Travanj 19, 2024, 22:28:09 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Ribica pluta na povrsini i jos problema?!?  (Posjeta: 5539 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline anida

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
Ribica pluta na povrsini i jos problema?!?
« u: Siječanj 21, 2011, 01:41:53 prijepodne »
Pozdrav, moje dvije ribice (fantail zlatne) u posljednje vrijeme dosta vremena provode na povrsini. Miruju i ledjna peraja im je skoro van vode.  ERadi se o skroz malim ribicama, jos su bebe.
Vodu mijenjam svaka 2-3 dana, ne kompletnu, nego vecinu vode. Osim jednom u 15 dana kad isperem sljunak takodjer pa moram promijeniti sve, jer nemam ono cim se cisti dno.
Nazalost radi se o kugli, i u procesu sam kupovine akvarija.

Primjetila sam da jedna od ribica ima poprilicno dugacku stolicu (3-4 cm), koja bude poluprozirna nekad i bjelkasta. Prije su obje imale smedju stolicu od cca 1-2 cm.

Dal su ovo losi znakovi (pretpostavljam da jesu), sto da ucinim da im bude bolje, da prezive dok ne pripremim alvarij :(
Nedavno sam mrvicu posolila vodu (otopila sam sol), jer sam tako procitala tu. A dala sam im i po jedan kuhani oguljeni zgnjeceni grasak. Pojele su to skroz.

I jos jedno jako bitno pitanje (molim da mi neko precizno odgovori). Koliko treba hraniti te ribe? Ja sam pregledala n foruma i neke knjige i odgovori variraju da je to nenormalno. Dakle negdje sam nasla da sve sto im se da da pojedu mora nestat u 10 sekundi, sve ostalo je previse. A onda sam nasla isto to al za 10 minuta :S Mislim razlika nije bas mala...
Ja im dajem da jedu dva puta dnevno: ujutro i navecer. Imam neku hranu u obliku listica koji su velicine recimo malog nokta. I ja im dam u jednoj porciji  4-5 tih listica. Jel to previse ili premalo?

Offline ChILd_ReBoRn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1800
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Koprivnica (vise - manje)
    • http://www.akvaristika.tk
Odg: Ribica pluta na povrsini i jos problema?!?
« Odgovori #1 u: Siječanj 21, 2011, 05:35:36 prijepodne »
issse..

prerano mi je i kasnim na posao pa necu odugovlacit

ubijas ih izmjenama vode
ubijas ih ispiranjem sljunka
ubijas ih kuglom
ubijas ih nikakvom filtracijom
ubijas ih pothranjivanjem ( 8-10 listica na dan? neznam koliko su ribe i ti listici veliki... al malo mi to izgleda)

da mas filter i akvarij.. i da bacis malo vise hrane  rijesile bi to  prije ili poslije....ja hranim jednom i to recimo jednu veliku jusnu zlicu.. hranjenje nemoze biti egzaktno na gram.. osim ako si nutricionist i pazis na riblju gramazu....

e sad.. skini si tu sa foruma knjigu  vodič za akvaristiku.. sjedii citaj.. i onda kren iznova...
biljka biljci siše supstrat
(Koprivnica)

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Ribica pluta na povrsini i jos problema?!?
« Odgovori #2 u: Siječanj 21, 2011, 08:04:45 prijepodne »
žao mi je što su ti ribice bolesne, ali se ne čudim!

prvo im moraš srediti vodu, a da bi to učinila, moraš im nabaviti pristojan akvarij s pristojnim filterom i pumpicom za zrak - i to pod hitno, dakle - jučer!
voda se mijenja u najčešćem slučaju jednom tjedno i to maksimalno do 15 % volumena! a ako imaš dobar filter može i rjeđe - jednom u dva tjedna do 25 % je čisto OK

drugo - hranjenje - daješ im premalo, ali s obzirom na kakve uvjete imaju....hmmmm...
dakle, zlatice vole papati i trebaju papati, naravno ne neumjereno - ukratko - moje dvije bebice dobiju kavenu žličicu pahuljica tri puta dnevno, + komadić salate ili povrća
a inače je "pravilo" za zlatice - toliko koliko mogu u dvije minute pojesti - što se kod njih nikad ne desi jer sve utamane i sekundi :D

s obzirom na taj kakanac i plivanje uz površinu - bojim se budućnosti za njih!
ali ajde, za prvu pomoć - odmah im stavi pumpicu za zrak jer očito nemaju dovoljno kisika, a zlatice ga trebaju mnogo...
hranjenje provedi ovako kako sam ti rekla
dodaj im vitamine
a kako očito nemaš filter, vodu im mijenjaj svaka 2-3 dana, ali maksimalno 1/4 volumena

i - pravac dućan ili staklar - akvarij od najmanje 80 l, filter kapaciteta za najmanje 150 litraša, pumpica za zrak,
a da što prije pripremiš vodu, kupi i dobre bakterije (pitaj u pet shopu, znat će ti dati - sve su OK) i stavi odmah u vodu koju ćeš ciklirati
tada nešto kraće - 10-ak dana
u tu vodu dodavaj uvijek vodu iz njihovog sadašnjeg doma tako da njome pređu i njihovi mikroorganizmi na koje su navikle

a na kraju  - što da ti zaželim nego puno sreće i tebi i tvojim ribicama!

