Travanj 24, 2024, 17:06:23 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Akvarij  (Posjeta: 4226 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Sabaku No Gaara

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 371
  • Spol: Ženski   Lokacija: Varaždin
  • Animals 4 ever
Akvarij
« u: Svibanj 11, 2007, 09:41:00 prijepodne »



Hy, nikad nisam imala ribice... Pa ću vas pitati za savjet, a ne one majmune iz pet shopa koji ionako ništ ne znaju...


Ovako... imam jedan okrugli, 6 litarni akvarij... koju ribicu bi mogla staviti u takav akvarij a da joj bude ugodno? I koliko bi ih mogla staviti? Znam da nije baš veliki, ali sigurno ima neka ribica kojoj bi se svidio...


Ako imate prijedlog mi recite, a i možete staviti slikicu da mi bude lakše...
I live for animals......

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Akvarij
« Odgovori #1 u: Svibanj 11, 2007, 10:14:00 prijepodne »


Dakle, ja nikad, ama baš nikad ne bih stavio ribicu u okrugli akvarij (misliš sigurno na kuglu). Al, ima jedna sjajna ideja našeg kolege rastamana - uzgajati u njoj biljke, i staviti eventualno koju kozicu unutra ili neku jako malenu ribicu zajedno s biljkama. Staviš malo supstrata dolje, gore šljunka, posadiš biljkice... :


https://www.akvarij.net/forum/forum_posts.asp?TID=24175


Svakako razmisli o tome!

Offline Sabaku No Gaara

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 371
  • Spol: Ženski   Lokacija: Varaždin
  • Animals 4 ever
Akvarij
« Odgovori #2 u: Svibanj 11, 2007, 10:26:00 prijepodne »


eheh, nisam znala da je to TOLIKO strašno staviti ribice u tak mali akvarij...


Sad ste mi pobudili znatiželju... znam zašto nebi stavili u mali akvarij... ali zašto su svi toliko protiv KUGLE? Sad ma zanima to.


I znate što mi smeta na jednom pet shopu??
Imaju najmanje 15 boraca koje drže u kuglama od 2 decilitra!!!! Pa to nije humano! Tamo se ne mogu ni pomicati kad su veći od te kugle!!!
Svi izgledaju ko da su mrtvi jer ne možeju ni perajom mrdnuti!!!
I live for animals......

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Akvarij
« Odgovori #3 u: Svibanj 11, 2007, 10:46:00 prijepodne »


Velika većina akvarista se slaže da se ribice ne smiju držati u kuglama jer kugle iskrivljuju sliku (probaj si zamislit pogled iz nje!) i tako ribice nakon nekog vremena pošandrcaju. Istina je da se kugle i dalje prodaju, i da su se nekad pod normalno zlatne ribice držale u kuglama. Osim toga u kuglu ne možeš stavit niti filter, a kamo li grijač ilipumpu za zrak...dakle ne možeš im dati komfor koji zaslućuju.Neću više duljiti,nadam se da si zadovoljna? Dakle, mislim da ako stvarno volimo ribice, nećemo ih stavit u kugle.


Za borce sam čuo da ih znaju držati i u plastičnim čašama, i to ih, navodno, ne smeta. Ne znam puno o njima, ali bi meni bilo žao tako ih držati...ima jedna priča na forumu o tome od "ninina mama", pa pogledaj:


[url]https://www.akvarij.net/forum/forum_posts.asp?TID=23672&K W=ninina+mama[/url]



Offline Andariel

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 244
Akvarij
« Odgovori #4 u: Svibanj 11, 2007, 10:56:00 prijepodne »
Sabaku, kugla je najgora stvar koju mozes napraviti ribici. Savijet koji ti je dao babyboom je super, poslušaj ga. Biljke+kozica.

Zašto kugla nikako nije dobra otkrit ćeš ako gurneš glavu unutra i pogledaš iznutra prema van. Sve je izvitopereno i stalno se oblici mijenjaju i pretaču. Ribice mogu od toga u najmanju ruku poludjeti, a mogu i oslijepiti i vrlo vrlo brzo umiru. Kvaka je u tome što se u kuglu ne može postaviti ni filter, ni pumpa za zrak koji će ti za bilo koju ribicu koju budeš imala nužno trebati. A treća stvar je prostor. 6 litara je bar 10 puta premalo. U toliko malo vode se voda mora svaki dan mijenjati, a to je užasan kako psihološki, tako i fiziološki šok za ribice. Imaj na umu i to da svaka voda prvo mora odstajati 24 sata sa sredstvom za pripremu vode unutra prije nego ju natočiš u akvač, pa zamisli onda koja je to zajebancija svaki dan pretakati.

Naročito nemoj u kuglu stavljati zlatne ribice - to je največi od svih zločina. Njima treba puno više prostora i vode, a i puno više prljaju vodu, tako da bi se mogle otrovati vlastitim fekalijama u 6 litara. Zlatne ribice u prirodi žive i nekoliko desetaka godina, mogu narasti čak do pola metra i vrlo su pametne te ih se svašta može naučiti. Prepoznaju svog skrbnika i nerijetko se čak dolaze maziti. Imaj na umu to prije nego ih strpaš u kuglu.

Ne želim pretjerivati, ali kugle su vrlo zastrašujuća stvar za koju smatram da bi se zakonom trebale zabraniti. Dobre su kao vaze ili kao akvači s biljkama, ali za ribice jednostavno predstavljaju beskrajnu patnju i polaganu i bolnu smrt.

Nije grijeh ni sramota da o tome prije nisi razmišljala, malo tko je toga svjestan. Nadam se samo da ćeš poslušati dobronamjerne savjete.

