Travanj 19, 2024, 12:05:13 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Moj pajcolanski akvarij  (Posjeta: 11696 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 90lman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 231
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: pancevo
Moj pajcolanski akvarij
« u: Svibanj 04, 2011, 20:20:24 poslijepodne »
ovo je moj akvarij 
tu su moje 4 pajcolanke
karolina (u 2 godini joj rikno mjehur a nedavno je uginula)
jary(grubijan , koji je dominantan u akvariju)
max(umiljati teleskop ,koji je vrlo povucen i nedrustven)
odjilas (moj mezimac koji je uginuo u 2 godini zivota)
nikola radic

Offline 90lman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 231
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: pancevo
Odg: Moj pajcolanski akvarij
« Odgovori #1 u: Svibanj 04, 2011, 20:35:49 poslijepodne »
a na ovoj slici se vide kole i odlilas (kole je kaliko)
voda izgleda mutno ali je izuzetno cista(samo malo ima boju od panja)
kole je dominantan i zna juriti odjilasa i po par sati


a posto je odjilas uginuo sada je tu kole i jos 3 (male ) pajcolanke
oskar(veoma dobar i vest plivac , najsnalazljiviji u potrazi za hranom )
smrda ( hendikepirana oranda(ima vrlo cudnu kicmu i analno peraje) , dominantan medju ovima malima
bucko(dobrocudna pajcolanka koja ponekad zna biti gruba u igri)


da se bacim na ostale ribe
tu su 2 torokatuma (muzjak i zenka) 5palaetusa 3pande 2 julija

ph : 6.8
ukupna tvrdoca :10
 :D :D :D :D :D :D
nikola radic

Offline 90lman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 231
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: pancevo
Odg: Moj pajcolanski akvarij
« Odgovori #2 u: Svibanj 04, 2011, 20:38:35 poslijepodne »
e ovo je prava slika
nikola radic

Offline baco

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 472
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Split
Odg: Moj pajcolanski akvarij
« Odgovori #3 u: Svibanj 04, 2011, 21:15:31 poslijepodne »
sve si pomisa :D

toplovodne i hladnovodne, to ti neide skupa........ Iako ima slucajeva da zive skupa (moja mater ima ancija, skalara i zlatne u 54l)

naravno njoj su skalari deformirani, kao i zlatne.......

Uglavnom ako mozes, odluci se za jedno ili toplovodne ili hladnovodne........ Izbaci plasticno bilje i umjetno sta god imas...... Na plasticno bilje ti se riba moze ozljedit, a ovo umjetno je bojano i kad tad ce pustit boju...... A biljke ces lako nabavit tu po forumu.......

Bilo bi dobro da procitas prirucnik za pocetnike imas ga tu na stranici za skinit....... samo se sad nemoj prepast i ja sam slicno poceo :D imao sam 2 zlatne u 15l bez filtera....



Offline 90lman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 231
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: pancevo
Odg: Moj pajcolanski akvarij
« Odgovori #4 u: Svibanj 04, 2011, 21:20:03 poslijepodne »
izvini ali grjesis
pajcolanke su toplovodne ribe
vole 26C sto se poklapa sa ancijima i koridorasima   a  i sa torokatumima

moje pajcolanke zive na kontrolisanoj ph vrednosti i tvrdoci  dobijaju vitamine serinu hranu (goldie ,goldy royal, goldie gran , goldie color , goldie color spirulina.................)
a za somove je tu (wels cips ,wipachips , spirulina tabs , plankton tabs ,viformo)
a od vitamina imaju sera fishtamin
 imaju 90l
lepe su , velike (18cm)  imaju jaku filtraciju
a temperaturu im drzim na 25 C

 ja sam i u 10 litara imao dobru filtraciju i kupovo sam akvarije uporedno sa rastom riba
a uskoro kupujem 160 l
.............................................................................
i naravno zaboravio sam da navedem  to da im dajem i sera granulate meny :)


bilje sam pokusavao da zasadim ali mi pajcolanke sve izkopaju i pojedu

i mislim da mi posle tri godine iskustva u akvaristici netreba vodic za pocetnike
« Zadnja izmjena: Svibanj 04, 2011, 21:32:00 poslijepodne od 90lman »
nikola radic

Offline baco

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 472
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Split
Odg: Moj pajcolanski akvarij
« Odgovori #5 u: Svibanj 04, 2011, 21:25:20 poslijepodne »
Oprosti bilo je sa najboljom namjerom  :up:

Offline 90lman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 231
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: pancevo
Odg: Moj pajcolanski akvarij
« Odgovori #6 u: Svibanj 04, 2011, 21:35:10 poslijepodne »
nista nista  :D :D :D :D

nema ljutnje

nikola radic

Offline Brljator

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1111
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Pavlovac
Odg: Moj pajcolanski akvarij
« Odgovori #7 u: Svibanj 04, 2011, 21:56:05 poslijepodne »
Sad više ni ja ništa ne znam   :kap: :kap: :D :D :D

Offline 90lman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 231
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: pancevo
Odg: Moj pajcolanski akvarij
« Odgovori #8 u: Svibanj 04, 2011, 22:11:24 poslijepodne »
Sad više ni ja ništa ne znam   :kap: :kap: :D :D :D

eo oako
carasius auratus (zlatni karas)
carasius carasius (karas)
carasius auratus gibellio(srebrni karas ili babuska)
su vrste koje su veoma slicne ,gotovo identicne  i ove vrste su hladnovodne i ima ih u divljini
a tu su i cyprinus carpio (koi )
i cyprinus carpio(evropski saran) koji  su slicni po zahtjevima i takodjer su hladnovodni

a carasius auratus auratus(pajcolanka)
ima jako oslabljen imunitet (usled genetskih modifikacija i ganeracija koje su rasle u laboratorijama
te su se selektivnim uzggojom  birale samo ribe koje imaju genetski poremecaj (debelo telo  i/ili dupla repna peraja)
i ove ribe nisu sposobne da se izbore sa parazitima (na koje su osetljive i  prethodno navedene vrste ) pa moramo povecati temperaturu i samim tim ubrzati metabolizam ribe i skratiti  zivotni vek parazita ( i samim tim ga sprecimo da zavrsi svoj zivotni ciklus i da ostavi potomstvo)
 :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)
nikola radic

