Ožujak 29, 2024, 16:24:55 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Elos protiv zida  (Posjeta: 23665 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline s@ki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 413
    • DIY audio Hrvatska
Odg: Elos protiv zida
« Odgovori #75 u: Siječanj 03, 2017, 15:52:35 poslijepodne »
hmm.. sigurno ima pametniji način od toga da ju lijepo zamolim  :punch: :D
dremelom po kamenu ili ?
ps. kam ju napičit, jel može nisko ostat? (djeluje da joj niš ne fali)
diy-audio.com.hr

Offline phrsak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 364
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pregrada - Zagreb zapad
Odg: Elos protiv zida
« Odgovori #76 u: Siječanj 03, 2017, 16:14:08 poslijepodne »
Ako je na LR onda možeš sa "cvikcangama". Napravi to kad su svjetla ugašena, tada su ricordee zatvorene.

Staviš na mjesto sa dovoljno svijetla, protok toliki da se ne uguši u svom izmetu.
Pored sive digitate recimo...

Offline Kizo 2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 342
  • Spol: Muški   Dob: 61
  • Lokacija: N.Zagreb
Odg: Elos protiv zida
« Odgovori #77 u: Siječanj 03, 2017, 21:38:54 poslijepodne »
kamen sa NeznamKakSeZoveImaMaleSmeđeCrvenePolipeNaZelenojBazi montiporom i ricordeama

Montipora confusa i moraš je čim prije odvojiti. Kad ti ricoredee narastu, uništiti će ju do kraja.
A nije to Capitata?

Offline phrsak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 364
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pregrada - Zagreb zapad
Odg: Elos protiv zida
« Odgovori #78 u: Siječanj 03, 2017, 23:09:26 poslijepodne »
Da je rekao netko drugi, reko bi da nije. A ovak ću ostati tiho i proložiti slike  :respekt-ss:


http://www.igreklik.com/slike/images/25760935306518411497.jpg
http://www.igreklik.com/slike/images/98121074866962904138.jpg

Offline josko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 227
Odg: Elos protiv zida
« Odgovori #79 u: Siječanj 09, 2017, 20:18:46 poslijepodne »
.....Staviš na mjesto sa dovoljno svijetla, protok toliki da se ne uguši u svom izmetu.
Pored sive digitate recimo...

 Prhsak ja imam sasvim drugo iskustvo sa Yumama i protokom , (ako se dobro vidi Yume su a ne Floride ) vole one dobar protok  srednji pa i jaci dok nije direktno u njih usmjeren !Oko svjetla podnose kao i Floride vise svjetla od Discomosa i  Rhodactisa !!
  Slab je protok los jer one uzimaju i aktivno hranu tako da preslab protok dovodi do gladi a i do blijedjih boja !
Ja osobno ih drzim na grebenu gdje ima vise protoka i jace svjetlo , floride na pijesku

Offline phrsak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 364
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pregrada - Zagreb zapad
Odg: Elos protiv zida
« Odgovori #80 u: Siječanj 09, 2017, 23:07:14 poslijepodne »
Tako je :up:
Inače, ricordee mi rastu i na jačem (ne jakom/turbulentnom) i na slabijem protoku, te na mjestima sa manje i više svijetla gotovo podjednako.
U citiranom postu smo mislili na montiporu, pa sam tako predložio mjesto za nju, nakon što se odvoji od ricordea. Florida nije spomenuta. -?


Stric Kizo jel capitata il confusa ? :icecream:



Offline josko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 227
Odg: Elos protiv zida
« Odgovori #81 u: Siječanj 09, 2017, 23:22:44 poslijepodne »
 Prshak , a ok , mislio sam da mislis na Ricordeu  -?
Moj opis odnosio se na Yume a za Floride slazem se u potpunosti sa tobom ( sad sam uvecao sliku i sa naocalama vidia kako treba )  :)

Offline Kizo 2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 342
  • Spol: Muški   Dob: 61
  • Lokacija: N.Zagreb
Odg: Elos protiv zida
« Odgovori #82 u: Siječanj 10, 2017, 17:44:48 poslijepodne »
Mislim da je ipak confusa, ali evo slike moje capitate
pa usporedi.

