Ožujak 29, 2024, 12:25:45 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: pomoć oko planiranja biljnog akvarija  (Posjeta: 36296 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: pomoć oko planiranja biljnog akvarija
« Odgovori #125 u: Ožujak 26, 2010, 15:26:05 poslijepodne »

OF: Cannibale gle ovako, nisam ti ja nekakav tip koji ce nesto nekom govorit, al mi je vise dop**** ispravljat tvoje postove i tvoje tvrdnje redovito, a ispravljat cu dokle god sam na forumu. Kakve veze ima sta je smiksano sve skupa i sta ce dodavat sve zajedno? Nadalje, na ovom siteu nikad nije bilo pljuvanja po drugom siteovima i clanovima, pa bi bio red da tako ostane. Koga briga sta si ti alergican na tipa i taj site? Ajde malo smiri zivce vise i prestani stalno komplicirat di ne treba. Ako mi imas sta za napisat dalje neka ne bude ovdje da ne offtopicarimo temu.



gledaj lp, uza svo dužno poštovanje prema tvojem teoretskom znanju...ovo kaj si napisal mi može samo moderator ili admin napisat..kaj to tebe toliko muči di ću ja neš za nekog napisat, ima ovdje ljudi koji odgovorni za to, a po mojem to nisi ti..

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: pomoć oko planiranja biljnog akvarija
« Odgovori #126 u: Ožujak 26, 2010, 15:31:22 poslijepodne »
Ne, ne..tice se mene itekako ako ja moram redovito ispravljat tvoje netocne tvrdnje, pa ispada da je aquscaping nekakva inteletualna filozofija i visa nauka, a ne nesto sta moze svatko radit. Ja ti nemam teoretsko znanje nego samo prakticno sa hrpu aquscapeova iza sebe, i oprosti sta sam to voljan prenjet drugima.

Kao sta sam napisao vec, ako mi imas sta dalje za napisat nek to ne bude ovdje jer je ovo tema o akvariju, a ne tvoja i moja.

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: pomoć oko planiranja biljnog akvarija
« Odgovori #127 u: Ožujak 26, 2010, 16:16:02 poslijepodne »
Ne, ne..tice se mene itekako ako ja moram redovito ispravljat tvoje netocne tvrdnje, pa ispada da je aquscaping nekakva inteletualna filozofija i visa nauka, a ne nesto sta moze svatko radit. Ja ti nemam teoretsko znanje nego samo prakticno sa hrpu aquscapeova iza sebe, i oprosti sta sam to voljan prenjet drugima.



molim te samo da mi kažeš ovako javno gdje si ih sve ispravljal???

a o ovom bi se moglo diskutirat, a za znanje hvala što ga prenosiš dalje..
sorry na OT ribica, ostalo ćemo riješit preko pp-a.

Offline Ribica plava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 289
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Osijek
Odg: pomoć oko planiranja biljnog akvarija
« Odgovori #128 u: Ožujak 26, 2010, 19:47:10 poslijepodne »
Ništa dečki...samo da se vi meni ohladite i da ne bude frke bespotrebne.

Mene samo zanima, šta da radim u pogledu algi

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Odg: pomoć oko planiranja biljnog akvarija
« Odgovori #129 u: Ožujak 27, 2010, 07:29:08 prijepodne »
Ništa dečki...samo da se vi meni ohladite i da ne bude frke bespotrebne.

Mene samo zanima, šta da radim u pogledu algi
Evo odgovor leži u co2, citirat ću što ti je Lp napisao : 'Dotad pojacaj co2 na mjehuric svake 2 sekunde''  i  'bez brige samo pojacaj co2''
Nemoj čekat da se smjesa potpuno ugasi, čim počne slabiti navečer mixaj novu.
« Zadnja izmjena: Ožujak 27, 2010, 07:37:12 prijepodne od ibanezfrelon »

Offline Ribica plava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 289
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Osijek
Odg: pomoć oko planiranja biljnog akvarija
« Odgovori #130 u: Ožujak 27, 2010, 09:32:17 prijepodne »
Znači, treba proći neko vrijeme? Jer ja imam toliku količinu co2, a imam alge.

