Travanj 20, 2024, 18:30:52 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Leptiri  (Posjeta: 31555 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ozi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 318
  • Spol: Muški  
Odg: Leptiri
« Odgovori #50 u: Travanj 29, 2010, 15:48:38 poslijepodne »
evo novi uzgoj antheraea yamamai





« Zadnja izmjena: Travanj 29, 2010, 15:52:39 poslijepodne od ozi »

Offline Igor Velevski

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 738
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Makedonija
Odg: Leptiri
« Odgovori #51 u: Travanj 29, 2010, 23:50:03 poslijepodne »
Super, ajde posle salji slike od lutke i prve leptire :) !

Offline ivborosa

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1949
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Leptiri
« Odgovori #52 u: Travanj 30, 2010, 00:27:25 prijepodne »
ufff koliko i ima....ak cu trebat hranu za pauke javim ti se  :P šalim se naravno....

ocu rec da mi je jako zanimljiva tema i s gustom citam sve postove i gledam slike s clanaka....puno sam naucil o leptirima....a nadam se da bu mi to trebalo za faks jer jako hocu na PMF biologiju ali akd primaju smao 35 ucenika a s mojim ekonomskim predneznanjem  sigurno nebum medju njima.....
Akvaristika u srcu, teraristika u (cenzura) =) =)

Offline ozi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 318
  • Spol: Muški  
Odg: Leptiri
« Odgovori #53 u: Travanj 30, 2010, 00:31:02 prijepodne »
odrasli tek u kolovozu:)

Offline ozi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 318
  • Spol: Muški  
Odg: Leptiri
« Odgovori #54 u: Travanj 30, 2010, 15:47:08 poslijepodne »
moja isprika sta slike nisu u prirodi slikane, maloprije sam prolazio kraj njih i nije mi se dalo slikat :-[

aporia crataegi na glogu





napušteno gnijezdo, nakon izlijeganja iz jajeta predu si kućice u kojima odrastaju i u kojima se hrane dok su malene. kasnije, nakon sto obrste sve u njemu, kreću dalje n biljku.




Offline frga

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 291
  • Spol: Muški  
Odg: Leptiri
« Odgovori #55 u: Svibanj 01, 2010, 05:19:31 prijepodne »
Čujem da si u jedan ujutro zapičio za more kako bi malenima omogućio prvi obrok, pa evo ozi od mene za uloženi trud jedan jako veliki :respekt-ss: a u ime prinove :sm_alkashi:
"Samo dvije stvari su beskrajne, svemir i ljudska glupost, a za ono prvo nisam siguran."  Albert Einstein

Offline ozi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 318
  • Spol: Muški  
Odg: Leptiri
« Odgovori #56 u: Svibanj 02, 2010, 19:43:39 poslijepodne »
da, izlegle su mu se yamamai prije vremena u 1 ujutro sam ih nasao van jajeta i posto hrast nije bio prolistao morao sam ga ic trazit autom :D, nasao ga i krao u nekom dvoristu haha molio sam boga da psa nema:D:D:DD

Offline Igor Velevski

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 738
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Makedonija
Odg: Leptiri
« Odgovori #57 u: Svibanj 02, 2010, 21:39:49 poslijepodne »
da, izlegle su mu se yamamai prije vremena u 1 ujutro sam ih nasao van jajeta i posto hrast nije bio prolistao morao sam ga ic trazit autom :D, nasao ga i krao u nekom dvoristu haha molio sam boga da psa nema:D:D:DD

Hahahahaha ovo je za svaku pohvalu!!!!!!!

Offline ozi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 318
  • Spol: Muški  
Odg: Leptiri
« Odgovori #58 u: Svibanj 02, 2010, 23:24:01 poslijepodne »
hvala..ali nije bilo izbora. uzgoj mi treba izmeđuostaloga i za neku razmjenu pa....:)

Offline frga

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 291
  • Spol: Muški  
Odg: Leptiri
« Odgovori #59 u: Svibanj 03, 2010, 23:43:54 poslijepodne »
Lega naišao sam na nešto što bi ti moglo pomoći u daljnjem istraživanju, jedna njemačka entomološka udruga gdje se putem foruma može razmjenjivati gusjenice, jaja, leptiri, kukci, iskustva… nadam se da će ti dalje pomoći! :zagrljaj:

http://www.actias.de/index.php?page=Portal
"Samo dvije stvari su beskrajne, svemir i ljudska glupost, a za ono prvo nisam siguran."  Albert Einstein

Offline ozi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 318
  • Spol: Muški  
Odg: Leptiri
« Odgovori #60 u: Svibanj 04, 2010, 00:32:43 prijepodne »
zahvaljujem puno:D:D :up:

