Travanj 26, 2024, 01:39:05 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Vivarij - Dendobrates - drugi  (Posjeta: 17534 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline delbi

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2045
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
  • vecio mona
    • http://www.posronja.eu
Vivarij - Dendobrates - drugi
« u: Prosinac 06, 2010, 17:35:55 poslijepodne »
:)
Da, ispada da je zarazno...ali, eto, tako je ispalo. I, ako se ne varam, Nino G je objasnjavao da je vivarij opceniti pojam...te bi ovo u stvari trebalo zvati Paludarij...ali, vise ni sam neznam :). Nemam ja vode unutra, iako je vrlo...vrlo vlazno.
Kod ocjenjivanja istoga, molim da se u obzir uzme nekoliko (već dobro poznatih) cinjenica. Ja sam malo glupast...uz to brzoplet i smotan...te, terarij je ispao...kako je ispao. Mislim, ja sam zadovoljan(a i moji ukucani) ali, svjestan sam nekih njegovih nedostataka...koje, znam...necu nikada rijesiti :) Najvaznije je da je zabicama unutra dobro(mislim...ja se tomu jako jako nadam). Radi se o Dendrobates auratus i, trebalo bi ih biti 5 unutra iako, vise nisam siguran. Jako ih je tesko naci, naime, terarij je 60X60X6 a, one su jaaaaaaaaaako jaaaaaaaaako malene. Isto kao sto je Skorpac rekao...i ja cu se potrudti sto vise pisati o njima kako moje iskustvo uz njih bude raslo. Citao sam jako jako puno...ali, citanje je jedno(uz to...napomenuo sam da sam malo glupast, pa obicno ne razumijem procitano...a, i ono sto sam razumi....brzo brzo zaboravim)a, vlastito je iskustvo nesto sasvim drugo...pa cu se eto, potruditi...sa vlastitog iskustva iznositi zapazanja. Prvo je zapazanje (koje mogu odmah iznijeti) do sada sam se (a imam ih oko 20-ak dana) barem 40 puta prepao da su uginule jer ih nisam mogao pronaci. Drugo je iskustvo...da kada ih nadjem...da se rastopim od srece i...koliko su te zivotinjice simpaticne :)
Dobro je poznato da ne volim tvrditi ništa...stoga, unaprijed napominjem...da ce svi odgovori na sva pitanja(ako ih bude) biti iskljucivo iz vlastitog iskustva!

P.s.
I sam dan nabavke ovih zabica podsjecace na jedan prelijepi dan...tako da, eto...mislim...da.....ah...sam sam sebi smjesan
« Zadnja izmjena: Prosinac 06, 2010, 18:16:54 poslijepodne od delbi »
pula
Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Vivarij - Dendobrates - drugi
« Odgovori #1 u: Prosinac 06, 2010, 17:42:11 poslijepodne »
Super je! Baš sam sretan kad vidim ovakvo nešto! Predivno! Vidim da imaš unutra dosta bilja-cvijeća koje imam i ja doma (kućna sreća, onda onaj puzavac što se penje po zidu u pozadini) ili se varam? Bilje je u tegli ili si ga sadio u podlogu? Kako riješavaš problem vlage? Tj.kako dobivaš vlagu?  Fakat sam neznalica o ovome, izgleda mi super, pa nemoj zamjerit na mozda glupavim pitanjima :)

Offline Danijel8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 56
  • Spol: Muški   Lokacija: Srbija
Odg: Vivarij - Dendobrates - drugi
« Odgovori #2 u: Prosinac 06, 2010, 17:48:52 poslijepodne »
To je jako lepa vrsta zabica(pretpostavljam da mislis na Dendrobates azureus),ja sam ih davno hteo nabaviti ali nisam bio u mogucnosti.Ako uspes uslikaj ih.Ako nije tajna kolika im je cena,moze i na pm;).
Terarijum je jako lep,jesi li im stavio nesto za orosavanje?Ili rucno radis?I imaju li barice male? :)
« Zadnja izmjena: Prosinac 06, 2010, 17:52:20 poslijepodne od Danijel8 »

