Ožujak 29, 2024, 16:42:46 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Kako preseliti sav sadržaj akvarija u drugi akvarij?  (Posjeta: 1619 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline viktori

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 744
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Kako preseliti sav sadržaj akvarija u drugi akvarij?
« u: Studeni 23, 2014, 11:33:57 prijepodne »
Pozdrav,

Moram preseliti sav sadržaj akvarija u drugi akvarij, ukljucujuci ribe, bilje, podlogu i dio vode. Imam zaciklirani vanjski kanister filter koji je sigurno ok, bar sto se cikliranja tice.

Medjutim, brine me podloga. Kad budem selio sve to skupa, u podlozi se nalaze otrovi koje kada preselim sve u novi akvarij necu moci zadrzati u podlozi, otici ce puno toga u vodu.

Stari akvarij je 150l 100x40x40, novi akvarij je Rio 125, oko 100l.

Najbolje sto mi je palo na pamet za sad, a da to mogu sa samo ta dva akvarija:
- izvaditi kantu vode iz starog, svu faunu strpati u tu kantu
- izvaditi drugu kantu vode iz starog, svu floru iz starog strpati u drugu kantu
- isprazniti vodu iz starog akvarija
- izvaditi podlogu u kante, vrece, stogod

- preseliti sve na novu lokaciju

- potpuno isprazniti novi akvarij
- postaviti podlogu u novi akvarij, posaditi bilje
- naliti svjezu vodu u novi akvarij
- ukljuciti zaciklirani filter u novom akvariju
- kantu sa faunom koristiti za prilagodbu faune na novi akvarij i novu kemiju
- pustiti faunu da divlja u novom akvariju
- mjenjati 50% vode svaki drugi-treci dan sljedeca 2 tjedna (?)

Da li je ovo ok za faunu ili cu ih potrovati? Da li je uopce potrebna toliko cesta promjena vode uz zaciklirani veliki filter i unutarnji Rio 125 filter koji se tek ciklira?


Imam i akvarij od 50l, ali ne bih u njega pustao faunu iz velikog jer ce biti jako prenatrpan. Iako i taj od 50l ima stabilan i zacikliran filter, a i ovaj vanjski veliki kanister mogu staviti na njega. Ali kasnije ce biti muka pohvatati faunu i staviti u ovaj novi od 100l jer je 50l jako zabiljen.

Dodatna komplikacija je sto je stari 150l u Rijeci, a novi Rio 125 u Zagrebu, sve to treba napraviti na dvije lokacije, uz prijevoz faune u kantama na odrediste.

Neki savjeti, trikovi? Misljenja? Jesam stogod propustio? Ima netko neku bolju ideju?

Hvala,
Viktor
« Zadnja izmjena: Studeni 23, 2014, 11:37:09 prijepodne od viktori »

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Kako preseliti sav sadržaj akvarija u drugi akvarij?
« Odgovori #1 u: Studeni 23, 2014, 12:10:54 poslijepodne »
pa jedino kaj mi se cini problem je prijevoz riba RI-ZG.
Kaj se tice podloge, prvo maknes ribe pa izvadis cim vise vode i onda vadis podlogu tako da sve sto izadje ostane u tih par litara i to je to. Ja sam masu puta radio generalke tako i nikad problema.

Offline viktori

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 744
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Kako preseliti sav sadržaj akvarija u drugi akvarij?
« Odgovori #2 u: Studeni 23, 2014, 12:19:44 poslijepodne »
Dakle nije problem otpustanje otrova iz stare podloge nakon sto je stavim u novi akvarij i nalijem svjezu vodu?

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Kako preseliti sav sadržaj akvarija u drugi akvarij?
« Odgovori #3 u: Studeni 23, 2014, 12:44:00 poslijepodne »
pa to sve ili barem velika vecina ce ti ostati u onih par litara kad ju krenes vaditi van. Ako i imas kakavih plinova oni ce sigurno izaci tako da ne vidim kaj bi ti trebalo biti problem. Koja je podloga uopce?

Offline viktori

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 744
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Kako preseliti sav sadržaj akvarija u drugi akvarij?
« Odgovori #4 u: Studeni 23, 2014, 13:04:08 poslijepodne »
JBL Aquabasis Plus i preko toga JBL Manado. Akvarij koji rasformiram je star nekih 6-7 mjeseci i fino izgleda. Podloga je kupljena nova kada sam pokretao postav.

Žao mi ga je rasformirati ali moram jer sam se preselio.

Ne brinem se pretjerano puno za transport faune jer ce sve biti samnom u autu, imam grijanje. Do sada nisam imao problema vrijednih spomena, a vec sam preselio par akvarija iz Ri u Zg.

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Kako preseliti sav sadržaj akvarija u drugi akvarij?
« Odgovori #5 u: Studeni 23, 2014, 13:17:33 poslijepodne »
gle, ja bih ti preporucio da taj manado isperes onako lagano koliko se da u nekom ne pregrubom cjedilu, ne zbog toga sto ima ili nema nego zato da maknes aquabasis koliko se da jer se tak i tak vec potrosio i onda dalje nastavis samo sa manadom jer se on u tih 6-7 mjeseci vec "napunio" hranjivim elementima.
Ali ne bi tu trebalo biti nikakavih problema. Takve stvari su problem uglavnom kod zemlje ili nekih drugih uradi sam podloga koje su jako bogate hranjivim tvarima. Nijedna od ovih gotovih podloga ti nije toliko hranjiva da bi ti nekakvim cupanjem biljke toliko narusio kvalitetu vode da dodje do pomora. Cak i soil koji je puno hranjiviji od ovih samo CEC podloga nije problem kad prodje onaj prvi period u kojem ispusta amonijak.