Offline ozi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 318
  • Spol: Muški  
Odg: Leptiri
« Odgovori #61 u: Svibanj 04, 2010, 01:08:50 prijepodne »
evo što se danas dogodilo...

prije spavanja obilazim terarije i primjetim ono sto sam zadnje zelio.......licinke aporia crataegi napadnute. tesko mi je reci cime dok ne uzgojim kukuljice a i onda ce vrstu biti tesko naci pa necu ni pokusavati jer bih trebao kopati po zavodima i muzejima...moje misljenje jesu ose najeznice, no ni muhe nisu iskljucene...

dakle to su parazitoidi koji u odnos na prazite, ubiju svoju zrtvu. krpelj je parazit, a ovakva vrsta iskoristavanja domacina simpatiziraju parazitoidi. oni dakle doslovno pojedu svoju žrtvu, hrane se njome.

svojim savršenim osjetom njuha, uzmimo da je osa najeznica došla do ličinki u prirodi. svojom leglicom položila je sitna jaja u tkivo gusjenice. unutar nje razvile su se ličinke ose i hranile živim tkivom leptira.....kad im je postembrionalni razvoj završio, one izlaze van (vjerujem kroz analni otvor jer nisam primijetio perforacije na tijelu leptira) i kukulje se na grani. nakon postmetabolnog (kukuljica) razvoja, one izlijeću i nastavljaju ciklus. ovo nije ništa strašno, to je samo biološka kontrola brojnosti populacije.

tako sam jednom uzgajao pieris brassicae i od 35 licinki nijeda nije bila pošteđena. sjećam se, kukuljice osica sam stavio u kutiju od sira i nakon nekog vremena bila je crna od osica....

eto, zamislimo se koliko je priroda savršena, okrutna, izbalansirana itd.... :heart:

režem kutikulu...maminim škaricama :-[ sve vrvi od ličinki, ispadaju...


ovdje se jako lijepo vidi probavni trak


čudno nabrekla ličinka koju sam otvorio (ne naživo naravno)


tako to izgleda na poklopcu ...


i u "prirodi"


moram napomenuti s obzirom da me ta tema jako zanima da se ne brinete previše za štetnike u vrtu jer i priroda obavlja dio posla. evo kako, naveo sam primjer sa pierisom... mnoge gusjenice stradaju od strane trčaka,jaja mehaničkih oštećenja itd... uvijek treba paziti da se štetnik ne istrijebi sa x područja već da se kultura zaštiti. jer nestankom jedne vrste ruši se ravnoteža i može doći do invazije neke druge vrste. preporučam pripravke dalmatinskog buhača (biorazgradiv je na svijetlu nakon par tjedana i nije toksičan- prirodan je insekticid) :up:


Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Leptiri
« Odgovori #62 u: Svibanj 04, 2010, 19:41:34 poslijepodne »
Odlična i vrlo zanimljiva tema!  :up:
Izuzetno mi je drago da i kod nas ima ljudi koji se kompetentno bave ovim ogromnim, relativno neistraženim područjem.

Svaka čast Ozi - napeto pratim razvoj događaja.

Offline ozi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 318
  • Spol: Muški  
Odg: Leptiri
« Odgovori #63 u: Svibanj 04, 2010, 23:38:03 poslijepodne »
zahvaljujem na interesu ali o dnevnim leptirima se dosta zna. znanje o nocnim je u sjeni jos uvijek, recimo nitko nije radio novne vrste naseg NP Paklenica..

Offline ozi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 318
  • Spol: Muški  
Odg: Leptiri
« Odgovori #64 u: Svibanj 05, 2010, 13:12:21 poslijepodne »
evo moje papalice papaju :zagrljaj: i rastuuuu





ovu kraljevsku pozu obozavam....



inače imaju strašno jake abdomalne noge te ih prilikom prebacivanja na novu granu (jako puno jedu) ne treba cupati pincetom vec otkinuti komad grane sa gusjenicom i ucvrstiti na novu granu, sama ce prijeci. tako ne dovodimo gusjenicu u opasnost da pukne (da, toliko se jako drze da im tijelo zna puknuti, a opet postoji fora kao se odljepljuju ali to je samo sok)
« Zadnja izmjena: Svibanj 05, 2010, 13:17:33 poslijepodne od ozi »