Offline tina2701

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 30
Odg: Moj pajcolanski akvarij
« Odgovori #9 u: Svibanj 04, 2011, 22:18:21 poslijepodne »
..pomješao kruške i jabuke..... :dead:

Offline 90lman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 231
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: pancevo
Odg: Moj pajcolanski akvarij
« Odgovori #10 u: Svibanj 04, 2011, 22:30:02 poslijepodne »
..pomješao kruške i jabuke..... :dead:
izvini molim te ali podaci ne lazu
pajcolanka
temperatura:24-28 ph:6-8  tvrdoca 4-18
koridoras
temperatura 24-27 ph 6-7 tvrdoca 8-15
torokatum
temperatura 20-30 ph 5.5-8.5 tvrdoca 1-20
 a meni je u akvariju
temperatura :26C PH 6.8 tvrdoca: 10

a i ti si malo pomjesala mahovinu i ananas posto vjerojatno smatras pajcolanku hladnovodnom ribom    :down: :down: :down: :down: :dead: :dead: :dead:
nikola radic

Offline Picek23

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 190
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Moj pajcolanski akvarij
« Odgovori #11 u: Svibanj 04, 2011, 22:30:24 poslijepodne »
hm, moram se malo umjesat.  :devil:

pajcolanka je hladnovodna riba, zlatica (fancy zlatica) kojoj odgovara temp od 22-24 stupnja. al time ne postaje toplovodna i ne znaci da je kompatibilna sa ostalim toplovodnim ribama.
citat od veterinara iz Pet centra u zagrebu:

''Pajčolanka spada u šaranaste ribe, Carassius sp. - njen "narodni" naziv je zlatna ribica.
To su hladnovodne ribe, ali ne mogu preživjeti u prehladnoj vodi. Podrijetlom je iz Kine. Preporučena temperatura vode je 20-25°C. Ako je temperatura u akvariju previsoka, metabolizam im se ubrzava i na taj se način skraćuje njihov životni vijek.''

takoder, sve zlatice spadaju u saranaste ribe i time su hladnovodne, a djele se na,četiri osnovne grupe:
- jednostavne, s jednostrukim repom, jednostrukom podrepnom i leđnom perajom i ostalim perajama u paru;
- ribice s lepezastim ili razdvojenim repovima;
- ribice bez leđne peraje
- novi tipovi.

vazno je znati da se karasi i komete (one koje ti nazivas hladnovodnim) ne bi trebale drzati u istom akvariju sa ostalim vrstama, jer su jednostavno prebrzi i maltretirali bi ostale (tu neki kazu da moze i pajcolanka s njima jer je dosta brza i spretna, unatoc tome sto je fancy zlatica). i to na temp od otprilike 22 stupnja ako ih se zajedno drzi.
ostale vrste se slobodno smiju mjesati s time da im se onda temp moze povisiti i do 24 stupnja.
to je ono sto sam ja do sad uspjela kroz svoj hobi polovit od ljudi koji se bave zlaticama. ;)

i nesto mi nije jasno. pajcolanki nema u prirodi i kazes da je vazno im povisit temp kako parazit ne bi mogao zavsiti svoj zivotni vijek, sto je tocno, al bi to bilo vazno da moraju same prezivljavat. a u uvjetima u kojima one zive, u cestim slucajevima se intervenira od strane covjeka i daje se lijek za parazite i na taj nacin spasis ribicu. ne vidim zasto bi im morao skracivati zivotni vijek ribe da sprijecis parazita kojeg mozes ubit s lijekovima?  -?
ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije nista uradio, i shvatit ce kat-tad da ne zna sto je HLAD...

Offline RuNNeR

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 54
  • Spol: Muški   Lokacija: Split
Odg: Moj pajcolanski akvarij
« Odgovori #12 u: Svibanj 04, 2011, 22:35:57 poslijepodne »
nije mi namjera svađati se,ali

nastupaš jako bahato za svojih 14 godina
baco je skroz u pravu

i mislim da mi posle tri godine iskustva u akvaristici netreba vodic za pocetnike

kakvo iskustvo  :o , pa još si na hladnovodnim ribama . prije 2 god si treba bit na toplovodnima u gusto zasađenom biljnom akvariju


Offline 90lman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 231
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: pancevo
Odg: Moj pajcolanski akvarij
« Odgovori #13 u: Svibanj 04, 2011, 22:46:46 poslijepodne »
hm, moram se malo umjesat.  :devil:

pajcolanka je hladnovodna riba, zlatica (fancy zlatica) kojoj odgovara temp od 22-24 stupnja. al time ne postaje toplovodna i ne znaci da je kompatibilna sa ostalim toplovodnim ribama.
citat od veterinara iz Pet centra u zagrebu:

''Pajčolanka spada u šaranaste ribe, Carassius sp. - njen "narodni" naziv je zlatna ribica.
To su hladnovodne ribe, ali ne mogu preživjeti u prehladnoj vodi. Podrijetlom je iz Kine. Preporučena temperatura vode je 20-25°C. Ako je temperatura u akvariju previsoka, metabolizam im se ubrzava i na taj se način skraćuje njihov životni vijek.''

takoder, sve zlatice spadaju u saranaste ribe i time su hladnovodne, a djele se na,četiri osnovne grupe:
- jednostavne, s jednostrukim repom, jednostrukom podrepnom i leđnom perajom i ostalim perajama u paru;
- ribice s lepezastim ili razdvojenim repovima;
- ribice bez leđne peraje
- novi tipovi.

