Travanj 16, 2024, 14:16:48 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Instalacija premosnice za UV-C jedinicu  (Posjeta: 2147 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline chasseur bleu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 54
  • Spol: Muški  
  • Say...We may try something...new?!
Instalacija premosnice za UV-C jedinicu
« u: Srpanj 25, 2016, 10:48:34 prijepodne »
Pitanje za znalce iz područja hidro-dinamike  :D
Dakle, instalirao sam na izlaz iz svog Eheim filtera UV-C jedinicu (JBL 9W) bez premosnice. No, proučavajući dostupno Internet znanje o načinu rada UV-C sterilizatora saznajem kako pravu razinu sterilizacije ne mogu postići oysim ako dramatično ne reduciram protok kriz UV jedinicu. Naime, moj filter ima deklarirani protok na izlazu 750 l/h te ako uzmemo da uz gubitke taj protok realno iznosi barem 500 l/h ispada da premašujem maksimalnih 100 l/h (koliko je potrebno da voda ima optimalan konntakt s UV zračenjem u prolasku kroz jedinicu) za pet puta!

E sad...

Ideja je instalirati nekakvu premosnicu koja će samo dio vode iz povrata od filtera preusmjeriti kroz UV jedinicu i na taj način približiti brojke po protoku prema traženome. S tim poslanjem sam krenuo istraživati rješenja preko interneta i naišao sam na par primjera od kojih jedan objavljujem ovdje. (malo sam ga pošarao kako ne bi bilo problema, ali jasna je ideja).

Ono što me muči jest da prema nekoj mojoj logici, ovakav aranžman nema smisla jer mi se čini kako bi voda unutar UV jedinice zapravo stajala ili bi se jedva micala u nekoj zatvorenoj petlji? Razmišljao sam i da ugradim neki ball valve između kako bi na silu natjerao da dio vode prođe kroz jedinicu..

Je li itko imao ovakvih iskustava? Napominjem kako rješenje koje predlaže JBL da se preko "T" razdjelnika dio preusmjeri u UV jeinicu nakon čega bi izlaz iz UV-a imao poseban put nazad u akvarij (što itekako ima smisla) u mom slučaju nije moguć zbog ograničenja rupe na poklopcu.

Unaprijed zahvalan na konstruktivnim prijedlozima :)

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Instalacija premosnice za UV-C jedinicu
« Odgovori #1 u: Srpanj 25, 2016, 16:20:00 poslijepodne »
Napraviš još jednu rupu na poklopcu onda si siguran kolko ti vode prolazi kroz UV sterilizator:)
Ovako bez regulacijskih ventila je teško dobiti željene protoke osim što će količina vode prije račve biti jednaka količini vode iza račve. To sigurno znaš. Kolko će kroz koji ogranak vode proteći u jedinici vremena teško je reči na pamet. Logika kaže pola/pola ako su isti promjeri a to nisu. Nadalje, voda ide uvijek tamo gdje joj je najmanji otpor. Ovo rješenje i nije u konačnici loše jer je bitno smanjiti protok u UV ogranku kroz koji će voda svakako protjecati tako da je najmanje protok smanjen u pola. Ako gledaš presjeke cijevi a isti tlak, onda će kod istog tlaka voda kroz manji presjek brze protjecati odnosno kroz veći presjek sporije protjecati. S obzirom da je UV sterilizator u presjeku veći od gornje cijevi imat ćeš uspor vode i sporije protjecanje kad je isti tlak u pitanju. Ako spojiš kako je na fotki prikazano bit će dobro.

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Instalacija premosnice za UV-C jedinicu
« Odgovori #2 u: Srpanj 25, 2016, 18:06:54 poslijepodne »
Pogledaj si kako to ekipa riješava na ribnjacima , ide T ili Y račva i na svaku cijev obavezno ventil pa možeš regulirati protok kako ti volja  :up:

Offline Darac

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 105
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb - Borongaj
Odg: Instalacija premosnice za UV-C jedinicu
« Odgovori #3 u: Srpanj 26, 2016, 08:56:13 prijepodne »
Da ne otvaram posebno temu za UV sterilizatore probat cu pod ovom.

Zanima me posto sam i ja poceo gledati iste ili slicne uredaje u kojim slucajevima se isti preporucuju?
Konkretno imam novi 130 litarni akvarij koji sam tek bacio u funkciju i razmisljam o nabavci UV sterilizatora i naravno na netu se svasta moze naci pa me zanima iz vaseg osobnog iskustva dali ici u tom smjeru ili ne i zasto....

Offline chasseur bleu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 54
  • Spol: Muški  
  • Say...We may try something...new?!
Odg: Instalacija premosnice za UV-C jedinicu
« Odgovori #4 u: Srpanj 26, 2016, 10:07:09 prijepodne »
Napraviš još jednu rupu na poklopcu onda si siguran kolko ti vode prolazi kroz UV sterilizator:)
Ovako bez regulacijskih ventila je teško dobiti željene protoke osim što će količina vode prije račve biti jednaka količini vode iza račve. To sigurno znaš. Kolko će kroz koji ogranak vode proteći u jedinici vremena teško je reči na pamet. Logika kaže pola/pola ako su isti promjeri a to nisu. Nadalje, voda ide uvijek tamo gdje joj je najmanji otpor. Ovo rješenje i nije u konačnici loše jer je bitno smanjiti protok u UV ogranku kroz koji će voda svakako protjecati tako da je najmanje protok smanjen u pola. Ako gledaš presjeke cijevi a isti tlak, onda će kod istog tlaka voda kroz manji presjek brze protjecati odnosno kroz veći presjek sporije protjecati. S obzirom da je UV sterilizator u presjeku veći od gornje cijevi imat ćeš uspor vode i sporije protjecanje kad je isti tlak u pitanju. Ako spojiš kako je na fotki prikazano bit će dobro.

