their needs is proposed. We leave it to the engineering community to devise a
standardized scheme by which VTR values could be determined to facilitate this comparison.