Travanj 16, 2024, 08:58:15 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: 96 L  (Posjeta: 11703 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Ivana26

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 42
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Zagreb
96 L
« u: Veljača 04, 2013, 18:54:02 poslijepodne »
eto, nakon nekoliko mjeseci razmišljanja i čitanja, napokon je kupljen akvarij (80x30x40 cm)..
trenutna filtracija je eheim pick up 2012, koji će biti zamijenjen kroz neko vrijeme..
ciklira se tek 4 dana..

stanovnici bi bili crvenkapa i teleskop, ako je to dobra kombinacija za ovu litražu :)

u akvariju je šljunak granulacije 3-5 mm, 2 panja (kupljena u pet shopu) i kamenje (testirano s octom).. biljaka još nema i s obzirom da ne mogu još postavljati oglase, tražim nekog iz zg (ili nekog tko je voljan poslati) da ima na prodaju anubias (nana i nana petite)..

nadam se uspješnom početku pošto je ovo moj prvi pravi akvarij, a znanje mi i nije baš neko, jer sam, priznajem, dosad bila jedna od onih kojoj su prodavali "zlatna u kugli, može može, kako da ne, strpajte još 50 kom"  -?   :-[

veliki pozdrav svim zlatoribicoljupcima   :zagrljaj:

p.s. čim prije postavim slike  :)

Offline ZliBrka

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1815
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Beli Manastir
Odg: 96 L
« Odgovori #1 u: Veljača 04, 2013, 19:16:02 poslijepodne »
Pozdrav i dobrodosla!

Jako je lepo sto si se informirala prije nego sto si uzela zlatne. Obavezno procitaj i odlican clanak na portalu:
http://www.akvarij.net/index.php?option=com_content&view=article&id=565:zlatna-ribica-carrasius-auratus-zanemarena-ljepotica&catid=20:anci&Itemid=63

Plan ti zvuci dobro, samo bi ti preporucio da razmislis o kupovini veceg i jaceg filtera (preporucujem neki vanjski), jer su zlatne veliki prasci. Imas uvek nesto u oglasima na forumu, a pogledaj i kod sponzora.
Isto tako uz anubias mozes razmisliti i o dodavanju valisnerie, crypti, a i nekih brzorastucih, nezahtevnih biljaka tipa rogolist. Pogotovo sad na pocetku.
Dok su male ribice bas i ne diraju bilje.
Imas prelepih primera hladnovodnih akv na forumu. Najsveziji u pamcenju su mi Graletovi akvariji sa zlatnim ribicama, ali imas ih jos dosta.

Uglavnom, sacekaj da se akv dobro zaciklira i tek onda ubaci ribice.

Uzivaj na forumu!

"Dišemo slobodno jedino kad nas s drugima povezuje zajednički cilj koji nadilazi naše JA."  Zemlja Ljudi

Offline Ivana26

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 42
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Zagreb
Odg: 96 L
« Odgovori #2 u: Veljača 04, 2013, 20:02:06 poslijepodne »
hvala :)

uh, "zanemarena ljepotica" mi skoro dođe pa homepage :)

stvarno ne bih htjela nešto zeznuti pa da ribice ispaštaju, ali mora se nekako započeti i na svojim i tuđim greškama učiti  -?

što se filtera tiče, imam u planu haqos expro 1200..

nisam stavljala nikakvu podlogu za bilje u akvarij, jer sam mislila samo anubiase unutra staviti, eventualno još neku sl. biljku koja bi mogla opstati sa zlaticama... ne znam koliko bi sad bilo zgodno dodavati nekakav supstrat s obzirom da je šljunak već tu  -?

