Ožujak 29, 2024, 00:58:55 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Elos protiv zida  (Posjeta: 23643 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline s@ki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 413
    • DIY audio Hrvatska
Odg: Elos protiv zida
« Odgovori #150 u: Ožujak 15, 2017, 09:01:07 prijepodne »
Renta .. rasvjeta je reflekta, 8x54W ATI T5 lampi, na nekih 15ak cm od površine vode. Lampe su stare cca 6mj.

trpimirovich ..  tako sam nekako i ja zaključio pa sam počeo sa target feedingom kao što napisah u prošlom postu. Sad koliko je moj čušpajz s kojim ih hranim ispravan ili ne, vidjet ćemo :)
Što se teorije o otpadu tiče, složio bih se jer mi skimer radi mazut :) dok je u starom akvariju neovisno o tome dal je na suho, mokro kak god bio prilično svjetliji. Zoaći su meni krenuli polako s rastom, imam kričavo crvene/narančaste koji su od 2 glave došli na 10ak , ostale je teško procijeniti jer su u startu nešto veći.


I da se malo pohvalim.. iako sam rekao da neću anemonu stavljati u akvarij (bar ne klasičnu buble tip) naletio sam na sniježno bijelu magnificu (nažalost slika je takva kakva je).
Slučajno sam prolazio kraj Pet centra s malom i kao "idemo vidjet zeku" :) i skužim živinu.Ribe su im katafakingstrofa, nemači smeđi umjesto narančasti itd. no sve znate. Ova živina je došla prošli petak i navodno je tek od pon u ponudi pa sam vjerujem naletio u pravi tren prije nego što su ju uspjeli ubit.  :dead:
Obzirom da nisam kod nikog vidio bijelu anemonu odmah je bilo "kiizooooooo jel postoji bijela anemona ili će ova koju gledam krepat za pol sataaaa?" :D
Malo istraživanja, pa zaključili da ipak postoji bijela, al da bi mogla narast velika pa je iskusniji ubojica bangajaca :devil: savjetovao micanje svih ficleka s vrha desnog grebena i pustit da tamo raste. Voli jako svjetlo i protok pa se nadam da neće biti šetanja po okolo.
Nemači su se napizdili unutra u manje od 5 min, nije se ni primit pošteno uspjela.



diy-audio.com.hr

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: Elos protiv zida
« Odgovori #151 u: Ožujak 15, 2017, 09:16:45 prijepodne »
Moje iskustvo sa magnificom su ta kada sam ju nahranio sa kozicama počela je šetati, kada je polovila sama što je kružilo od hrane po aq(račiće i sl) bila je mirna! Imao sam priliku u Austriji kupiti prekrasne fakat rijetke anemone kod nas ih nikada nisam vidio ali sam ih drage volje pustio kolegi jer mi je dosta "trčanja" za njima! Moje su obožavale strimicu!
Trpimirovich kakvu ti rasvjetu imaš!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Offline s@ki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 413
    • DIY audio Hrvatska
Odg: Elos protiv zida
« Odgovori #152 u: Ožujak 15, 2017, 09:18:12 prijepodne »
od jučer se nije makla milimetar. samo se raširila (inaće je skoro dupla nego na slici). nećemo izazivati vraga.dobro joj je tu gdje je  :D
diy-audio.com.hr

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: Elos protiv zida
« Odgovori #153 u: Ožujak 15, 2017, 09:19:05 prijepodne »
Naprvi joj kavez i miran si ! :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Offline s@ki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 413
    • DIY audio Hrvatska
Odg: Elos protiv zida
« Odgovori #154 u: Ožujak 15, 2017, 09:24:22 prijepodne »
ma bio u bauhausu potražiti bodljikavu žicu al imaju samo željezne pa se bojim da mi hrđa ne pomuti parametre vode... Dragi Lastane, imaš li bolju ideju ?  :punch:  :D

NAvodno ne šetaju ako imaju dobar protok i hrpu svjetla, te dobiju hranu na tom mjestu. Tvoje iskusto je pak suprotno. lol
diy-audio.com.hr

Offline zarkec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 312
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagorje zelene
Odg: Elos protiv zida
« Odgovori #155 u: Ožujak 15, 2017, 09:44:02 prijepodne »
moja se u godinu dana nije pomakla ni 2 cm. očito iskustvo do iskustva...
Sve je prolazno. Osim prolaznosti, ona je stalna.

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Elos protiv zida
« Odgovori #156 u: Ožujak 15, 2017, 09:58:01 prijepodne »

Trpimirovich kakvu ti rasvjetu imaš!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ja imam na pico tanku jednu kinesku lampu od 36W. 12 LED-ica po 3W, 1 deep red, 4 royal blue, 2 blue, 1 cyan, 2 white, 1 green,  1 UV. Barem je tako specificirano iako ja to baš ne vidim, osim bijele, crvene, zelene i plave  :D
Sve spojeno preko kontrolora TC420.

