Ožujak 29, 2024, 09:00:55 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Čudno ponašanje zlatne ribice  (Posjeta: 5605 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Robert_126

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 16
  • Spol: Muški  
Čudno ponašanje zlatne ribice
« u: Lipanj 30, 2015, 12:54:31 poslijepodne »
Bok! Nakon nekog vremena sam odlučio s vama podijeliti svoj problem i pitati za rješenje. Ovako: Prije gotovo 2 tjedna su mi uginule 2 zlatne ribice (karasi) i kupio sam 2 pačolinke. Prodavačica mi je rekla da mogu ići zajedno. Prije 2-3 dana mi se jedna zlatna ribica (karas) počela ponašati čudno. Jedno vrijeme je plivala ludo, prevrtala se i plivala neuobičajeno brzo. Zadnjih dana se skriva iza umjetnog bilja po cijele dane. Jede i onda zapliva čudno i sakrije se i cijeli dan bude sakrivena. Sve ostale 4 ribice plivaju i ponašaju se normalno (2 karasa i 2 pačolinke). Molim da mi netko pomogne.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Čudno ponašanje zlatne ribice
« Odgovori #1 u: Lipanj 30, 2015, 12:55:31 poslijepodne »
koliko je velik akvarij? koliko vode mjenjas, kakvu filtraciju imas?

Offline Robert_126

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 16
  • Spol: Muški  
Odg: Čudno ponašanje zlatne ribice
« Odgovori #2 u: Lipanj 30, 2015, 12:57:49 poslijepodne »
Akvarij je od približno 18 l. Imam filter, hang-on ostale informacije neznam, napisat cu kad kasnije potrazim kutiju. Vodu mjenjam 1 četvrtinu svakih par dana.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Čudno ponašanje zlatne ribice
« Odgovori #3 u: Lipanj 30, 2015, 13:05:55 poslijepodne »
Karasi...pajcolanke...18 litara... to je uzrok tvog problema, taj akvarij je premail, i nemozes im osigurati kvalitetnu filtraciju ni zivotni prostor, nadam se da je riba samo pod stresom i da ce se u primjerenim uvjetima oporaviti.

Ako mislis zadrzati postojece ribe koje imas, i drzati ih kvalitetno, pocmi razmisljati o daleko vecem akvariju, za tu kombinaciju barem 200+ litara.

Offline Robert_126

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 16
  • Spol: Muški  
Odg: Čudno ponašanje zlatne ribice
« Odgovori #4 u: Lipanj 30, 2015, 18:26:52 poslijepodne »
S tugom javljam da je uginula ribica. Čitao sam na internetu da KARASI NESMIJU IC ZAJEDNO S PAJČOLANKAMA! Pojeli su joj rep i jadnica je uginula. Ići ću reklamirat ribe i vratic cu im te ribe i nek mi daju 2 karasa.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Čudno ponašanje zlatne ribice
« Odgovori #5 u: Lipanj 30, 2015, 19:15:16 poslijepodne »
Ti  ne slusas.... Imas premali akvarij za bilo koju hladnovodnu ribu,a kamoli vise njih.

Offline Robert_126

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 16
  • Spol: Muški  
Odg: Čudno ponašanje zlatne ribice
« Odgovori #6 u: Lipanj 30, 2015, 19:19:48 poslijepodne »
Slusam, idem iduci tjedan kad im dodje posiljka s karasima po 3 (dati ce mi 3 karasa zato sto sam im dao 2 pajcolinke po 23 kune a karasi su 16) a ovaj vikend idem u osijek u pet centar kupiti akvarij. U onom od 18 lt su sada 2 ostale, valjda ce prezivjeti dok ne odem u osijek. U svakom slučaju puno hvala na pomoći. Javim se iduci tjedan kad sve sredim.

Offline Lili

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1142
  • Spol: Ženski   Dob: 32
  • Lokacija: Vukovo selo (Blizu Zaprešića), Zagreb
  • Fish freak
Odg: Čudno ponašanje zlatne ribice
« Odgovori #7 u: Lipanj 30, 2015, 19:39:05 poslijepodne »
nemoj nabavljati nove ribe dok ti se ne isciklira novi akvarij... baci oko na vodič za početnike na naslovnoj stranici
Koliko bude velik taj veći akvarij?
Uzmi u obzir da ti po ribici ide 50+ litara

Ako baš želiš zlatne onda neidi nikako ispod 100l. U nj možeš staviti zlatnu ili dvije i to one fancy. Karasima je mjesto u jezercu ;).
« Zadnja izmjena: Lipanj 30, 2015, 19:43:50 poslijepodne od Lili »