Offline s@ki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 413
    • DIY audio Hrvatska
Odg: Elos protiv zida
« Odgovori #83 u: Siječanj 22, 2017, 23:35:12 poslijepodne »
evo da se malo javim sa par slika za slikovnicu.
Dictiota se povukla u zadnjih tjedan dana masovno, bez nekakvog mog utjecaja. Vjerojatno ju je splašilo moje razmišljanje o nabavci foxface-a. :)
Čak se i ostatak kamena prilično počistio pa vjerujem da sam kroz 2-3 tjedna bez algi.pogotovo ako nabavim kakvog algara.
Na svim koraljima je vidljiv rast, čak je i srebrni caliendrum pustio na sve strane kakvih 5mm grančice a zapravo je bio samo kaj ne krepa. Doduše na ovim slikama i nije nešto fotogeničan al inaće skroz ok izgleda.
Plavu montiporu sam malo podrezao da joj prilagodim rast, nabavio sam i komadić crvene pa ih sve smjestio kod caliendruma na desni kamen.
Lijevi dugački greben je po vrhu praktički prazan, tu će SPSovi ...kad već budu...
Nistrati i fosfati i dalje nemjerljivi.
Jaše me pomalo boje. Izbilo mi ljubičastu iz stilopore, kate i lobofilije, te zelenu iz platice. Stilopore obje su roze, kata ima bijele "pipke" i plave vrhove a platica je krem. blah..
Histrix se oporavlja i vraća boju.

:)
diy-audio.com.hr

Offline Marko Jurković

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 240
  • Spol: Muški   Dob: 28
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Elos protiv zida
« Odgovori #84 u: Siječanj 23, 2017, 00:29:06 prijepodne »
Super napreduje, za lar tjedana kad se alga povuce bit ce bomboncek. Koraljima moguce da fali hrane pa su zato izgubili boju, kad dodu ribe bide se sve popravilo i sjelo na svoje mjesto :) :up:

Poslano sa mog SM-G925F koristeći Tapatalk


Offline s@ki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 413
    • DIY audio Hrvatska
Odg: Elos protiv zida
« Odgovori #85 u: Siječanj 23, 2017, 00:56:23 prijepodne »
Eto mjerkao ja zadnih pol sata. Dakle, izgleda da sam ubacivanjem 6 cromisa uspio dic nitrate na jedva mjerljivu razinu ovom testu,pa bih sad rekao da su negdje izmedju 0,5 i 1.
E sad,nesto drugo mene buni totalno.
Jedino sto doziram je kh, 10ml dnevno i to je cak previse jer kh laaagano raste. Danas je na 7.9
Od 13. Do danas je ca narasao ja sa 420 na 460 i mg sa 1400 na 1520.
Dakle, 13. Sam kjerio,nakon tog zamjenio 40l mora i dozirao 10ml sode i 10ml mineralnih soli,te maxi coral a i b,ali ne i ca i mg.
Neznam kako bi 10%vode diglo vrijednosti toliko,osim ako sol nema veze sa deklaracijom, ili mi je mozda ph vriti pa se topi pijesak itd pa zato ili refraktometar ne mjeri dobro pa mi je salinitet putaj boga koji.
Ima 4.opcija?
diy-audio.com.hr

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: Elos protiv zida
« Odgovori #86 u: Siječanj 24, 2017, 20:44:26 poslijepodne »
zar soda ne podiže ostale vrijednosti ?

Offline s@ki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 413
    • DIY audio Hrvatska
Odg: Elos protiv zida
« Odgovori #87 u: Siječanj 25, 2017, 16:07:33 poslijepodne »
kako ?
diy-audio.com.hr

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: Elos protiv zida
« Odgovori #88 u: Siječanj 25, 2017, 17:55:39 poslijepodne »
Sorry, pomješao sam sa gašenim vapnom


Sent from my iPhone using Tapatalk

Offline s@ki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 413
    • DIY audio Hrvatska
Odg: Elos protiv zida
« Odgovori #89 u: Siječanj 30, 2017, 10:59:00 prijepodne »
Mali update za slikovnicu.
Od zadnjeg javljanja uplivao je foxface i dogmizao mespilia globulus.
Foxface je praktički u 2 dana satrao sve alge veće od par mm tako da je sada ostao samo tanki sloj ala mahovina po kamenu. Zeko i dalje zoblje pa vjerujem da će uskoro kamen biti čist.

Malo sam promjenio scape maknuvši kamen gore desno jer je na to mjesto došao nekakav troprstić :) pa sam napravio još jedan "most" na desnom grebenu prema sredini.
Noviteti po pitanju koralja su zelena acropora, plava millepora te tamnozelena montipora i još jedna zeleno siva montipora za koju mi je kizo 5 puta rekao kako se zove ali sam zaboravio :D

Planiram nabaviti još zelenu i rozu milleporu za gornji dio lijevog grebena.