Da, zapravo, upravo tako sam i napravio i čini mi se kako je protok otprilike tamo gdje bi trebao biti. Postoji jedna rudimentarna metoda koju sam koristio a to je da sam otvorio CO2 inline difuser koji se nalazi prije račve na mksimum tako da vidim mjehuriće kroz cijev... Onda sam pratio brzinu protjecanja mjehurića na izlazu iz UV jedinice (onaj prozirni dio koji je iznutra osvijetljen plavim svjetlom) i pratio protok kad stisnem prstima cijev na onaj izravni dio bypassa (pa sva voda ide kroz UV jedinicu) i kad ide slobodno. Uglavnom, čini mi se da brzina padne otprilike na trećinu što mi je OK i bez neke znanstvenije metode kojom bi znao točan protok. Ionako ću taj dio kompenzirati time što mi je UV jedinica snažnija od potrebne.

Uglavnom, ovo što si napisao je apsolutno točno i tako na kraju ispada dobro.

Offline chasseur bleu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 54
  • Spol: Muški  
  • Say...We may try something...new?!
Odg: Instalacija premosnice za UV-C jedinicu
« Odgovori #5 u: Srpanj 26, 2016, 10:17:00 prijepodne »
Da ne otvaram posebno temu za UV sterilizatore probat cu pod ovom.

Zanima me posto sam i ja poceo gledati iste ili slicne uredaje u kojim slucajevima se isti preporucuju?
Konkretno imam novi 130 litarni akvarij koji sam tek bacio u funkciju i razmisljam o nabavci UV sterilizatora i naravno na netu se svasta moze naci pa me zanima iz vaseg osobnog iskustva dali ici u tom smjeru ili ne i zasto....

UV jedinica, po meni, nema loših strana osim što predstavlja trošak (kupnja, struja i redovita zamjena cijevi) te što dodatno grije vodu pa može predstavljati problem tijekom ljetnih mjeseci što se rashlađivanja tiče.

Dvije stvari bih pripazio. Prvo, ne bih je ugrađivao prije nego li se kolonizira filter dobrim bakterijama, iako UV nema nikakve veze s bakterijama u filteru. Međutim, pretpostavka je da ćeš kod startanja filtera stavljati neke tekuće bakterije koje će puno puta proći kroz filter nego li se ondje nastane. Tako da pričekaj barem dva tjedna. Kod morskih akvarija je stvar obrnuta.
Drugo, ako ideš na UV jedinicu, onda napravi to kako treba i prouči potrebne protoke i izloženost UV zračenju kako bi UV bio i sterilizator, osim što bistri vodu. Čak je neće ni bistriti ako ti je protok prevelik. Nemoj, poput mene, plaćati greške i kupovati led UV sterilizatore i slične gluposti već uzmi s lampom od 3-5w minimalno (aquael ima od 3w, a jbl od 5, 9, 11...).

Offline Darac

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 105
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb - Borongaj
Odg: Instalacija premosnice za UV-C jedinicu
« Odgovori #6 u: Srpanj 26, 2016, 14:08:21 poslijepodne »
Da ne otvaram posebno temu za UV sterilizatore probat cu pod ovom.

Zanima me posto sam i ja poceo gledati iste ili slicne uredaje u kojim slucajevima se isti preporucuju?
Konkretno imam novi 130 litarni akvarij koji sam tek bacio u funkciju i razmisljam o nabavci UV sterilizatora i naravno na netu se svasta moze naci pa me zanima iz vaseg osobnog iskustva dali ici u tom smjeru ili ne i zasto....

UV jedinica, po meni, nema loših strana osim što predstavlja trošak (kupnja, struja i redovita zamjena cijevi) te što dodatno grije vodu pa može predstavljati problem tijekom ljetnih mjeseci što se rashlađivanja tiče.

Dvije stvari bih pripazio. Prvo, ne bih je ugrađivao prije nego li se kolonizira filter dobrim bakterijama, iako UV nema nikakve veze s bakterijama u filteru. Međutim, pretpostavka je da ćeš kod startanja filtera stavljati neke tekuće bakterije koje će puno puta proći kroz filter nego li se ondje nastane. Tako da pričekaj barem dva tjedna. Kod morskih akvarija je stvar obrnuta.
Drugo, ako ideš na UV jedinicu, onda napravi to kako treba i prouči potrebne protoke i izloženost UV zračenju kako bi UV bio i sterilizator, osim što bistri vodu. Čak je neće ni bistriti ako ti je protok prevelik. Nemoj, poput mene, plaćati greške i kupovati led UV sterilizatore i slične gluposti već uzmi s lampom od 3-5w minimalno (aquael ima od 3w, a jbl od 5, 9, 11...).

Naravno ne mislim odmah bubnut UV, cekam da se to ipak malo stabilizira.... Zato sam krenuo sa istrazivanjem posto imam vremena i nije da mi treba jos jucer kak bi se reklo.
Inace hvala na savjetu sto se tice tipa UV-a i moram priznati da nisam opce niti znao da ima LED varijanta. Ono sto sam gledao je ili od Eheim-a, ili JBL-a pa cak i Aquael-a, ali sada kada sam naletio na ovaj topic dao si mi misliti definitivno... Moram malo prosnjofat i nac prospekte od Eheima 2222 da vidim ove karakteristike protoka vode jer otvorio si mi sada oci definitivno...

Ne znam zasto ali opce nisam povezivao to sa protokom vode  :-[ a ima logike, nego sam pokusao naci neku vezu izmedu w i litraze zakaj ? nemam pojma  -?