Travanj 19, 2024, 04:16:30 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Moja vodena agama...  (Posjeta: 4488 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline TunjaMunja

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 143
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Slavonski Brod
Moja vodena agama...
« u: Veljača 05, 2014, 17:00:14 poslijepodne »
Postovanje!
Prije tri tjedna sam dobio na poklon vodenu agamu nesto stariju od dva mj., posto sam bio totalno NE pripremljen, bio sam u frci a i dosta isprepadan od starne iskusnh terarsta. Uz pomoc prijatljice Morane s ovog foruma (velikaaaaaa zahvala) :klap:  :klap: , uz pomoc djevojke koja mi j je poklnila i na kraju isfinancirala dio opreme  ;)  :heart: moja vodna agama i ja smo jako napredovali te sada ima lijepi terarij sa svom opremom.
Terarij je od iverice 75x70x60, u njemu je: mali bazencic od pecene kermike, par grana od loze, umjetna biljka.
Rasvjeta je: daylight baskingspot 50w, Exo Terra Repti Glo UVB 5.0 od 26w te Ceramic heat wawe lamp 60w.
Termometar i hygrometar.
Agama je zivahna i jako radoznala te pitoma. Samo sto imam problema sa mravima u terariju, te male napasti sve cesce vidjam. Trebam li se brinuti i mogu li nastetiti mojoj agami?
Sada me zanimaju Vasi savjeti i pokude da znam kako dalje? Slike uskoro...
L.P..i HVALA!

Offline ivborosa

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1949
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Moja vodena agama...
« Odgovori #1 u: Veljača 05, 2014, 17:30:57 poslijepodne »
Trebas joj stavit veci bazen u kojega moze cijela uci i redovito mjenjaj vodu jer ce u njemu najcesce obavljat nuzdu...suplementiras li joj hranu? S obzirom da je to veci guster treba dodavat dosta kalcija i d3 vitamina dok raste
Akvaristika u srcu, teraristika u (cenzura) =) =)

Offline TunjaMunja

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 143
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Slavonski Brod
Odg: Moja vodena agama...
« Odgovori #2 u: Veljača 05, 2014, 18:16:41 poslijepodne »
Polako  :roll: ...bazen je u izradi ipak sam ja akvarista  ;)
imam i sve potrebne vitamine, dvije vrste hrane brasnari i cvrci.

Offline lela0204

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 2
  • Spol: Ženski   Dob: 33
  • Lokacija: Buje
Odg: Moja vodena agama...
« Odgovori #3 u: Veljača 05, 2014, 18:20:27 poslijepodne »
Vitamina ima na pretek uskoro stizu i eksstra vitamini, mislim da joj nista ne fali a naj bitnije je da ima puno ljubavi  :zagrljaj: :heart: :P

Offline TunjaMunja

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 143
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Slavonski Brod
Odg: Moja vodena agama...
« Odgovori #4 u: Veljača 05, 2014, 18:28:04 poslijepodne »
Vitamina ima na pretek uskoro stizu i eksstra vitamini, mislim da joj nista ne fali a naj bitnije je da ima puno ljubavi  :zagrljaj: :heart: :P

heh...  :D :)  ;) ima svega  :P
jos samo kad bi znao slike smanjiti i poslati ih  :roll:

Offline ivborosa

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1949
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Moja vodena agama...
« Odgovori #5 u: Veljača 05, 2014, 23:54:31 poslijepodne »
Brašnari imaju jako lošu nutritivnu vrijednost koju mozes poboljsat ako njih kvalitetno hranis visokoproteinskom hranom kao što je hrana za pse, hrana za ribe, hrana za pilice uz dodatak voća, povrca...no svakako bi ih trebalo davati rijeđe pa sto vise davaj cvrčke koji su po omjeru proteina i masti u vrhu kvalitete za prehranu guštera

nisi reko sto koristis od dodataka, postoje razni vitaminski pripravci ali ono najbitnije je D3 vitamin (naprimjer nekton MSA) i kalcij u bilo kojem obliku: mozes i sipinu kost naribat i s tim hranu prasit, smljevena ljuska od jaja ili neki komercijalni oblik

Slike mozes smanjit sa Microsoft office picture manager, mislim da je on standardan unutar Microsoft office-a pa bi ga trebo imat
Akvaristika u srcu, teraristika u (cenzura) =) =)

Offline TunjaMunja

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 143
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Slavonski Brod
Odg: Moja vodena agama...
« Odgovori #6 u: Veljača 06, 2014, 17:48:53 poslijepodne »
Hvala na dobro došlim savjetima!  :)
Vitamini su: JBL microcalcium i NEKTON-MSA D3.

