Travanj 23, 2024, 12:17:52 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: "Slomljeni" gupy-ji - nije valjda tuberkuloza  (Posjeta: 1378 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mato Vilac

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
  • Spol: Muški  
"Slomljeni" gupy-ji - nije valjda tuberkuloza
« u: Lipanj 24, 2014, 18:51:21 poslijepodne »
Nakon što je što nas je predivan bettan napustio i nakon njega tijekom tri mjeseca odrasle ženke > moja kćer se jedan dan pojavila sa dva dečka gupija i tri trudne ženke... od ranije je u akvariju jedan čistač... odlazak betta ekipe pripisao sam starosti, kao odrasli su stigli u naš dom
:::
Bilo nam je zabavno promatrati more malih gupija, nismo ih stavili u mrijestlište, ostao je jedan lijepi par mužjak i ženka... no, pojavila se neka vjerovatno bolest... ako i nije od ranije u akvariju...
:::
Zasigurno meni na dušu jer plan 1 tjedno 8L vode znam preskočit po dva tjedna,   
:::
Ispunio sam obrazac koji sam našao na netu i prlažem ovdje iako ovog trenutka nemama bettana u akvriju
:::

UPITNIK

AKVARIJ:
-   dimenzije/litraža,  40x30x25 / 22L vode
-   temperatura, 25C
-   parametri vode: pH, NO2, NO3, GH i KH  / neznam
-   vrijeme od pokretanja akvarija / 15 mjeseci
-   kad su nakon pokretanja akvarija useljene / prve ribice,   mjesec dana
-   koliko često i koliko mijenjate vode / u planu je 1 tjedno 8L, no bude dogodi se da bude i 3 tjedna
-   da li prilikom izmjene vode usisavate dno akvarija / ne usisavam dno akvarija
   
FILTER:
-   model filtera (unutrašnji ili vanjski) i koliki je protok (koliko litara/sat) / mali unutarnji, piše max 250L na sat
-   način i periodi čišćenja filter materijala  / ispiranje spužvice i djelova filtera u akvariskoj vodi
-   što imate od filter materijala u akvariju (spužva, aktivni ugljen, keramika, vata...)  / spužva u filteru

OSTALA OPREMA:
-   panjevi i kamenje te ima li sluzi na panju ili na kamenju i podlozi?  / malo sluzi povremeno na plastičnoj opremi
-   grijač / da 25W
-   pumpa za zrak / ne 
-   CO2 sustav – kakav / ne   
-   koju kemiju dodajete u akvarij? (Gnojiva za biljke, sredstva za pripremu vode i dr.) / u početku su postavljene JBL kugle (PROFLORA), odstajala voda, prije sam koristio EASY LIFE

STANOVNICI:
-   popis vrsta riba i broj pojedinih primjeraka  / START je bio s betanom i tri cure, jedno 10 mjeseci betan je uginuo «napuhnut» cure kroz sljedeća tri mjeseca i cure – SADA je došlo vrijeme gupija dva dečka i tri cure, cure su došle pred okot, bilo je puno malih gupija bez mrijestilišta ostao je par jedan TRENUTNO 3 mužjaka gupija i tri cure + «čistač»
-   starost ribica / dve mlade, četiri odrasle sve gupy +  čistač dve godine? (imamo dva uginuća unutra 45 dana)
-   ima li potencijalnih „terorista“   / neznam
-   hranjenje – koliko često hranite ribe i kojom hranom (da li je prošao rok trajanja) / JBL Guppy – u posljednje vrijeme ujutro i navečer, pojedu sve s površine, dio potne i to jedu... imamo i «čistaća» koji stalno rovari po šljunku...

BILJE I HRANJIVA PODLOGA:
-   da li vam trunu (propadaju) neke biljke / vjerujem da ne, možda sada ima neka naznaka
-   da li imate alge i koje (obavezno napomenuti ako imate Cijano bakteriju) / neznam, bude neka končasta zelena tvorevina, bude zelenog sloja na staklu, koristim srtugać
-   da li ste nedavno koristili neko kemijsko sredstvo za ubijanje algi / ne, nikada
-   od čega se sastoji podloga i kako je rađena te koliko su debeli pojedini slojevi / samo šljunak i JBL kuglice
-   da li koristite tabletice za gnojenje bilja, koje i kako su stavljene u podlogu / JBL kuglice utisnute u šljunak
-   promjene u akvariju u zadnja 2 – 3 tjedna (nove ribice, biljke, oprema) / jedna gupy ženka nakon uginuća jedne ženke
-   promjena kvalitete vode (zamućenje, miris) / nisam primjetio