 

Offline Andariel

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 244
Akvarij
« Odgovori #5 u: Svibanj 11, 2007, 10:57:00 prijepodne »
Vidim da smo bebač i ja u isti čas skočili na kuglu.
 

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Akvarij
« Odgovori #6 u: Svibanj 11, 2007, 11:02:00 prijepodne »
...složno društvo!

Offline Sabaku No Gaara

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 371
  • Spol: Ženski   Lokacija: Varaždin
  • Animals 4 ever
Akvarij
« Odgovori #7 u: Svibanj 11, 2007, 12:25:00 poslijepodne »

Oh, hvala vam... Sad sam stvarno sretna što sam vas upitala za savijet! Ne mogu si sada zamisliti kako bi te ribice bile jadne i ožalošćene da sam ih stavila u tu kuglu!!! Puno vam hvala! Pokušat ću staviti biljke u kuglu, a možda i s vremenom kupim veći akvarij... Kakav bi akvarij trebao biti za zlatne ribice ili borca? Rečite mi molim vas kakve su najmanje dimenzije dopuštene...
I live for animals......

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Akvarij
« Odgovori #8 u: Svibanj 11, 2007, 12:39:00 poslijepodne »


Drago mi je da si prihvatila naše savjete!


E, a sad odgovori:


1. Prouči svakako stranicu: www.akvarij.net i downloadaj si vodič za početnike s nje!


2. Za zlatne ribice je standard svakakav glede veličine akvarija, uglavnom kažu na 1 cm ribice (bez repa) ide 2 do 5 l vode...dakle, na 1 ribicu od 15 do 30 i više l vode. Ja imam na svoje ribice cca 15 do 20 l vode, uz jaku filtraciju, pumpanje dodatnog zraka, puno biljaka, čistače...i jaku kontrolu vode


3. Ostalim ribicama kažu da je dovoljno na 1 cm duljine 1 do 1,5 (ili 2) l vode.


4. Kad se odlučiš što ćeš dalje...obrati se forumu...ima tu krasnih ljudi koji će ti od srca pomoći!

Offline Marijana&Vjeko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 128
    • http://www.akvarij.net
Akvarij
« Odgovori #9 u: Svibanj 12, 2007, 00:48:00 prijepodne »
Istina.. Poslušaj babybooma i sve će biti ok.
ZADAR

Offline Sabaku No Gaara

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 371
  • Spol: Ženski   Lokacija: Varaždin
  • Animals 4 ever
Akvarij
« Odgovori #10 u: Svibanj 12, 2007, 10:58:00 prijepodne »





Ok, kupit ću veći akvarij, namjeravam imati jednog borca...
A borac napada sve ribe ili samo svoju vrstu?
Da li binapaočistaća da mu ga stavim u akvarij??
I live for animals......

Offline Nikola5

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 348
Akvarij
« Odgovori #11 u: Svibanj 12, 2007, 11:48:00 prijepodne »
Ako ga smatra svojom konkurencijom bi.
Bok

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Akvarij
« Odgovori #12 u: Svibanj 12, 2007, 12:48:00 poslijepodne »


borac je lijepi zločestić, napada sve ribe koje smatra konkurencijom, no, pokušaj ga stavit s dvije - tri cure i čistačem istovremeno, još kad su mali, pa se možda nauči na društvo...


i nemoj bit tužna, no on živi relativno kratko, a parada koju radi s perajama i repom je samo kad je jako ljut ili se udvara komadima, inače plivucka okolo s opuštenim repom i perajama...

Offline Sabaku No Gaara

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 371
  • Spol: Ženski   Lokacija: Varaždin
  • Animals 4 ever
Akvarij
« Odgovori #13 u: Svibanj 12, 2007, 14:20:00 poslijepodne »





Bila sam danas u pet shopu i vidjela sam neke morske ribice... Otvorila bum temu u: Novi u morskoj akvaristici, pa pogledajte ako očete..
I live for animals......

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Akvarij
« Odgovori #14 u: Svibanj 12, 2007, 22:41:00 poslijepodne »

Offline goran_2711

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 455
  • Spol: Muški   Dob: 39
Akvarij
« Odgovori #15 u: Svibanj 12, 2007, 23:23:00 poslijepodne »
Za držanje ribica u kugli ono što ste napisali sve stoji, ali najgoru stvar niste napisali.
Jedno od glavnih osijetila kod riba je boćna pruga kojom ribe osjećaju valove/vibracije u vodi koji ribu upozoravju na moguću opasnost. Zamisli sad ovo: riba pliva; mahanjem peraja stvara valove, koji se odbijaju od stjenki male kugle i zbog njenog oblika vraćaju natarag u njezin centar gdje ponovno pogađaju ribu. Zbog toga je riba u kugli pod stalnim stresom. Zamislite si samo kako bi vama bilo da vam netko svaki pud kad se pomaknete gurne prst u oko. Iz istih razloga se nesmije kucati po staklu aq-a, jer kucanje proizvodi takđer vrlo snažne valove.


Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Akvarij
« Odgovori #16 u: Svibanj 12, 2007, 23:32:00 poslijepodne »


...imaš pravo, na to smo zaboravili...


nadam se da će ljudi konačno shvatit da su kugle blagi užas za ribice...i da će zabranit prodaju (al sam optimist)

Offline Andariel

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 244
Akvarij
« Odgovori #17 u: Svibanj 13, 2007, 07:46:00 prijepodne »

Goran, imaš pravo! Dobro da si i to istaknuo!
Edited by: Andariel