Ožujak 29, 2024, 07:48:14 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Pico reef  (Posjeta: 89342 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #225 u: Ožujak 10, 2016, 10:16:18 prijepodne »
Može link,baš me zanima što si kupio

http://www.ebay.com/itm/121814700249?euid=a4d77a358c064301b1b2925af8cb79e2&cp=1

Ja sam tražio custom 36W, no mislim da je sve to jedan veliki ''mačak u vreči''... Nisam baš previše oduševljen s lampom, ali to je prvi dojam dok ne podesim modove rada. Na prvu mi je full spektrum previše plav, čini mi se da nije niti približno 36W te da su mi uvalili 18W za cijenu od 36W a ne mogu provjeriti, stavio sam lampu probno na akvarij pa se nadam da sad koralji neće otići k vragu. Nekako mi ima premalo bijelog svjetla. Dosadašnji omjer je bio 1:2 za bijele LED-ice. Stara je bila 27W i obasjavala je čitavu sobu, montirana na veliki hladnjak i izgledala je znatno bolje, profesionalnije od ove nove ali i 5x veća. Ova od 36W to baš i ne radi odnosno ne može obasjati čitavu sobu. Istina je da je na 80% snage, jer ne preporučaju 100% jer su kod testiranja dobili loše rezultate i smanjen vijek trajanja LED-ica (uputa proizvođača). Generalno, lampa je u biti DIY koju je kinez složio od kineskih komponenti. Kontroler je http://www.ebay.com/itm/DC12-24V-20A-5CH-RGBW-RGB-CW-WW-LED-Programmable-Timer-timmer-Dimmer-Controller-/291647704028?hash=item43e78ecbdc:g:G1MAAOSwLqFV-D01 i nema 5ch jer je 5ch ventilator. Sveukupno kad pozbrajam materijal s ebay-a košta oko 95$.
« Zadnja izmjena: Ožujak 10, 2016, 10:37:58 prijepodne od trpimirovich »

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #226 u: Ožujak 10, 2016, 10:45:49 prijepodne »
i cijeli akvarij

Offline Miha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: zg-nv
Odg: Pico reef
« Odgovori #227 u: Ožujak 10, 2016, 11:21:10 prijepodne »
Dobro izgleda lampa,samo treba naci pravi mod rada"samo"netko voli plavije netko svjetlije,samo prati koralje kako se otvaraju.

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Pico reef
« Odgovori #228 u: Ožujak 10, 2016, 13:12:04 poslijepodne »
Teško je ocijeniti ovako preko slike. Kao da je malo dimmana za 36w. Bitno je za sad da se sama pali i gasi i glumi sunce.  ;)

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #229 u: Ožujak 10, 2016, 13:19:44 poslijepodne »
Teško je ocijeniti ovako preko slike. Kao da je malo dimmana za 36w. Bitno je za sad da se sama pali i gasi i glumi sunce.  ;)

Ovako na prvu mi nešto ne štima. Nadam se da je samo početni dojam dok ne savladam podešavanje kanala i ostalog. No činjenica je da ni približno nije jaka kao ona prije a 10W ima više. Sigurno da ima veze i proizvođač LED-ica. Stara lampa je ima Bridgelux 9 komada po 3W, a ova nova je Cree 12 komada po 3W, ali....
Mora proči barem dva tjedna da vidim kako će se ponašati koralji pa ću onda biti pametniji.

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Pico reef
« Odgovori #230 u: Ožujak 10, 2016, 13:26:48 poslijepodne »
Ako si ju podesio za početak na :"Natural Sun/moon cycle Mode." i podesio vrijeme, onda će sama se pojačat i smanjit navečer...

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #231 u: Ožujak 10, 2016, 13:28:54 poslijepodne »
Ako si ju podesio za početak na :"Natural Sun/moon cycle Mode." i podesio vrijeme, onda će sama se pojačat i smanjit navečer...
Ma to ne mogu nači...

