Travanj 25, 2024, 02:42:38 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: pomor i samoubojstvo  (Posjeta: 2229 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline šampjer

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 10
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Fiume
pomor i samoubojstvo
« u: Prosinac 22, 2010, 21:43:08 poslijepodne »
Pred godinu dana djeca su mi kupila za božić mali šesterokuti akvarij od 16 lit sa dvije zlatne ribice,i s vremenom još dvije buljooke,neznam imena i sve je to lijepo funkcioniralo do negdje šestog mjeseca dok mi zlatne nisu uginule jedna za drugom,istina u početku i nisam mnogo obračao pažnju oko njih ,hranio sam ih redovito i mjenjao vodu svakih cca dva tjedna uz redovno pranje svega u akvariju(kamenja ,plastičnog bilja )vodu nisam nikad puštao duže od 2 do tri sata da odstoji.Onda sam kupio akvarij od 25 lit sa svom opremom ,filtar ,termometar ,rasvijeta i ubacio još drvce iz shopa,kupio aqva safe,i kupio jednog čistaća i novu zlatnu ribicu.Tada su počeli problemi ,prvo mi se crna buljooka počela čudno ponašati,bila je stalno na vrhu,okretala se naopačke i nakon 2 do 3 tjedna uginula(dok je jela izgledala je ok),dva dana kasnije počela je i druga buljooka sa istim ponašanjem ,samo što je ova dobila bijele ojegice,još je živa ,sutra idem u pet shop nešto za nju kupiti,a danas nađem čistaća mrtvog ispred akvarija ,iskočio je van provukao se kroz poklopac gdje prolaze cijevčice od filtra,nevjerojatno.Nisam mislio da če me ovo toliko pogoditi,ali malo pomalo sam se vezao za te ribice,kupio im novi akvarij(je da je neki poljski-kid ili sl) i onda mi sve krenulo nizbrdo,vidim da mi zadnja zlatna ima pjegice ,ali djeluje ok.žao mi ih je i želim im nekako pomoći ,ima li koja sugestija ili samo -mani se čorava posla i pusti akvaristiku nekom drugom.poz.

Offline luxy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 933
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: Mostar,BiH
Odg: pomor i samoubojstvo
« Odgovori #1 u: Prosinac 22, 2010, 22:18:38 poslijepodne »
ne ni slučajno se nemoj okaniti akvaristike,to je predivan hobi! :zagrljaj:
kao prvo ima li ti još ribica u akvariju?
ako nema onda sve izvadi i iz početka...
to je jako malo za zlatne ribice...
pređi na toplovodne...
kupi hranjivu podlogu ili namači zemlju za cvijeće te to stavi ispod šljunka...
kada to napraviš,napuniš akvarij vodom i započneš cikliranje...
zasadi neke biljčice,koje ti se sviđaju...
zatim kad završi cikliranje(nakon cca 1 mj) stavi unutra ribice(no prethodno odluči koje želiš)...
tu ne može ništa osim bette,microrasbora galaxy ili kozica...
uglavnom sa vremenom ćeš se uhodati i sve će biti u redu...
vosu mijenjaj jednom tjedno i ne hrani ribe previše...
vidjet ćeš kad ti bilje naraste kako će to lijepo izgledati...
ovo je sad tebi sve nepoznato,stoga pročitaj vodič za početnike i polako ;) :up:
yesterday,all my troubles seemed so far away,now it looks as thought they are here to stay,oh i believe in yesterday...

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: pomor i samoubojstvo
« Odgovori #2 u: Prosinac 23, 2010, 08:13:04 prijepodne »
ne razumijem poruku ove teme?
naime, što je pjesnik s ovim htio reći?
iz tvog je posta više nego vidljivo da si ribice držao u katastrofalnim uvjetima - jedna zlatna ribica, pa i ta "buljooka", iliti teleskopić, treba najmanje 25 - 30 l bez obzira koliko malena bila! a tvoji su siročići bili u .... ma neću dalje....oprosti, ali me prilično naljutio taj tvoj post!

naime,
ima nas već ovdje na forumu, a sigurno puno više izvan njega koji imamo zlatne (kako spada, a ne u uvjetima u kojima si ih ti držao) već godinama bez ikakvih problema....no,sve je to kod nas nastalo nakon velikog učenja, prikupljanja informacija (i ovdje na forumu), čitanja literature, interneta....i naravno, vlastitog iskustva....