vazno je znati da se karasi i komete (one koje ti nazivas hladnovodnim) ne bi trebale drzati u istom akvariju sa ostalim vrstama, jer su jednostavno prebrzi i maltretirali bi ostale (tu neki kazu da moze i pajcolanka s njima jer je dosta brza i spretna, unatoc tome sto je fancy zlatica). i to na temp od otprilike 22 stupnja ako ih se zajedno drzi.
ostale vrste se slobodno smiju mjesati s time da im se onda temp moze povisiti i do 24 stupnja.
to je ono sto sam ja do sad uspjela kroz svoj hobi polovit od ljudi koji se bave zlaticama. ;)

i nesto mi nije jasno. pajcolanki nema u prirodi i kazes da je vazno im povisit temp kako parazit ne bi mogao zavsiti svoj zivotni vijek, sto je tocno, al bi to bilo vazno da moraju same prezivljavat. a u uvjetima u kojima one zive, u cestim slucajevima se intervenira od strane covjeka i daje se lijek za parazite i na taj nacin spasis ribicu. ne vidim zasto bi im morao skracivati zivotni vijek ribe da sprijecis parazita kojeg mozes ubit s lijekovima?  -?


da samo si zaboravio da vecina pajcolanki ima veoma slab imunitet i kad temperatura padne ispod 23 C one se pocnu cesati o kamencice , dekoraciju
a i sem toga u sera prirucniku pise da pajcolanke (narucito one  fora telescop ,buble eye ,perlscale) traze izrazito visoku temperaturu (27 C) sto je previsoko cak i za koridorase
naravno da ce riba zivjeti krace kada joj se ubrza metabolizam ali leti je neizbezno  penjanje temperature (cak i do 30 C )

sve u svemu sarani (sarani ,babuske ,karasi ) su osjetljivi na parazite
a zamisli tek kolko je pajcolanka osjetljiva :'( :'( :'( :'(

ova diskusija nevodi nikuda zato sto smo obojica upravu............................ sve zavisi od varijante  i  izdrzljivosti  svake  pajce posebno

 pajcolanke nisu  ni hladnovodne ni toplovodne ribe
nego su tipicne laboratorijske ribe naviknute na sobni "biotop"  :P
nikola radic

Offline 90lman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 231
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: pancevo
Odg: Moj pajcolanski akvarij
« Odgovori #14 u: Svibanj 04, 2011, 22:53:14 poslijepodne »
nije mi namjera svađati se,ali

nastupaš jako bahato za svojih 14 godina
baco je skroz u pravu

i mislim da mi posle tri godine iskustva u akvaristici netreba vodic za pocetnike

kakvo iskustvo  :o , pa još si na hladnovodnim ribama . prije 2 god si treba bit na toplovodnima u gusto zasađenom biljnom akvariju


evo sacu preci na malawiciklidaristiku  sa 160l



Citat:
kakvo iskustvo   , pa još si na hladnovodnim ribama

zar ti smatras hladnovodne ribe nizom klasom u odnosu na druge ribe(tropske)
a i sem toga zlatice su inteligentnije i zanimljivije od tih "tropskih" ribica
nikola radic

Offline Brljator

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1111
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Pavlovac
Odg: Moj pajcolanski akvarij
« Odgovori #15 u: Svibanj 04, 2011, 23:00:05 poslijepodne »
 :gata: :gata: :D :D

Offline Picek23

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 190
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Moj pajcolanski akvarij
« Odgovori #16 u: Svibanj 04, 2011, 23:04:20 poslijepodne »
znaci ti povezujes padanje temp ispod 23 stupnja s nastankom parazita (vanjskih i unutarnjih)? -?  jer cesanje je simptom parazita, ako sam dobro zapamtila.

ne slazem se s tobom, prvo teleskop nije pajcolanka, nego posebna vrsta zlatne ribice, kao i oranda, ryukin, bubble-eye itd. Drugo, teleskopi najcesce gube svoju crnu boju koja pocinje prelaziti u sivu ili zlatnu uslijed previsoke temp.
 takoder citat od veterinarke iz Pet centra:
''Teleskop spada u veliku skupinu hladnovodnih ribica, te može živjeti u negrijanom akvariju. Nagla promjena temperature zimi u negrijanom prostoru, kao i temperatura preko 25°C može biti štetna za zdravlje ribica.''

da dalje ne googlam, nema smisla da ja to radim, ako ti vec nisi.

svuda ces naci da je pajcolanka vrsta hladnovodne ribice, pa mislim da nije potrebno sirit krive informacije na forumu. :up:
a i sve to nije razlog da drzis zajedno ribice koje drzis...  :down:
al to  je samo moje skromno misljenje!!
ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije nista uradio, i shvatit ce kat-tad da ne zna sto je HLAD...

Offline jurica75

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 826
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: sisak
Odg: Moj pajcolanski akvarij
« Odgovori #17 u: Svibanj 04, 2011, 23:50:48 poslijepodne »
Ha! Eto i mene,gdje vatrica gori,dim se širi......
Što će se dogoditi korijima na 27oC? Ajmo iskusni! I manje iskusni mogu!

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Moj pajcolanski akvarij
« Odgovori #18 u: Svibanj 05, 2011, 07:47:53 prijepodne »
prvo - ovu temu prebacujem na hladnovodne ribe
drugo - ovakvu količinu blesavoća o zlatnim ribicama nisam pročitala na internetu u sve ove godine bavljenja isključivo hladnovodnim (zlatnim) ribicama!!!!!

dragi mladiću - već tvoje godine govore da nemaš iskustvo (bez uvrede - jednostavno nisi imao vremena steći ga), a o akvariju i načinu držanja ribica (jadničci) da ne govorim
dakle, bez bahatosti - ovdje ima ljudi koji se bave akvaristikom, pa tako i hladnovodnima, dulje nego što si ti na ovoj planeti, i to uspješno, bez bolesnih, deformiranih, nesretnih, skuhanih ribica
stoga bih te lijepo molila - pokušaj poslušati iskusnije od sebe i svojim ribicama omogućiti pristojan život

razglabati detaljno mi se jednostavno neće!



