Travanj 19, 2024, 04:31:20 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Leptiri  (Posjeta: 31550 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ozi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 318
  • Spol: Muški  
Odg: Leptiri
« Odgovori #25 u: Siječanj 01, 2010, 17:45:52 poslijepodne »
ja radim 2 etikete na prvoj:

datum, lokalitet točan i tko je našao vrstu

a na drugu pišem latinski i lokalni naziv ako ga znam

Offline Igor Velevski

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 738
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Makedonija
Odg: Leptiri
« Odgovori #26 u: Siječanj 01, 2010, 18:59:59 poslijepodne »



Evo nesto od mojih apolona i malih (P. mnemosyne) i velikih (P. apollo var. macedonicus)





A ovde se vide markice




Slike nisu dobre, sad sam ih slikao, a kupatilo koje ne upotrebljavam gde drzim kolekciju je mnogo hladno, pa se malo staklo zamaglolo! Zato i nisu ostre slike, ali cilj mi je da vam predstavim kako ja to radim! Inace ima puno kutija poredjeni, ali ne mogu sad da vadim, jer  sam se smrzo!

P.S. Moze i tako, tako se radi ako sortiras po lokalitetima onda se stavljaju dve markice kod determinisane primerke, ali ako ih sortiras po vrsti onda stavlja se samo jedna markica odakle moze da se vidi kojoj vrsti pripadaju primerci! Po meni ovako je bolje jer nema preklapanja markice!

Offline El Djapo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1284
  • Spol: Muški   Lokacija: Beogradski pašaluk
Odg: Leptiri
« Odgovori #27 u: Siječanj 01, 2010, 19:15:25 poslijepodne »

Masovni ubico!!!

Offline ozi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 318
  • Spol: Muški  
Odg: Leptiri
« Odgovori #28 u: Siječanj 01, 2010, 19:20:48 poslijepodne »
jako lijepo. zasto skupljas toliko jedinka iste vrste? zbog varijacija ili? ja uglavnom 4 komada iz vrste, 2 prepariram da se vidi gornja, a 2 donja strana tijela.

Offline Igor Velevski

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 738
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Makedonija
Odg: Leptiri
« Odgovori #29 u: Siječanj 01, 2010, 19:22:12 poslijepodne »

Masovni ubico!!!

Hahahaha ima u paklu da gorim, a leptiri ce da mi loze vatru!  :D

Offline Igor Velevski

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 738
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Makedonija
Odg: Leptiri
« Odgovori #30 u: Siječanj 01, 2010, 19:24:55 poslijepodne »
jako lijepo. zasto skupljas toliko jedinka iste vrste? zbog varijacija ili? ja uglavnom 4 komada iz vrste, 2 prepariram da se vidi gornja, a 2 donja strana tijela.

Iz svakog lokaliteta skupljam po nekoliko, neke mogu da budu ostecene, a da ne vidim to dok sam na teren, neke mogu da propanu, sto mi se retko desava jer su mi jako dobro zasticeni, ali opet........

Offline Striček Matija

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3456
Odg: Leptiri
« Odgovori #31 u: Siječanj 13, 2010, 11:46:14 prijepodne »
evo..ovdje nastavite sa leptirićima.. a u onoj drugoj temi čekam da mi El Djapo proda jednu kolekciju da i ja stavim na zid..  :D

Offline Igor Velevski

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 738
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Makedonija
Odg: Leptiri
« Odgovori #32 u: Siječanj 13, 2010, 14:34:10 poslijepodne »

....
« Zadnja izmjena: Siječanj 14, 2010, 19:01:00 poslijepodne od Strichek Matija »

Offline toncek12

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1877
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Ogulin
Odg: Leptiri
« Odgovori #33 u: Siječanj 13, 2010, 16:25:32 poslijepodne »
lijepo lijepo...svaka čast :klap: nego da te pitam,znam da skrečem sa teme ali me zanima...da li je ono živi piton ili je i on prepariran..onaj lijepi albino,iza knjige dolje :)...to je neka velika mrcina -?

Offline Igor Velevski

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 738
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Makedonija
Odg: Leptiri
« Odgovori #34 u: Siječanj 13, 2010, 16:37:46 poslijepodne »
lijepo lijepo...svaka čast :klap: nego da te pitam,znam da skrečem sa teme ali me zanima...da li je ono živi piton ili je i on prepariran..onaj lijepi albino,iza knjige dolje :)...to je neka velika mrcina -?
Hahaha jeste mrcina :) . To je moje mezimce muzjak iznad 2 m je!