A makro, sve kako sam i do sada?

Offline Pampa1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 491
  • Spol: Muški   Dob: 64
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
  • wywh
Odg: pomoć oko planiranja biljnog akvarija
« Odgovori #131 u: Ožujak 27, 2010, 12:52:43 poslijepodne »
po iskustvu s mojim akvarijem (koji je btw isti kao tvoj, ali s 55W svjetla) mogla bi malo pojačati profito, ono što piše na kutiji je neka srednja vrijednost, ti si pojačala svjetlo, dodaješ co2 i makro, slobodno pojačaj i profito, ali i pričekaj da ti još neko to potvrdi, da ne bi bilo ...
ja dodajem dnevno 1 ml profito i 1 ml EC na 55W koje punom snagom po novom režimu radi 6 sati, ostalih 6 sati je 15W gro-lux i čekam kako će se to pokazati

nitko nema znanja da ti točno kaže što treba, svi mi možemo dati neke smjernice, ali na tebi je da promatraš svoj akv i budi strpljiva, ako nešto promjeniš treba vremena da se to odrazi na stanje u akvariju

« Zadnja izmjena: Ožujak 27, 2010, 13:01:16 poslijepodne od Pampa1 »
..:: Zagreb, Dubrava ::..
Do not argue with an idiot. He will drag you down to his level and beat you with experience.

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: pomoć oko planiranja biljnog akvarija
« Odgovori #132 u: Ožujak 27, 2010, 13:10:25 poslijepodne »
A makro, sve kako sam i do sada?

Prvo oprosti sta smo ti malo zacinili temu...

EI ti radi na principu da je jedino svjetlo ogranicavajuci faktor biljkama, a ostalog co2 i gnojiva da nikad ne fali. Osnovno je imat co2 i cirkulacije po akvariju za odredenu kolicinu rasvjete. Ako je tako, onda visak hranjivih tvari nece uzrokovati alge. Velikom promjenom vode tjedno, izbacis ces sta biljke ne potrose. Kolicina kojom ces gnojit vezana je za kolicinu biljaka.

Ovo sta sad imas smiksano, da dodas 5 ml je za full gusto zasađeni sa jakom rasvjetom. Sama procjeni kakav je akvarij i koliko je biljaka, ili stavi sliku da mi procjenimo i prema tome se ravnas, da li 5 ml ili manje. Obicno ide na pocetku manje dok se biljke ne razrastu.

I opet, ne znam jesam vec rekao to negdje  :D, moras imat strujanja kroz akvarij da dodje gnojiva i co2 do biljaka. Inace ti nikakve koristi od toga, samo problemi onda. Gnojivo je najmanje bitno u cijeloj prici jer ga se lako doda, puno je bitnije rijesit co2 i cirkulaciju.

Aj pisemo se...samo naprijed.  ;)

p.s. imas dva clanka na portalu o protoku vode i filtraciji.





Offline Ribica plava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 289
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Osijek
Odg: pomoć oko planiranja biljnog akvarija
« Odgovori #133 u: Ožujak 27, 2010, 15:13:26 poslijepodne »
Super hvala vam...Slikicu sad trenutnu ne mogu staviti, ali imam od neki dan, pa bi mogla poslužiti, slikala sam u srijedu.

Ono što mene brine je da  mi bilje raste ko' ludo i da je polysperma koju sam dobila prije nekih 2 tjedna ne više, izrasla toliko da će sutra biti van vode sigurno. Na očigled sve raste. Otkinem grančicu, sutra je već tu novi izbojak i evo ti biljke...Nisam na to navikla uz stare uvjete jer je onda bilo obrnuto što bih zasadila nije mrdalo baš ništa i samo je propadalo...

