Travanj 16, 2024, 13:58:44 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Bolesna Lavlja glava  (Posjeta: 1516 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Subi Dubi

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 2
Bolesna Lavlja glava
« u: Siječanj 31, 2011, 12:47:38 poslijepodne »
Juwel akvarij od 70l sa filtracijom. U pogonu je više od godinu dana. Voda se mijenja jednom mjesečno, 1/3 do 1/2 po potrebi... Temperatura je 22C.

Nažalost ribica je bolesna već duže vrijeme. Čudna izraslina na glavi koja već sad probija i sa prednje strane. Ponekad se otvori pa bude krvava. Bio sam u dva pet centra i pitao što bi to moglo biti... U jednom su mi rekli da probam liječiti sa Baktopur-om međutim nema nekog pomaka ustvari je još gore pa me zanima dali netko ovdje zna o čemu se radi i dali se može izliječiti. Inače se ribica normalno ponaša, jede i pliva...

Zahvaljujem!

P.S. - jučer su mi rekli da je to Oranda a ne Lavlja glava... u Pet centru su mi je prodali pod Lavlju glavu pa...

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Bolesna Lavlja glava
« Odgovori #1 u: Siječanj 31, 2011, 13:21:15 poslijepodne »
uh!
prvo - da, radi se o orandi - "prave" lavlje glave nemaju leđnu peraju!
no, mislim da ti to nije važno, zar ne!?

i da, prilično je bubana!

iz ovih fotki bih rekla da je u pitanju tumor i to dosta veliki!
naime, ta "kapica" koju one imaju je zapravo kancerogena mutacija i na žalost, kod nekih primjeraka zna "podivljati" u tumorne tvorbe (neki su tumori kod
zlatnih ribica virusnog ili bakterijskog uzroka, no to ovjde, rekla bih, nije slučaj)
ako je sama u akvariju - odlično! ako nije - pokušaj je izdvojiti, ali u što veći prostor, da bude sretnija

kad to čudo prokrvari, daj joj bactopur (2/3 doze), ili možda, kao blaži, gold med, ali samo kao prevenciju od još neke druge infekcije - izliječiti tumor neće!
dodavaj joj redovito vitamine, hrani što manje ali što više puta na dan i inače joj osiguraj normalan ritam življenja kao do sada.

neka živi što kvalitetnije dok živi
nekog velikog lijeka međutim, kod nas, nema
vani bi to vjerojatno veterinar koji se bavi ribicama, operirao i odstranio - ribica neko vrijeme ne bi lijepo izgledala, ali bi živjela dulje...

moram biti poštena i iskrena, koliko god mi je žao jer je malena lijep primjerak: bojim se da ćeš se morati pomiriti se s time da će jednog dana,
možda biti potrebno i eutanazirati je
naime, to će čudo početi u jednom trenutku doslovno bujati, dakle, divljati toliko da joj počne smetati pri kretanju
a onda je na tebi da procijeniš isplati li je ostaviti da se muči i ugine ili ćeš joj skratiti muke

žao mi je na ovim prognozama .... :(

Offline 985plavi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Bolesna Lavlja glava
« Odgovori #2 u: Siječanj 31, 2011, 13:34:52 poslijepodne »
Ja bih samo nadopunio kolegicu s informacijom da čista i kvalitetna voda uz raznovrsnu prehranu i dodavanje vitamina zapravo usporava rast tumora.

S obzirom da tvoja voda prema tvojim riječima baš i nije najbolja:
Citat:
Juwel akvarij od 70l sa filtracijom. U pogonu je više od godinu dana. Voda se mijenja jednom mjesečno, 1/3 do 1/2 po potrebi... Temperatura je 22C.

predložio bih ti da ako ne možeš mijenjati cca 20% vode svaki tjedan da to činiš barem svakih 15 dana po cca 35 do 40%. Ribu hrani jednom dnevno sa raznovrsnom hranom a neka jednom tjedno posti.

Sretno.