Offline Domagoj_Sb

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 56
  • Spol: Muški   Lokacija: Slavonski Brod
Odg: Moj pajcolanski akvarij
« Odgovori #19 u: Svibanj 05, 2011, 13:36:37 poslijepodne »
Slazem se sa predhodnim komentarom!
Malawi M"buna! <3

Offline 90lman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 231
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: pancevo
Odg: Moj pajcolanski akvarij
« Odgovori #20 u: Svibanj 05, 2011, 13:51:34 poslijepodne »
prvo - ovu temu prebacujem na hladnovodne ribe
drugo - ovakvu količinu blesavoća o zlatnim ribicama nisam pročitala na internetu u sve ove godine bavljenja isključivo hladnovodnim (zlatnim) ribicama!!!!!

dragi mladiću - već tvoje godine govore da nemaš iskustvo (bez uvrede - jednostavno nisi imao vremena steći ga), a o akvariju i načinu držanja ribica (jadničci) da ne govorim
dakle, bez bahatosti - ovdje ima ljudi koji se bave akvaristikom, pa tako i hladnovodnima, dulje nego što si ti na ovoj planeti, i to uspješno, bez bolesnih, deformiranih, nesretnih, skuhanih ribica
stoga bih te lijepo molila - pokušaj poslušati iskusnije od sebe i svojim ribicama omogućiti pristojan život

razglabati detaljno mi se jednostavno neće!





evo sta pise u prirucniku sera akvarij sa zlatnim ribama
Citat:
vrste kao sto su komet i shubunkin dobro se osjecaju kada je temperatura vode izmedju 18 i 24C .
zimi voda moze bit i hladnija . osjetljivije uzgojene vrste zlatnih riba  bolje se osjecaju kada je temperatura 27C
moje su na 24-26C(leti se penje i do 27) sto je sasvim lepo i za zlatne ribe  koje su genetski slicnije divljoj vrsti (carrasius auratus) zlatnom karasu, a  kamoli pajcolankama

ps. sta fali uslovima u mome akvariju kad se prohtjevi riba poklapaju , i to vidno   >:( X-(
« Zadnja izmjena: Svibanj 05, 2011, 13:58:56 poslijepodne od 90lman »
nikola radic

Offline 90lman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 231
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: pancevo
Odg: Moj pajcolanski akvarij
« Odgovori #21 u: Svibanj 05, 2011, 13:58:13 poslijepodne »
Ha! Eto i mene,gdje vatrica gori,dim se širi......
Što će se dogoditi korijima na 27oC? Ajmo iskusni! I manje iskusni mogu!

pretoplo je
oni zive na 23-25.5,eventualno do 26, (naravno kod nas je neizbjezno podizanje temperature leti)ali naravno to se moze spreciti klimom.........................
nikola radic

Offline luka 33

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 522
  • Spol: Muški   Dob: 26
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Moj pajcolanski akvarij
« Odgovori #22 u: Svibanj 05, 2011, 14:01:23 poslijepodne »
gle..nezelim da se ljutis ili tako nesto ali moram ti nesto reci..na ovome forumu ima ljudi koji se bave akvaristikom vise od 20 godina...i ti ljudi bolje znaju od tebe kakve uvjete treba koja ribica ipak si ti pocetnik zar ne? sve "fancy" ribice (teleskop,pajcolanka,itd) su iskljucivo hladnovodne ribice...za ovakve krive informacije dijelom su krivi i nasi "trgovci" u pet shopovima...muka mi je kad ih slusam kako uvaljuju bette,corydorase,ancistruse,plehostomuse pocetnicima govoreci da mogu one sa hladnovodnim ribicama i ti ljudi kupe 10 litara akvarij i potrpaju tih 5-6 ribica i nose ih kući nadajući se da je tim ribicama ugodno unutra... :dead: :dead: :down: :down:

Offline veselaST

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 208
  • Spol: Ženski   Dob: 35
  • Lokacija: Split
Odg: Moj pajcolanski akvarij
« Odgovori #23 u: Svibanj 05, 2011, 14:17:57 poslijepodne »
Hvala ti 90lman što si otvorio oči meni i još kojoj tisući članova akv.net i onih koji ga čitaju sad znam da ja svoje coryće na 26-27 C mučim al hvala bogu tu si ti pa ćemo svi masovno promjeniti smisao i definicije hladnovodnog i toplovodnog,a da nepričam o soljenjima slatkovodnih i sličnome...Gledaj,vezano za dosta tvojih postova,gotovo te nemoguće prihvatiti ko forumaša jer nastupaš naprasito i bahato,soliš nam svima pamet i ubijaš sa polurazumnim savjetima.Nažalost ja nisam dovoljno razumna da sve pripišem tvojim godinama nego mislim da je to tvoja osobnost koju očito nemaš s kime u svojoj okolici podjelit pa si našo forum.Otiđi ponovno na pravila foruma,dakle nama nije cilj ubjeđivanje drugih u naše osobno mišljenje nego razmjena kvalitetnih i debelo provjerenih informacija.Imajući na umu pravila čini mi se ko da ovo i nije offtopic jer se sve vrti oko tebe i tog da nas uvjeriš u svoje.dakle,ili nađi razumno rješenje za svoje ponašanje ili jednostavno prešuti...isprika forumaši na offu...
Biti roditelj znači da ti srce kuca van tijela!

Offline 90lman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 231
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: pancevo
Odg: Moj pajcolanski akvarij
« Odgovori #24 u: Svibanj 05, 2011, 14:21:12 poslijepodne »
meni su kao pocetniku uvalili pajce u 10l
ali sam ja doguro do 90l
i nisam slusao prodavce nego internet i razne knjige o akvaristici u kojima pise drukcije no sto vi kazete
ja znam da pajca na 27C nece doci ni do 1.5 godine zivota  tako da sam je grijac postavio na 23.5C posto je to stvarno minimum za pajcolanke , a temperaturu leti spustam kada predje 26.5C(KLIMOM)
nisu mi bile bolesne ,evo vec skoro 2 godine, nesipam im nikakve preventivne doze lekova niti NaCl  , nego mi je preventiva : vitamini i kvalitetna ishrana

i ribu koja trazi temperaturu 24-26.5 C smatram toplovodnom
a ribu koja trazi 18 - 24 C a moze i ispod 0 smatram hladnovodnom

a  babyboom bi trebala znati da pajcolanke nemogu na niskim temperaturama ( ispod 20)
« Zadnja izmjena: Svibanj 05, 2011, 14:37:38 poslijepodne od 90lman »
nikola radic

Offline veselaST

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 208
  • Spol: Ženski   Dob: 35
  • Lokacija: Split
Odg: Moj pajcolanski akvarij
« Odgovori #25 u: Svibanj 05, 2011, 14:26:45 poslijepodne »
Da ti ikoga čuješ i s razumjevanjem čitaš i kapiraš išta od napisanog svatio bi barem to da je babyboom žena!
Biti roditelj znači da ti srce kuca van tijela!