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Elos protiv zida
« Odgovori #157 u: Ožujak 15, 2017, 11:28:08 prijepodne »
Renta .. rasvjeta je reflekta, 8x54W ATI T5 lampi, na nekih 15ak cm od površine vode. Lampe su stare cca 6mj.


Ne kažem da je to uzrok ali mogao je biti.. No, rasvjeta je dovoljno blizu vode, konzola je odlična (imao sam je) a vidim da imaš i 4 bijele lampe što je isto dovoljno (taman, idealno za dobar rast).
Meni je svojedobno isto bio problem slabog rasta SPS koralja prije još 5-6 godina iako je sve na papiru bilo ok...i onda sam samo čekao, sve održavao normalno i za par mjeseci je buknuo rast, akropore je teško bilo držati pod kontrolom tada.. :D   
Hoću reći, ako sve radiš propisno onda malo strpljenja još fali da se sve u akvariju posloži i da se koralji udomaće..tada će krenuti rast.

Offline s@ki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 413
    • DIY audio Hrvatska
Odg: Elos protiv zida
« Odgovori #158 u: Ožujak 15, 2017, 11:39:41 prijepodne »
strpljen spašen..znam :D
no uvijk kopka ono "jel radim nešto krivo?" pa na kraju napraviš upravo to što nisi smio :D
diy-audio.com.hr

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Elos protiv zida
« Odgovori #159 u: Ožujak 15, 2017, 11:43:59 prijepodne »
Ako sam išta naučio u ovih 10 godina morske akvaristike je: prčkaj što manje, kemijaj što manje, uvodi nove stvari i eksperimente što rijeđe i ako baš moraš onda postepeno (apsurdno, jer tako najbrže i najlakše učimo ali zna imati pogubne posljedice na koralje i izgled akvarija), drži se osnova i ČEKAJ, niš drugo. ;)

Offline phrsak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 364
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pregrada - Zagreb zapad
Odg: Elos protiv zida
« Odgovori #160 u: Ožujak 15, 2017, 14:11:49 poslijepodne »
Isto sam vjerovao da nemam rast, dok nisam skužio da mi više magnet ne prolazi između koralja i stakla.
Ak nema bijelog ruba ili vrhova ne znači da ne raste. Možeš biti lud ko ja pa namažeš šubler sa maslinovim uljem i pratiš...

Offline s@ki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 413
    • DIY audio Hrvatska
Odg: Elos protiv zida
« Odgovori #161 u: Ožujak 15, 2017, 15:40:05 poslijepodne »
štima. no ako raste, onda padaju ca, kh i mg. zar ne?
a ako ne padaju, onda ni ne raste  :nerd:
uh što sam pametan :D
diy-audio.com.hr

Offline zarkec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 312
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagorje zelene
Odg: Elos protiv zida
« Odgovori #162 u: Ožujak 15, 2017, 17:28:04 poslijepodne »
Rekao je veliki mislilac: Ako zelis pobijediti, ne smijes izgubiti!

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk

Sve je prolazno. Osim prolaznosti, ona je stalna.

Offline phrsak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 364
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pregrada - Zagreb zapad
Odg: Elos protiv zida
« Odgovori #163 u: Ožujak 15, 2017, 18:42:31 poslijepodne »
štima. no ako raste, onda padaju ca, kh i mg. zar ne?
a ako ne padaju, onda ni ne raste  :nerd:
uh što sam pametan :D
Način mjerenja je vrlo važan ako radiš analizu u relatvnom kratkom vremenskom periodu. Dakle bitno je da uvjek radiš na isti način.
Nije isto ako jednom mjeriš na dnevnom svijetlu, a drugi put pod lampom. Tempo ukapavanja reagensa kod Ca testa. Mg test kod red sea se radi u fazama koje moraju biti precizne kako bi točno izmjerio. Postotak izmjene vode i dal je izmjena prije ili poslije mjerenja i šta od elemenata tom izmjenom vode ubacuješ.