Offline ninci

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1232
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pustike, Turopolje
Odg: pomor i samoubojstvo
« Odgovori #3 u: Prosinac 23, 2010, 09:58:10 prijepodne »
Sa zadnjom ribicom koju si kupio si unio bolest u akvarij... po bijelim pjegicama pretpostavljam da je ich. pa potraži malo po forumu koji ljekovi ili pak prirodni lijekovi lječe to.

iako je bolest već pretpostavljam uzela maha- pa kupi baš lijek za ich u nekom pet shopu...
Pustike, Turopolje

Offline Picek23

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 190
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
Odg: pomor i samoubojstvo
« Odgovori #4 u: Prosinac 23, 2010, 10:33:27 prijepodne »
uh, joj, puno gresaka. ovako, kupi u pet shopu lijek za ich i detaljno se drzi uputa.
nakon sto izljecis ribice, pokloni jednu ili obje i predi na toplovodne. voda se mijenja 1 tjedno i to 30%, nikad ne cijelu vodu. podlogu usisavas, filter cistis  1 mjesecno ili kad vidis da mu se protok smanjio, i to tako da spuzvu operes u vodi koju si izvadio iz   akvarija,nikako u vodovodnoj vodi!!! voda prije nego sto ide u akvarij, treba odstajati min 24h.
jednoj zlatici (fancy, znaci one s duplim repom) treba 30l vode min, a obicnoj (karas i kometa) treba 75l vode.
dakle, nemas uvjete za drzati zlatice. termometar ti za zlatice ne treba, one su hladnovodne ribe.
a cistac,koji je bio? misgurnus mozda? jer oni su poznati po tome da iskoce kroz najmanju rupicu!!!
ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije nista uradio, i shvatit ce kat-tad da ne zna sto je HLAD...

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: pomor i samoubojstvo
« Odgovori #5 u: Prosinac 23, 2010, 14:14:05 poslijepodne »
mali ispravak prethodnog posta - kod zlatnih ribica, ako se ima dobra filtracija, potpuno je dovoljno mijenjanje svaka dva tjedna do 25 % vode, pa i manje!
nikako jednom tjedno 30 % jer se time bitno narušava ravnoteža - jedino ako filter nije sposoban čistiti kak spada....ali onda treba nabaviti jači filter = u pravilu, da kažem
jednostavnim riječima - dva do tri puta jači nego što treba za konkretnu litražu... ;)

Offline šampjer

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 10
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Fiume
Odg: pomor i samoubojstvo
« Odgovori #6 u: Prosinac 23, 2010, 17:55:07 poslijepodne »
I tako ja ostao bez ribica,žao mi je više nego tebi Babyboom,nisi ih ti gledao kako umiru,s ribama sam do sad imao posla samo preko gradela,za razliku od tebe koji si vidim dobro informiran o njihovom držanju.No dobro očistit ću akvarij i krenut ispočetka po uputama Luxy-a,akvarij neću mjenjati jer mi to za sada buđet ne dozvoljava,prelazim na toplovodne ,one male,florescentne+koji čistač,koliko ih smijem imati,budući da ovi u pet shopu rade po principu,"ma ne brini",nitko mi tamo dok sam kupovao nije rekao koliko ih smiješ imati po litraži,ni o karanteni ,ni o skakanju iz vode.Ja sam laik ,a oni profesionalci.Mislim da bi se ipak mogli potrudit i pokušat ljudima malo objasnit kako održavat akvarij i ribe u zdravom stanju,iskreno nisam nikad čuo da ribe oboljevaju ,sad znam ,samo sam to naučio na teži način.
Kupio sam multivitamine(atvitol) i neki lijek za ICH (costapur),imam od prije aqvasafe koji mi nije pomogao,što još moram uzeti ,mislim ono osnovno ,a ne cijelu apoteku.
Neznam od čega su obolile ,ali osim pjegica,imale su i nešto kao bijelu paučinu,ne sve,a toga ima i po plastičnom bilju i ovom drvcu u akvariju .
idem iz početka ,oprat ču sve i stavit novu vodu i pustit tako neko vrijeme,pa ču kupit ribice.Dali bi bilo pametno prije prokuhat vodu ili ju je dovoljno pustit da odstoji?
poz