Offline delbi

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2045
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
  • vecio mona
    • http://www.posronja.eu
Odg: Vivarij - Dendobrates - drugi
« Odgovori #3 u: Prosinac 06, 2010, 17:53:53 poslijepodne »
@Igor8 - sto se bilja tice, naravno...internetom postoji veliki popis bilja koji pase ovim uvjetima, ali..meni je u Puli to bilo nemoguce nabaviti...pa sam otprilike kupovao ono sto mi je izgledalo da moze ici...uglavnom je sve stavljeno sa zemljom iz tegle (jako dobro isprano pod tusem prije stavljenja)...uz to, nemam pojma kako se sto zove :)
@Danijel8 - sve neke osmice? :) mda, pokusati cu ih naravno slikati(u stvari...moram kcer zamoliti da ona slika...ja to jednostavno neznam....pa to znaci da se mora dosta toga poklopiti...zabice moraju biti vani - vidljive - i mojoj se Luisi da slikati :) ). Vlazenje (za sada) radim rucno uz pomoc spricaljke (neznam kako to drugacije nazvati)...a, bas i neku pravu baricu nemaju....ali, naravno da je i to u planu.
pula
Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Vivarij - Dendobrates - drugi
« Odgovori #4 u: Prosinac 06, 2010, 18:01:25 poslijepodne »
ok, to smo usvojili :)
a sad dalje...

1. sam vivarij-reko si 60x60x60 cm...ima li on otvor s koje strane? pretpostavljam da je dno u staklu...gdje ga otvaraš?
2. ta voda kojom špricaš pomoću špricaljke...dali se višak te vode ne usmrdi s vremenom? pogotovo kad bi bila neka barica na dnu?
3. temperatura? kako nju održavaš? dali se ona mjenja tokom dana ili je konstantna?

Offline delbi

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2045
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
  • vecio mona
    • http://www.posronja.eu
Odg: Vivarij - Dendobrates - drugi
« Odgovori #5 u: Prosinac 06, 2010, 18:04:40 poslijepodne »
ok...idemo dalje :):)
- terarij ima 'vrata', prednja strana po pola i tako se otvara, klizeca stakla
- postiji ventilacijski otvori...sa prednja strane na dnu i na samom 'poklopcu' terarija
- temperatura se postize lampama...dnevna 26-27 nocna (gasenjem lampi) 21
- prskam iskljucivo RO vodom, i ne...ne usmrdi se(barem za sada nije) :)
pula
Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Vivarij - Dendobrates - drugi
« Odgovori #6 u: Prosinac 06, 2010, 18:11:35 poslijepodne »
ventilacijsko otvori na dnu? misliš pri dnu? i ventilacija se obavlja sama? bez ikakvih tehnologija? na te rupe vemtilacije dođu one rešetkice ko i u akvariju za pregradne filtere ili?

znaći to bi bila staklena kocka s otvorima za ventilaciju na vrhi i pri dnu akvarija i s kliznim vratima? sam dobro skopčao?

gdje to tebi stoji? to nije baš za spavaču sobu jel?

Offline delbi

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2045
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
  • vecio mona
    • http://www.posronja.eu
Odg: Vivarij - Dendobrates - drugi
« Odgovori #7 u: Prosinac 06, 2010, 18:16:35 poslijepodne »
To je jako lepa vrsta zabica(pretpostavljam da mislis na Dendrobates azureus),
i ne...ne pretpostavljam nista, nego je upravo onako kako sam napisao Dendrobates auratus
pula
Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die

Offline delbi

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2045
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
  • vecio mona
    • http://www.posronja.eu
Odg: Vivarij - Dendobrates - drugi
« Odgovori #8 u: Prosinac 06, 2010, 18:18:23 poslijepodne »
ventilacijsko otvori na dnu? misliš pri dnu? i ventilacija se obavlja sama? bez ikakvih tehnologija? na te rupe vemtilacije dođu one rešetkice ko i u akvariju za pregradne filtere ili?

znaći to bi bila staklena kocka s otvorima za ventilaciju na vrhi i pri dnu akvarija i s kliznim vratima? sam dobro skopčao?

gdje to tebi stoji? to nije baš za spavaču sobu jel?
da  :D :D
pula
Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die

Offline El Djapo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1284
  • Spol: Muški   Lokacija: Beogradski pašaluk
Odg: Vivarij - Dendobrates - drugi
« Odgovori #9 u: Prosinac 06, 2010, 20:39:35 poslijepodne »

Kako si seruckao, nisam očekivao da je ovako dobro  :D :D :D ... Svidja mi se iskreno :up:...
Ok, treba malo pospremiti i izbaciti ovo požutelo i uvelo lišće, i ubaciti neko drvo kao što je
Saša uradio, ali u suštini kao što već rekoh, veoma mi se svidja kako si ga uredio...