Evo sličice od prije neki dan iako je stanje od onda već promijenjeno po pitanju polysperme...a friške fotkice tek prekosutra, jer je mama dobila fotić na korištenje pošto je otišla na neki put,






Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: pomoć oko planiranja biljnog akvarija
« Odgovori #134 u: Ožujak 27, 2010, 15:49:45 poslijepodne »
Mic po mic i uhvatit ćeš poantu...jedino sa svjetlom kontroliras rast biljke. Kad ja ili netko drugi iskusniji kaze manje svjetla, onda prvenstveno to kazemo zbog manje odrzavanja akvarija jer biljke ne rastu tako brzo i ne trebas co2 i gnojiva toliko. Sve je sporije i lakse uskladit. Ako ti je previse brzo smanji period osvjetljenja na 8 sati, pa nece tako brzo rast.

Svjetlo - co2 - makroelementi - mikroelementi   - tako to ide. Manje svjetla manje svega, al kreces od svjetla uvijek.

Ove svoje otopine makro mozes slobodno dodavat 1/2 na tu kolicinu biljaka, mozda cak  i manje. To sta imas biljaka nije ni priblizno gusto zasaden akvarij. Kad razrastes polyspermu jos i kad se sve drugo razraste krenut ces dodavat vise gnojiva. Samo pikaj te vrhove pored da dobijes grm. Kad svladas uzgoj bilja onda cemo pricat o aquascapingu.  

Pomoc tebi ovdje bit ce putokaz svim pocetnicima u aquascapingu, stoga pitaj ako ti nesto ne bude jasno. Bit ce mi drago pomoc. ;)
« Zadnja izmjena: Ožujak 27, 2010, 15:55:09 poslijepodne od lp »

Offline Ribica plava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 289
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Osijek
Odg: pomoć oko planiranja biljnog akvarija
« Odgovori #135 u: Ožujak 27, 2010, 16:00:07 poslijepodne »
Još da pikam polyspermu? Dragi mi je već prigovorio da sam napravila džunglu od akvarija s tom polyspermom....E sutra ću je recnuti i onda piknuti, samo bježi mi od stakla prema sredini, jel da reckam tu granu koja bježi prema sredini ili će to uvijek tako biti....Lijepo su mi i boju dobile.

No nemojte se ljutiti, ali ja opet moram pitati, ali velite da nemam dovoljno bilje mase, znači da dodajem extra previše makro, profita i svega i onda opet šta s algama, kad kažete da njih baš to extra riješava, a ja ne smijem pojačavati dozu.

Znači sada ću dodavati 2,5 ml makro 3x tjedno, profito sam dodavala 0,6 ml, trebam li i njega smanjiti?

Ja se zaista ispričavam ako nekome idem na živce svojim pitanjima, ali moram znati...vidite, ja sam ocijenila da je moj akvarij jako zasađen, a ispada da nije, valjda će biti kada se "dignu" crypte koje imam, zasad su ležeći objekti

Danas baš moram dodati makro 3.put u tjednu i sad da dodam onda već danas 2,5 ml?

Jel mi dolazi u obzir opcija neke ribice koja recimo ima ludi apetit za algama na sagitariji i anubiasu?

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: pomoć oko planiranja biljnog akvarija
« Odgovori #136 u: Ožujak 27, 2010, 18:35:16 poslijepodne »
Još da pikam polyspermu? Dragi mi je već prigovorio da sam napravila džunglu od akvarija s tom polyspermom....E sutra ću je recnuti i onda piknuti, samo bježi mi od stakla prema sredini, jel da reckam tu granu koja bježi prema sredini ili će to uvijek tako biti....Lijepo su mi i boju dobile.

Znas zasto ti je to rekao? Zato jer u manje akvarije ne idu biljke sa vecim listovima kao ta polysperma vec sitnolisne kao sta je hemianthus micranthemoides, Micranthemum umbrosum, Rotala sp. ''green' i slicne...jer ga cine vizualno vecim. Pogledaj moj u uredenju koliki je grm hemianthusa, a isti akvarij.

No nemojte se ljutiti, ali ja opet moram pitati, ali velite da nemam dovoljno bilje mase, znači da dodajem extra previše makro, profita i svega i onda opet šta s algama, kad kažete da njih baš to extra riješava, a ja ne smijem pojačavati dozu.

Znači sada ću dodavati 2,5 ml makro 3x tjedno, profito sam dodavala 0,6 ml, trebam li i njega smanjiti?


Ne rijesavaju makrolementi direktno alge, vec oni omogucuju biljkama da normalno rastu...a dobar rast biljaka sprečava alge. Kad nista biljke ne prijeci u razvoju. Trenutno nemas puno biljaka pa ne moras onda toliko gnojit. Profito mozes dodavat recimo duplo od toga po 3x tjedno...jer proizvodaci upute doziranja sastavljaju obicno za tankove koji nisu sa jakim svjetlom i co2, sta ubrzava rast biljaka. Ako imas u akvariju jaku rasvjetu i co2 onda se ne mozes ravnat po uputstvu.

Jel mi dolazi u obzir opcija neke ribice koja recimo ima ludi apetit za algama na sagitariji i anubiasu?

Naravno...zato i sluze ribe algari da pomognu. Sijamski algojed ce ti pomoc, al ako mislis ikad drzat mahovinu morat ces ga izbacit jer mu je to omiljena hrana. Pazi da ti u ducanu ne uvale flying foxa koji je slican, al naraste duplo i nije upola toliko dobar algar kao sijamski algojed. Crossocheilus siamensis mu je pravo ime. Takoder otocinclusi su idealni (jedno 3 komada bi bili super) ili da ubacis 30-40 kozica, ne bi bilo lose. Ljudi ih znaju jeftino prodavat.

Sve zarazene listove odsjeci skarama, zacas ce narast novi.  ;)
« Zadnja izmjena: Ožujak 27, 2010, 20:02:51 poslijepodne od lp »

Offline acies

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 946
  • Spol: Ženski   Lokacija: zg
  • zagreb
Odg: pomoć oko planiranja biljnog akvarija
« Odgovori #137 u: Ožujak 27, 2010, 18:51:19 poslijepodne »
stalno čitam lp-ja kako piše uz navedeno o važnosti protoka.....stigao mi je novi jači filter prije dva tjedna...živa istina :up:

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: pomoć oko planiranja biljnog akvarija
« Odgovori #138 u: Ožujak 27, 2010, 19:03:53 poslijepodne »
evo jedno pitanje za lp-a, da ne bi ispalo da smo se pokefali i ostalo visjet sve u zraku..i dalje smo si dobri  :D :D :up:

ovako, malo je OT al je vezano za protok..
lp, protok je vrlo bitan za akvarije koji se "bildaju" sa raznoraznim makro i mikro el., znamo iz kojih razloga..
e sad me zanima, dal je moguće držat dobar biljni tank bez jake filtracije, rasvjete i bez kemijanja vode..
sorry na OT al me zanima, hvala  :up:

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: pomoć oko planiranja biljnog akvarija
« Odgovori #139 u: Ožujak 27, 2010, 19:59:52 poslijepodne »
Zasto ne bi bilo moguce?

Sa manje svjetla (tu je ključ svega), pametnim odabirom biljaka i ovisi o biljkama, ako treba dobrom podlogom moze se napraviti super biljni akvarij i bez co2 i gnojenja kroz vodu...u tom slucaju ne trebas ni toliko jak protok koji je vise vezan za distribuciju co2 nego za gnojiva. Easy carbo moze odlicno posluzit isto umjesto co2.

Kad mislim na dobar odabir biljaka...onda recimo ja ne bi u takav akvarij stavljao HM i radio grmove od njega, jer bi mi trebalo 100 godina da naraste kod manje svjetla i bez co2, vec bi se vise orijentirao na paprati, kripte, mahovine, valisnerie. A tko ima iskustva i kreativnosti moze i od dva kamena i drva napravit aquascape.

Evo par scapeova:

1. Bez co2 http://www.aquadesign.pl/galeria_44.htm

2. Sa EC http://www.aquascapingworld.com/forum/aquascape-month/2559-aquascape-november-2009-riverbank.html

3. Moja najdraza metoda...manje svjetla i sa co2 plinovitim http://www.aquascapingworld.com/forum/aquascaping-showcase/2698-240l-mesmers-little-garden.html

Uglavnom puno svjetla nije super i nije dobro...samo tjera na vise posla oko akvarija. Bolje je taman svjetla. Biljke ce rast i sa puno manje svjetla nego sta se misli.

Offline IV@N@

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 739
  • Spol: Ženski   Lokacija: Rijeka
  • Dorado Kras Gotnik
Odg: pomoć oko planiranja biljnog akvarija
« Odgovori #140 u: Ožujak 27, 2010, 20:25:06 poslijepodne »
slažem se! :up:
ja na 72 litre imam 44 w (4 x 11 w ,5700 k )gnojim s ec i profito.podloga je zemlja.bilje buja nema algi a akvarij je startan prije možda 3-4 tjedna.od biljaka imam hemianthus m. ,althernatera r.,e. vivipara,par nekih ludvigija,rotala rotundifolia i sagitarija.
imam pitanje za lp-a:
dal je dovoljan protok vode od 600 l/h?
koja bi bila idealna kombinacija štednih žarulja (jer ove od 5700 k mi daju malo prežuto svijetlo)?
hvala!
Our fears are only what we tell them to be...

Offline Ribica plava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 289
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Osijek
Odg: pomoć oko planiranja biljnog akvarija
« Odgovori #141 u: Ožujak 27, 2010, 20:34:02 poslijepodne »
A da ja lijepo ištekam jednu žarulju? Imam 3 po 15, svaka na svom kablu, tako da mogu i sa svjetlom kemijati.
Možda da probam s tim, ako to bilju neće biti šok.

A ostaviti co2, profito recimo kao i dosada i smanjiti makro na recimo 2,5 po tri puta tjedno

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: pomoć oko planiranja biljnog akvarija
« Odgovori #142 u: Ožujak 27, 2010, 20:39:43 poslijepodne »
malo razvlačim temu u drugom smjeru od naslova iste, al bilo bi dobro kad bi otvorio zasebnu ala aquascape pa da fino odgovaraš na pitanja, uvelike pomažu odgovori  :up:
no..na zadnjem linku mi je zapelo za oko, znači tip koristi co2, al piše da ne koristi nikakve fertilizatore, pa kak je onda moguće imat takav tank?
sorry, al radim na jednom malom projektu, pa bih htio ić bez ičega..pa me zanimaju takve stvarčice, a u biti korisno je da se sazna da se i bez svega može, kak si i reko sam..
ajd odgovori mi na pitanje..hvala  :up:

Offline Ribica plava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 289
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Osijek
Odg: pomoć oko planiranja biljnog akvarija
« Odgovori #143 u: Ožujak 27, 2010, 20:51:02 poslijepodne »
Evo ja ugasila srednju lampu (tako je najbolja kombinacija što se tiče bilja u tanku. Usput sam našla jednu uginulu neonku, zapela iza protočne pumpe, ali nije bila dugo tamo, jer sam danas već gledala baš tu protočnu i nije bilo ništa iza nje (na bočnom mi je staklu zalijepljena, pa se lako uoči).

Sad neka vam ne bude mrsko, pa mi recite ako budem na 30w rasvjeti, mogu li ostaviti co2 kako je bio, profito i makro na 2,5 ml....Kontam da će to utjecati na alge, a bilje ima dovoljno svjetla, tako mi se čini.

Sutra sjeckam polyspermu, pa pikam u kut da bude gušće....

Moram li promijeniti vodu u akvariju ako sam našla uginulu ribicu? Inače mi redovna promjena dolazi u utorak, pa sad što da radim...Neonke su zaista u manjini i kontam da ih za mjesec dana više neću ni imati

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Odg: pomoć oko planiranja biljnog akvarija
« Odgovori #144 u: Ožujak 27, 2010, 20:51:45 poslijepodne »
Kako je ova tema krenula tim smjerom...da se pomogne početnicima, ja ću to iskoristiti za jedno pitanje Lp-ju..

