Ožujak 29, 2024, 00:59:28 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: miha reef  (Posjeta: 20864 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Miha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: zg-nv
Odg: miha reef
« Odgovori #50 u: Studeni 24, 2015, 20:49:49 poslijepodne »
Sa dugackom plasticnom hvataljkom,sa time da mi je tri puta pala i dobila par crta od koralja i hvataljke jer sam za skelet primio i izvadio,na to je burno reagirala a ispod je bila heteraktix magnifica i lose zavrsila a posle od toksina i ksenia na drugom kraju tanka,dok sarkofitoni zeleni malo polipe vadi a smedi jos ne,sta se tice rezanja moze i u tanku,ali bolje vani jer ako pusti vise toksina a nedaj boze da pozeleni ko meni i izbaci sve toksine pa pola akva zatvoreno ili krepa.

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: miha reef
« Odgovori #51 u: Studeni 25, 2015, 09:20:59 prijepodne »
Ovo s rezanjem me malo zabrinjava. Prije ili kasnije morati ću baš sinulariu skresati a to mogu jedino u akvariju... Nisam znao da ispuštaju toksine u toj  mjeri da mogu ostali koralji pokrepati?

Offline Miha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: zg-nv
Odg: miha reef
« Odgovori #52 u: Studeni 25, 2015, 10:02:12 prijepodne »
Gledao sam videa di ljudi bez problema fragiraju meke koralje u tanku,doduse niko nije spominjao da je imao kakvu havariju,ali se spominje da mogu otrovati vodu.Sigurno ima forumasa koji su rezali tj. Fragirali softye i nije se desilo nista,samo dobar skalpel i cisti rez.Mozda je moj dogadaj 1:10000 da se desi,tko ce znati,Pogledaj malo na you tube filmice pa prouci kako rade,ili neka se neko javi sa foruma tko je imao iskustva sa fragiranjem softya,nebi trebao biti problem

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: miha reef
« Odgovori #53 u: Studeni 25, 2015, 12:12:16 poslijepodne »
Osobno sam nedavno "kida" dvi sinularije bez problema. Prvo je malo pogladis  :D da se uvuce, onda uzmes nozice i lipo otkines onako zdravo seljacki sta se kaze. Moram priznat da nisam do sada vidija da je nekome sinularija prouzrocila havariju. Za svaki slucaj iman novu dozu ugljena i pokreni ga ako nisi kad je okines. Eto moje iskustvo.

p.s. Ovo zdravo seljacki se ne odnosi da kidas "deblo" nego samo krakove ka da maslinu kidas  ;)

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: miha reef
« Odgovori #54 u: Studeni 25, 2015, 12:30:54 poslijepodne »
Što se tiče fragiranja mekih u akvariju sarkići i sinularije spadaju u "najtoksičnije"
dakle problem nastaje kada taj koralj umire ili se naravno fragira u akvariju tada počinje otpuštanje enormne koncentracije toxina.
Koliko je meni poznato u prirodi iste ne jede nitko tako da je to jedan od dokaza toxičnosti.
Ja am u početku exspanzije iskusio što znači fragirati sarko u akvariju-imao sam nakon nekoliko uzastopnih rezanja jedne mrcine -ljepi pomor ne riba ali određeni koralji su otišli papa-ne odmah već nakon nekoliko puta iste radnje

Dakle fragiranje može biti jednostavno i bezbolno, na način izvadite koralj za fragiranje van akvarija -neće umrijeti ni nakon 10 minuta,bez brige ali treba vam minuta uvrh glave
Uzmeš oštar sklapel i cak tamo di hoćeš-ne trgati,kidati,čupati jer na taj način otvarate više pora kroz koje se oslobađa toxin i sporije zarasta.

fragove i fragirani koralj ne u akvarij već same zasebno u poseban akvarij ,veću kantu,pumpu,aktivni ugljen i drugi dan možete sve vratiti u akvarij bez bojazni za ostale stanovnike jer se koralj za to vrijeme na rezovima već počeo regenerirati i ne otpušta ništa više u vodu.

Sve ostalo je vrijeme dok ne sazrije u jedinku i formira se.

