Travanj 23, 2024, 09:11:04 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: društvo za karasa?  (Posjeta: 2132 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline alleszusammen

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 649
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
društvo za karasa?
« u: Studeni 20, 2011, 19:35:59 poslijepodne »
pozdrav! :)


eto mene nakon 100 g., ovaj put u hladnim vodama :-[
ovako, zbog neznanja je kupljena zlatica (po mojoj slobodnoj procjeni radi se o karasu) u kugli...zeleni pijesak i dvorac uključeni :dead:
srećom, novi akvarij od 65 l se već ciklira. ribica je malena  pa me zanima da li joj se za društvo može uzeti neki varijetet koji zahtijeva manju litražu?
i nakon koliko vremena bi se trebao kupovati novi akvarij  (pretpostavljam da bi min za te dvije kad odrastu bilo dovoljno 100 l?)?
zg centar

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: društvo za karasa?
« Odgovori #1 u: Studeni 20, 2011, 21:53:47 poslijepodne »
Ma ja ih nebi miješo jer su obični karasi puno bolji i brži plivači i nije mi to onda baš za vidjet, a i ova sirota može mislit da je raketa prozujala pored nje.  :D
Inače mogu. A 100 litri mora bit dosta za dvije kakve god da jesu. I ovih 65 bi trebalo bit dosta bar jedno 2-3 godine.

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: društvo za karasa?
« Odgovori #2 u: Studeni 21, 2011, 09:12:51 prijepodne »
možeš joj nabaviti misgurnusa, dva-tri jabučara i evo ekipe!
a ako možeš razmisliti o tome da ubrzo nabaviš veći akvarij, e onda može još jedan karasić, no ne dulje od pola godine!

Offline alleszusammen

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 649
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
Odg: društvo za karasa?
« Odgovori #3 u: Studeni 21, 2011, 22:42:50 poslijepodne »
ok, guglala sam na sve strane, kužim da nije dobro miješati ove obične i fancy.
e sad, zar zbilja taj akvarij od 65 l neće moći trajati dulje od 6 mjeseci?? pa ne dostignu valjda duljinu od 20 cm u roku od 6 mjeseci??? :o
akvarij je tek kupljen, dakle ne bi sigurno išli tako brzo na novi, ovo što je dante rekao je već sasvim ok, za 2-3 g.
znači nikak ne mogu 2 karasa bit u tom od 65 l 2 godine sa dobrom filtracijom i čestim izmjenama vode?

i čitala sam o misgurnusu, za njega kažu da treba pijesak i da nije dobro da je sam (pretpostavljam da je to slično kao i s kulijima), a i da siše sluz sa zlatnih.

jabučari ne dolaze u obzir jer akvarij nema poklopca.
zg centar

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: društvo za karasa?
« Odgovori #4 u: Studeni 22, 2011, 00:21:12 prijepodne »
A bilo bi najbolje što veći, ali niš im nebu kojih 2 godine u tome. Po meni su zlatne ipak najljepše u jezercu pa ak ju imaš tak negdi udomiti mislim da bu joj tamo definitivno najbolje.

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: društvo za karasa?
« Odgovori #5 u: Studeni 22, 2011, 08:51:32 prijepodne »
paaa, dobro, godinu dana bi morao izdržati
samo, nastaje problem u tome što karasići, sa svojom živahnošću i veseljem trebaju puno prostora za kretanje
i to ne samo zbog karaktera, već i pravilnog razvoja
iako - imam jednu šubunkinicu koja je bila 4 godine u 20 l (siroče), totalno deformiranog repa....sad je kod mene 8 mjeseci....i konačno
se počela "izravnavati" i dobivati lijep oblik zdrave ribice - dakle, moguće je imati sreću i ribica se uspije razviti i naknadno
a s druge strane, imam pajčolanca koji je bio sa prijateljem u 50 l - totalno spiganog repića (kao harmonika) - tek sad, nakon više od godinu dana
što je kod mene u ogromnom prostoru, repić se počeo koliko-toliko ravnati...

ukratko - bolje ih je što je prije moguće preseliti ih u odgovarajući prostor da bi se zdravo i pravilno razvili ...