Offline TunjaMunja

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 143
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Slavonski Brod
Odg: Moja vodena agama...
« Odgovori #7 u: Veljača 13, 2014, 16:28:19 poslijepodne »
ovako sad terarij izgleda, ali umjesto tanjura ima glineni bazencic, i dva ziva kaktusa,aloe vera... moja ljubimica.  :)

Offline TunjaMunja

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 143
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Slavonski Brod
Odg: Moja vodena agama...
« Odgovori #8 u: Veljača 13, 2014, 17:39:17 poslijepodne »
Evo jos po koja slika...

Offline smajhel3

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 28
Odg: Moja vodena agama...
« Odgovori #9 u: Veljača 13, 2014, 19:40:51 poslijepodne »
Super :klap:

Offline TunjaMunja

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 143
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Slavonski Brod
Odg: Moja vodena agama...
« Odgovori #10 u: Veljača 13, 2014, 21:09:26 poslijepodne »
Super :klap:

Hvala  :D
To je samo privremeni terarij, planiram raditi veci sa ugradjenim akvarijem.
 Ali malo po malo, za sada joj je dobar i ovaj. :)

Offline Kori

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Moja vodena agama...
« Odgovori #11 u: Veljača 14, 2014, 10:19:30 prijepodne »
Tvoj terarij je potpuno pogresno uređen za ovu vrstu gustera. To je prasumski, a ne pustinjski guster stoga je pijesak los izbor podloge. Kao podlogu bi trebao staviti npr. kokosov treset.
Isto tako kaktusi i aloe vera nemaju sta raditi u tvom terariju. Kako su vodene agame izrazito aktivni i divlji gusteri velike su sanse da ce se kad-tad nasaditi na bodlje kaktusa ili sukulenta. Osim toga tim biljkama ne pase visoka vlaga zraka od 60-80% koliko ovaj guster trazi.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline Chilii

  • Urednica terra redakcije
  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1281
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
  • AkTer jedna od šest :)
Odg: Moja vodena agama...
« Odgovori #12 u: Veljača 14, 2014, 11:09:33 prijepodne »
Jaooooo pijesak pod hitno van! Evo, Kori je sve objasnio, stavi kokosov treset unutra.

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Moja vodena agama...
« Odgovori #13 u: Veljača 14, 2014, 14:54:33 poslijepodne »
I još jedna stvar: obzirom da vodene agame brzo rastu, za vrlo blisku budućnost planiraj izradu novog terarija dimenzija minimalno dXšXv=180X60X100cm.-ovi gušteri su u manjim terarijima izuzetno skloni paničnom zaletavanju u stijenke terarija što uzrokuje grozne rane na njušci (nakon ranjavanja obično dođe do infekcije - nekrotskog stomatitisa koji se dosta teško liječi, a gušter ostane trajno unakažen).

Inače moram reći da je azijska vodena agama (P. cocincinus) dosta loš izbor guštera za početnika u teraristici i nažalost su takvi pokušaji držanja redovito završavali loše (sjećam se nekoliko tragičnih tema na ovom forumu u posljednjih 7-8 godina).

U svakom slučaju želim ti sreću i uspjeh.

P.S.
Nastavi osvježavati ovu temu pa ćemo te pratiti savjetima kako bi pokušali osigurati kvalitetan život tvom ljubimcu.

Offline TunjaMunja

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 143
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Slavonski Brod
Odg: Moja vodena agama...
« Odgovori #14 u: Veljača 14, 2014, 17:51:23 poslijepodne »
Tvoj terarij je potpuno pogresno uređen za ovu vrstu gustera. To je prasumski, a ne pustinjski guster stoga je pijesak los izbor podloge. Kao podlogu bi trebao staviti npr. kokosov treset.
Isto tako kaktusi i aloe vera nemaju sta raditi u tvom terariju. Kako su vodene agame izrazito aktivni i divlji gusteri velike su sanse da ce se kad-tad nasaditi na bodlje kaktusa ili sukulenta. Osim toga tim biljkama ne pase visoka vlaga zraka od 60-80% koliko ovaj guster trazi.

Polako, polako, stani malo....
Kaktus=de raspitaj se malo!
A podloga, pijesak je bio iz pocetka jer nisam imao di nabaviti treset, sad sam nabavio i u 2/3 terarija je treset, bas kokosov! samo u jednom djelu akvarija je pjesak iz razloga sto zadrzava jako dugo vlagu pa sa dobrom filtracijom, strujanjem zraka (friskog) taj pjesak vlazi dodatno terarij!
A mogli ste procitati ako ste citali da je ovo privremeni terarij jer pravi terarij ce biti remek djelo da ce neki od vas mahera pasti na dupe! ;)
Sto se tice toga da sam pocetnik u ovome, jesam...ali nisam glup, nemojte misliti da netko tko nema iskustava u necemu nemoze biti dobar u tome!
Opet (bez uvrede) vecina ovdje na ovome forumu samo ceka gresku neciju da mogu bla, bla, bla...ili da se necijem ljubimcu nesto desi pa da pocne "rekao sam"! :)
A kad bih vam rekao da terarij ponekad bude otvoren te guster izlazi van i sam se vraca u njega nebi vam bilo jasno kako. Ova zivotinja nije tipican reptil koji ce biti samo u terariju jer to ne zelim pa ju navikavam i na kucnu okolinu...kao sto sam to radio dok sam imao Iguanu koja je 65% vremena provodila izvan terarija!