život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: miha reef
« Odgovori #55 u: Studeni 25, 2015, 12:59:53 poslijepodne »
ostar noz ili skare, precizan i brz rez tako da se koralj sto manje mrcvari, sve se moze u akvariju izvesti, posebice sinularija, nema je potrebe vaditi, a ako je veliki primjerak to je najcesce i nemoguce jer obraste oko grebena pa pokusajem vadjenja samo kidate koralj, brzi i precizan rez i sve prolazi bez problema. ugljen obavezan ali njega i onako koristimo, nikakve druge pripreme, kante i ostalo nije potrebno, nikd nisam imao problema s fragiranjem niti jednog koralja.

nista ti nece krepati, kako rekoh, ostar noz je imperativ, da rez bude sto "cistiji", tupi ili nedovoljno ostar noz ne reze, vec kida, samim time vise ostecujes tkivo koralja, sto moze stvoriti prbleme.... a i ne mora.... kirurski skalpel, jednokratni par kn u apoteci, i to je to, bitno je sve presjeci u jednom potezu, takav rez najmanje ostecuje tkivo oko samog reza, i sinularija se ponovo otvara vec nakon pola sata-sat od fragiranja, a na rezanom mjestu nastavlja rasti vrlo brzo.

Isto vrijedi i za gljive, sarco, kenya tree, xenie....sve u akvariju, i sve bez posljedica ikakvih.

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: miha reef
« Odgovori #56 u: Studeni 25, 2015, 13:06:23 poslijepodne »
Protjubao sam i proguglao :)
Znači prvo pogladiti da se stisne a onda odrezati višak i dobro sve filtrirati preko svježeg aktivnog ugljena  :up:
Nije još vrijeme ali za dva ili tri mjeseca ću svakako morati.
Fragove nemam gdje staviti pa će morati u smeće.

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: miha reef
« Odgovori #57 u: Studeni 25, 2015, 13:10:05 poslijepodne »
Protjubao sam i proguglao :)
Znači prvo pogladiti da se stisne a onda odrezati višak i dobro sve filtrirati preko svježeg aktivnog ugljena  :up:
Nije još vrijeme ali za dva ili tri mjeseca ću svakako morati.
Fragove nemam gdje staviti pa će morati u smeće.

Kao sta sam napisa bitno je pogladit :D a sta se tice smeca i bacanja fragova vrime ti je za jedan nano za pocetak  :D

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: miha reef
« Odgovori #58 u: Studeni 25, 2015, 13:24:34 poslijepodne »
fragiraj ujutro odmah nakon paljenja svjetla, ili jos bolje navecer prije gasenja, kad se koralj vec sam od sebe pocme skupljati....

s obzirom da ionako nemas niti veliki primjerak sinularije, niti adekvatno mjesto za fragove, neznam sto ti drugo preostaje, probati pokloniti-prodati je zeznuto, em je frisko fragirani koralj, em nemas pocetnu masu da dobijes frag neke pristojne velicine, a komadic ce vjerovatno tesko uspjeti, sve i da ga imas gdje ostaviti da se oporavi i uhvati za neku podlogu.

Offline Miha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: zg-nv
Odg: miha reef
« Odgovori #59 u: Studeni 25, 2015, 13:38:40 poslijepodne »
To se zove forumski duh za pomoc :klap:.steta bacanja rade pokloni nego baciti dobro se dobrim vrati bar u fragovima :D,bio bi dobar jedan 200-800l

Offline s@ki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 413
    • DIY audio Hrvatska
Odg: miha reef
« Odgovori #60 u: Studeni 25, 2015, 13:47:46 poslijepodne »
ja sam uspio nehotice "fragirati" sinulariu tako što sam maknuo kamen na kojem se djelom držala.
Uredno sam "ogulio" komad kakvih 5x20mm i uredno se drži i dalje na tom kamenu i polako raste :D
Nikakve štetne posljedice po akvarij i stanovnike nije bilo.
diy-audio.com.hr

Offline Miha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: zg-nv
Odg: miha reef
« Odgovori #61 u: Studeni 25, 2015, 14:06:34 poslijepodne »
I sami komad koji sam dobio je odrezan i nikakvih posljedica nije bilo u tom tanku,ali eto nespretno premjestanje i na kraju hvatanje za sami skelet rezultiralo je burnim prepadom koralja.koralj velicine sake pocme se stiskati i izbacivati vodu iz sebe da mislis da ce se otopiti u rukama a krajnja velicina manja od prsta kad je stala sa izbacivanjem toxina i vode,fascinantan organizam i mehanizam obrane ocito.

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: miha reef
« Odgovori #62 u: Studeni 25, 2015, 14:51:49 poslijepodne »
Ako cemo se vodit logikom da kada se koralj stisne izbacuje toksicnu tekucinu iz sebe onda bi svaku vecer bio pomor svega u tanku bar u mene jer sinularije se svake veceri nakon sta se upali moonlight smanju za minimalno 5 puta :D

Offline Miha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: zg-nv
Odg: miha reef
« Odgovori #63 u: Studeni 25, 2015, 15:06:07 poslijepodne »
Slazem se sa time i meni moja sinularija i kenytree se stisnu na vecer,ovo je bilo nevjerojatno puno vise nego navecer kad se stisne.glavno da je proslo bez vecih problema.