Offline alleszusammen

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 649
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
Odg: društvo za karasa?
« Odgovori #6 u: Studeni 22, 2011, 10:35:23 prijepodne »
 to kužim.
što se mene tiče, ja bi odmah kupila akvač od 200 l i riješila problem ( i vjerojatno završila sa sličnim čudom od akvača kakav ima babyboom :D), al nisu moje ribice neg sam samo u ulozi savjetnika, a budući da sa zlatnima nisam imala posla prije, moram pitati eksperte :)

sad je glavno da se ribica makne iz kugle.

našla sam ovaj size chart, jel to odgovara vašem iskustvu sa zlaticama?http://www.fishkeeping.co.uk/pdf/goldfish%20size%20chart.pdf
zg centar

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: društvo za karasa?
« Odgovori #7 u: Studeni 22, 2011, 10:41:10 prijepodne »
ne!  :D :D :D

ako su kvalitetno hranjene, držane u velikom prostoru - rastu daaaaaaaaaaaaaaaaaaleko brže  :P

trenutno moja najveća prasica ima 5 godina i ( :-[ :-[) cca 30 cm (s repom), a rekorderka je bila moja neprežaljena Željkica koja je s 4 godine (kad je uginula od columnarisa) imala 42 cm!!!!
tak da mislim da je jako relativno sve to....

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: društvo za karasa?
« Odgovori #8 u: Studeni 22, 2011, 10:53:21 prijepodne »
Moja je u tri godine dostigla 20 cm u jezercu od 120 litri. Nisam ih više htio u tome mučit i sad se lijepo kupaju kod Nikolete u jedno pet soma litri.  :)

Offline alleszusammen

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 649
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
Odg: društvo za karasa?
« Odgovori #9 u: Studeni 22, 2011, 11:10:29 prijepodne »
aaaaaaaaaaaaaaaaaaa :o

niš, imaju vrt pa nek im iskopaju jezerce :D probat ću nagovorit da se ipak ne kupuje društvo.
kad bi bar mogle neke male ribice ić s njom. našla sam one white cloud mountain minnow koje su kao hladnovodne, al pretpostavljam da to ne bi išlo skupa.

zaš nisu na poklon mogli dobit bettu??? :D
zg centar

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: društvo za karasa?
« Odgovori #10 u: Studeni 22, 2011, 11:13:54 prijepodne »
Ma da, kardinalima ne treba grijač, ali nije to baš za skupa držat. Osim temperature baš i nemaju nekih sličnosti.  :D

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: društvo za karasa?
« Odgovori #11 u: Studeni 22, 2011, 13:28:16 poslijepodne »
vidjela sam u jednom akvariju zajedno ekipicu i jako dobro izgleda,
ali - akvarij je oooogroman, ljudi imaju para pa mogu stalno dodavati nove prave biljke uz milijun umjetnih...i tako to
osobno, u nekim našim uvjetima ne bih preporučivala i to ne zbog uvjeta držanja već zbog karaktera ribica....
zlatne su  - ah, meni najdraže i najljepše na svijetu, ali moram biti objektivna - prasci :D
a ove malene su - elegantne zavodnice :D

Offline alleszusammen

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 649
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
Odg: društvo za karasa?
« Odgovori #12 u: Studeni 22, 2011, 19:29:14 poslijepodne »
a iz ovoga što sam izguglala (a izguglala sam sve  :D), ako baš budu inzistirali na nekom društvu, možda su te minnowice i najbolji izbor. jedina opasnost koliko vidim je da ih zlatna kad naraste može pojesti, ali ako je odmalena s njima kažu da se to najvjerojatnije neće desiti. ljudi ih često drže skupa.
planirana dekoracija je moorwood, anubijasi i mahovina, ništa prenatrpano, al imale bi se gdje sakriti.

se smije zlaticama staviti neko plutajuće bilje?

zg centar

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: društvo za karasa?
« Odgovori #13 u: Studeni 22, 2011, 20:32:59 poslijepodne »
Poz!