što se cikliranja tiče, tu ću se strpiti i tek onda dolaze ribice :)

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: 96 L
« Odgovori #3 u: Veljača 04, 2013, 20:40:37 poslijepodne »
dobro nam došla!  :klap:
lijepo si krenula,kako veli kolega - samo tako nastavi i dalje
i doista, budi strašno strpljiva sa cikliranjem - bolje dulje nego kraće
naime, cikliranje i do mjesec dana nije previše, s time da zadnji tjedan svaki drugi dan staviš par listića hrane - čisto da bakterijice "imaju papati", a i to
pomaže stvaranju potrebnog mikrosvijeta
izvještavaj nas i dalje!  :)

Offline Ivana26

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 42
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Zagreb
Odg: 96 L
« Odgovori #4 u: Veljača 04, 2013, 21:01:03 poslijepodne »
hvala puno na dobrodošlici  :)

mislila sam pustiti barem 4 tjedna nek ciklira, da sve prođe kako treba (nadam se) pa onda nek ribice uživaju :)
čitam puno i pokušavam pohvatat što više i svaka nova informacija je dobrodošla. jedva čekam da zaplivaju :)

nadam se da ću se uskoro i ja moći pohvaliti s lijepim slikicama, jer gledam po forumu i uživam.. meni je moj akvarij lijep trenutno samo sa šljunkom i kamenjem unutra :D

temperatura u akvariju mi je cca 19 stupnjeva pa me zanima bi li pametno bilo ipak nabaviti grijač pa da ga stavim na 22 stupnja?

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: 96 L
« Odgovori #5 u: Veljača 05, 2013, 13:11:36 poslijepodne »
nije ti nužan grijač, barem za sada
naime, dok ti se isciklira, bit će već topije doba godine i ribicama će biti ugodno nutra
a za zimu, ako budeš primijetila da temp. pada ispod 18, onda lako dodaš grijač!

Offline Ivana26

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 42
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Zagreb
Odg: 96 L
« Odgovori #6 u: Veljača 05, 2013, 14:05:58 poslijepodne »
odlično :) ništa, pratim temperaturu pa vidimo :)

Offline Ivana26

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 42
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Zagreb
Odg: 96 L
« Odgovori #7 u: Veljača 05, 2013, 19:58:02 poslijepodne »
evo (ne baš najbolje) slikice trenutnog stanja  :)


Offline FixFox

  • Trade Count: (+24)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2409
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: 96 L
« Odgovori #8 u: Veljača 05, 2013, 20:14:03 poslijepodne »
još koja nezahtjevna biljćica i to je to, kao stvoreno za zlatne ribice   :up:

Offline Ivana26

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 42
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Zagreb
Odg: 96 L
« Odgovori #9 u: Veljača 05, 2013, 20:16:07 poslijepodne »
nisam baš zadovoljna s panjevima, zasebno su mi lijepi, al ovako skupa i ne baš  :D

al ajde, kad dođu biljčice, bit će to bolje, vjerujem :)

nadam se da ću upecat kojeg anubiasa skoro :)

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: 96 L
« Odgovori #10 u: Veljača 05, 2013, 20:18:52 poslijepodne »
bit ce to super.

ono sto bih ja samo nadodao, ne osporavajuci (vec potpuno podrzavajuci) vec napisano je slijedece.

crvenkapica i teleskop mogu ici, bez problema. ali, nabavi jos jednog teleskopa, dakle, imala bi 3 ribe u akvariju. to nije previse, posebice ne dok su male, a teleskopi ipak vole imati drustvo "svoje vrste", jedan teleskop moze biti, ali ipak je preporucljivo da ih je barem 2.

filter rijesi sto prije, unutrasnji filteri nisu najsretniji, iako moze i tako funkcionirati bez vecih problema, uz veci oprez i redovito odrzavanje. Sto se temperature tice, ja bih radije isao na 20-22 stupnja, nista im nece biti ni na 18, ali ipak se svuda savjetuje malo toplija voda.

Ono sto jos mozes staviti je mali ancistrus, mozda cak i malog pleha ili gipicepsa. Ovo nije preporuka, vec samo opcija sto jos moze mirno zivjeti s zlatnim ribama, i u nesto hladnijoj vodi. jedini uvjet je da ih nabavis dok su posve mali. I naravno, u slucaju ova 2 zadnja, da planiras drasticno veci akvarij u dogledno vrijeme, jer su to ribe koje rastu jako velike. ali, korisne su, to svakako.