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Leptiri
« Odgovori #35 u: Siječanj 13, 2010, 16:39:11 poslijepodne »
Svaka čast Igore!  :up:
Takav priručnik je hvale vrijedan projekt i znam koliko je truda i energije potrbno uložiti do njegove realizacije. Osobno uvijek pretpostavljam knjigu (pravu, papirnatu knjigu) bilo kakvim internetskim stranicama jer znam koji put prolazi tekst od pisanja pa do objave. Tu su recenzenti, lektori, i hrpa drugih sudionika (ne zanemarimo izdavača koji je spreman uložiti novac u tiskanje), pa je takvo štivo redovito kudikamo točnije i pouzdanije od internetskih informacija gdje doslovno svaki, iole računarno pismeni pojedinac može napraviti web-stranicu (čak i vrlo atraktivnu) nakrcanu, nažalost, pogrešnim informacijama.
Još jednom - sve pohvale.

Offline Igor Velevski

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 738
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Makedonija
Odg: Leptiri
« Odgovori #36 u: Siječanj 13, 2010, 17:03:36 poslijepodne »
Hvala ti Nino! Da se napravi na kompjuteru to i da se osmisli koncept je najlakse! Posle je na red obrada, lektor, trazenje sponzore....e to je najteze i ako se tu odustane ili se ne nadju sponzore onda zdaba ulozenog truda! A i ti bi mogao da napises nesto o gusterima, pun si znanja!
Inace zaboravio sam da kazem da su sve fotografije moje, nista nije uzimano sa neta!

Offline El Djapo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1284
  • Spol: Muški   Lokacija: Beogradski pašaluk
Odg: Leptiri
« Odgovori #37 u: Siječanj 16, 2010, 18:27:29 poslijepodne »

Evo jednog dobrog linka, gde se mogu videti svi leptiri zemlje srbije... Tražio sam nešto slično što se tiče hrvatske i makedonije,
ali nisam mogao da nadjem, pa ako imate vi postavite, jer je lepo kad je ovako pregledno i sve na jednom mestu...

(Za sliku leptira stavite kursor na latinski naziv vrste...)


http://leptiri.beograd.com/Checklist.htm

Offline Igor Velevski

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 738
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Makedonija
Odg: Leptiri
« Odgovori #38 u: Siječanj 16, 2010, 21:18:48 poslijepodne »
Ovo je odlican popis vrste leptira u Srbiji!!! To je neko radio sto se bavi ovim poslom u Srbiji, sumljam da bi neko ovako nesto radio, a da se ne razume! Evidentno da moji makedonci biolozi - placeni da to rade su jos u "hibernaciji" i pitaj Boga jos koliko decenija ce ostati u tom stadijumu! Zato moram ja da to uradim da se ne bi blamirali pred svetom.....Ja imam spisak sve vrste, stavio sam ga u knjizici i sad pokusavam da otvorim CD, ali nece da ga cita! CD je uredu ali valjda ovaj novi word ne moze da ga prepozna....! Videcu ovih dana sta cu, treba ipak da pitam druga koji se vise razume u kompjutere!

Offline ozi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 318
  • Spol: Muški  
Odg: Leptiri
« Odgovori #39 u: Siječanj 19, 2010, 11:19:29 prijepodne »
evo službeni popis zastićenih i ugroženih, dnevnih vrsta leptira hrvatske.
http://www.dzzp.hr/publikacije/Crveni%20popis%20leptiri.pdf

Offline El Djapo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1284
  • Spol: Muški   Lokacija: Beogradski pašaluk
Odg: Leptiri
« Odgovori #40 u: Siječanj 19, 2010, 11:55:16 prijepodne »

Jel ima neki link sa fotkama, i koliko uopšte Hrvatska ima vrsta leptira?...

Offline ozi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 318
  • Spol: Muški  
Odg: Leptiri
« Odgovori #41 u: Siječanj 19, 2010, 17:58:41 poslijepodne »
180-190 vrsta dnevnik vrsta

Offline ozi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 318
  • Spol: Muški  
Odg: Leptiri
« Odgovori #42 u: Siječanj 20, 2010, 15:33:32 poslijepodne »
da li se netko razumije u crteže krila, u literaturi susrećem zavisni crtež, nezavisni, "mustre sedam pojaseva", simultani crteži.....i nisu mi jasni. o čemu se radi?

Offline ozi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 318
  • Spol: Muški  
Odg: Leptiri
« Odgovori #43 u: Veljača 09, 2010, 20:38:15 poslijepodne »
ima li ovdje netko tko se imalo razumije u fam. PSYCHIDAE?

Offline Igor Velevski

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 738
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Makedonija
Odg: Leptiri
« Odgovori #44 u: Veljača 09, 2010, 21:49:14 poslijepodne »
Uuu pa to su nocni leptiri, ja se njima ne bavim, ali znam da su prava "dzungla", tako da ako se ozbiljno bavis sigurno ces otkriti neku vrstu (ali treba i to da znas).......

Offline ozi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 318
  • Spol: Muški  
Odg: Leptiri
« Odgovori #45 u: Veljača 11, 2010, 21:52:05 poslijepodne »
neka knjiga u kojoj se spominju, daj bože kakvi ključevi?
ne postoji za naše prostore ha:D?
damn

Offline frga

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 291
  • Spol: Muški  
Odg: Leptiri
« Odgovori #46 u: Veljača 19, 2010, 10:53:32 prijepodne »
Ozi možda ti nešto od ovog pomogne:

Kranjčev, R. Leptiri Hrvatske : prilozi istraživanju biološke i stanišne raznolikosti faune lepidoptera Hrvatske. Križevci : Veda, 2009.

Dierl, W. Leptiri : upoznavanje i određivanje leptira i njihovih gusjenica. Ljubljana [etc.] : Cankarjeva založba, 1990.

Dierl, W. Leptiri: upoznavanje i određivanje leptira i njihiovih gusjenica. Rijeka: Andromeda, 2001. http://ekiosk.tisak.hr/izdavaci/andromeda/biblioteka_prirode/leptiri

Whalley, P. Leptiri. Zagreb : Mladost, 1991.

Carter, D. J. Butterflies and moths : <the clearest recognition guides available> . Reprinted with
corrections. - London <etc.> : Dorling Kindersley, 2000.

Chinery, M. Collins guide to butterflies : a photographic guide to the butterflies of Britain and Europe. ondon : Harper Collins Publishers, 1998.

Preston-Mafham, R. ; Preston-Mafham, K. Butterflies of the world . London ; New York ; Sydney : Blandford press, 1988

Možda ti i ovo dobro dođe:

The Butterfly WebSite - butterfly photos, butterfly clipart, education, butterfly zoos and more. URL:
http://www.butterflywebsite.com

Lepidoptera. URL: http://en.wikipedia.org/wiki/Lepidoptera

Animal Diversity Web: Order Lepidoptera. URL: http://animaldiversity.ummz.umich.edu/site/accounts/information/Lepidoptera.html

Lepidoptera. URL: http://www.cals.ncsu.edu/course/ent425/compendium/butter~1.html

Kranjčev, R. Fauna leptira Hrvatske i njezina zaštita. URL: http://www.avia.croadria.com/jan/leptiri.htm

Kranjčev, R. Fauna leptira Hrvatske i njezina zaštita II. URL: http://www.avia.croadria.com/feb/leptiri.htm

Dnevni leptiri Velebita. URL: http://www.botanic.hr/cisb/doc/fauna/leptiri/leptiri.htm

A ako ne, pokušaj na http://www.knjiznica.hr/pitajte-knjiznicare/ zamoliti da ti daju sve informaciju gdje možeš naći najviše o fam. PSYCHIDAE, knjige, Internet, članci (sve što je dostupno), a oni ti odgovaraju za dva radna dana. E da i možeš reći na kojem jeziku želiš da ti bude dostupna literatura (hrv. , eng., njem. ...).

Enjoy ;)
« Zadnja izmjena: Veljača 19, 2010, 11:03:36 prijepodne od frga »
"Samo dvije stvari su beskrajne, svemir i ljudska glupost, a za ono prvo nisam siguran."  Albert Einstein

Offline ozi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 318
  • Spol: Muški  
Odg: Leptiri
« Odgovori #47 u: Veljača 21, 2010, 01:07:06 prijepodne »
e super hvala
većinu knjiga tih imam ali hvala!
inače dr. kranjčeva osobno znam i surađujem s njime, fantastičan znanstvenih! živa enciklopedija!

Offline ozi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 318
  • Spol: Muški  
Odg: Leptiri
« Odgovori #48 u: Veljača 25, 2010, 16:51:11 poslijepodne »
danas dosta lijepo i toplo vrijeme, našao gonepteryx rhamni i inachis io!