Offline ana*žac

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 284
  • Dob: 45 Lokacija: Zg
Odg: pomor i samoubojstvo
« Odgovori #7 u: Prosinac 23, 2010, 20:07:05 poslijepodne »
Pozz i dobrodošao,kao prvo ti preporučujem da sa naslovne strane
skineš vodić za početnike i dobro ga proučiš a sve ostalo kaj te zanima a tamo ne piše
pitaj ovdje.
U svakom slučaju nedaj se pokolebati.....dobar akvarij je predivna stvar.... :)
Don't drive faster than your Guardian Angel can fly!!!

Offline luxy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 933
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: Mostar,BiH
Odg: pomor i samoubojstvo
« Odgovori #8 u: Prosinac 23, 2010, 20:20:03 poslijepodne »
babyboom je žensko,ona se također namučila i pretpostavljam pretrpjela umiranje ribica,dok nije došla do ove razine znanja o ribama...
uglavnom nemoj srljati,nego polako i smireno,sve će ti se višestruko vratiti :up:
yesterday,all my troubles seemed so far away,now it looks as thought they are here to stay,oh i believe in yesterday...

Offline blastx19

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 52
  • Spol: Muški   Lokacija: Rovinj
Odg: pomor i samoubojstvo
« Odgovori #9 u: Prosinac 23, 2010, 22:24:58 poslijepodne »
Pet shop... gledamo ja i cura akvarij sa teleskopima i vidimo jednu ribicu kak pati prikovana za filter,kazem prodavacici da poduzme nesto a ona veli..a sta da radim?jbga nije moja!,zato stvarno se ne islati puno kupovat ribe po tim trgovinama..

Offline hologram

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 664
  • Spol: Ženski   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb,Volovčica
  • samo za hitne slučajeve 0997022021
Odg: pomor i samoubojstvo
« Odgovori #10 u: Prosinac 23, 2010, 22:45:48 poslijepodne »
samo hrabro naprijed, dobro prouči priručnik i prosurfaj forumom, dobro se raspitaj koliko riba stane u tvoj akvarij i kupi ribe za početnike, predlažem gupije, njih ćeš lako nabaviti na forumu jer ih ovdje često netko poklanja ili prodaje za simboličnu cijenu...
neonke, ako si na njih mislio pod fluorescentne, nemoj nikako odmah uzimati jer su jako osjetljive i nisu za nove akvarije, vjeruj mi  i ja sam izučila školu....
što se tiče prodavača, većina nisu profesionalci i nemaju pojma o akvaristici više nego prodavač cipela i radije se osloni na savjet kojega dobiješ ovdje nego na njihove bedastoće jer najčešće uvaljuju sve i svašta. uključujući bolesne ribe i daju potpune dezinformacije...
:AkTer:

Offline šampjer

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 10
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Fiume
Odg: pomor i samoubojstvo
« Odgovori #11 u: Prosinac 24, 2010, 07:46:35 prijepodne »
hvala na savjetima,gupi  mi odgovara,mislim da su mi one najadekvatnije.Nitko mi nije odgovorio dali bi bilo pametno prokuhat vodu.Htio bih napunit akvarij i počekat s ribicama do poslije Nove godine,poz i ugodne praznike.