Offline Robert_126

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 16
  • Spol: Muški  
Odg: Čudno ponašanje zlatne ribice
« Odgovori #8 u: Lipanj 30, 2015, 20:01:26 poslijepodne »
Kupit ću akvarij od 200 lt (fala bogu sto sam negdje prije imao rodjendan pa imam dovoljno para za to) stavit ću još danas dio te vode da se ciklira (onoliko koliko imam ambalaže od destilirane vode od 8 lt, fala bogu sto jos nismo vratiili). I da, imam jos 1 pitanje. Citao sam na netu da po centimetru ribe ide 1-2 litre vode. A ovdje citam 100 l za 2 ribe. Molim nek mi netko objasni.

Offline Robert_126

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 16
  • Spol: Muški  
Odg: Čudno ponašanje zlatne ribice
« Odgovori #9 u: Lipanj 30, 2015, 20:11:55 poslijepodne »
Kada kupim taj akvarij, jos uvijek ce neko malo vrijeme karasi bit u njemu dok ne smognem novaca za neke bolje vrste za akvarij. Btw sviđa mi se jako ta fancy. Vjerojatno cu kupiti i par živih biljaka za karase pa molim par prijedloga bilja koje nece jesti zato sto im se daje hrana pa da se ne prejedaju.
 

Offline NeonAqua13

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 128
  • Spol: Muški   Dob: 24
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Čudno ponašanje zlatne ribice
« Odgovori #10 u: Lipanj 30, 2015, 20:49:23 poslijepodne »
To pravilo je postavljeno kao smjernica, nije isto jato od 10 riba (1 riba=1 cm) i riba od 10 cm u akvariju od 10l ili 20l gdje se nece moci ni okrenuti, a i otpad koji proizvode je veći. Zlatne ribe, npr. karasi mogu narasti vrlo veliki ako su držani u pravilnim uvjetima i traže mnogo prostora za kretanje te se zato preporučaju za jezerce. Tzv. fancy zlatne ribe (pajčolanke, orande, teleskopi, lavlje glave,...) imaju loptasto tijelo, duge peraje i zbog toga teže plivaju/dolaze do hrane. Mogu dosta narasti, puno jedu i stvaraju puno otpada te se zbog toga preporučava držati ih u većim akvarijima koji su dobro filtrirani 1.zbog prostora (da se riba može kretati) i 2. zbog odnosa količine vode i količine otpada. Za zlatne ribe (fancy) smjernica je 40/50l po ribi ali odrasloj treba puno više jer mogu dosegnuti i 30 cm. U akvarij od 200l (po mojoj preporuci) možeš staviti 4 max. 5 fancy zlatnih ili ako baš želiš karase onda 2 karasa, nemoj miješati fancy i karase jer su karasi brži i veći pa fancy neće moći doći do hrane.
http://www.akvarij.net/index.php/a268lanci-menuslatkovodnaribe-63/565-zlatna-ribica-carrasius-auratus-zanemarena-ljepotica - pročitaj članak  ;)

Offline Robert_126

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 16
  • Spol: Muški  
Odg: Čudno ponašanje zlatne ribice
« Odgovori #11 u: Lipanj 30, 2015, 21:03:14 poslijepodne »
Hvala na odgovoru, vezano za bilje za karase, koje je bilje prikladno za taj akvarij a da ga ribice ne pojedu?

Offline NeonAqua13

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 128
  • Spol: Muški   Dob: 24
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Čudno ponašanje zlatne ribice
« Odgovori #12 u: Lipanj 30, 2015, 21:11:36 poslijepodne »
Zlatne obično pojedu sve što mogu a ako ne mogu pojesti onda raskopaju, ali ovisi o prehrani uglavnom. Probaj anubiase, kripte (cryptocoryne), valisnerie, microsorume, njih ne bi trebali dirati previše :up:

Offline Robert_126

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 16
  • Spol: Muški  
Odg: Čudno ponašanje zlatne ribice
« Odgovori #13 u: Srpanj 02, 2015, 20:29:58 poslijepodne »
Javljam se, evo upravo sam bio u osijeku i kupio akvarij, onaj od 18 lt se ispostavilo da je od 10 lt haha lol  :D  :klap: i kupio sam si jednu betticu crvenu i stavio ju u taj akvarij i sad oba akvarija izgledaju prekrasno, mogo bi ih gledat cijeli dan  :rolleyes:  ;)