Offline Miha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: zg-nv
Odg: miha reef
« Odgovori #64 u: Veljača 17, 2016, 11:58:57 prijepodne »

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: miha reef
« Odgovori #65 u: Veljača 17, 2016, 12:23:22 poslijepodne »
 :klap:
Nego daj ti nama malo sump pokaži, s čim se to filtrira i kako.. :nerd:

Offline Miha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: zg-nv
Odg: miha reef
« Odgovori #66 u: Veljača 17, 2016, 12:31:06 poslijepodne »
Nema sampa,unutarnji preljevni sa zivim kamenom,keramicki valjcici, zeolit i naravno hang on skimer u nutra. :)

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: miha reef
« Odgovori #67 u: Veljača 17, 2016, 14:37:53 poslijepodne »
Miha  :up: :klap:. Reci mi kako hranis ovoga chelmona ? Jede suhu ?

Offline Miha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: zg-nv
Odg: miha reef
« Odgovori #68 u: Veljača 17, 2016, 14:50:46 poslijepodne »
Kod mene je 3mj.jede zaledene misis i krill,otopim ih u vodi zagasim pumpe i malo po malo pustam hranu da  pada.imam video kad stignem pustim ga,to mi je prvi pokusaj sa njime pa cemo sada viditi,sta se tice suhe jos nije poceo,ali pokazuje naznake da bi.

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: miha reef
« Odgovori #69 u: Veljača 17, 2016, 15:01:32 poslijepodne »
Nema sampa,unutarnji preljevni sa zivim kamenom,keramicki valjcici, zeolit i naravno hang on skimer u nutra. :)
Zeolit? To čujem da ekipa stavlja, kaj to radi?

Offline Miha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: zg-nv
Odg: miha reef
« Odgovori #70 u: Veljača 17, 2016, 16:44:56 poslijepodne »
Kod mene je u probi jedno 3-4 mj.smanjuje amonijak i fosfate,meni bilo interesantno jer svako dva tri mj.promjenim 60-70l mora.nakon 1 mj.vidio vidljive pomake sta se algi na zadnjem staklu tice i strim pumpama,nisam ih cistio nikako 3mj.

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: miha reef
« Odgovori #71 u: Veljača 18, 2016, 09:41:05 prijepodne »
kako držiš zeovit u preljevnom, koliko grama na koju litražu,kako često ga mjenjaš

Offline Miha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: zg-nv
Odg: miha reef
« Odgovori #72 u: Veljača 18, 2016, 10:25:43 prijepodne »
Zeolit je upakiran u plasticnu mrezastu vrecicu,a stavljam ga pasivno 450g na 300l.A u preljevu je ovako:povratna pumpa na dnu,na to tropsko sitnio kamenje pa keramicki valjcici u vrecici i na to zeolit,po potrebi aktivni ugljen ako se sjetim promjeniti ili staviti :D.i na kraju,na vrhu svega toga utopio hang on skimmer.preljev ima 18l kao kanister filter :D

Offline Miha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: zg-nv
Odg: miha reef
« Odgovori #73 u: Veljača 29, 2016, 08:55:01 prijepodne »
Evo da i ja napisem koju ali ne dobru.Nakon ubacivanja jedne nove ribe u sustav stanje je lose za ribe,prvo se pojavio ich kojeg sam rijesio u 2-3 dana,a dva dana posle kao ukleto,chelmon prvi iz cista mira,plivao boja super bez icha jede,onda odrasli bangajac cist jeo,boja ko slika i ...,bispinosus mamu mu njegovu pocelo od njega,jeo plivao u k...c,Hepatus tri dana se borio kao da mu crijeva vise jebo m...,ljek na vrijeme,i cesnjak prije toga jutros zaspo u mukama koda da je tijelo bilo paralizirano,blijed sa nekom bijelom farbom na sebi,naravno velvet mater u p....,a za njim i nemo koji nije imao ni ich,sta ostalo u borbi,zuco i dva Nemaca i Dimidiatus kojemu skidam kapu,nisam vidio da riba moze biti marljiva i pedantna kao on,u jednome trenu nije vise mogao ni jesti parezite.Eto toliko od mene,mislim da sam se pomirio da riba nece biti u akva ako ove prezive,bar ne tako skoro.Naravno,ubuduce pazim jos bolje gdje kupujem,jer mislim da se svi ne drze pravila prodaje riba,bitna je zarada.javim kako ce biti dalje

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: miha reef
« Odgovori #74 u: Veljača 29, 2016, 10:13:44 prijepodne »
Baš mi je žao. Što stvarno tako na jednom može buknuti bolest u morskom? U slatkovodnom nisam nikada tako nešto doživio.