Offline ozi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 318
  • Spol: Muški  
Odg: Leptiri
« Odgovori #65 u: Svibanj 16, 2010, 12:35:30 poslijepodne »
ličinke super napreduju.
nažalost morao sam ih nakon izlijeganja unijeti u sobu jer su osjetljive pri izlasku iz jajeta, obično se tu javi i post od jednog dana...htio sam biti siguran da prezive pa sam ih unio u sobu da se sve to brže završi i počnu jesti (onu granu šta sam krao u vrtu u 1 ujutro :D)
sad se razvijaju u terariju pa razmišljam da li da ih uopće izbacim van jer je dosta hladno (još uvijek ložimo). trebaju mi se razvijati paralelno sa "divljim" radi privlačenja mužjaka na neoplođenu ženku. nije dobro pariti isto leglo jer se s vremenom "unište" geni i ličinke postaju slabije, manje i sklone su iznenadnoj smrti.

inače evo jedna zanimljivost koju sam uspio slikati jučer. ne jer je nemoguće, već sam naletio u dobrom trenutku pogledati terarij (malo su glupe, grizu list na kojem stoje pa padnu zajedno s njim, onda svakih par sati virim u terarij i ako koja padne vratim je na granu, vjerujem da to ne trebam raditi ali moja skepsa mi nalaže da ih vratim na granu (to je dodatna zahebancija jer imaju strašno jak stisak abdomalnih nogu i nemogu ih skinuti sa lista (mogu ali nema potrebe mučiti ih i riskirati oće li im koža doslovno puknuti))))))

presvlačenje dakle počinje skidanjem maske lica, a zatim puca koža. nešto fenomenalno...




'tičice su tada osjetljive ali vrlo brzo im se povrati onaj svinjski apetit:D




Offline ozi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 318
  • Spol: Muški  
Odg: Leptiri
« Odgovori #66 u: Lipanj 06, 2010, 21:27:03 poslijepodne »
prvi kokoni i prljave ruke od bazge:D


Offline VB

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 60
  • Spol: Muški  
Odg: Leptiri
« Odgovori #67 u: Lipanj 07, 2010, 16:18:22 poslijepodne »
prvi kokoni i prljave ruke od bazge:D


:klap:
noize

Offline Manc12

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 316
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: Čakovec
Odg: Leptiri
« Odgovori #68 u: Lipanj 07, 2010, 18:53:30 poslijepodne »
sviđaa mi see  :klap:

Offline ozi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 318
  • Spol: Muški  
Odg: Leptiri
« Odgovori #69 u: Lipanj 11, 2010, 09:12:02 prijepodne »
fala, u kolovozu negdje očekujem prinove :P

Offline ozi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 318
  • Spol: Muški  
Odg: Leptiri
« Odgovori #70 u: Lipanj 12, 2010, 14:57:07 poslijepodne »
faza kukuljena, inače ovo zeleno nije kukuljica, to je svileni kokon kojeg ličinka isplete..ustima. tvar je tekuća, koja se u dodiru sa kisikom kruti. baš kao paučina kod pauka.

kokone sam izvadio iz terarija da ga očistim jer je ostalo izmeta, pa je moguće da se štošta naleže u njemu.



otvorivši jedan kokon da vidim zbivanja, opazio sam ovo.....
ličinka mijenja boju, sprema se za kukuljenje. oduvijek mi je to bilo nešto posebno, takva metamorfoza, takav preobražaj..... :heart:


Offline Striček Matija

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3456
Odg: Leptiri
« Odgovori #71 u: Lipanj 12, 2010, 20:11:07 poslijepodne »
super fotke...

mogao bi ti neki članak složit kad to završi...  :up:

Offline ozi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 318
  • Spol: Muški  
Odg: Leptiri
« Odgovori #72 u: Lipanj 12, 2010, 22:35:11 poslijepodne »
moze, imam jedan za objavit opcenito o kukcima za pocetnu, javim ti se na pm!
iako moram priznati da nisam nista zapisivao o ovoj generaciji jer sam ih uzgojio da ih posaljem jednom covjeku kojem sam ih obecao. obicno sve pisem i pratim ali njih sam preskocio ove godine. planine mi previse vremena uzimaju :zagrljaj:

Offline ozi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 318
  • Spol: Muški  
Odg: Leptiri
« Odgovori #73 u: Lipanj 22, 2010, 15:53:44 poslijepodne »
evo prvi nije ni završio, a drugi uzgoj u tijeku i to veličanstvene hyalophore cecropiae
danas ličinke krenule izlaziti iz jaja, jedna se na slici vidi kako probija korion jajeta i izlazi

inače yamamai je u stadiju kokona i u kolovozu očekujem imaga, možda nešto ranije jer ih u sobi držim

hyalophora cecropia :heart:


Offline Manc12

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 316
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: Čakovec
Odg: Leptiri
« Odgovori #74 u: Lipanj 25, 2010, 12:51:23 poslijepodne »
super  :klap: :klap: :klap: