Travanj 19, 2024, 22:57:10 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Moj prvi zeleni...  (Posjeta: 8640 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline MeanBoss

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 24
Moj prvi zeleni...
« u: Studeni 18, 2016, 20:53:02 poslijepodne »
Evo ljudi ušao i ja u projekt akvarija... po mogucnosti pokušat cu neki low-tech s dovoljno zelenila!  ;)

Situacija je ovakva .... dakle, nedavno mi sin(9god) dobije od bake neke novce...i u gradu se otvorio novi zoohobi,pa on odluči novce strajbat tu bez ikakve najave...i fala bogu uz bakinu pomoć kupi mali stakleni akvarij cca 30l,i 10 ribica.
Sve bi to bilo dobro da ribice nisu redom...4 neonke,2teleskopa,2 guppy-a i 2 komada nekih koje uopce neznam koje su...uglavnom veličine neonke samo imaju po tri okomite crne prugice na sebi ! :D

I normalno...ja koji ne kužim ništa vezano uz ribice ostavio bih to tako da slučajno nisam došao u jedan malo opremljeniji zoohobi(to se odnosi na prodavače jer ovo sto su sinu prodali nebi najveća neznalica skupa ubacila u akvarij) i shvatim da te ribice ajmo rec bas nisu kompatibilne(prvo teleskop) ...a zatim i ostatak koje su tropske,a nemaju u tom akvariju ni grijača ni filtera.

heh...malo poduži uvod... uglavnom ,da te ribice ne odu niz vodu,krenem u nabavu...

i tako nabavim za početak Aquastar 60plus mp akvarij s filterom,grijačem i ledicom...i umjesto da samo prebacim ribice u njega,upalim filter,grijač,stavim malo umjetnog bilja...ja upalim youtube... i zašto jednostavno,kad moze komplicirano :D

odlučim se za nekakav lowtech akvarij s obzirom da nemam aparat za co2,niti adekvatnu rasvjetu za nesto bolje i krenem u nabavu

Znaci ovako...

Akvarij :

Aquastar 60plus mp
jager 50 heater
eheim filter 2008
15w neonka
-----------------------
podloga:

JBL aquabasis 5l
biom river prirodni ojesak 10kg

------------------------

Biljke:

Vallisneria gigantea
Hygrophila pinnatifida
Micranthemum Monte Carlo    
Plagiomnium cf. affine

dodatci:

Easylife easystart
Easylife Profito
Easylife EasyCarbo

znači za početak odmah sam dobio od prodavača par savjeta tako da će biljke do ponedjeljka biti promjenjene...za početak Vallisneria koja je prevelika za moj akvarij,te MC za kojeg nemam baš adekvatnu rasvjetu te ću ih zamjeniti nekima koje je ipak lakše uzdržavati.

Dosta videa sam pogledao,dosta toga pročitao,ali kao i u svemu praksa je sve...tako da,tu sam,otvoren za sve prijedloge i savjete...slike cu postavljat redovno sa svakom promjenom,ribice nisam pisao jer neznam hoće li ove priživit dok akvarij odradi svojih 3-4 tjedna cikliranja.

ovo je trenutno stanje... da napomenem,ovako žive već 20 dana,vesele su,razigrane,mladih nema :D

Offline MeanBoss

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 24
Odg: Moj prvi zeleni...
« Odgovori #1 u: Studeni 23, 2016, 19:18:04 poslijepodne »
Evo i krenulo je...  Došla mi podloga, pijesak, biljke i sve što trenutno treba..drvo sam našao kod kuće u jednoj malo rječici, dobro ga izribao željeznom četkom, zatim prokuhao nekih sat vremena.. Sad idem polako u dodavanje biljaka, za prvu ruku tu imam staurogyne repens, sagittaria subulata, cryptocoryne wendtii Brown...

 









Evo par slikica...  Svaki savjet dobrodošao..

Sent from my SM-G920F using Tapatalk


Offline Darac_s

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 79
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Baranja, Istocna Hrvatska
Odg: Moj prvi zeleni...
« Odgovori #2 u: Studeni 23, 2016, 19:28:29 poslijepodne »
Ne vide se fotke

Offline MeanBoss

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 24
Odg: Moj prvi zeleni...
« Odgovori #3 u: Studeni 23, 2016, 19:49:07 poslijepodne »
nece tapatalk da ih uploada...pošaljem s kompa za par minuta :D


malo prenapučen...al nisam znao di u s biljkama,ako bude previše lako ih izvadim!  -?


« Zadnja izmjena: Studeni 23, 2016, 20:08:56 poslijepodne od MeanBoss »

Offline vidopulos

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 412
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Moj prvi zeleni...
« Odgovori #4 u: Studeni 24, 2016, 15:55:24 poslijepodne »
Ma super da je puno bilja! pogotovo dok se ciklira! Ima koja fotka sa vodom?

Offline MeanBoss

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 24
Odg: Moj prvi zeleni...
« Odgovori #5 u: Studeni 24, 2016, 16:05:40 poslijepodne »
Sad sam na poslu trenutno, pošaljem večeras, izgleda da mi je drvo pustilo žutu boju, iako sam ga prokuhavao skoro 2 sata..  I ipak ću morat kupit nešto za prvi put, našao sam ga pod vodom, prokuhao i očistio metalnom četkom.. Al ono mi opet pluta :)   zato sam mu i promijenio raspored..  :)

Sent from my SM-G920F using Tapatalk


Offline MeanBoss

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 24
Odg: Moj prvi zeleni...
« Odgovori #6 u: Studeni 24, 2016, 22:46:20 poslijepodne »
evo slika kad je napunjen... znam da možda radim grešku,ali izvadio sam ovaj panj,sutra ću do splita pokušat naći nešto mangrova da mi odgovara...ili pogledati ovdje na forumu pa ću to promjenit! voda mi je skroz smeđa od njega od ovog sad,ostavit cu dan-dva da filter odradi svoje,ako ne uspije ...ionako ću mjenjat nekih 30% ..malo po malo valjda će se iskristalizirat! :D

Offline vidopulos

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 412
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Moj prvi zeleni...
« Odgovori #7 u: Studeni 25, 2016, 09:21:47 prijepodne »
Koje drvo imas?

Nije nužno loše da pušta boju ( ribe u prirodnom okruženju uglavnom nisu u kristalno čistoj vodi :) ) i uglavnom svi puštaju boju.


Offline MeanBoss

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 24
Odg: Moj prvi zeleni...
« Odgovori #8 u: Studeni 26, 2016, 01:33:11 prijepodne »
Koje drvo imas?

Nije nužno loše da pušta boju ( ribe u prirodnom okruženju uglavnom nisu u kristalno čistoj vodi :) ) i uglavnom svi puštaju boju.


drvo koje je bilo ....je drvo koje sam nasao u jednoj rječici blizu mene,bilo je potopljeno...dobro sam ga isprao i prokuhao...zato me malo zacudilo da je baš ovoliko obojalo vodu! :(

Offline ImBoB

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: Moj prvi zeleni...
« Odgovori #9 u: Studeni 26, 2016, 08:37:53 prijepodne »
Ako je drvo obojalo vodu mislim da mozes stavit aktivni ugljen u akvarij i on ce ti to procistit


Sent from my iPhone using Tapatalk

Offline Rybak

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 401
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb, Jarun
Odg: Moj prvi zeleni...
« Odgovori #10 u: Studeni 26, 2016, 08:55:43 prijepodne »
Kolega ovo sto si stavio kao podlogu je od jbla aquabasic?

Ako je onda si napravio veliku gresku, a to je ta da takav tip podloge morask kompletan pokriti sa pijeskom, a ne ostavljati onakav dio u kutu otvoren..

Sent from my LG-H818 using Tapatalk


Offline MeanBoss

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 24
Odg: Moj prvi zeleni...
« Odgovori #11 u: Studeni 26, 2016, 12:05:00 poslijepodne »
Kolega ovo sto si stavio kao podlogu je od jbla aquabasic?

Ako je onda si napravio veliku gresku, a to je ta da takav tip podloge morask kompletan pokriti sa pijeskom, a ne ostavljati onakav dio u kutu otvoren..

Sent from my LG-H818 using Tapatalk
Je aquabasis je..  Dobro ima pijeska, pokriti ću i taj kut..  Ionako mi ne izgleda kako sam ja zamislio.. Hvala na savjetu.

Sent from my SM-G920F using Tapatalk


Offline prime.4lpha

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 229
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Moj prvi zeleni...
« Odgovori #12 u: Studeni 26, 2016, 12:24:54 poslijepodne »
Stavi aktivni ugljen u filter na par dana, garantirano će ti izvući svu boju iz vode. Meni je u 200L akvariju iskristalizirao vodu u 2 dana. Nakon toga izvadi van i to je to.

Offline MeanBoss

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 24
Odg: Moj prvi zeleni...
« Odgovori #13 u: Studeni 26, 2016, 12:32:14 poslijepodne »
Stavi aktivni ugljen u filter na par dana, garantirano će ti izvući svu boju iz vode. Meni je u 200L akvariju iskristalizirao vodu u 2 dana. Nakon toga izvadi van i to je to.


ok,ubacim aktivni ugljen,biljke su se dobro primile, bar koliko ja vidim,sad cu vidit kako će napredovat ! :D

Offline MeanBoss

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 24
Odg: Moj prvi zeleni...
« Odgovori #14 u: Studeni 27, 2016, 17:20:30 poslijepodne »
nego ovako..trebao bih još jednu informaciju...kakav je ovaj JBL proscan tester... ispalti li se dati za njega tih 150-tak kn,za početnika čisto da imam neku orjentaciju ?

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Moj prvi zeleni...
« Odgovori #15 u: Studeni 27, 2016, 18:35:13 poslijepodne »
Ako zelis neke srednje testove, cisto orjentacije radi, mozes kupiti testere 5 u 1 od Sere ili JBL, tu imas: No2, No3, gH, kH, pH. 50 testnih traka kosta, cca 12-15€ ja mislim...

Sent from my Huawei G8


Offline Tiii

  • Trade Count: (+13)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2121
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb Malešnica
  • Shrimp noob
Odg: Moj prvi zeleni...
« Odgovori #16 u: Studeni 27, 2016, 19:59:39 poslijepodne »
Mislim da je to bacanje novaca sto se tice tih trakica jer to nije nista tocno
Mjerim samo gh,kh,ph i tds ostalo se sve drzi pod kontrolom izmjenama vode

Offline MeanBoss

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 24
Odg: Moj prvi zeleni...
« Odgovori #17 u: Studeni 27, 2016, 20:09:21 poslijepodne »
Ako zelis neke srednje testove, cisto orjentacije radi, mozes kupiti testere 5 u 1 od Sere ili JBL, tu imas: No2, No3, gH, kH, pH. 50 testnih traka kosta, cca 12-15€ ja mislim...

Sent from my Huawei G8
Dobro i ovo su trakice..samo ima tablica i app na mobitelu, koji tobože kad staviš takicu na tu tablicu i slikaš s aplikacijom na mobitelu, izbaci približne vrijednosti..  Skuplja je od normalnih trakica nekih 40kn..

Sent from my SM-G920F using Tapatalk


Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Moj prvi zeleni...
« Odgovori #18 u: Studeni 27, 2016, 20:52:04 poslijepodne »
Ako zelis neke srednje testove, cisto orjentacije radi, mozes kupiti testere 5 u 1 od Sere ili JBL, tu imas: No2, No3, gH, kH, pH. 50 testnih traka kosta, cca 12-15€ ja mislim...

Sent from my Huawei G8
Dobro i ovo su trakice..samo ima tablica i app na mobitelu, koji tobože kad staviš takicu na tu tablicu i slikaš s aplikacijom na mobitelu, izbaci približne vrijednosti..  Skuplja je od normalnih trakica nekih 40kn..

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
Ma mislim da je to besmisleno, za tu vrstu testiranja vode, koju vrse vecina akvarista...

Sent from my Huawei G8


Offline prime.4lpha

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 229
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Moj prvi zeleni...
« Odgovori #19 u: Studeni 27, 2016, 21:19:01 poslijepodne »
Meni su te trakice isto neprecizne. Ja imam JBL 5u1 set i niš mi praktički ne pokazuje kak spada. Ponekad stvarno moram upregnut oči da spojim boju s testera s bojom na bočici za usporedbu, ali jako teško ide. Da ne kažem da mi pH vrijednost s trakice uopće nije ista kao i pH vrijednost mjerena testerom.

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Moj prvi zeleni...
« Odgovori #20 u: Studeni 27, 2016, 21:45:50 poslijepodne »
Meni su te trakice isto neprecizne. Ja imam JBL 5u1 set i niš mi praktički ne pokazuje kak spada. Ponekad stvarno moram upregnut oči da spojim boju s testera s bojom na bočici za usporedbu, ali jako teško ide. Da ne kažem da mi pH vrijednost s trakice uopće nije ista kao i pH vrijednost mjerena testerom.
Meni je ph uglavnom 7.5-8, no nevidim razlog tome. Oni u vodovodu tvrde da imaju pH=7,2. Nekako najvaznije je da je No2=0, ostalo kako god, nije veliko odstupanje od normale...