Također, bilo bi super ubaciti nešto crveno, štapičasto, tu skroz lijevo ispod zelene acropore a iznad glabrezensice ali nemam uopće ideju što, gdje od koga ? :)

Parametre mora sam upristojio, sada su:
CA 400
MG 1340
KH 7.5
PO4 0.01
NO3 0.5-1
Bio je zajeb sa soli jer mi je na friško zamješanom moru bilo puno više Ca i KH i MG nego što je deklarirano.
Sol ću poslati u AF na analizu a oni su već vrlo velikodušno poslali novu kantu na moju adresu.

Moguće je da je dictiota otišla upravo radi visokog MG u akvariju, šta god bilo da bilo, super da je nema :)

Ostaje još farbanje koralja, nadam se da će doć na svoje sada kad su parametri stabilni.
diy-audio.com.hr

Offline galebant

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 119
Odg: Elos protiv zida
« Odgovori #90 u: Siječanj 30, 2017, 12:31:50 poslijepodne »
A koliko si dugo vrtio tu sol vodi
prije stavljanja u tank?
 

Offline s@ki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 413
    • DIY audio Hrvatska
Odg: Elos protiv zida
« Odgovori #91 u: Siječanj 30, 2017, 13:04:45 poslijepodne »
Obično zamješam kantu ro vode i soli skupa sa grijačem i pumpom 8000l i pustim da se vrti dok mi se druga kanta ne nacijedi pa onda prebacim pumpu i grijač u drugu a u ovoj prvoj vrti dalje neka mala pumpica parsto litara, eventualno zamjenim opet, sve ovisno kak mi vrijeme dozvoli.
Prilikom ovog testiranja pustio sam da ta pumpa i grijač vrte kakvih 3 ili 4h.
Taman i da se u nekom slučaju nije sve izmješalo (ššto sumnjam) sigurno se zamješalo u akvariju, gdje sam imao višak ca i mg a samo sam dozirao kh, pa ide u prilog ovom naknadno napravljenom testu.
diy-audio.com.hr

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Elos protiv zida
« Odgovori #92 u: Siječanj 30, 2017, 13:12:44 poslijepodne »
Obično zamješam kantu ro vode i soli skupa sa grijačem i pumpom 8000l i pustim da se vrti dok mi se druga kanta ne nacijedi pa onda prebacim pumpu i grijač u drugu a u ovoj prvoj vrti dalje neka mala pumpica parsto litara, eventualno zamjenim opet, sve ovisno kak mi vrijeme dozvoli.
Prilikom ovog testiranja pustio sam da ta pumpa i grijač vrte kakvih 3 ili 4h.
Taman i da se u nekom slučaju nije sve izmješalo (ššto sumnjam) sigurno se zamješalo u akvariju, gdje sam imao višak ca i mg a samo sam dozirao kh, pa ide u prilog ovom naknadno napravljenom testu.

Mjesat najmanje 24 sata. Ako mislis da je promjesano tako sta ne vidis da je mutno varas se. Naime problem je sta kristali soli ako nisu zamjesani kako treba mogu ostetiti tkiva riba i koralja. Moj ti je savjet minimum 24 sata. Ja inace vrtim 48 sati.

Offline zarkec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 312
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagorje zelene
Odg: Elos protiv zida
« Odgovori #93 u: Siječanj 30, 2017, 13:15:03 poslijepodne »
navedenome mogu u prilog ureći da sam jednom zamiješao more, zagrijao i ulio u akvarij. neki koralji su bili ko ofureni, te iz njih počela ko neka sluz lebditi... sada kada radim, vrtim more barem 8 sati te ostavim da odleži preko noći barem i toga nema... očigledno je friško zagrijano nekako "prejako" ili što već...
Sve je prolazno. Osim prolaznosti, ona je stalna.

