Ožujak 29, 2024, 00:35:32 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: hang on overflow  (Posjeta: 2170 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dostepan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 41
hang on overflow
« u: Rujan 27, 2017, 12:34:36 poslijepodne »
Ekipa može pomoć dali se isplati nabavit i instalirat eksterni overflow? Dakle trenutno imam malo overflow box u koje se nalazi grijac, termostat i usisno crijevo za eksterni filter koji je u ormaricu ispod. Problem je što mi u njemu nema dovoljno mjesta za ugljen i svasta nesto a i cijela procedura oko čišćenja kada ga se otvori. Koliko su danas ti hang on overflovovi sigurni i dali ih se isplati staviti buduci da ne mogu ispraznit akvarij i bušiti rupe za bulkove i standardni nacin overflova ili da ostavim kako jest pa dok se ne bude isao raditi veci akvarij za par godina...   -?
Najvise me brine taj sifon da ako nestane struje da se ne dogodi sranje pa me doceka jezero...

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: hang on overflow
« Odgovori #1 u: Rujan 27, 2017, 13:26:40 poslijepodne »
Ne znam kako ti je velik akvarij no od povoljnih tipskih proizvoda pogledaj ove http://www.blau-aquaristic.com/overflow.html

Offline dostepan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 41
Odg: hang on overflow
« Odgovori #2 u: Rujan 27, 2017, 13:41:04 poslijepodne »
akvarij je 70x30x30... kolko vidim crijevo na vhu znaci pretpostavljam trebala bi i zračna pupa za isisavanje zraka iz sifona? :S

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: hang on overflow
« Odgovori #3 u: Rujan 27, 2017, 14:01:27 poslijepodne »
Ponovno čitam tvoj prvi post. Nije mi jeasno zašto bi u overflow stavljao ugljen i svašta nešto? Overflow ima svoju funkciju koja je. Filter materijal i svašta nešto ide u drugi dio sistema.
Ne znam zašto te muči sifon i strah od poplave? Sifon povlači samo onu količinu vode koja je do razine preljeva/češlja odnosno overflowa. Znači ako i počne sifoniranje izvan akvarija iscurit će samo voda koja se nalazi iznad tog preljeva. Kad dođeu razinu s preljevom curenje će stati.
Što se tiće crijeva ono je u funkciji odzračivanja jer da bi sifon proradio mora biti pun vode. Kad instaliraš hang-on overflow onda je u tom dijelu zrak koji moraš isisati kako bi voda popunila prostor. Zračna pumpa bi upuhivala zrak u taj prostor i gurala vodu te ne bi imao sifon.
Potraži malo po youtube-u kako sve izgleda pa će ti biti jasnije. Ja sam na brzinu našao ovaj video... Priča Španjolski ali nije bitno. Sve vidiš iz filma.


Offline dostepan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 41
Odg: hang on overflow
« Odgovori #4 u: Rujan 27, 2017, 14:20:42 poslijepodne »
trenutno imam overflow za grijač i crijevo od filtera. u filteru se nalazi ugljen, fosfat remover, zeolit i spužve. Kad treba ici cistiti filter, cijelog ga se mora raskopati i to je cijela procedura a da ne kažem da zbog svih komora malo ugljena i ostalih stvari stane. htio bi napravit da mogu dodat sump akvariju u kojem bi držao po novome opremu, tj dodao bi skimer i rasporedio bi d mi je lakše do svega doći, zanči izbacio filter iz upotrebe. Ako idem na sump opciju imam 2 mogucnosti ili busiti akvarij napola pun i molit boga da ne pukne staklo ili instalirat ovakav hang on filter. Pitam za sifon jer ako nestane struje dok sam na poslu da mi ne poplavi pod a kuća je friško renovirana :)

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: hang on overflow
« Odgovori #5 u: Rujan 27, 2017, 14:42:38 poslijepodne »

Hang-on overflow ti je onda OK ako ćeš sve ostalo stavljati ispod tanka. No, opet mi nije jasno zašto te pati sifon? Ne možeš imati poplavu u stanu ako dimenzioniraš sump da ti je većeg volumena od volumena vode koja može iscuriti u sump. A pričamo o količini vode koja se nalazi iznad overflow-a. Samo ta voda može iscuriti u sump.
Da staviš i običnu cijev od filtera u tank koja će biti na određenoj dubini od površine iscurit ti može samo količina vode koja se nalazi iznad usisa u cijev. I ako ti je sump većeg volumena od tog volumena ne može ti poplaviti kuću jer ima dovoljno rezervnog volumena u sumpu. Možda ja krivo čitam tvoj post pa ne razumijem na što konkretno misliš kad kažeš ''sifon'' :)