Mahovina ti nije dobar izbor, kao ni plutajuce bilje.  Anubias, crypte, valisneria, microsorum i slicne biljke su ti bolji izbor. To nece unistavati tolikom brzinom, iako kraj zlatne niti jedna biljka nece ostati postedjena i ignorirana. Napisala si da akvarij nema poklopca, tako da ti ni misgurnus nije dobar izbor, jer voli iskakati van. cak i sa poklopcem moras biti pazljiv da dobro "brtvi", jer ako skuzi rupu, a skuzit ce...nabrzinu je on vani..... jasno, nije da ceka momenat da iskoci, ali prije ili kasnije mu dodju periodi kad je izuzetno aktivan, a u tome se desavaju i iskakanja.... nadalje, za misgurnusa bi ipak trebao veci/duzi akvarij....

Njemu, koliko sam ja skuzio, bas i ne smeta sto je sam, posebice ne u tako malo prostora, pijesak mu nije nuzan. da, zna se ponekad "zaljepiti" na ribu i sisati je, moj to ne radi cesto, i nisam primjetio nikakva "ostecenja" na ribi nakon toga.

Sto se tice ovog zajednickog drzanja.....velika riba i mala riba nikad nije dobro rjesenje. naravno, nista se ne mora desiti, masa ljudi drzi nevjerovatne kombinacije sasvim uspjesno, ali.... nema garancije.

Sto se velicine akvarija tice, i koliko ce on izdrzati... Izdrzat ce sigurno, onoliko koliko ti zelis da izdrzi. Ima primjera (losih, da se razumijemo) gdje ljudi drze sarane, zlatne, somove i slicne u akvarijima od 40-50l, bez filtracije, bez icega. I zive, samo kakav je to zivot i kakvi su to uvijeti, o tome bi se dalo raspravljati. Tako da, veci akvarij je uvijek bolja varijanta, ako se zadovoljavas malim, moras ici svjesno u to, znajuci da ces ga brzo mjenjati, ili da ces se zadovoljiti drzanjem zivotinje u neodgovarajucim uvjetima. Trece opcije nema.

Offline alleszusammen

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 649
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
Odg: društvo za karasa?
« Odgovori #14 u: Studeni 22, 2011, 21:15:40 poslijepodne »
sam da ponovim da ribica nije kod mene, a ljudi koji su ju dobili se zbilja trude maksimalno da joj osiguraju kvalitetan život, a ne preživljavanje.
čim su čuli da ne može biti u kugli išlo se u nabavku većeg akvarija, a mislim da je 65 l sasvim dovoljno za jednu zlaticu  za sada.
za društvo moram pitati, jer akvarij će zbilja izgledati prazno s jednom malom ribicom unutra, ali nikad ne bi savjetovala da se bilo koja životinja drži u neodgovarajućim uvjetima  :punch:.
zato ak vi kažete da nešto ne može, tak ću ja sjest za vrat vlasnicima :D


usput rečeno, babyboom, jel ima kakva slika obelixa? :)
zg centar

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: društvo za karasa?
« Odgovori #15 u: Studeni 22, 2011, 21:24:05 poslijepodne »
Ma nije da ne moze.....pravo pitanje je dali bi trebalo.

Naravno da moze, za sami pocetak, zasto ne, biti ce dovoljno, cak i na neke duze staze, sve ce ovisiti koliko ce riba rasti, kojom brzinom. koja biljka, sljunak, panj, kamen, i jedna riba, moze biti jako efektno i izgledati puno bolje nego 5 riba. s druge strane, iako sada u taj akvarij stane i vise primjeraka, to ce jednoga dana povuci nabavku puuno veceg akvarija, ukoliko se misle zadrzati sve ribe. Znaci, ono sto ces sutra rijesiti sa 120 litara (primjerice), ako imas vise riba - morat ces rjesavati sa puno vecim akvarijem.

Kako god vlasnici odlucili, za pocetak su napravili ispravnu stvar - kugla definitivno nije primjerena drzanju riba. A polako, kad se zaraze, neces im ti morati spominjati da im treba veci akvarij, rijesti ce oni to i sami.  :up:  ;)

Offline alleszusammen

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 649
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
Odg: društvo za karasa?
« Odgovori #16 u: Studeni 22, 2011, 22:06:47 poslijepodne »
šta da ti kažem, već sam načula da postoji mogućnost kopanja jezerca :D
zg centar