Dakle, moje pitanje se tiče EI doziranja..: jel ima smisla da su prva doziranja nakon izmjene vode ''jača'' od onih pred izmjenu vode?
Znači, da tjedna doza ostane jednaka ali da se raspodjeli npr. ovako: Pon-30% , Ut-25% , Sri-20% , Čet-10% , Pet-10%, Sub-5%

Offline Ribica plava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 289
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Osijek
Odg: pomoć oko planiranja biljnog akvarija
« Odgovori #145 u: Ožujak 27, 2010, 20:59:04 poslijepodne »
Mene isto to zanima, iako mi nije jasno koja je to tjedna količina koja bi se trebala rasporediti...bilo na 3 dana, bilona 6 dana

Offline Pampa1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 491
  • Spol: Muški   Dob: 64
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
  • wywh
Odg: pomoć oko planiranja biljnog akvarija
« Odgovori #146 u: Ožujak 28, 2010, 21:09:30 poslijepodne »
ei je otprilike 3 puta po 8ppm kno3 i 2ppm kh2po4 za makro

ali djeco draga, to je za hight light s jako velikom biljnom masom

tu nastaju problemi, ribica nama govori da ima puuuno biljaka i svi dajemo krive savjete, na slikama se vidi da je to malo biljaka i nije potrebno toliko gnojiti
..:: Zagreb, Dubrava ::..
Do not argue with an idiot. He will drag you down to his level and beat you with experience.

Offline Ribica plava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 289
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Osijek
Odg: pomoć oko planiranja biljnog akvarija
« Odgovori #147 u: Ožujak 29, 2010, 10:18:09 prijepodne »
Ja sam lijepo ugasila srenju lampu, sada sam na 30w, promijenila sam smjesu za co2, ide friška, dodajem profito kao i prije, makro upola manje i vidjet ćemo hoće li se alge povući.

no kako sam neki dan pošpricala mjesta iz koji je "izlazila" zelena končasta alga, sa ec, nje više nema...Ošišala anubias sa crnom algom, jedino ću sada pratiti hoće li se povući crna alga sa sagitarije, jer je ima too much....


Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: pomoć oko planiranja biljnog akvarija
« Odgovori #148 u: Ožujak 29, 2010, 10:55:11 prijepodne »
Ovo je tema od ribice pa cu tu samo na tvoj post odgovarat...za ostala pitanja cemo otvorit posebnu temu.

Dobro si napravila sta si maknula jednu lampu, time si smanjila potrebe biljaka za svim i bit ce ti lakse. Kad se biljke jos razrastu dobit ces bitku sa algama.

Pampa ti je napisao kolicine standardnog EI...po pravilu EI to ide ovako: o svjetlu ovisi koliko ces puta dodat tu kolicinu. 1 , 2 ili 3 puta tjedno uvijek ta kolicina makrolementata. Vise svjetla vise puta. To je Tom Barr, koji ga je izmislio napisao kako bi olaksao svima. Takoder je napisao da je bitan princip EI-a, a ne striktno kolicine. Dodas da nista gnojiva ne fali, resetiras akvarij velikom tjednom promjenom vode i onda ponovo.

A svatko to moze prema svojim potrebama korigirat. Meni je recimo lakse svaku vecer kad hranim ribe nagnojit nego razmisljat kad sam sta dodao dan dva prije. Dodam cini mi se oko 4-5 ppm nitrata, i nesto manje od 1 ppm fosfata.  Znam neke akvariste koji to sve odjednom (trostruku dozu) dodaju, kad mjenjaju vodu, pa opet super. Krajten je tako radio stalno. Nekim pase kako je po pravilu. Netko dodaje pola doze itd. Znaci nije to 10 bozijih zapovijedi...da tako mora biti. Bitan je princip.