Sada ste me opet naložili da ponovo razmišljam na tu temu, jer odavno maštam o tome da
i ja krenem u taj poduhvat sa Dendrobatesima, a meni su za oko posebno zapale vrste:
D. reticulatus, tinctorius, azureus i imitator, pa se nadam da ću uskoro i ja da budem u
ovoj igri ;)...

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: Vivarij - Dendobrates - drugi
« Odgovori #10 u: Prosinac 06, 2010, 21:44:01 poslijepodne »
... da baš... i ja sam mislio da izgleda loše kad si tako pričao, terarij izgleda skroz ok! .. ubaci neki komad drveta .. po mogućnosti koru plutnjaka ..

... ostalo buš sa vremenom složio :)

.. djapo ... delbi je zamolio jednog gospodina da razmnoži svoje žabice .. gospodin je to napravio pa, kad sam ga odveo po njih .... i sam uzeo tri komada :). Bile su više nego povoljne :).

https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline Parisopolis

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
Odg: Vivarij - Dendobrates - drugi
« Odgovori #11 u: Prosinac 07, 2010, 05:36:09 prijepodne »
Da, ispada da je zarazno...ali, eto, tako je ispalo. I, ako se ne varam, Nino G je objasnjavao da je vivarij opceniti pojam...te bi ovo u stvari trebalo zvati Paludarij...ali, vise ni sam neznam :). Nemam ja vode unutra, iako je vrlo...vrlo vlazno.
Kod ocjenjivanja istoga, molim da se u obzir uzme nekoliko (već dobro poznatih) cinjenica. Ja sam malo glupast...uz to brzoplet i smotan...te, terarij je ispao...kako je ispao. Mislim, ja sam zadovoljan(a i moji ukucani) ali, svjestan sam nekih njegovih nedostataka...koje, znam...necu nikada rijesiti :) Najvaznije je da je zabicama unutra dobro(mislim...ja se tomu jako jako nadam).

S obzirom da imaš samo kopneno stanište možeš ga komotno svrstat u kotegoriju terarija , iako ne sumnjam da će tu uskoro doć neko jezerce koje će mu promjenit naziv u paludarij ;)
Vjerujem da ti je problem doć do određenog bilja pa se zato bambus našao unutra, al prvom prilikom ga hiti van skupa sa scindapsusom.
Umjesto njih stavi koju fittoniu, calatheu ili prayer plant i imat ćeš Južno Američki habitat!
Naravno još metneš koju granu i napravio si odličan posao, iako nije ni ovako loše...

Offline delbi

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2045
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
  • vecio mona
    • http://www.posronja.eu
Odg: Vivarij - Dendobrates - drugi
« Odgovori #12 u: Prosinac 07, 2010, 07:07:21 prijepodne »
Hvala puno...dobri ljudi.....:)
Ma, cini mi se da mi fale 'otvori' za struju i neznam kako to izvesti...na kraju krajeva...imam doma i jedan exeo terra waterfall i, nebi bilo lose zbuksati ga unura, ali...nemam neko pametno rjesenje za izvuci kabel vani...neznam kako bi to izveo. Drugi je problem (cini mi se) velika staklena povrsina koja poprilicno disperzira temperaturu...a, zena neda da si ga (mislim na terarij naravno) oblozim stiroporom. Volio bi si rijesiti i prskanje ali, sistemi koje nalazim po net-u su poprilicno skupi (iako, i tu bi imao problema kako uvesti cijevi i gdje i kako zakaciti prskalice) jer ovako...redovno otvaranje vrata za spricanje(koje je neophodno) mislim da stalno drzi u stresu zabice......Bilje i grane....da, sa vremenom se nadam da cu naci nesto zanimljivo...jer, vec i imam u glavi neku sliku...pa, polako i strpljivo(iako...to mi nije odlika)
pula
Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: Vivarij - Dendobrates - drugi
« Odgovori #13 u: Prosinac 07, 2010, 07:42:02 prijepodne »
Dobro namoći podlogu, onako da dolje ima par cm vode ... meni vlaga ne pada ispod 70%, dok navečer kad temperatura pada, vlaga se penje preko 90% ... baš slićno kako im je u prirodi.

Vidjeti češ kako sam ja riješio struju... ja sam rezao jedan dio gornjeg dijela stakla... uglavnom budeš vidio :)
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline delbi

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2045
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
  • vecio mona
    • http://www.posronja.eu
Odg: Vivarij - Dendobrates - drugi
« Odgovori #14 u: Prosinac 07, 2010, 07:45:25 prijepodne »
ja vlagu pokusavam drzati uvijek preko 80 % ( da sa namocenom podlogom)...a, predvecer dodje i do 95%....a vidis...mozda da i ja u jednom uglu probam izrezati komadic...pa da tuda uvucem kablovinu :):):)
pula
Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die

Offline toncek12

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1877
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Ogulin
Odg: Vivarij - Dendobrates - drugi
« Odgovori #15 u: Prosinac 07, 2010, 08:52:18 prijepodne »
Zakon..baš lijepo izgleda... nego ja dok sam imao žabice uvijek su mi se pojavljivale grinje u vivariju upravo zbog te vlage,a i žabice vrše nuždu svuda i onda to nemožeš kontrolirat... delbi,skorpac kako onda to riješit? Jer to je sad sve lijepo namješteno,i biljke će se tu razvijat i rast... i sad nakon cca pola godine jave se grinje..kako će te to riješit? jer šteta je to sve raskapat da bi očistio.. -?

Offline delbi

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2045
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
  • vecio mona
    • http://www.posronja.eu
Odg: Vivarij - Dendobrates - drugi
« Odgovori #16 u: Prosinac 07, 2010, 08:57:24 prijepodne »
eeeeeeeeeee...bi ga vrag...nemam pojma sto i kako ce biti....neznam...zabice ce pojesti grinje?? Neznam...vidjeti cemo...putem :)
pula
Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die

Offline toncek12

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1877
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Ogulin
Odg: Vivarij - Dendobrates - drugi
« Odgovori #17 u: Prosinac 07, 2010, 09:11:48 prijepodne »
ja sam imao Milk frog i bile su baš simpatične...jedino kaj su me te grinje mučile... možda ako ima kakvih preparata protiv grinja a da neće smetat žabicama.. -?

Offline frga

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 291
  • Spol: Muški  
Odg: Vivarij - Dendobrates - drugi
« Odgovori #18 u: Prosinac 07, 2010, 11:07:34 prijepodne »
Postoje sredstva protiv grinja koja su specialno narpavljena za terarije, na žalost se ne sijećam više gdje sam to vidio. Al postoji i ekološki prihvatljivija metoda, na sajmovima se nude takozvane Asseln (ovo je njemački naziv jer ne znam kako se na hrvatskom kaže al google kaže da je latinski naziv Trichorhina tomentosa) koji služe u terariju kao komunalci i jedeju ostatke hrane, a vole papati i grinje. A još bolje je da njih pak vole jesti žabice, tako da na kraju u terariju imaš jedan mali hranidbeni lanac.
"Samo dvije stvari su beskrajne, svemir i ljudska glupost, a za ono prvo nisam siguran."  Albert Einstein

Offline delbi

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2045
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
  • vecio mona
    • http://www.posronja.eu
Odg: Vivarij - Dendobrates - drugi
« Odgovori #19 u: Prosinac 07, 2010, 11:24:36 prijepodne »
Slazem se...sa svim napisanim...Frga...ali, nekako mi se neda sada o tome razmisljati...za sada, jedino sto me ozbiljno muci..hahaha, je ubacivanje gomile hrane i zelja da vidim zabice kako jedu :):) Jako sam ih mlade dobio i...sada mi je to totalna frka...nadam se da ce sve biti OK :) jako se nadam
Inace...i prije nego sam slozio terarij(iako...nazalost na brzinu) gledao sam za te stvari...ima svakakovih proizvoda...tesko je reci valjaju li koliko i...jesu li opasni za zivotinje(naravno da pise da nisu)...to bi bilo nesto kao ovo na primjer:
http://www.pro-products.com/index.php?option=com_content&view=article&id=53&Itemid=59
http://www.pro-products.com/index.php?option=com_content&view=article&id=49&Itemid=63
pula
Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die

Offline Striček Matija

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3456
Odg: Vivarij - Dendobrates - drugi
« Odgovori #20 u: Prosinac 07, 2010, 11:31:05 prijepodne »
Postoje sredstva protiv grinja koja su specialno narpavljena za terarije, na žalost se ne sijećam više gdje sam to vidio. Al postoji i ekološki prihvatljivija metoda, na sajmovima se nude takozvane Asseln (ovo je njemački naziv jer ne znam kako se na hrvatskom kaže al google kaže da je latinski naziv Trichorhina tomentosa) koji služe u terariju kao komunalci i jedeju ostatke hrane, a vole papati i grinje. A još bolje je da njih pak vole jesti žabice, tako da na kraju u terariju imaš jedan mali hranidbeni lanac.

te živine nemoraš kupovat...to su po domaći nazvane Babure... ima ih ispod svakog kamena i panja.. dobro ih je imati u svim vlažnijim terarijima jer jedu ostatke/otpad..  i time smanjuju mogučnost pojave grinja...

Delbi o njima smo već i raspravljali.. rekao si da ih ti zoveš "bube loptice"?  :D

Offline delbi

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2045
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
  • vecio mona
    • http://www.posronja.eu
Odg: Vivarij - Dendobrates - drugi
« Odgovori #21 u: Prosinac 07, 2010, 11:33:20 prijepodne »
je je...imam ih ja na pameti...hahaha, bez brige....:) :zagrljaj:
da da, to su buba loptice....ali za sada mi ih se neda stavljati...jos se uvijek...bojim, brinem samo i iskljucivo za zabice.....:):)
pula
Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Odg: Vivarij - Dendobrates - drugi
« Odgovori #22 u: Prosinac 07, 2010, 13:49:19 poslijepodne »
Delbi, nisi ti glupast. Ti si manga i to svi znamo.
a drugo, predobar ti je vivarij. Slikni žabice kad stigneš.

Offline toncek12

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1877
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Ogulin
Odg: Vivarij - Dendobrates - drugi
« Odgovori #23 u: Prosinac 07, 2010, 14:03:02 poslijepodne »
ajoj znam...jako su slični malim dubijama...eh jebga..da sam znao da su oni antivirus za grinje sad bi ih imao na izvoz :D

Offline frga

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 291
  • Spol: Muški  
Odg: Vivarij - Dendobrates - drugi
« Odgovori #24 u: Prosinac 07, 2010, 20:44:27 poslijepodne »
te živine nemoraš kupovat...to su po domaći nazvane Babure... ima ih ispod svakog kamena i panja.. dobro ih je imati u svim vlažnijim terarijima jer jedu ostatke/otpad..  i time smanjuju mogučnost pojave grinja...

Delbi o njima smo već i raspravljali.. rekao si da ih ti zoveš "bube loptice"?  :D

Mi ih zovemo "buba kugle". Kaj ti Matija ne znaš da je tuđe uvijek bolje? Tak su i ove kupljene "buba kugle" sigurno bolje nego naše koje sami nađemo. :D :D  ;) (šalim se naravno) Već smo i ja i Delbi o tome isto pričali, samo što na sajmu ima i takvih bijelih "buba kugla" (dok kod nas u prirodi na bijele još nisam naišao) za te bijele sam na jednom forumu o žabicama pročitalo da su privlačnije žabicama kao hrana baš zbog svoje boje.

Ja mislim da kužim zašto neće Delbi staviti ove divlje u terarij, mene osobno bi ih isto bilo strah staviti da žabice ne pokupe još neku boleštinu. To je uvijek tak kad imaš nešto novo doma, paziš i brineš se maksimalno o skvakoj sitnici.
"Samo dvije stvari su beskrajne, svemir i ljudska glupost, a za ono prvo nisam siguran."  Albert Einstein