Offline s@ki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 413
    • DIY audio Hrvatska
Odg: Elos protiv zida
« Odgovori #94 u: Siječanj 30, 2017, 13:31:41 poslijepodne »
taman i da su letili komadići soli i rezali kamen u letu opet ne vidim kakve veze to ima s činjenicom da su izmjereni parametri mora viši nego što bi trebali biti?
Na kraju, ako i pretpostavimo da neotopljeno do kraja ima više nego što treba, onda će dokraja otopljeno imati još više. zar ne?

zarkec, da nisi previše zagrijao  ? :)
diy-audio.com.hr

Offline josko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 227
Odg: Elos protiv zida
« Odgovori #95 u: Siječanj 30, 2017, 13:34:16 poslijepodne »
Mislim da to najviše zavisi od soli koja je ! Osobno ne stavljam odmah ali recimo RedSea preporučuje da se odmah stavlja posebno Pro sol , radio sam i tako nikakvih problema nije nikad bilo!
Isto preporuku kaže i Tropic Marin !
Svakako so mora biti razmućena i voda bistra !!
Moram  pogledati video tj pročitati od RedSea  tačno objašnjenje zašto tako  preporučuju znam nešto se gubi iz soli ako stoji  !

Offline zarkec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 312
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagorje zelene
Odg: Elos protiv zida
« Odgovori #96 u: Siječanj 30, 2017, 13:35:55 poslijepodne »
taman i da su letili komadići soli i rezali kamen u letu opet ne vidim kakve veze to ima s činjenicom da su izmjereni parametri mora viši nego što bi trebali biti?
Na kraju, ako i pretpostavimo da neotopljeno do kraja ima više nego što treba, onda će dokraja otopljeno imati još više. zar ne?

zarkec, da nisi previše zagrijao  ? :)

ne, taman kolko je trebalo...
Sve je prolazno. Osim prolaznosti, ona je stalna.

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Elos protiv zida
« Odgovori #97 u: Siječanj 30, 2017, 13:36:57 poslijepodne »
taman i da su letili komadići soli i rezali kamen u letu opet ne vidim kakve veze to ima s činjenicom da su izmjereni parametri mora viši nego što bi trebali biti?
Na kraju, ako i pretpostavimo da neotopljeno do kraja ima više nego što treba, onda će dokraja otopljeno imati još više. zar ne?

zarkec, da nisi previše zagrijao  ? :)

Moj navod nije bija vezan za parametre promjesane soli nego savjet da ne stavljas sol ako nisi misa najmanje 24 sata ! Naravno samo savjet sta se mene tice mozes i nakon 10 min.

Offline s@ki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 413
    • DIY audio Hrvatska
Odg: Elos protiv zida
« Odgovori #98 u: Siječanj 30, 2017, 14:03:29 poslijepodne »
Mislim da to najviše zavisi od soli koja je ! Osobno ne stavljam odmah ali recimo RedSea preporučuje da se odmah stavlja posebno Pro sol , radio sam i tako nikakvih problema nije nikad bilo!
Isto preporuku kaže i Tropic Marin !
Svakako so mora biti razmućena i voda bistra !!
Moram  pogledati video tj pročitati od RedSea  tačno objašnjenje zašto tako  preporučuju znam nešto se gubi iz soli ako stoji  !

Red sea kaže da se zamješa voda, pusti da se kompletno otopi (samim time izbistri) i zatim ulije u akvarij jer u suprotnom zbog zagrijavanja i konstantnog miješanja može doć do "precipitation reaction" ma kakav god prijevog na hrvatski bio :)
Zapravo dolazi do kemijske reakcije u kojoj se kationi i anioni pomiješaju u nešto teško ili uopće ne topivo. Nisam kemičar pa dozvolite loše objašnjenje :)
Prema njima će se ta tekućina ipak otopiti do kraja kada se stavi u akvarij ali da, tom logikom je daleko bolje staviti odmah nego kasnije.


Vezano uz AF sol koju koristim, njihova preporuka je da se iskoristi unutar 15ak min od miješanja, naravno ako se dobro promješa i sve otopi a s time stvarno nisam vidio problem. Ovo prvenstveno vrijedi za probiotic sol, dok reef sol može stajati zamješana.
diy-audio.com.hr

Offline josko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 227
Odg: Elos protiv zida
« Odgovori #99 u: Siječanj 30, 2017, 14:55:46 poslijepodne »
S@aki hvala na odgovoru , sad sam i ja  to našao !
Još jednom provjerio za RedSea isto 15-20 min od mješanja ! Pod gore pomenutim uvjetima !
Tu isto ne vidim nikakav problem oko AF ne mogu ništa reci jer nikad nisam koristio niti jedan njihov produkt !  Šta radim znam mjenjati povremeno od moje stalne soli RS pro u TM ili FM sol kako bi dodao Nove elemente koje jedna vrsta nema( dovoljno )  i tako držim ravnotežu elemenata !