Sent from my Huawei G8


Offline MeanBoss

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 24
Odg: Moj prvi zeleni...
« Odgovori #21 u: Studeni 29, 2016, 19:50:25 poslijepodne »
evo nakon nepunih 7 dana ovakvo je trenutno stanje,voda se malo po malo razbistrila,boja je još tu,ali danas sam ubacio aktivni ugljen pa ćemo vidit kakvo će stanje biti za par dana!

od onih ribica iz početnog akvarija stanje je -2...dvije su jucer otišle u vjećna lovišta i to oba Corydorasa  :(


pošto imam još nekih 15-20 dana dok ne počnem stavljati ribice u akvarij,zanima me vaše mišljenje i savjet što da u njega stavim,znači trenutno imam 2 gupija,i 4 neon tetre...

za početak bih ubacio ovako nešto:

još 8-10 neonki

4-6 gupija

2-4 mollya(ballon mi izgleda odlično) :D

2 Ancistrusi ili 4-6 Corydorasa

2-4 kulia oni su mi extra zanimljivi iako mi ne izgledaju baš aktivni posve :D


sad me zanimaju vaši prijedlozi, koje još da dodam,hoće li i ovo već biti previše...ako bih htio ubaciti koju kozicu i puža koje vrste i koliko komada!

u lokalnom zoohobiu imam solidan izbor ali me najviše zanima...mogu li u ovakav setup ubaciti bettu ?

kamen sam nabavio u jednom potoku nedaleko od mene,dobro sam ga isprao i prokuhao... valjda s njim nece bit problema ! :D

hvala unaprijed na savjetima :D

p.s. stavio sam i zadnju sliku jer mi se alga pojavila...valjda nije zabrinjavajuće ? ili da smanjim ciklus s lampom na 6-7 sati...sad je trenutno na 8-9 ?


Offline prime.4lpha

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 229
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Moj prvi zeleni...
« Odgovori #22 u: Studeni 29, 2016, 20:37:38 poslijepodne »
Betu i gupije zaboravi.

Najbolje ti je da pogledaš ovo prije nego se zaletiš s ribicama. http://www.liveaquaria.com/images/general/g_fw_compchart.gif

Kozice, ako ih nema barem 10+ nemoj ni nabavljati jer ih nećeš nikad vidjeti. Kad ih je premalo, onda se skrivaju.

Što se tiče kamena, koliko sam ja pročitao, kamen je najbolje testirati s octom da se vidi je li siguran za akvarije, ali ne znam puno o toj tehnici.

Što se algi tiče, nije samo svjetlo bitno, već i balans nutrijenata. Džaba ti spuštaš količinu svjetla, ako ti je akvarij u disbalansu što se tiče nutrijenata.

Offline MeanBoss

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 24
Odg: Moj prvi zeleni...
« Odgovori #23 u: Studeni 29, 2016, 20:49:19 poslijepodne »
Neću radit greške, zato i pitam šta da stavim skupa, znači Beta i gupiji skupa ne mogu. Drzao bih ja 10+ kozica ako može tolika količina na akvarij od 54l :)   idem dobro proučit tablicu pa da znam na čemu sam...  Thx na tablici!  :)

Sent from my SM-G920F using Tapatalk


Offline Darac_s

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 79
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Baranja, Istocna Hrvatska
Odg: Moj prvi zeleni...
« Odgovori #24 u: Studeni 29, 2016, 22:51:19 poslijepodne »
Dovoljan ti je 1 guppy muzijak i 2 zenke i ubrzo ce ih biti more, neces znati kuda sa njima, isto tako i sa molly-jima.
Pogotovo ako zasadis bilje, svako malo neka mala riba izviri.
Alternativa se uzeti samo muske guppyje pa nemas problema sa populacijom.

Ako ces ubacivati neonke pricekaj da se akvarij doooobro zaciklira, ja bi sa njima isao tek nakon 2 mjeseca !
One su osjetljiv(ij)e ribe...

Isto tako i sa cory-jima, njih ubaci na kraju cikliranja, ne moras cekati 2mj.

Posto imas 54litre (kao i ja) nemoj pretjerivati sa ribama, pokusaj nabaviti manju vrstu cory-ja i drugih riba.