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Bolesna Lavlja glava
« Odgovori #3 u: Siječanj 31, 2011, 14:05:59 poslijepodne »
oprosti plavi - bolesnu zlaticu, s obzirom na količinu koju dnevno pojede, treba hraniti što više puta pomalo! a kad je zdrava - najmanje dva puta dnevno .... inače
se prejede i nastaju, vrlo česti kod njih, problemi sa crijevima, mjehurom, plinovima...)

inače svakako, voda je ključna!

Offline 985plavi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Bolesna Lavlja glava
« Odgovori #4 u: Siječanj 31, 2011, 14:11:22 poslijepodne »
Potpuno se slažem da je sve ribe potrebno hraniti više puta dnevno po vrlo malo ali znaš i sama da zbog ljudi koji su tek zaplivali u akvarističkim vodama savjetujemo hranjenje jednom dnevno dok sami ne uhvate bioritam prehrana-promjena vode-prehrana...

Sve ok  :zagrljaj:

Offline rebeka

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 196
  • Spol: Ženski   Dob: 27
Odg: Bolesna Lavlja glava
« Odgovori #5 u: Veljača 01, 2011, 15:40:47 poslijepodne »
Jako ljepi ribica :) Steta sto ju je zadesila bolest  -?
:police: FBI :ninja: Riboobavještalac :ninja:

Offline Subi Dubi

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 2
Odg: Bolesna Lavlja glava
« Odgovori #6 u: Veljača 01, 2011, 20:41:56 poslijepodne »
Zahvaljujem se na odgovorima!  :klap:
Prvi put da netko točno zna što se dešava...
Ustvari sam i bio sumnjao na tumor, ali nisam bio siguran. Naravno da nije bitno dali je Oranda ili "prava" lavlja glava ali to sam napisao jer su me odmah napali na jednom drugom forumu da to nije lavlja glava, ali naravno osim toga nikakve koristi...
Nažalost ne mogu je prebaciti u neki drugi akvarij, u ovome ima društvo od još jedne skoro pa identične Orande i pokojeg puža.
Probati ću joj onda olakšati dok se normalno kreće i jede, ali onda kasnije mislim da nije dobro ostaviti je da se muči.  :(

Što se tiče vode nju mijenjam onako kako su mi rekli u Pet centru u Heinzlovoj gdje sam i kupio akvarij i sve ostalo... Jednom tjedno dodam nešto vode (cca 5%) koliko ispari, dodam bakterije i također promijenim vatu na filteru. Mislim da nema nekih problema sa vodom jer ona i nakon mjesec dana izgleda poprilično čista (sad dali je ne znam), ali onda mijenjam izmedu 30 i 50% (najčešće oko 30%).

Zahvaljujem još jednom na odgovorima i savjetima, naročito babyboom na trudu!
Pozdrav!

Offline 985plavi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Bolesna Lavlja glava
« Odgovori #7 u: Veljača 02, 2011, 09:22:51 prijepodne »
Subi Dubi, nemoj raditi (promjena vode) kako su ti rekli u Pet shopu radi onako kako smo ti mi predložili. Naime, zlatne ribice relativno dosta jedu pa isto tako dosta uriniraju i kakaju se u vodu a što stvara velike količine amonijaka, fosfata, nitrata, nitrozamina... a ako je njihova količina u vodi velika tada ribi slabi imunitet i javljaju se bolesti.

Za svaki slučaj pročitaj i naš Priručnik za početnike koji se nalazi ispod moga profila, pozdrav i sretno.

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Bolesna Lavlja glava
« Odgovori #8 u: Veljača 02, 2011, 10:42:17 prijepodne »
kad malenoj to čudo počne češće krvariti, morat ćeš je odvojiti od ove koja je zdrava
zato ti preporučam da već sad pripremiš akvarij, makar od 20-30 l...
jer, moguće je da još jedno vrijeme ipak živi, ali da bude potencijalno opasna za zdravu i pužeka!