SIMPTOMI:
-  detaljan opis simptoma / «slomljena» ženka gupya smršavila uginula uvučenog trbuha (možda je imala jedan mali čirić),  jedan mužjak gupya ima uočljive iste početne simtome, ne vidm čirić
-  promjene na koži, na perajama ili škrgama, očima... / slabije peraje, zbog općeg stanja, oči možda malo izbuljene radi slabljenja tijela
-  da li uzima hranu, disanje, ponašanje (da li se sakriva...) / uzima hranu, leluja kod plivanja, ne skriva se
-  kakav izmet imaju ribe (normalan ili končasto sluzavi ili končasto zamučeno-bijeli ili...) / neznam, sad ga ne vidim... prije je izmet «čvrstoj» bio u traci iz trbuha, sada sam mijenjo vodu i ne vidim ovog trenutka taj izmet u traci iz trbuha
-  kad su se simptomi prvi puta uočili   / mjesec dana?
-  pokušaj liječenja, kojim lijekom/lijekovima  / bez liječanja
-  koliko je ribica bolesno, da li je bilo uginuća?  / jedan mužjak ima simptome / jedno potvrđeno uginuće
-  stanje ostalih stanovnika / jedan s uočljivm simptomima

:::

evo i fotografija:

slomljeni gupy & akvarij danas
https://www.facebook.com/arka.weddings/media_set?set=a.717951564917836.1073741844.100001089987783&type=3

stari i bolesni dorijan
https://www.facebook.com/arka.weddings/media_set?set=a.613812568665070.1073741832.100001089987783&type=3

dorijan kad je došao
https://www.facebook.com/arka.weddings/media_set?set=a.508601969186131.1073741825.100001089987783&type=3


Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: "Slomljeni" gupy-ji - nije valjda tuberkuloza
« Odgovori #1 u: Lipanj 30, 2014, 22:14:33 poslijepodne »
Pozdrav, sorry što se nisam prije jevio.

1. u tako malom akvariju MORAŠ vodu mijenjati jednom tjedno
2. MORAŠ usisavati podlogu usisavačem za podlogu (možeš ga napraviti od prepolovljene boce Jane - vidi google)
3. MORAŠ u akvarij sa guppy ribama dodavati SOL (nejodirana sol - Sera Ektopur)
4. MORAŠ izlaznu cijev okrenuti prema površini tako da ju mreška i tako otapa kisik iz zraka
5. obavezno posadi biljke
6. Nikada nemoj stavljati kuglice gnojiva da ti ne pougibaju ribe (možeš koristiti tekuće gnojivo za biljke Easy Life Profito ili dr.)
7. ribe hrani raznolikom hranom (ljuspice, granulice, sitno isjeckane gliste, krvavi crvi, larve komaraca, artemija...)

Naime, ribe imaju simptome degeneracije kralježnice a ona nastaje kada se ribe drže u vodi u kojoj nema dovoljno minerala (mekane vode ili se ne dodaje sol ili nekvalitetna hrana i sl.). Uz navedeno ribe žive u vodi nedovoljne čistoće a u kojoj nema dovoljno kisika pa zato jadne vise stalno uz površinu vode.

Primjeni ono što sam ti napisao i ovakvi se simptomi više neće pojavljivati.

Ribe koje se jednom ovako iskrive više se ne mogu ispraviti ali mogu u dobro održavanom akvariju i uz dobru ishranu još dugo poživjeti. Pozdrav i sretno.

PS. Borac je imao bolest trbušna vodenica koja se vrlo teško liječi.

Offline Mato Vilac

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
  • Spol: Muški  
Odg: "Slomljeni" gupy-ji - nije valjda tuberkuloza
« Odgovori #2 u: Srpanj 01, 2014, 10:34:04 prijepodne »
Izvsno, puno hvala na JASNOM odgovoru, ;)!

Offline Mato Vilac

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
  • Spol: Muški  
Odg: "Slomljeni" gupy-ji - nije valjda tuberkuloza
« Odgovori #3 u: Srpanj 05, 2014, 22:49:35 poslijepodne »
pretažio sam net u potrazi "primjernim" prikazom usisavanja dna, da li Ti imaš u arhivi neki link, dobrodošao bi mi takav link
hvala još jednom, lijep pozdrav
bruno 

Offline zvonimir_s

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 80
  • Spol: Muški  
Odg: "Slomljeni" gupy-ji - nije valjda tuberkuloza
« Odgovori #4 u: Srpanj 06, 2014, 09:47:07 prijepodne »
Pozdrav.

Za usiavanje dna kupi prozirno plasticno crijevo veceg promjera.  Jedan vrh zacepi i pribusi par rupica na strani blizu cepa. Kad mjenjas vodu..mali ceprkas po dnu i sav talog usisavaju rupice..a pjesak ostaje na dnu.

Crijevo kosta par kn..

Offline Mato Vilac

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
  • Spol: Muški  
Odg: "Slomljeni" gupy-ji - nije valjda tuberkuloza
« Odgovori #5 u: Srpanj 08, 2014, 15:53:55 poslijepodne »
jednostavno je najbolje, hvala!