Offline Pamook

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1697
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija
  • Stark Raving Mad
Odg: Elos protiv zida
« Odgovori #164 u: Ožujak 15, 2017, 20:12:43 poslijepodne »
Ako sam išta naučio u ovih 10 godina morske akvaristike je: prčkaj što manje, kemijaj što manje, uvodi nove stvari i eksperimente što rijeđe i ako baš moraš onda postepeno (apsurdno, jer tako najbrže i najlakše učimo ali zna imati pogubne posljedice na koralje i izgled akvarija), drži se osnova i ČEKAJ, niš drugo. ;)

upravo to - NE DIRAJ i bit ce sve OK.... ali vecinom to ne pali, pa onda bude upitnika....

a ako je nesto u morskoj osnovni pojam onda je to vrijeme - da li je nesto bolje ili losije moze se vidjeti tek kroz mjesec-dva, najcesce i dulje, naravno osim ako se uzme litru sanitara i uspe u tank, onda nema potrebe cekati toliko dugo.


srecom, danas postoje razne bocice za razne popravke stanja u tanku, i srecom - ne kostaju puno.... dovoljno je to sto imamo dodatke za crvenu boju, zelenu boju i plavu boju.... a dogodine ce bit i dodaci za suptraktivno mijesanje boja, jer ce se pokazati da ovi za aditivno ne rade dobro (a i cinjenica da za suptraktivno treba 4 bocice umjesto 3 (crna se prodaje zasebno), eeeee to je osmijeh na licu trgovca)....

no, opet me hvata pa cu ovdje stat  :D :D :D
O mjeseče, sunčeva guzico.
Što siješ, a ne griješ.....
Pizdo.

Offline s@ki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 413
    • DIY audio Hrvatska
Odg: Elos protiv zida
« Odgovori #165 u: Ožujak 15, 2017, 21:59:58 poslijepodne »
Amater... Ja imam bocice za.cmyk
diy-audio.com.hr

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Elos protiv zida
« Odgovori #166 u: Ožujak 16, 2017, 09:27:33 prijepodne »

... složio bih se jer mi skimer radi mazut :) dok je u starom akvariju neovisno o tome dal je na suho, mokro kak god bio prilično svjetliji...


Točno to, pjena je gusta, tamno smeđa, tolko čvrsta da diže poklopac skimmera!

Offline s@ki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 413
    • DIY audio Hrvatska
Odg: Elos protiv zida
« Odgovori #167 u: Travanj 07, 2017, 09:15:12 prijepodne »
gdje je jedna, mogu bit i dve  :D

next project: anemona kockica pokraj velikog...  :a078:
al ima vremena dok ne prerastu ovaj kamen :D
diy-audio.com.hr

Offline phrsak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 364
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pregrada - Zagreb zapad
Odg: Elos protiv zida
« Odgovori #168 u: Travanj 22, 2017, 18:57:27 poslijepodne »
Jesi dobio rast i možda boje ?

Offline s@ki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 413
    • DIY audio Hrvatska
Odg: Elos protiv zida
« Odgovori #169 u: Travanj 25, 2017, 10:44:22 prijepodne »
rast jesam i to na relativno bedast način.
Prema testovima elementi nisu padali ništa pa sam počeo dozirati po 2ml dnevno ballinga i pratiti što se dešava. Izgleda da sam ga malo "prodrmao" jer su nakon 2-3 dana počeli padati pa sam polako dizao do nekkih 6-8ml dnevno. Pratio sam KH sa Hanna-om no sa reagensom kojem je istekao rok trajanja. Doduše usporedio sam isti u 3-4 navrata sa dobrim reagensom i sa 2 druga testa pa sam nekako zaključio da je dovoljno dobar da s njim nastavim. I onda mi se desila nebuloza. Jedan dan mjerim 7.9 i odlučim drugi dan ne dozirati ništa da vidim koliko će past. I padne na 6.4  :dead:
E sad dal je i prije pao pa nisam izmjerio dobro ili je iz nekog razloga fakat moguće da je toliko pao neznam... prije sam sklon vjerovati grešci u mjerenjima.
Uglavnom, ponovo doziram i zadnjih par dana sam sa po 6ml tekućina ujutro i navečer došao na 7kh , danas moram provjeriti no pretpostavljam da ću tu biti oko 7.2 i smanjiti dozu na 10ml dnevno koliko vjerujem da će biti za održavanje vrijednosti.
Ljubičasta stylopora, plava i crvena(narančasta) finger montipora imaju bijele vrhove s tim da je rast najviše vidljiv na montiporama. Crvenkasta je kojih cm-cm i pol narasla ali ima samo 2 grančice tanke koje idu u vis. Plava se prilično razgranala i čini mi se da će biti prilično gust grm kada se razraste.
Plava Mileopora je dobila 2 izdanka po par mm, ništa značajno ali i ona i zelena mileopora su pustile bazu pa se nekako tješim da ne rastu dok ne naprave dobru bazu.
Pamukova plava  :nerd: acropora je i dalje zelena  :D a ona tvoja smedja s plavim je mislim krepala ili samo što neće.
S druge strane, onaj ficlek ljubičaste montipore se oporavio u toj mjeri da je od male flekice preživjelog "mesa" ponovo obrasao cijeli "štapić" (čini mi se skroz u krug, nisam vadio da vidim od iza) i radi gore dva izdanka.i nije bijel više nego ljubišast :)
Nešto zoača se podijelilo, sarco je prilično raširen i neon zelene boje, glabrezensica se podijelila, mogla bi uskoro i opet koliko mi se čini ali su joj polipi tip u pol ili trečinu očekivane duljine.