I sad opet, ne znam jel sam to negdje rekao  :D, mrzim sta sam napisao 5 recenica o gnojenju, a jednu cu samo napisat o onome puno bitnijem:

CO2 mora biti stalno dosta za odredenu kolicinu svjetla. Cirkulacije da ga odnese biljaka. Ako imas neadekvatan filter malog protoka, i male zapremnine dodavanje gnojiva ce samo pogorsat stvar. Znaci gnojenje je tek na kraju, iza odnosa svjetla i co2, a svi samo pricaju o gnojenju. ;)


« Zadnja izmjena: Ožujak 29, 2010, 11:04:41 prijepodne od lp »

Offline Pampa1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 491
  • Spol: Muški   Dob: 64
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
  • wywh
Odg: pomoć oko planiranja biljnog akvarija
« Odgovori #149 u: Ožujak 29, 2010, 14:02:04 poslijepodne »
približavamo se 11. stranici odgovaranja, a problem je još otvoren  :down:

ako se odabere EI prihrana, treba prihvatiti preporuke koje glase:

za highlight akvarij, dodavanje co2 i puno biljaka: 3x8ppm kno3 i 3x2ppm kh2po4 i to se svodi na predoziranje i obavezna velika izmjena vode 1x tjedno za resetiranje vrijednosti

sve ostalo (nije mastercard :D): smanjiti doziranje na 1x ili 2x tjedno

problem je što nema čovjeka na svijetu koji će ti, na osnovu opisa akvarija, kazati koliko treba dodavati, nema na svijetu 2 ista akvarija i za svaki je potrebno promatranjem doći do nekih vrijednosti, ali nije neka strahota ako se promaši neki ppm -/+, odokativno se pogleda biljna masa, kakvo je svjetlo i po tome se počne dodavati i gleda stanje akvarija

ovo što ti je lp gore napisao crveno nije on izmislio pa da netko eventualno sumnja u to, to je kao neki sveti gral akvaristike, dolje je citat T. Barra koji je uveo principe EI prihrane (namjerno sam copy/paste da stoji tu na vidljivom mjestu):
(bold je ono što se meni čini jako važno)



Confusion about EI and other myths
As this method has become popular, it also has had growth pains.
1. It was never meant to be applied rigidly.
2. It is a simple concept, provide non limiting nutrients without having to test to do so.
3. Adding non limiting nutrients provides the plants with optimal nuterients so folks can rule out deficiencies
4. Precise plant nutrient Deficiencies are not known for most every aquatic plant. This requires a high level of testing and things like fish food, sediments and other potential confounding factors come into play.
5. If you have lower growth, lower light, then you can make safe assumptions like using less nutrients, again, refer to #1.
6. Algae are not nutrient limited in aquariums with fish and plants. Argue this all you want, but you need to research and see what types of nutrient levels will limit algae. They are extremely low and any fish waste and plant decay, leaching etc is more than enough to supply algae with all they need.

7. 90-95% of all algae related issues are due to improper use of CO2.


8. 90-95% of all algae problems are related to improper use of CO2.
There is a good reason to repeat this because folks will forget and blame the nutrient dosing method(and this issue is not limited to just EI, every other dosing routine has the same issues).

9. Measuring CO2 carefully is not easy. It varies, it's influenced by circulation a great deal, it can change 10X in concentration in less than 30-45 minutes.
No other nutrient can change this rapidly, nor is critical to every other nutrient. Algae take advantage of this variation to germinate and establish.
Be very careful in assuming you are 110% positive you have enough, instead, rule out everythign else first, then go about tweaking CO2 and do so slowly, never rush or get impatient.

10. In general, less light is better than more for every method using CO2.
This reduces CO2 demand, if you use higher light, consider having methods to reduce it, control it if any issue come up.

11. EI rules out nutrient deficiencies. While this can rule them out, many find that after adding non limiting nutrients, they still have issues. EI is not solely about nutrients, if the CO2 demand was limited because there was not much PO4, now the CO2 demand is greatly increased. If the CO2 is not also increased to account for this change, then it can lead an aquarists to incorrectly assume that it is the PO4 that is causing the plant or algae issue. However, it is a secondary effect. If the CO2 was controlled correctly in the test, then the algae/plant issue would not have occurred. Such error/s in logic cam lead to false assumptions/conclusions.