Offline Kori

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Moja vodena agama...
« Odgovori #15 u: Veljača 14, 2014, 20:14:59 poslijepodne »
Polako, polako, stani malo....
Kaktus=de raspitaj se malo!
A podloga, pijesak je bio iz pocetka jer nisam imao di nabaviti treset, sad sam nabavio i u 2/3 terarija je treset, bas kokosov! samo u jednom djelu akvarija je pjesak iz razloga sto zadrzava jako dugo vlagu pa sa dobrom filtracijom, strujanjem zraka (friskog) taj pjesak vlazi dodatno terarij!
A mogli ste procitati ako ste citali da je ovo privremeni terarij jer pravi terarij ce biti remek djelo da ce neki od vas mahera pasti na dupe! ;)
Sto se tice toga da sam pocetnik u ovome, jesam...ali nisam glup, nemojte misliti da netko tko nema iskustava u necemu nemoze biti dobar u tome!
Opet (bez uvrede) vecina ovdje na ovome forumu samo ceka gresku neciju da mogu bla, bla, bla...ili da se necijem ljubimcu nesto desi pa da pocne "rekao sam"! :)

Oprosti, ali sada ispada da smo ovdje svi zlobni i kriticni zato sto smo ti napisali onako kako je. A poanta foruma je pisanje kritike da se zivotinji srede posteni uvjeti, a to je sad tvoj problem sto ti kritiku ne znas prihvatiti i uzimas je kao osobni napad. Vec sam ti se prije javio u drugoj temi, ulozio dobrih sat-dva da ti slozim taj odgovor, mislim da bi ti trebalo biti jasno da ne trljam samo ruke ispred ekrana i cekam da neko nesto zezne da mogu kritizirati -?, nego stvarno zelim pomoci!
Napisao si da si u terarij stavio kaktuse i sukulente, stavio slike terarija s pijeskom i onda se cudis sto sam ti napisao da to nije dobro, nakon jednog totalno neproduktivnog "Super :klap:" komentara?! Stavi se sad u moju poziciju i reci mi sto bi ti samom sebi napisao imajuci samo te informacije? Koliko god smjestaj bio privremen pijesku unutra nije mjesto - napravio si pocetnicku gresku zbog kakve zivotinje stradavaju. I dalje mi nije jasno sto bi se ja trebao raspitati u vezi "Kaktus=de"?
Nitko ti ne kaze da na kraju neces uspjeti sloziti posten smjestaj, samo te dobronamjerno upozoravamo da su vodene agame problematicne za drzanje i da je do sada dosta gustera lose zavrsilo. Ako nemas iskustva to ne znaci da si glup ako pogrijesis, zato bi bilo bi najbolje da planove za novi smjestaj podijelis s nama ovdje na forumu, a ne da se kasnije opet ljustis sto te kritiziramo ako nesto nece biti dobro slozeno!

A kad bih vam rekao da terarij ponekad bude otvoren te guster izlazi van i sam se vraca u njega nebi vam bilo jasno kako. Ova zivotinja nije tipican reptil koji ce biti samo u terariju jer to ne zelim pa ju navikavam i na kucnu okolinu...kao sto sam to radio dok sam imao Iguanu koja je 65% vremena provodila izvan terarija!

Sad cu opet biti baba roga, ali pustati gustera u setnje je isto pocetnicka greska koja jako lose moze zavrsiti. Guster se izvan terarija moze razboliti i ozlijediti. Niti jedan gmaz ne voli da ga se bespotrebno dira i nateze po rukama, to je nesto na sto se zivotinja moze naviknuti uz puno maltretiranja i stresa, ali mozes biti siguran da ces jedino ti uzivati u tom iskustvu. Guster nije zivotinja za interakciju i pustanje po podu, to je zivotinja za promatranje, gmaz koji trazi svoje uvjete i mir!
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline gusteroljubac

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 252
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: Zagreb(Podsused)
Odg: Moja vodena agama...
« Odgovori #16 u: Lipanj 28, 2014, 23:15:10 poslijepodne »
TunjaMunja,jel ima kakvih novosti?jesi slozio "pravi terarij"?moze koja slika?

Ps. nadam se da se moderatori ne ljute sto ozivljavam "mrtvu" temu
Gmazovi su ZAKON