Offline anida

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
Odg: Ribica pluta na povrsini i jos problema?!?
« Odgovori #3 u: Siječanj 21, 2011, 09:43:56 prijepodne »
puno hvala na dosadasnjim odgovorima.
ma za kuglu znam da ne valja, al nisam bila u prilici da kupim akvarij ranije. tako da ga kupujem danas (otvorila sam temu na uredjenju akvarija pa se nadam da ce mi i tamo dat savjete o tome). onaj prirucnik sam vec procitala, ok je, al je o svemu po malo, dakle nedovljno za ono sto meni treba, zato i pitam jos ovdje.

Ono sto me zacudilo je da ih premalo hranim :( pa uzas, oni u pet shopu su rekli da ih trebam hranit toliko kao kad posolim jelo neko, ono malo izmedju prstiju ?!?
dakle ribice su jos maaale po 2 cm ako ne racunam peraja. a hrana su listici velicine nokta. dakle na njih dvije bih trebala malu zlicu? koliko puta dnevno?
bojim se da ne pretjeram :(

Offline Tonya

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 351
Odg: Ribica pluta na povrsini i jos problema?!?
« Odgovori #4 u: Siječanj 21, 2011, 10:06:03 prijepodne »
Mislim da ih sasvim dovoljno hraniš, možda i previše, pogotovo ako se računa da su ribice još jako male. A sad, za količinu... Navodno je trbuh ribice nešto veći od njenog oka, pa vidim da mnogi to koriste kao neko mjerilo za količinu hrane - kod malih ribica, barem.
Po meni je bolje ne pretjerivati - trenutno su ionako u malom prostoru bez filtracije, samo se dodatno zagađuje voda.
FBI - Riboobavještajci :ninja:

Offline Brljator

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1111
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Pavlovac
Odg: Ribica pluta na povrsini i jos problema?!?
« Odgovori #5 u: Siječanj 21, 2011, 20:11:54 poslijepodne »
Nabavi akvarij, nabavi filter,svijetlo i ja sam par puta prolisto priručnik pa nešto zapamtiš, što više listaš više znaš :D :D

Offline gmatanic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 844
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Slavonski Brod
  • ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶ ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶
Odg: Ribica pluta na povrsini i jos problema?!?
« Odgovori #6 u: Siječanj 21, 2011, 21:34:35 poslijepodne »
Ako su toliko male mislim da ih i dovoljno hraniš. Od opreme mislim da pumpica za zrak nije nezaobilazna, samo treba filter odgovarajuće postaviti. A ostalo je već rečeno.  :up:
Give a man a gun, and he can rob a bank. Give a man a bank, and he can rob the world

Offline koraljka

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 225
  • Spol: Ženski   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb,Dubrava
Odg: Ribica pluta na povrsini i jos problema?!?
« Odgovori #7 u: Siječanj 23, 2011, 09:10:18 prijepodne »
a imaš i filtere koji ubacuju zrak pa ti pumpica ne treba, malo im to uspori protok pa uzmi jači filter

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Ribica pluta na povrsini i jos problema?!?
« Odgovori #8 u: Siječanj 24, 2011, 08:49:57 prijepodne »
kakvo je stanje?

Offline anida

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
Odg: Ribica pluta na povrsini i jos problema?!?
« Odgovori #9 u: Siječanj 24, 2011, 21:30:50 poslijepodne »
Pa ovako, jedna ribica se napuhala, a druga je jako mrsava. Al to je zato sto kad dodam hranu, ona debela sve pojede dok ova druga stigne tek jednu mrvicu.
Kupila sam akvarij od 60 lit. Ima i filter.  Sad trebam kupit ostale detalje.

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Ribica pluta na povrsini i jos problema?!?
« Odgovori #10 u: Siječanj 25, 2011, 07:59:21 prijepodne »
hah, sad to - debela i mršava ribica ne znači, oprosti, ništa .....
naime, debela može biti i pajčolanka kojoj je to normalno, a mršava može biti karasić, kojem je to, pogotovo u odnosu na pajčolanku, normalno!
jesi proučila koje varijetete mališana imaš?

Offline anida

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
Odg: Ribica pluta na povrsini i jos problema?!?
« Odgovori #11 u: Siječanj 25, 2011, 21:07:06 poslijepodne »
Napisala sam u uvodnom postu zlatne fantail, one debeljuskaste s duplim svim perajama osim ledjne. Mislim da ih ovdje zovu svi pajcolanke.

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Ribica pluta na povrsini i jos problema?!?
« Odgovori #12 u: Siječanj 26, 2011, 10:16:48 prijepodne »
može li kakva slikica?
pogotovo kad kakaju?

da, i fantail = pajčolanka = ima leđnu peraju!
u pravilu leđnu peraju nemaju lavlje glave?

Offline anida

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
Odg: Ribica pluta na povrsini i jos problema?!?
« Odgovori #13 u: Siječanj 26, 2011, 11:49:26 prijepodne »
Ma s duplim perajama svim osim ledjne.
Dakle sve peraje su duple osim ledjne, sto ne znaci da nemaju ledjnu. Imaju samo nije dupla :D

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Ribica pluta na povrsini i jos problema?!?
« Odgovori #14 u: Siječanj 26, 2011, 11:52:06 prijepodne »
ok----ok  ;)