Ožujak 29, 2024, 14:01:49 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Molim vas pomoć  (Posjeta: 1651 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline IvanaZG

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 30
Molim vas pomoć
« u: Rujan 26, 2015, 20:05:03 poslijepodne »
Pozdrav svima

Dobili smo prije par dana nenadano malu Orandu. Jedino što sam stigla pripremiti na brzinu je mali akvarij od 5 l dok se veliki od 54 l zaciklira.
Već joj par dana mijenjam oko 1 l vode svaki dan usisavanjem dna i stavila sam joj pumpicu za zrak. Voda koju joj doljevam odstoji 24 sata. Danas sam primjetila da pliva sa guzom pomalo u zraku pa se brinem. Molim vas savjete kako da ribica poživi do cikliranog akvarija  :'(
Bilo kakvi savjeti su dobro došli

Hvala

Offline blacktihi

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 509
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Molim vas pomoć
« Odgovori #1 u: Rujan 26, 2015, 20:16:48 poslijepodne »
Može biti mali mali milion stvari... Grašak bi joj trebao pomoći da isprazni crijeva...

Također, ako je jedna riba u pitanju, stavi je u taj akvarij koji cikliraš, jer kako god okreneš, u ovom trenutku nemaš bolju alternativu. Eventualno možeš dodati kemiju u akvariju koja će ubrzati cikliranje (Easy start od Tetre, ili isti takav preparat od bilo kojeg drugog proizvođača)... Doduše, to nije neka pretjerano osjetljiva vrsta ribe, pa bi joj trebalo biti sasvim OK i bez cikliranja...

Akvarij od 5 litara, s druge strane možeš koristiti i kao karantenski, a to znači svakodnevna izmjena 100% vode ili gladovanje riba + manje izmjene vode...

Obrati pažnju na hranjenje, manje ali češće je bolje nego obilno i rijetko...

Offline IvanaZG

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 30
Odg: Molim vas pomoć
« Odgovori #2 u: Rujan 26, 2015, 20:35:52 poslijepodne »
Hvala ti na brzom odgovoru. Veliki akvarij sam pustila u pogon prije dva dana.. Znači misliš da joj neće bit ništa ako ju ubacim iako se nije ciklirao? Onda moram češće mjenjati po manje količine vode ili?

I pošto je sama uopće nemam osjećaja za količinu hrane... stavim joj tek po par listića jednom dnevno...  :rolleyes:

Offline blacktihi

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 509
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Molim vas pomoć
« Odgovori #3 u: Rujan 27, 2015, 06:57:56 prijepodne »
Ono što sam napisao je to da ti je svejedno gdje je staviš, jer niti jedan od ta dva akvarija koja koristiš nije ovaj tren idealan izbor, pa kada je stanje već takvo, stavi je u veći akvarij. Da li će ribi nešto biti ili ne ovisi o sveukupnom stanju ribe.

Ono što je neugodno, je to da je ta riba najvjerojatnije došla iz Azije, a to znači da je transportirana u stanju hibernacije na temperaturi od cca od 5 do 8C, pa se nadam da su s njom u karanteni neke veleprodaje dobro radili, odnosno da su kroz 10ak dana postupno dizali temperaturu, jer u suprotnom riba je bila izložena nagloj promjeni temperature, koja jako loše utječe na bilo koju ribu. Odnosno, ako nisu s njom dobro postupali, ribi je oslabio imunitet pa ma što s njom napravili biti će pokoji problem.