Ožujak 28, 2024, 16:30:35 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: pitanje za znalce  (Posjeta: 1984 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dadek1

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
pitanje za znalce
« u: Siječanj 16, 2006, 14:30:00 poslijepodne »


pozdrav ekipi..


Da odmah prijeđem na pitanjce(a)...


Akvarij bi bio 100l, sump 50. U njemu bi bili jadranski organizmići i ribe. Ništa zahtjevno, sve iz pojasa 2-3 m dubine, s time da bi ribe imale glavnu riječ..., (ako bi ovakav sistem odgovarao samo ribama i pokojem kamenčiću spreman sam se odreči i svega osim riba i pokojeg kamenčića)


Zanima me slijedeće: da li mogu sa umjetnom soli napraviti ovaj aq (s obzirom da sam iz ZG), a da bi život opstao u njemu?


Ide li sistem filtracije sve kao i za tropski reef ili se mogu izvuči sa nešto manje izdataka (naime, filtraciju (pumpa 1000 l/h) sam zamislio preko overflow-a u sump: --- 1.ugljen 10 cm2. keramika 30 cm 3. spužva 10 cm i natrag gore + vanjski filter 600l/h samo sa spužvom i vatom)


Što bi mi trebalo za testiranje vode i koji bi bili optimalni parametri za Jadran?- ili je ovo isto kao i za tropski?


danke unaprijed


 

Offline Branko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1010
  • Dob: 56 Lokacija: Zagreb
    • http://još.nemam
pitanje za znalce
« Odgovori #1 u: Siječanj 16, 2006, 15:50:00 poslijepodne »
1. Umjetna sol može, i ja sam prvo imao jadranski sa umjetnom soli
2. filtracija: keramiku zaboravi; donesi sa mora živo kamenje; ostalo može; skimmer je poželjan!

3. testiranje: u početku amonijak ili nitrit, kad zaciklira KH i pH, ako nemaš invertebrata; ako imaš onda i nitrat, ev. fosfat (iako kod nas za fosfat dobrih testova nema)
Nonsense ist der Sieg des Geistes über die Vernunft!

Offline dadek1

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
pitanje za znalce
« Odgovori #2 u: Siječanj 17, 2006, 07:18:00 prijepodne »


hvala B.


Zanima me da li bi mogao sump natrpat sa živim kamenjem, onako da vodastruji kroz njegai da li bi to kamenje moglo opstati i obavljat funkciju u zatvorenom ormariću bez svijetla?
 

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
pitanje za znalce
« Odgovori #3 u: Siječanj 17, 2006, 09:00:00 prijepodne »
da

Offline Leoo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 813
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
pitanje za znalce
« Odgovori #4 u: Siječanj 17, 2006, 09:00:00 prijepodne »
Mislim da bi svjetlo trebalo, ali možeš ga stavit da svjetli po noći dok je u akvariju ugašeno, a i alge ti nebi škodile, ako ih staviš s tim živim kamenjem.
Donja Dubrava...

Bolje biti malo glup, nego malo pametan!

Offline dadek1

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
pitanje za znalce
« Odgovori #5 u: Siječanj 17, 2006, 10:52:00 prijepodne »


čitao sam nešto o onim algama pridošlicama u Jadran i lik koji vodi istraživanje o mogućem suzbijanju nametnika kaže da alge proizvode neke otrovne spojeve pa me zanima da li bi oni bili štetni za ostatak organizama?


dobro, dakle kolko sam shvati priču mogao bih ovako početi pa vidjeti kako ide...


-protok 1000l/h, u sump-u 10 cm ugljena, živo kamenje izronjeno i liječeno cca 30 cm (+alge- koje onda svijetlo treba za njih?), spužva 10 cm krupnija.


-u akvariju nešto živog kamenja te naposljetku ribe, mehanička filtracija - vanjski filter 600 l/h sa spužvom i vatom


s obzirom da bi akvarij imao težište isključivo za ribe (ulovljene) i eventualno pokoji nezahtjevni organizam slučajno pokupljen prilikom vađenja kamenja, da li bi mi bile dosta 2 lampe marin glo i npr aqua glo (40 w zajedno)


da li bi to štimalo i treba li još ubaciti koji medij za kemijsku filtraciju?


p.s. prema mojim proračunima ovakav akvarij bi uz postoječu gore navedenu tehniku (osim eventualnog skimmera za koju godinu)bio skuplji od slatkovodnog za iznos soli, ugljena, i sump akvarijića(diy) - cca400kn. Jel ja to griješim?