Biljke poput crypti, valisnerie, amazon sworda i slicne, mozes saditi i bez podloge, samo u sljunak.zlatne proizvode dovoljno otpada, biljke nece nesto ludo rasti, ali nebi trebale ni propadati, jedino sacekaj barem mjesec, mjesec i pol nakon sto ubacis ribe, da se u podlozi ipak nakupi malo "smeca", posebice vrijedi za crypte, one u friskom akvariju cesto znaju praviti probleme.

I slobodno nalij vodu do pojacanja.

Offline FixFox

  • Trade Count: (+24)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2409
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: 96 L
« Odgovori #11 u: Veljača 05, 2013, 20:21:51 poslijepodne »
nisam baš zadovoljna s panjevima, zasebno su mi lijepi, al ovako skupa i ne baš  :D

al ajde, kad dođu biljčice, bit će to bolje, vjerujem :)

nadam se da ću upecat kojeg anubiasa skoro :)

pa probaj ih stavit skupa u sredinu (napravit jedan veći od ta dva) premještaj ih malo pa češ vidjet kako ti najbolje paše  :)  A anubiasa potraži na oglasniku foruma, mislim da ima par oglasa

Offline Ivana26

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 42
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Zagreb
Odg: 96 L
« Odgovori #12 u: Veljača 05, 2013, 20:53:09 poslijepodne »
@Damir_Sl - filter je svakako privremeni, uzela bi haqos expro 1200, a par mjeseci će ovaj izdržati. što se količine i veličine ribica tiče, taman mi se oslobodio zid od cca 2 m, već zamišljam jedan solidan akvarijić na njemu :D nadam se jednog dana :)

uh, uh, hvala na savjetu za teleskopića.. neću da mi bude tužan ako je usamljen i da mi suze roni :) 

temperaturu sad gledam, na mrvicu iznad 20 je.. nije me bilo preko vikenda u stanu, tako ni grijanja pa pretpostavljam da je do toga..

biljke pogledam malo svakako ;)


@FixFox - samo na uređivanje akvarija i mislim  :D vidjet ću još ovih dana kad biljke dođu i sve pa ću iskemijat već nešto :)

Offline FixFox

  • Trade Count: (+24)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2409
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: 96 L
« Odgovori #13 u: Veljača 05, 2013, 21:12:45 poslijepodne »
onda kemijaj  :icecream:  to i je čar ovog hobija   :trampoline:

Offline Mrnja

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 319
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Križevci
Odg: 96 L
« Odgovori #14 u: Veljača 06, 2013, 14:56:00 poslijepodne »
Glede teleskopa, neznam zašto svi preporučuju samo njemu društvo.Sve zlatne ribe su ubiti jatne ribe, pa ako mislite da bi teleskop bio usamljen ili iskompleksiran kaj je jedini crni, ili ima velike oči - varate se.Onda i crvenkapici treba još jedna crvenkapica. :D
Gleda se samo da se ne miješaju brze ribe(obični karasi, komete) i jako fancy zlatice koje su nespretne, spore, loše vide itd. i to zbog brzine dolaska na kopanju.Normalno, ko se bavi uzgojem i zbog neželjenog križanja.
Inače, iz iskustva govorim, ako su u akvariju, bude teleskop stisnul i kometu u čošak i napravil joj male bebače. :-[

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: 96 L
« Odgovori #15 u: Veljača 06, 2013, 15:11:09 poslijepodne »
slažem se s mrnjom - moj prasac teleskop je uredno radio bebače zlatnoj pajčolanki, a svoju "curu" nije niti gledao :)

no, meni se ovaj setup sviđa i nemoj ništa stavljati u sredinu - ovako će ribice imati prostora za plivanje, što im definitivno treba
nemoj prenapučivati akvarij - i teleskopi i pajčolanke narastu veliki (i u malom akvaču) .....

da, a vodu možeš slobodno dodati do ruba poklopca, odnosno, ojačanja stakla!

Offline Ivana26

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 42
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Zagreb
Odg: 96 L
« Odgovori #16 u: Veljača 06, 2013, 16:19:58 poslijepodne »
hvala puno svima  :zagrljaj:

znam da mi skoro pa uzalud pitat s obzirom na zlatice, al jel mogu pokušat staviti java moss u akvarij? mislila sam to u sredinu, par anubiasa na panjeve i to je to za sad zapravo.. vidjet ću kako će se stvari odvijati s vremenom..

voda do ojačanja dodana sinoć  ;)

6. dan cikliranja, ne vidim nikakve promjene, svako malo pogledam u akvarij, kao da novorođenče u stanu imam :)

« Zadnja izmjena: Veljača 06, 2013, 16:24:51 poslijepodne od Ivana26 »

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: 96 L
« Odgovori #17 u: Veljača 06, 2013, 18:56:12 poslijepodne »
hah, mahovinu naravno, možeš staviti, ali.....budi spremna da će se dezintegrirati u vrlo kratkom vremenu (bez obzira na starost ribica) :D

što da ti kažem - mojim kitovima niti anubias se ne može odhrvati - ako izdrži 10-ak dana, puno sam rekla :P

Offline Ivana26

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 42
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Zagreb
Odg: 96 L
« Odgovori #18 u: Veljača 06, 2013, 19:01:45 poslijepodne »
 :D ma sve dok njih veseli, ni meni nije teško  :)

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: 96 L
« Odgovori #19 u: Veljača 07, 2013, 09:00:30 prijepodne »
:D ma sve dok njih veseli, ni meni nije teško  :)

to je pravi stav  :up:

Offline Ivana26

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 42
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Zagreb
Odg: 96 L
« Odgovori #20 u: Veljača 11, 2013, 14:31:09 poslijepodne »
pitanjce jedno, s obzirom da je akvarij trenutno otvoren (dodat ću staklo), tako i dosta vode ishlapi.. zanima me koliko šteti cikliranju ako svakih par dana dodam određenu količinu vode (odstajalu iz pipe)?
inače, dodana su 3 anubiasa pa uživam dok ne nestanu  :D

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: 96 L
« Odgovori #21 u: Veljača 11, 2013, 15:02:16 poslijepodne »
cikliranju to ne smeta ništa, iako bi bilo bolje da vodu koja je ishlapila nadomjestiš destiliranom ili RO vodom.

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: 96 L
« Odgovori #22 u: Veljača 11, 2013, 19:45:37 poslijepodne »
ma, nema beda, možeš dodati običnu vodu, ali je ostavi da odstoji preko noći i kad je sipaš, pazi da ti ne ode talog koji će se skupiti na dnu posude

tako ćeš, uostalom, ubuduće i nadomještati izmijenjenu vodu i u zrelom akvariju!  :)

moram ti priznati da, nakon što mi je akvarij debelo cikliran i ekipa nutra, ako ne stignem prirediti vodu, znam staviti i vodu koja je odstojala vrlo malo  :-[

Offline Ivana26

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 42
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Zagreb
Odg: 96 L
« Odgovori #23 u: Veljača 13, 2013, 12:48:28 poslijepodne »
super, radim onda danas tako :)

inače, 13. dan cikliranja.. na panju sam vidjela maaaalo "paučine" i to je sve, nikakvu drugu promjenu ne vidim..
dragi lastane, jel se moj akvarij ciklira normalno? čitam, svima mutna voda, kod mene ništa :)


Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: 96 L
« Odgovori #24 u: Veljača 13, 2013, 13:41:06 poslijepodne »
ne brini, sve ide svojim tokom
ne mora se baš zamutiti ako neće ;)