Offline 90lman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 231
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: pancevo
Odg: Moj pajcolanski akvarij
« Odgovori #26 u: Svibanj 05, 2011, 14:36:22 poslijepodne »
Citat:
o soljenjima slatkovodnih i sličnome
pa ako nisi znala neke slatkovodne ribe zive i u mesavini bocate i slatke kao npr moliji , pa cak i kribenzisi znaju zivjeti u slanijoj vodi.
Citat:
nama nije cilj ubjeđivanje drugih u naše osobno mišljenje
ovde se neradi o bilo cijem  misljenju ili misljenju nekog prodavca  , nego o cinjenicama i podacima koji su pomesani sa ovo malo(ako je oako bolje) iskustva  sa pajcolankama
Citat:
soliš nam svima pamet i ubijaš sa polurazumnim savjetima
ako su ovo polurazumni savjeti .........................................



nikola radic

Offline Klanjo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 544
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb,Črnomerec
  • Bolje vrabac u ruci nego riba iza ormara.
Odg: Moj pajcolanski akvarij
« Odgovori #27 u: Svibanj 05, 2011, 15:30:19 poslijepodne »

i nisam slusao prodavce nego internet i razne knjige o akvaristici u kojima pise drukcije no sto vi kazete


Ajde mi molim te postaj linkove i par imena tih knjiga koje si pročitao.
Mudrost se krije u riječima velikog Aristotela:
"Sinko, ako tebi treba filozofija da piješ vino, mislim da imaš ozbiljnih problema."

Offline 90lman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 231
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: pancevo
Odg: Moj pajcolanski akvarij
« Odgovori #28 u: Svibanj 05, 2011, 15:40:37 poslijepodne »
« Zadnja izmjena: Svibanj 05, 2011, 15:44:00 poslijepodne od 90lman »
nikola radic

Offline Ameba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 86
  • Spol: Ženski   Dob: 27
  • ljuti kecap
Odg: Moj pajcolanski akvarij
« Odgovori #29 u: Svibanj 05, 2011, 15:42:52 poslijepodne »

ako su ovo polurazumni savjeti .........................................




[/quote] Upravu si nerazumni su......   :D Samo smanji temperaturu i bice sve okej  :up:
:throb: :n046:

Offline Picek23

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 190
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Moj pajcolanski akvarij
« Odgovori #30 u: Svibanj 05, 2011, 15:59:28 poslijepodne »
ajde ovak, ja cu ti dat sad savjete koje ti mozes ili ne moras prihvatit, a baziraju se na drzanju zlatica i godinu dana intenzivnog istrazivanja o ribama (posebno hladnovodnih).

dakle: odvoji sve varijatete zlatica u posebni akvarij (prvo zato sto zlatice pri visokim temp ispustaju sluz koja smeta drugim ribicama i skracuje im zivotni vijek) i ostale stavi u svoj akvarij. moj savjet, kupi staklo do nekih 30-40l i toplovodne (ne zlatice) stavi unutra. tu drzi temp izmedu 25 i 26 stupnjeva, posadi svo bilje koje ti srce pozeli, samo ispod sljunka stavi hranjivu podlogu, stavi filter odgovarajuc za litrazu i to je to, uzivaj u svoji toplovodnim ribicama.

u akvarij sa zlaticama drzi temp na 23, a ljeti spustaj ako znas kako na tu istu temp. posadi bilje, anubiase, crypte, microsorum, oni izdrzavaju zlatice, pogotovo fancy oblike, ne treba im hranjiva podloga, pa si s te str miran. stavi im neki prirodni sljunak, ne prevelike granulacije i dobru filtraciju (cak i do duplo vece jacine jer su stvarno prljavice, kao sto si mogao primjetiti).

ovo su ti moji dobro namjerni savjeti i mislim jedina prava stvar koju u ovom trenutku mozes napravit. dakle, trebas novce za aq i novi filter, i grijac ukoliko ti u prostoru u kojem borave zlatice temp pada ispod 23 (meni recimo nikad ne pada ispod 23, pa mi ne bi trebao). bilje kupuj kak ces imat novaca, to ti nije najvaznije, mislim da je bitnije da odvojis ribice da se vise ne muce.
e, sad, na tebi i tvojoj savjesti je hoces li prihvatit ovo sto sam rekla, ili ne, u svakom slucaju zelim tebi i tvojim ribicama (pogotvo njima) srecu!!  :up:
ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije nista uradio, i shvatit ce kat-tad da ne zna sto je HLAD...

Offline 90lman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 231
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: pancevo
Odg: Moj pajcolanski akvarij
« Odgovori #31 u: Svibanj 05, 2011, 16:17:33 poslijepodne »
hvala na savetima :D
i ja sam nesto slicno mislio (samo jos bolje )
da u ovom od 90l drzim juznu ameriku a da pajce prebacim u 160l (tek treba da se napravi) ali sam u dilemi , da li da zapocnem sa malawicidaristikom ili da nastavim sa pajcolankama . :D
nikola radic

Offline 90lman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 231
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: pancevo
Odg: Moj pajcolanski akvarij
« Odgovori #32 u: Svibanj 05, 2011, 16:27:37 poslijepodne »
znaci ti povezujes padanje temp ispod 23 stupnja s nastankom parazita (vanjskih i unutarnjih)? -?  jer cesanje je simptom parazita, ako sam dobro zapamtila.