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: hang on overflow
« Odgovori #6 u: Rujan 27, 2017, 17:09:34 poslijepodne »
On vjerojatno misli na prekid sifona u tom hang on preljevu, to njim se desava ponekad i to njim je jedina/najveca mana

-Uglavnom, mozes stavit hang on skimmer i filtere, postoje relativno dobri i veliki, nije tesko cistit, mada glasniji i manjeg volumena nego za sump. Ali mozda ti to bolja opcija trenutno
-A zasto uopce zeolit imas? I gfo? Njega bi trebao samo po potrebi..rjetko, ako je cesto vjerojatno nesto krivo radis..
-Sump bi uvjek trebao radit da kad pumpa stane sva voda iz tanka moze uci u njega i ostane jos mjesta..izracunas dimenzije, visinu. A isto tako ako ti se preljev zaglavi, sifon stane, izracunat da se tank nemoze prelit. To ti je najlakse tako da je povratna pumpa na kraju sumpa a ispred pregrada, onda sama ta komora ima par litara npr i najgore sto se moze desiti da je pumpa na suhom dugo pa pregori..ali tank moze uzet svu vodu iz te komore bez preljevanja.

Offline dostepan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 41
Odg: hang on overflow
« Odgovori #7 u: Rujan 28, 2017, 11:35:19 prijepodne »
Zeolit i fosfat trenutno stavljam jer mi se iz nekog razloga stvaraju hair alge i po pijesku alge nenormalno. Znači uopce ne prckam po akvariju rukama u zadnje vrijeme ali alge stalno naviru nez vise kaj da radim :S mozda je fosfat remover los ili kaj ja znam. probat cu s rowinim removerom sljedeci tjedan pa se valjda budu povukle. Poceo sam pazit i na hrajenje i malo su stale alge po pijsu ali i dalje se pojavljuju, tako da ako tko ima kakav savjet rado neka ga napise :P

Ovo za sifon govorim upravo kako je stomed rekao ako nestane struje i prekine mi se sifon dali kad pumpa iz sumpa ponovno potjera vodu u akvarij da mi hang on overflow nece moc povuc vise vodu i da ce mi iz sumpa vode prelit peko akvarija, mogu jedino smanjit litražu u akavariju tako da kako kazes kad pvuce vodu iz sumpa iz tog djela di je pumpa da mi ne prelije preko akvarija... mozda to nije losa ideja, nije mi uopce pala na pamet i kupim neku bolju pumpu sa zastitom od pregrijavanja ako ima takvih i super :) ali nebi htio ove hang on skimmere jer su mi prebucni a akvarij mi je u spavacoj trenutno a i tehnika bi se vidjela stalno, ovako je upakirano u ormaric sve :)

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: hang on overflow
« Odgovori #8 u: Rujan 28, 2017, 12:08:44 poslijepodne »
Zeolit ti ne treba. PO remower, s njim jako pažljivo jer ako naglo oboriš fosfate ubit ćeš i koralje i to u dva tri dana. Hair alge ti je najbolje rukom počupati par dana nakon što si ubacio PO remower jer će se one oslabiti radi pomanjkanja hrane pa ih je lakše micati. Ja sve te alge maknem rukavicom, ona iz DM-a koje žene kupuju za piling, malo je hrapava i lako se s njom čupaju alge ali i brišu sa stakla a kasnije ti ne pobjegnu dalje u akvarij već ostanu zaljepljene na rukavicu koju onda ispireš u kanti. Kad ti se ustabili tank nestat će ti i alge a bilo bi dobro da imaš i kojeg puža.

I sump možeš složiti tako da ti je komora za pumpanje volumena koji ne može preliti akvarij. Isto tako i nivo vode u tanku možeš složiti da ti kod nestanka struje bude sifon potopljen.
Možeš ugraditi i sigurnosni preljev, cijev, koja je iznad gornje kote preljeva pa ako preljev zašteka, pumpa će pumpati vodu koja će se preljevati preko sigurnosng preljeva.
Možeš ugraditi i plovke u sump i u tank koji će ti kod prevelikog nivoa vode u akvariju isključiti pumpu.
Imaš jako puno kombinacija samo se moraš odlučiti koja ti je najprihvatljivija.