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Pico reef
« Odgovori #232 u: Ožujak 10, 2016, 13:42:01 poslijepodne »
Ja nekako gledam ovo:
http://www.fish-street.com/coral_box_moon_led_lighting
ili ovo ali nema još testova dovoljno ni slika pa za sada samo  :o
http://www.fish-street.com/jebao_dense_matrix_led_ak-60

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #233 u: Ožujak 10, 2016, 14:13:32 poslijepodne »
I jedna i druga armatura mi se čine dobre, solidno napravljene i dobro dizanirane. Za onaj tvoj akvarij bih ja uze, kad bih uzimao, Jebao LED. Čisto jer mi je ljepši :)

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Pico reef
« Odgovori #234 u: Ožujak 10, 2016, 14:37:09 poslijepodne »
Javi kad otkriješ tajne rasvjete i prve dojmove... (i meni je Jebao matrix LED bolji )

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #235 u: Ožujak 16, 2016, 06:54:30 prijepodne »
Nakon dva dana igranja našao sam mod koji mi vizuelno odgovara. Generalno, na lampi dominiraju plave ledice 5 komada, cyan 2 komada, true violet 1, onda su tu 2 bijele, 1 deep red i 1 zelena. Tako sam ih nekako uspio prebrojati jer ne mogu gledati u njih kad se upale. Mogu regulirati 4 kanala, svaki s po 3 ledice, ukupna snaga kanala 9W.
CH1 je zelena, true vilolet i blue
CH2 je bijela i deep red
CH3 je blue
CH4 je blue i cyan
CH5 je ventilator

Malo sam se zaletio kako me prevarila plava boja pa sam ganjao ledice na 80%, pa sam malo šokirao cactus pavonu koja mi se čini da je mjestimično pobijelila na vrhovima a pojavile su mu se i one alge s balončićima koje sam odmah povadio van. Nije ih bilo previše, desetak na gorgonii.

Spektar koji je meni ugodan oku sam podesio tako da mi CH2 bijela i crvena u jednom dijelu dana rade na 80%, CH3 i CH4 blue na 10 do 15%, a CH1 violet, blue i zelena na 30%.

Za sada se koralji otvaraju normalno, moram pratiti što će se događati dalje. Nije prošlo još dovoljno vremena da bih mogao napisati realno kakva je lampa.

Jedino mogu napisati da je estetski lijepo složena, dimenzije 9.5x7x4cm, da se ventilator čuje kad radi na 100% recimo kao ventilator na laptopu, nema discoball efekta, boje se ne separiraju..

Na fotki je spektar lampe. Kad sad gledam fotku nism baš siguran da imam negdje zelenu ledicu a ja ju vidim da gori odnosno vidim zeleni odsjaj?
« Zadnja izmjena: Ožujak 16, 2016, 06:59:11 prijepodne od trpimirovich »

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #236 u: Ožujak 18, 2016, 08:31:34 prijepodne »
Imam novo pitanje. Prije neki dan mjerio sam parametre pa mi je KH ispao jedva 3! Dodao sam sodabikarbone i dignuo KH kroz dva dana na 7. Jutros mjerim, KH 4.5... Zašto kod mene tvrdoća rapidno pada konstantno?
Svi koralji izgledaju dobro osim Cactus pavone koja je vjerojatno zbog novog svjetla malo bleatchala ali i dalje svaki dan bujna.
Sinularia je jedan dan skvrčena, drugi dan se raširi preko čitave površine, treći dan se oljušti kao zmija kožu.
Palitoe, xenia, sinularia i gorgonia su mi usred noći potpuno otvoreni. Radi nove lampe imam problem i s temperaturom.
Temperatura je u rasponu od 25.5C preko noći do 27.5C preko dana. Fluktuacija od 2C.

Kako da uravnotežim KH? Što da ubacim u filter? Mg, Ca, nitrati, nitriti, fosfati, sve to je u granicama dozvoljenog osim KH!


Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Pico reef
« Odgovori #237 u: Ožujak 18, 2016, 09:28:01 prijepodne »
Pa i more se po danu grije a po noći malo hladi, tako da to nije nekaj zabrinjavajuće sve dok ne krene dalje...
Za kH neki buffer?! da ispegla vrijednost (neznam, samo kao ideja)

Offline Miha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: zg-nv
Odg: Pico reef
« Odgovori #238 u: Ožujak 18, 2016, 09:36:41 prijepodne »
Mozda se grije radi nove rasvjete a dolaze i topli dani,stavi od kompa ventilator,a jos bolje je stc 1000 spojis grijac i ventilator i miran za uvjek

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Pico reef
« Odgovori #239 u: Ožujak 18, 2016, 09:49:44 prijepodne »
Treba samo temperaturni kontroler i spojit na njega ventilator, grijač neće raditi problema jedino ako se pokvari pa ne prekida...
Hlađenje površine stvara i dodatno hlapljenje vode.