Offline flithops

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 1
Odg: Leptiri
« Odgovori #49 u: Ožujak 19, 2010, 13:05:59 poslijepodne »
Pozdrav svima,
Naceli ste jednu zanimljivu temu i o leptirima ima zaista dosta da se prica.
Puno korisnih informacija moze da se nadje na netu i preporucujem vam evropske sajtove kao sto su:
http://www.leps.it/
http://www.eurobutterflies.com/
U kojima mozete naci pregrst informacija o evropskim pa i balkanskim leptirima.
Takodje, zeleo bih da se osvrnem na neke stvari koje su bile recene na ovim stranicama, a za koje mislim da nisu bas precizno formulisane. Poceo bih o vrednosti leptira koje su se pominjale u nekoliko navrata. Da razjasnim nesto, kruze price o basnoslovnim sumama za neke leptire koje placaju japanci...to je mozda donekle tacno za neke vrste za koje je poznato samo nekoliko primeraka ili koje su zabranjene za prodaju pa im je zabrana "ucinila uslugu" da im cene skoce...za evropske leptire cene se samo najredje vrste a i one u ogranicenim vrednostima. Doticni apolon je jedna vrsta koja je rasprostranjena u vecini evropskih zemalja i moze se naci cak i u velikom broju, postao je simbol zastite i ocuvanja i stavljen na CITES listu jer je u nekim zemljama, kao sto su Njemacka i Ceska njihov broj poceo znatno da opada a neke kolonije su cak i izumrle (tako da je iz Ceske nestao). U drugim zemljama, ipak, populacije su potpuno stabilne i nisu ugrozene, medjutim on je i dalje zasticen na medjunarodnom nivou. Tako je i u Makedoniji to jedna sasvim uobicajena vrsta visih planinskih predela, a na srecu stanista su zasticena samom izolovanoscu i nepristupacnoscu tih terena. Tako, cena jednog apolona ne bi mogla ni u ludilu da bude blizu one pomenute, jer bi onda neki ljudi vec bili milioneri, a hajka na ovog leptira bi verovatno bila kao zlatna groznica. Ista je prica  i sa ostalim evropskim leptirima, koji su vec godinama izucavani i koji su sakupljeni u velikom broju...jednostavno ima puno primeraka a shvaticete da ljudi koji su spremni da to puno placaju i nema mnogo i to je i dobro. Ove zivotinje ne treba da se gledaju kao neki predmet na koji se moze zaradjivati.
Drugo, neki leptiri su stavljeni pod zastitu, e sad, sta to znaci? Apsolutno nista! Posto se na njihovoj zastiti nista i ne radi. Mozda bi cak to bilo i najbolje jer su do sada ziveli sasvim dobro i bez pomoci. Ono sto bi trebalo da se podrazumeva pod zastitom je zastita njihovog stanista, ne samog leptira, jer zastita samog leptira je jedna apsurdna stvar. Leptiri zive veoma kratko, imaju brze generacije i to nekoliko njih u toku sezone. Oni su plen mnogim zivotinjama , parazitima...itd...zastiti jedinku, u ovom slucaju je manje vazno. Ne treba to shvatiti kao zastitu risa ili medveda ciji se broj moze racunati prstima i gde je svaka jedinka od neprocenjive vaznosti, cije ramnozavanje traje godinama a za porast populacije su potrebne decenije i ogroman trud. Naravno i ovde je od presudne vaznosti staniste, koje mora biti ocuvano, bez antropogenog pritiska i sto je mozda najvaznije da bude sto vece...ali da pomislite ako sakupite desetak komada da cete nekako poremetiti populaciju na tom stanistu, to je smesno. Ti isti primerci su vecinom vec verovatno polozili jaja, razmnozavali se i njih ciklus se nastavlja, ali da tu istu livadu gde ste sakupili desetak leptira spalite, vise necete tu nista videti.
Tako, svi cemo moci da jos dugo uzivamo u leptirima i drugim insektima ako shvatimo da je prvenstveni ugrozavajuci faktor unistavanje njihovog (a i naseg) stanista zagadjenjem, secom sume, djubrivima, pretvaranjem livada u oranice...itd...itd...
Eto, stajem ovde da ne bi zvucalo kao neko predavanje a ako nekoga ensto jos zanima, slobodno neka pise...
Poz
Filip