ne slazem se s tobom, prvo teleskop nije pajcolanka, nego posebna vrsta zlatne ribice, kao i oranda, ryukin, bubble-eye itd. Drugo, teleskopi najcesce gube svoju crnu boju koja pocinje prelaziti u sivu ili zlatnu uslijed previsoke temp.
 takoder citat od veterinarke iz Pet centra:
''Teleskop spada u veliku skupinu hladnovodnih ribica, te može živjeti u negrijanom akvariju. Nagla promjena temperature zimi u negrijanom prostoru, kao i temperatura preko 25°C može biti štetna za zdravlje ribica.''

da dalje ne googlam, nema smisla da ja to radim, ako ti vec nisi.

svuda ces naci da je pajcolanka vrsta hladnovodne ribice, pa mislim da nije potrebno sirit krive informacije na forumu. :up:
a i sve to nije razlog da drzis zajedno ribice koje drzis...  :down:
al to  je samo moje skromno misljenje!!


na mom jeziku se kaze japanka (i za telescopa i za sve one varijante...............) da li u vasem jeziku postoji ova rijec (da li svi u hr(medju akvaristima) znaju sta je japanka)


i da izvini nisam video da si zenskog pola pa sam te u jednom od prethodnih postova oslovio sa on
nikola radic

Offline Picek23

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 190
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Moj pajcolanski akvarij
« Odgovori #33 u: Svibanj 05, 2011, 16:33:08 poslijepodne »
nije li mozda 90l premalo za malawi? ima onih patuljastih ciklida, al nisam sigurna koliko im litara treba. uglavnom, vjerojatno ces moc stavit samo 1 vrstu ciklida u tak mali aq, ja bi radije stavila 3 pajcolanke u 90l, a ciklide u 160l, jer imas vise mogucnosti. ali najbolje da ti se javi neko ko imas iskustva sa ciklidima, ja samo nabadam nesto sto sam slucajno negdje procitala, pa da ti krivo ne kazem!! :up:
i nema frke za spol, nije bas jasno iz Picek kojeg je isti spola!!!
ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije nista uradio, i shvatit ce kat-tad da ne zna sto je HLAD...

Offline 90lman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 231
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: pancevo
Odg: Moj pajcolanski akvarij
« Odgovori #34 u: Svibanj 05, 2011, 16:35:38 poslijepodne »
malawi planiram u onih 160 l al mi je zao pokloniti japanke i uskratiti im tako lepu litrazu a jos mi je vise zao da se one guraju u 90l a odmah pored njih stoji 160 l

sta ti mislis
malawi ili japanke -? -? :( :o
nikola radic

Offline deklok

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 180
  • Spol: Muški   Lokacija: Osijek
Odg: Moj pajcolanski akvarij
« Odgovori #35 u: Svibanj 05, 2011, 17:37:29 poslijepodne »
malawi planiram u onih 160 l al mi je zao pokloniti japanke i uskratiti im tako lepu litrazu a jos mi je vise zao da se one guraju u 90l a odmah pored njih stoji 160 l

sta ti mislis
malawi ili japanke -? -? :( :o

Definitivno ne malawi... jer ako tako nastavis sa malawi ciklidima sigurno neces daleko dogurat... BTW i nemoj se bahatit nego poslusaj savjete drugih sa foruma jer da ja nisam slusao iskusnije od sebe sigurno nebih dogurao do onoga sto danas imam :)
« Zadnja izmjena: Svibanj 05, 2011, 17:45:14 poslijepodne od deklok »

Offline Klanjo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 544
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb,Črnomerec
  • Bolje vrabac u ruci nego riba iza ormara.
Odg: Moj pajcolanski akvarij
« Odgovori #36 u: Svibanj 05, 2011, 18:11:24 poslijepodne »
Kao prvo stavio si jedan link od svih internet stranica koje si pročitao i to link proizvođača hrane i opreme što je isto kao da si pričao sa prodavačem u pet shopu,drugo nisi napisao ni jedan naslov od svih tih knjiga koje si pročitao.
 
a gle sad ovo

http://www.petgoldfish.net/veiltail-goldfish.html

Temperature: - 65° - 78°F ili ti 18-25 celzijevih stupnjeva

http://animal-world.com/encyclo/fresh/goldfish/VeiltailGoldfish.php

Acceptable Water Conditions:    The Veiltail Goldfish can tolerate temperatures a few degrees above freezing, as long as the cooling drops only a few degrees a day. Keep in mind that their swim bladder is sensitive to being chilled and a quick temperature drop can kill them, so if you live in a very cold climate a heater is advisable.
   Temp: Goldfish are a cold water fish and will do best at temperatures between 65 - 72° F (18°- 22° C)
   Hardness: 5 - 19° dGH
   Ph: 6.0 to 8.0

http://www.goldfishcare.org/veiltail.php

A typical Veiltail will live between four and six years and can grow to around 3-5 inches in length without including the tail. This fish prefers temperatures a little warmer than other fish we have mentioned on this site, the water should not be allowed to drop below 50F, an ideal temperature range is between 64F-74F.

http://www.goldfishcare.info/veiltail-goldfish.php

The temperature of the tank should be maintained as 65 - 75 degrees F. 75 degrees F. Lighting should be high. We have to maintain a peaceful temperament.

Za ovo je bilo potrebno 1,5 minutu koju ti očigledno nisi nikad potroši na čitanje ničeg osim flajera od sere,i došao tu pametovati i seruckat i zbunjivati nove članove koji žele nešto naučiti za razliku od tebe.

I odgovori mi još na jedno pitanje od čega ti je uginuo odjilas?
Mudrost se krije u riječima velikog Aristotela:
"Sinko, ako tebi treba filozofija da piješ vino, mislim da imaš ozbiljnih problema."

Offline biosvera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1357
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: samobor
Odg: Moj pajcolanski akvarij
« Odgovori #37 u: Svibanj 05, 2011, 18:21:47 poslijepodne »
imam ja jedan savjet u vezi skakanja sa neuglednog 90 litraša prepunog pajčolki i drugih toplovodnih riba na malawi :)prvo nikako nemoj odmah na malawiprvo uzmi živorotke npr gupije i njih smjesti u tih 160 l ali prvo zasadi biljke da se uspiju ukorjenit prije no što ribe dođu pa da se za vrijeme cikliranja ukorjene pa da se nemogu isčupat onda,malawi je dosta velika briga isto kao i svaki drugi akvarij ali po mom mišljenju malo više jer znam ljude koji ga imaju i koji se užasno brinu o njemu kako bi to izgledalo kako bog zapovjeda ja sam u akvaristici od svog prvog razreda tad sam dobio i prve bebe riba također ;) samo što tad nisam znao baš čitat pa nisam mogao usavršavat svoje znanje pa mi je akvarij izgledao svakako ,ali čim sam u 2 razredu naučio kolko tolko čitat počeo sam usavršavat svoje znanje i do sad ga usavršavam ,a nisam ni do koljena onim akvaristima koji se bave akvaristikom 20,30 pa čak i možda 40 godina i zato ti je moj savjet da poslušaš sve što su ti stariji od tebe rekli je njihovi savjeti nekad zlata vrijede mene nemoj ako nečeš slušat zato što sam mlađi pa očito misliš da puno manje od tebe znam ali samo te nešto još mlim neodgovaraj tako drsko možda ti misliš da ne odgovaraš ali jednostavno kad pročitaš što si napisao stekneš takav dojam ;)

Offline 90lman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 231
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: pancevo
Odg: Moj pajcolanski akvarij
« Odgovori #38 u: Svibanj 05, 2011, 18:56:29 poslijepodne »
Citat:
skakanja sa neuglednog 90 litraša prepunog pajčolki i drugih toplovodnih riba na malawi

kako neuglednog

i naravno ne mislim da znam vise od tebe (dete je u stanju da za 5 godina nauci kao odrastao covek za 30god) ali znam da su ciklidi puno veca odgovornost od japanki ,koje netraze bas puno

i ja znam za ono 1 japanka na 40 l i toga se pridrzavam ali nemogu kupit samo tako 2 japanke , tako napamet neznajuci ni da li ce  se lepo uklopit i funkcionirati u akvariju
 ja japanke kupujem kada su jako male (1.5-3cm) i vremenom poklanjam pojedine dok ne spadnem na 2 koje onda narastu i do 18cm (zavisi od duzine peraja)
a sada sam tu sa ove 4 posto se nadam kupovini ovog od 160l  gde ce se ove jako lijepo uklopiti
Citat:
I odgovori mi još na jedno pitanje od čega ti je uginuo odjilas?

od starosti
zadnja 3 mjeseca  je poceo manje plivati i cak i mirovati
zadnje dve nedelje  je bio miran i samo je lezao  a plivao samo kada im sipam hranu 
zadnja dva dana se poceo izvrtati a onda sam ga jednog jutra nasao na povrsini (mrtvog)
temperatura je bila do 24C leti i do 26C a u akvariju je bila jos jedna japanka
odjilas je uginuo u januaru ove godine . a kad sam odjilasa izvadio iz akvarija kole (japanka u akvariju) pocela haoticno plivati i odbijati hranu (poslje 3 dana je pocela jest)
. kole je posle sto se smirio i prestao haoticno divljati po akvariju umirio i nije se pomicao , a onda opet malo plivao....(ovo se ponavljalo 2 dana ) a onda su mu se pocela raspadati peraja . momentalno sam  mu digao temp. na 26 i to je pokazalo ucinak , nestalo je bakterijsko raspadanje peraja i on se vratio u normalu (bez lekova nego samo kvalitetnom ishranom i vitaminima) zatim sam kupio 3 male japanke koje planiram zajedno sa koletom prebacit u onih 160 l

sa obzirom na to da im je temp leti malo premasivala 25 (granicu posle koje se ubrzava metabolizam) on je imao dug i veoma LEP zivot , bez terorista , i sa savrsenom kvalitetom vode . a i vodu sam namestio tako da se poklapa sa zahtjevima komunalaca .

ja i dalje smatram da u uzgoju mojih riba nije bilo gresaka

ali me i dalje malawi jako privlaci

nikola radic

Offline 90lman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 231
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: pancevo
Odg: Moj pajcolanski akvarij
« Odgovori #39 u: Svibanj 05, 2011, 19:02:25 poslijepodne »
znaci ti povezujes padanje temp ispod 23 stupnja s nastankom parazita (vanjskih i unutarnjih)? -?  jer cesanje je simptom parazita, ako sam dobro zapamtila.

ne slazem se s tobom, prvo teleskop nije pajcolanka, nego posebna vrsta zlatne ribice, kao i oranda, ryukin, bubble-eye itd. Drugo, teleskopi najcesce gube svoju crnu boju koja pocinje prelaziti u sivu ili zlatnu uslijed previsoke temp.
 takoder citat od veterinarke iz Pet centra:
''Teleskop spada u veliku skupinu hladnovodnih ribica, te može živjeti u negrijanom akvariju. Nagla promjena temperature zimi u negrijanom prostoru, kao i temperatura preko 25°C može biti štetna za zdravlje ribica.''

da dalje ne googlam, nema smisla da ja to radim, ako ti vec nisi.

svuda ces naci da je pajcolanka vrsta hladnovodne ribice, pa mislim da nije potrebno sirit krive informacije na forumu. :up:
a i sve to nije razlog da drzis zajedno ribice koje drzis...  :down:
al to  je samo moje skromno misljenje!!


a oni iz pet centra nemaju pojma

meni su naprimer rekli da mogu stavit ramireze i kribenzise zajedno -?

a ram voli do 30C a krib oko  26C  :)
nikola radic

Offline Ameba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 86
  • Spol: Ženski   Dob: 27
  • ljuti kecap
Odg: Moj pajcolanski akvarij
« Odgovori #40 u: Svibanj 05, 2011, 19:23:14 poslijepodne »

 ja japanke kupujem kada su jako male (1.5-3cm) i vremenom poklanjam pojedine dok ne spadnem na 2 koje onda narastu i do 18cm (zavisi od duzine peraja)

[/quote] Za koliko vremena narastu toliko  :question:  Ja cuvam 1 u 40l otprilike 5 meseci i ni milimetar nje porasla  :(
:throb: :n046:

Offline biosvera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1357
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: samobor
Odg: Moj pajcolanski akvarij
« Odgovori #41 u: Svibanj 05, 2011, 19:28:20 poslijepodne »
Citat:
skakanja sa neuglednog 90 litraša prepunog pajčolki i drugih toplovodnih riba na malawi

kako neuglednog

i naravno ne mislim da znam vise od tebe (dete je u stanju da za 5 godina nauci kao odrastao covek za 30god) ali znam da su ciklidi puno veca odgovornost od japanki ,koje netraze bas puno

ovako djete u 5  godina nemože naučit ono što je odrasli čovjek u 30 g zato što čovjek u 30g stekne iskustva dok u pet godina nemožeš ti baš nešto steć ;)i da neuglednog mislim umjetno bilje i malkice mutna voda ma bila ona i od panja zato što kvalitetno prokuhan panj ne ispušta boju :up:

Offline 90lman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 231
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: pancevo
Odg: Moj pajcolanski akvarij
« Odgovori #42 u: Svibanj 05, 2011, 19:35:54 poslijepodne »
Citat:
ovako djete u 5  godina nemože naučit ono što je odrasli čovjek u 30 g

moze teorecki ali iskustvo je naravno najvece bogactvo

a voda nemam pojma zasto izgleda tako zuto , uopce nije zuta (mozda malo ) ali ne do te mere kao sto izgleda na slici (mozda je do fona )
samo da kupim baterije i uplode cu sliku (uslikacu kamericom)
nikola radic

Offline jurica75

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 826
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: sisak
Odg: Moj pajcolanski akvarij
« Odgovori #43 u: Svibanj 06, 2011, 10:49:26 prijepodne »
...............teoreTski................bogaTstvo.............Toliko o znanju i iskustvu :klap: :klap: :klap:

Offline Ameba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 86
  • Spol: Ženski   Dob: 27
  • ljuti kecap
Odg: Moj pajcolanski akvarij
« Odgovori #44 u: Svibanj 06, 2011, 11:28:07 prijepodne »
...............teoreTski................bogaTstvo.............
  :D  :klap:
:throb: :n046:

Offline Klanjo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 544
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb,Črnomerec
  • Bolje vrabac u ruci nego riba iza ormara.
Odg: Moj pajcolanski akvarij
« Odgovori #45 u: Svibanj 06, 2011, 12:22:22 poslijepodne »

Citat:
tu su moje 4 pajcolanke
karolina (u 2 godini joj rikno mjehur a nedavno je uginula)
jary(grubijan , koji je dominantan u akvariju)
max(umiljati teleskop ,koji je vrlo povucen i nedrustven)
odjilas (moj mezimac koji je uginuo u 2 godini zivota)



Citat:
I odgovori mi još na jedno pitanje od čega ti je uginuo odjilas?





Citat:
od starosti

ja i dalje smatram da u uzgoju mojih riba nije bilo gresaka


Zlatne ribice imaju životni vijek 10 godina čak i više ako se drže u pravim uvjetima,pa ti meni sad objasni kak ti to bez grešake uzgajaš ribe kad su ti dvije uginule u 3 godine i to kažeš jedna od starosti a drugoj riknuo mjehur, od čega? od tvojeg uspješnog kak kažeš
uzgoja riba?  :klap:


Mudrost se krije u riječima velikog Aristotela:
"Sinko, ako tebi treba filozofija da piješ vino, mislim da imaš ozbiljnih problema."

Offline 90lman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 231
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: pancevo
Odg: Moj pajcolanski akvarij
« Odgovori #46 u: Svibanj 06, 2011, 14:20:46 poslijepodne »
sve zavisi od gena i temperature

a riba je zdrava ako pliva bez prestanka ima jake boje i kada imaju dobar apetit i uspravna peraja

tako da tih 10 god mozda sa cometom ili shubunkinom (mada oni mogu i do 30god)
ali japanke u prosjeku zive od 2-8god. (ima i izuzetaka) ali sve u svemu imaju dosta kraci zivotni vek u odnosu na izdrzljivije varijante zlatica
nikola radic

Offline 90lman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 231
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: pancevo
Odg: Moj pajcolanski akvarij
« Odgovori #47 u: Svibanj 06, 2011, 14:22:51 poslijepodne »
...............teoreTski................bogaTstvo.............Toliko o znanju i iskustvu :klap: :klap: :klap:

e nismo na casu maternjeg jezika ........................ :down:
nikola radic

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Moj pajcolanski akvarij
« Odgovori #48 u: Svibanj 06, 2011, 14:28:46 poslijepodne »
hvala kolegama na mirnim i pametnim reagiranjima!
dakle - evo jedan beskrajno pametni site o zlatnim ribicama (dalje mi se stvarno neda!) http://www.bostonaquariumsociety.org/
i još jedan, definitivno najbolji site što se tiče zlatnih i njihova držanja, pogotovo fancy (loptastih) varijeteta: http://www.bristol-aquarists.org.uk/

mladi kolega - ovaj puta te opominjem - smiri tenzije - za ubuduće! !

zlatne idu na temperature od 18 - 22 stupnja, s time za pajčolanke (loptice) traže nešto višu temperaturu (i podnose) ali je to maksimum do 24, eventualno 25 ali na kratke staze
one zapravo "podnose" povišene temperature, ali - kraće žive zbog ubrzanog metabolizma, imaju učestale zdravstvene probleme i tako dalje....

elem - klasične zlatice mogu doživjeti, ako se pravilno drže i do 45 godina, a poznati rekorder je 49 godina!!!!
loptice pak mogu doživjeti oko 20 godina,a rekorder je 33 godine

e pa sad....

i sve si neš mislim da ću zaključati temu, a ako se kome još raspravlja .... molim da otvori novu!
poštovanje  :hat3:
« Zadnja izmjena: Svibanj 07, 2011, 20:08:37 poslijepodne od babyboom »