Offline ninci

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1232
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pustike, Turopolje
Odg: pomor i samoubojstvo
« Odgovori #12 u: Prosinac 24, 2010, 10:49:39 prijepodne »
nemoj prokuhavati vodu....

stavi običnu pipovaču, upogoni filter... možeš ubaciti malo aqvasafe-a i možeš malo "nahraniti" vodu da se prije bakterije korisne nasele... i čekaj da se to odciklira i onda ubaci ribice...i po mogučnosti ne sve odjedanput nego par po par...da ne bude prevelik šok za novostartali akvarij.

i kada kupuješ ribice... dobro pogledaj di ih kupuješ, da li u akvariju iz kojieg ih uzimaš ima mrtvih?? pa sa tim točkicama, pa sa vaticama... i sl.
ako imaju nemoj ih kupiti jer su bolesne...
Pustike, Turopolje

Offline gizzzmo

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 31
  • Spol: Ženski   Lokacija: Banja Luka
Odg: pomor i samoubojstvo
« Odgovori #13 u: Prosinac 25, 2010, 15:44:57 poslijepodne »
Ono sto sam ja naucila u akvaristici jeste da je neznanje najveci neprijatelj (kako u akvaristici, tako i u zivotu)..
Ali da ne filozofiram mnogo, samo da kazem da sam i ja imala veliki pomor ribica (18 od 20) na samom pocetku jer akvarijum nije bio zacikliran i dobile su Ich...
Onad, polako, sve iz pocetka, i sada je sve ok (osim tog asto mi je procurio akvarijum, ali to je vec druga tema..).
Samo hrabro, procitaj Prirucnik za pocetnike sa ovog formuma i bice ti sve mnogo jasnije.
Sve sto sam naucila jeste sa ovog foruma i drugih internet stranica. U okruzenju nemam nikog strucnog ko bi mi mogao objasniti sta me interesuje.
Zao mi je sto ti se to desilo, neka ti bar bude za nauk.
Kad bih imao jednu malu, malenu kućicu.
Kad bih u njoj imao jedan mali tepih
I kad bi sve to bilo moje...

Offline šampjer

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 10
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Fiume
Odg: pomor i samoubojstvo
« Odgovori #14 u: Prosinac 26, 2010, 07:42:29 prijepodne »
budući da mi je akvarij mali,ali simpatičan :),moram li stavit prave biljke ili mogu ostavit ove plastične igračke,znam da je pravo ljepše i kvalitetnije,ali to bi mi dodatno smanjilo volumen,napominjem da ću staviti male slatkice,gupi,ilišvert ili zebrice ili sl.

Offline luxy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 933
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: Mostar,BiH
Odg: pomor i samoubojstvo
« Odgovori #15 u: Prosinac 26, 2010, 22:02:30 poslijepodne »
definitivno prave biljke,ribe se mogu ozljediti na umjestno,a pravo je korisno i lijepo,ja ne mogu zamisliti akvarij bez bilja(ako nije ciklidni ili morski naravno)... ;)
yesterday,all my troubles seemed so far away,now it looks as thought they are here to stay,oh i believe in yesterday...

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: pomor i samoubojstvo
« Odgovori #16 u: Prosinac 27, 2010, 07:53:48 prijepodne »
upravo tako - svakako stavi prave biljkice - gupići se silno vole sakrivati u biljkama, pa da se ne ozlijede
a i prave biljke poboljšavaju i sastav vode i donose monogo dobrobiti ribicama!

ali - molim te, raspravu o toplovodnim ribicama i daljnjim savjetima o njihovu držanju i ostalome otvori u odgovarajućem podforumu - predlažem u "novi u akvaristici"
sretno!

Offline šampjer

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 10
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Fiume
Odg: pomor i samoubojstvo
« Odgovori #17 u: Prosinac 27, 2010, 09:35:11 prijepodne »
sve uredu,idem kako spada.prvo u pripremu podloge,pa ostalo,pročitao sam mnogo,ali je neznanje veliko,puno je tu informacija,lakše mi je bilo na faksu,no dobro tu ste vi:),pitanja će biti sigurno,,ključaj temu,vidimo se uskoro na toplovodnom podforumu :up:.

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: pomor i samoubojstvo
« Odgovori #18 u: Prosinac 28, 2010, 09:56:28 prijepodne »
sjajno!
samo naprijed i puno sreće!