12. Make as safe assumptions as you can.

13. Test if you want along with EI. Some do so to get a feel for their aquarium, then no longer test if they are within the target(theirs or EI's etc) ranges. These are choices you make/trade offs and you decide if they are worthwhile for you.
There is no rule that says you cannot test. I suggested testing along with water changes in the past(see 1996-1997 list of levels of parameters thread here). However, testing correctly is not been one of aquarist best traits
These are cheap test kits and with poor resolution, so it is wise to calibrate any test kit before relying on any data obtained from their results. Even 10,000$ lab test equipment is calibrated, this way we know the results are accurate.

14. EI is not based on flowery language, perception or marketing schemes. It is not based on faith. It does not disparage other methods. The results are testable, the concept come from PMDD and the math is even in there as well, I simply posed a few graphs.

15. EI is specific to the water column source of nutrients, however water does diffuse into sediments and can become a source of nutrients to the roots as well.
This does not preclude aquarist from using root sediment sources as well in conjunction with water column fertilizers.

16. Ratios. Hot topic and few really understand anything about it and why it does not matter. Epstein and Bloom are two very well respected researchers on this topic and it really gets down to limiting vs non limiting levels much more than a ratio (see their text: Mineral nutrition of Plants, Principles and Perspectives, 2005). Ratios can save the farmer spending 1000$ on fertilizers and reduce their runoff waste, however, aquarist do not have issues here and the cost is insignificant. Still, a relative range of ratios is not bad either, but with the wide range of species kept and each one having their own set of growth rates, nutrient demands, this seems very difficult to apply in a general way.

17. RR or Redfield ratio, often discussed and cited and folks make a mistake in mass vs atomic number of atoms. A ratio of atoms, number, is 1 P for each N according to marine algae in Redflied's paper.
This is not mass.

P is 30.97 grams per mole
N is 14.01 grams per moles

To convert to mass, you need to multiply N by 2.2, now the RR is 7:2 1, or about 10:1 for NO3/PO4.

Still, this is just what is available from upwelling in ocean systems and is typically under extremely high light, full sun etc. The system becomes limiting after prolonged algae growth.

This is radically different from what occurs in freshwater systems where aquatic plants are involved. FW plants have different ratios, different nutrient sources and cycling, as well as being able to concentrate nutrients from their external surroundings at a much high gradient internally.

18. Inhibiting levels of nutrients, the upper bounds. Generally, this is from osmotic conditions, too much salt basically. Hoagland's modified solution is very rich and is a non limiting nutrient solution. EI is just a similar idea but on the lower end for aquatic plants, above the limiting ranges but not nearly as rich.
Hydroponics and Hoaglands solution has a very long history and test/research background for support.

EI is no where even remotely close to these levels of inhibition.

19. Less light = less demand for nutrients. You can go too far and get so low plants will not grow no matter what the CO2/nutrients, however, it's a very useful way to control the rates of growth for an aquarium and also to control algae until the conditions are corrected. Many have issues with CO2, so using less light makes targeting a good stable CO2 level much easier than say higher light intensity. Thus limiting light makes the most logical sense, not nutrients and CO2 for algae control, for stability, for CO2 issues/nutrient issues, for control of growth rates, for less electrical use, reducing heat, reduction of any and all waste.


20. If the CO2 is not properly added, then EI, nor most any method(unless it limits a nutrient so much that CO2 decreases) will help you. Severely limiting PO4 can reduce CO2 demand, but can be difficult to keep doing. Might as well just use less light, since that's where all growth starts.

You see?
Lots of CO2 talk, very little about nutrients............



Regards,
Tom Barr


« Zadnja izmjena: Ožujak 29, 2010, 14:36:08 poslijepodne od Pampa1 »
..:: Zagreb, Dubrava ::..
Do not argue with an idiot. He will drag you down to his level and beat you with experience.