Trenutna borba su dinoflagelati(ili diatoma, jebiga) koji mi se nalove prvenstveno na zadnjem staklu .Taj proces od čistog stakla pa do nečeg što treba čistiti traje po tjedan dana i uredno se skine brzim potezom grube strane spužvice i ostane tu i tamo koja fleka za postrugati žiletom. Ništa oko čega bih paničario ALI: odvoji se onaj "končić" i pluta akvarijem i naravno zapne ili na hisitrix ili na pociloporu. (za razliku od svih slika dinoflagelata s neta ovog mog nema po pijesku, kamenu niti radi mjehuriće ali s vrmeneno radi končiće).
Zadnjih tjedan dana imam igrariju oko toga pa više puta dnevno ispušem koralj onim "turkey basterom" no pocilopori se to nikako ne sviđa jer je danima zatovrena i vidim znakove STN. Jupi Jupi.
Dal ju muče alge ili pad kh ili oboje, sam bog zna.

Boje, hmm.. neonke
Mileopora je došla smeđa, sad je pripadajuće plava odnosno zelene boje, tumida je original zelena, zeleni sarco je neon svjetlozeleni, kata je i dalje presvijetla i sl.
Smanjio sam dozu bakterija na pola preporučene a gfo nisam mijenjao sada skoro 2mj.(ima ga možda dcl).
Jedini efekt je laaagani mjestimičan zeleni film po kamenu.

Hranjenje: prstohvat listića oko 18h i još jedan oko 12-1 kad već idem spat.
Dvaka 2-3 dana zamjenim ovaj prvi sa pol kockice zaleđene hrane.
Svako jutro (cca 2h nakon gašenja svjetla) klopa za koralje, tu miješam AF ABE (potropio vitamnie, nisam kupio druge :)) i Sicce Calanus i neki FM prašak te ponekad i "naribane" smrznute hrane. Nemam neki određeni ritam, ponekad samo otopim calanus i po 2 kapljice aminokiselina i vitamina, ili energyi builda, ponekad dodam i FM prah i tako. Sve ide target feedingom i najvipše se vidi na caulastreama, pogotovo ako dodam smrznutu,  koje su bez toga full ispuhane.

Poslikam kad uspijem uloviti cajta :)
diy-audio.com.hr

Offline s@ki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 413
    • DIY audio Hrvatska
Odg: Elos protiv zida
« Odgovori #170 u: Srpanj 07, 2017, 10:10:32 prijepodne »
evo da se malo javim...
borbu s 0 nutrijenata sam dobio... sad se mogu dalje boriti s algama :D
nakon višetjednog svakodnevnog prilično obilnog hranjenja LPSovi su lagano počeli dobivati potrebnu boju i oblik (i dalje ponegdje fali prave boje). Acropora tumida mi je počela propadati, no ona je oduvijek u "li-la" stanju pa se nisam pretjerano brinuo. Kako su nutrijenti narasli, porastao je i rast koralja, posebno vidljiv u potrošnji KH koja mi je u 10ak dana kako sam zanemario mjerenje pala sa nešto ispod 8 na nešto iznad 6.
Sad je muka s ovim tepihom od alge. Ne da se čupat, prekratka je za primiti, po zadnjim mjerenjima su nutrijenti bili No3 0.2 i Po4 0.01. Dakle, ili ona sve pojede pa to zeza mjerenje , ili voli niske nutrijente..
Foxface ne moze sve sam obrstiti.
U medjuvremenu je uplivao salarias, neki crveni wrasse, i linear blenny. MAknuo sam nešto softija, nešto acropora, dvobojnu caulastreu i crvenu anemonu ubacio.
premjestio sam i jednu pumpu na drugi kraj akvarija, sad je protok pitomiji, no sad imam i ponešto cijana i diatome po pijesku.. eh..

Bangajci se pucaju ko bedasti pa sam nakon 2 "ture" kojih je večina krepala, vjerojatno uslijed seljenja i mrdanja, odlučio ovu turu ostavit kod sebe.
Denisu sam oteo ideju, a i vrijeme da napravi box da ih mogu odvojiti.

u međuvremenu, muzjak opet ima puna usta... di cu s njima  :roll:

diy-audio.com.hr