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #240 u: Ožujak 18, 2016, 10:15:21 prijepodne »
Kad dođe ljeto mi nije problem jer je akvarij točno ispod stropne klime pa i preko ljeta radi grijač :) Problem mi je sad ta fluktuacija temperature od 2C. Kako sam svu elektroniku ugurao ispod akvarija u ormarić (ispravljač i kontrolor za LED, zračna pumpa, ATO ispravljač) temperatura se penje na LED elektronici na 50C a u ormariću je 40C tako da odozdola ozbiljno grijem akvarij. Ako 27.5C nije previsoka temperatura za koralje ja ću podići temperaturu na grijaču tako da nemam tkao veliku dan/noć razliku. Ljeti, zaboravio sam napisati, je obrnuto. Preko dana je temperatura super radi klime a po noći se popne i na 30C. Mali je volumen pa se brzo grije i hladi. Možda ću ubaciti ventilator sa zadnje strane ormarića da ispuhuje topli zrak van a mogao bih ubaciti i XPS na gornju oblogu ormarića da izoliram dno akvarija. Tu bi onda došao u obzir STC 1000 kontrolor da ne radi non-stop ventilator. Ako se dobro sjećam, ima netko na forumu ventilatore u prodaji koji rade na 220V i imaju velik protok zraka. Te bi mogao ubaciti na ormarić sa zadnje strane gdje se ne vidi a i ne mogu ih zaliti baš tako lako vodom.



Koliki je neki normalni vremenski rok da se djelomično izbjeljela cactus pavona vrati u normalu nakon što se navikne na nove uvjete?


Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Pico reef
« Odgovori #241 u: Ožujak 18, 2016, 10:18:42 prijepodne »
kh ti nema veze s filterom, koralji ti trose vise karbonata nego kalcija npr. sve u omjerima ali isto kao sto uzimaj kalcij ili magnezij iz vode tako ti uzimaju i karbonat. http://www.reefkeeping.com/issues/2004-12/rhf/
dobra je vjest sto ga mozes jeftino dodavati pomocu sode bikarbone a u filter nemozes staviti nista sto bi ga podizalo koliko je meni poznato. vjerojatno ti tako brzo pada jer je mala zapremina vode a koralji dobro rastu..

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #242 u: Ožujak 18, 2016, 10:28:00 prijepodne »
kh ti nema veze s filterom, koralji ti trose vise karbonata nego kalcija npr. sve u omjerima ali isto kao sto uzimaj kalcij ili magnezij iz vode tako ti uzimaju i karbonat. http://www.reefkeeping.com/issues/2004-12/rhf/
dobra je vjest sto ga mozes jeftino dodavati pomocu sode bikarbone a u filter nemozes staviti nista sto bi ga podizalo koliko je meni poznato. vjerojatno ti tako brzo pada jer je mala zapremina vode a koralji dobro rastu..
Imam ja pripremljenu otopinu soda bikarbone i dodajem ju na dnevnoj bazi. No otkad su lampe jače očito i brže rastu koralji pa se i brže troši. Morat ću ponovno izračunat dnevnu potrošnju pa pojačat doziranje.

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Pico reef
« Odgovori #243 u: Ožujak 18, 2016, 10:58:14 prijepodne »
Kako si složio otopinu, može recept sastojaka i koliko?!

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #244 u: Ožujak 18, 2016, 11:02:51 prijepodne »
Kako si složio otopinu, može recept sastojaka i koliko?!

Moram pogledati kad dođem doma. Mislim da je 80g na 1 litru destilirane.

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Pico reef
« Odgovori #245 u: Ožujak 18, 2016, 18:37:09 poslijepodne »
Samo info soda bikarbona osim sta dize kh dize i ph tako da oprez  :up:

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #246 u: Ožujak 18, 2016, 18:41:28 poslijepodne »
Pronašao sam. Miješam 80g na litru vode i dodajem 3,75m/l na 10 litara da mi podigne KH za 1 stupanj.


Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #247 u: Ožujak 18, 2016, 18:41:59 poslijepodne »
Samo info soda bikarbona osim sta dize kh dize i ph tako da oprez  :up:

Pazim i na to, ali hvala na infu :)

Offline Kizo 2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 342
  • Spol: Muški   Dob: 61
  • Lokacija: N.Zagreb
Odg: Pico reef
« Odgovori #248 u: Ožujak 18, 2016, 21:35:05 poslijepodne »
Samo info soda bikarbona osim sta dize kh dize i ph tako da oprez  :up:
Stabilan KH bitniji je od ph.

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Pico reef
« Odgovori #249 u: Ožujak 20, 2016, 10:11:04 prijepodne »
Jutros mi jedna grančica Gorgonie izgleda kao na pola pojedeni šiš ćevap! Pretpostavljam da je to djelo Euphyllie koja je utamanila i Caulastreau. Ili je možda nešto treće?