Travanj 19, 2024, 07:49:28 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Ramirez valley  (Posjeta: 53862 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Kocka za bettu i prijatelje.
« Odgovori #200 u: Studeni 28, 2016, 07:19:24 prijepodne »
Zasto bi ikad iskopcao stari filter dok je novi necikliran? Pogotovo ako stari radi. Pa to je skroz pocetnicka greska.

Viktor via mobile
Sve znam, još sam toliko toga pročitao na tu temu, al eto... Dešava se i najboljim, hahah.

Šalu na stranu, pogriješio sam, to me koštalo. Na moju sreću, nisu skupe ribe stradale, poput LDA16, Coridoras Juli...

Sent from my Huawei G8


Offline Tiii

  • Trade Count: (+13)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2121
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb Malešnica
  • Shrimp noob
Odg: Kocka za bettu i prijatelje.
« Odgovori #201 u: Studeni 28, 2016, 12:34:32 poslijepodne »
Filteri su zajedno trebali raditi barem dva tjedna,a nakon sto se makne stari se mijenja cesce voda.

I nisu ti samo ribice krepale,nego i one koje su ostale su potrovane to nejad dođe na naplatu kasnije.
Mijenjaj im vodu svaki dan po 10% -20% dok se filter ne zaciklira i hrani minimalno

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Kocka za bettu i prijatelje.
« Odgovori #202 u: Studeni 28, 2016, 13:34:33 poslijepodne »
Filteri su zajedno trebali raditi barem dva tjedna,a nakon sto se makne stari se mijenja cesce voda.

I nisu ti samo ribice krepale,nego i one koje su ostale su potrovane to nejad dođe na naplatu kasnije.
Mijenjaj im vodu svaki dan po 10% -20% dok se filter ne zaciklira i hrani minimalno
Kao sto viktori reče, početnička greška, nažalost nisam o tome razmišljao u momentu...

Kad se ovo sredi, nakon mjesec, sve ribe koje su preživile, mogu li  ostaviti neke poslijedice na druge nove ribe?!

Sad mjennam vodu svako 5 dana po jedno 40%, filter samo otvorim da uspem startne bakterije- osim ovog, mogu li sta napraviti da jos poboljsam stanje?!

Sent from my Huawei G8
« Zadnja izmjena: Studeni 28, 2016, 13:41:32 poslijepodne od LikssOn »

Offline Tiii

  • Trade Count: (+13)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2121
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb Malešnica
  • Shrimp noob
Odg: Kocka za bettu i prijatelje.
« Odgovori #203 u: Studeni 28, 2016, 19:51:22 poslijepodne »
Mijenjaj cesce po manje vode
Nakon mjesec dana za nove ribe nema posljedica jer nisu bile izlozene trovanju

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Kocka za bettu i prijatelje.
« Odgovori #204 u: Studeni 28, 2016, 19:53:09 poslijepodne »
Mijenjaj cesce po manje vode
Nakon mjesec dana za nove ribe nema posljedica jer nisu bile izlozene trovanju
A mogu li im sta stare prebaciti, jer koliko vidim, sve ove koje su ostale djeluju sasvim normalno, pod tim mislim na: izgled, skrge, disanje, aktivnost i sl...

Sent from my Huawei G8


Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: Kocka za bettu i prijatelje.
« Odgovori #205 u: Studeni 29, 2016, 12:25:51 poslijepodne »
Zasto bi ikad iskopcao stari filter dok je novi necikliran? Pogotovo ako stari radi. Pa to je skroz pocetnicka greska.

Viktor via mobile
filter materijal iz starog filtera je prebacio u novi, mislim da tu nije greska
TikaTaka, MadaFaka

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Kocka za bettu i prijatelje.
« Odgovori #206 u: Studeni 29, 2016, 12:55:30 poslijepodne »
Zasto bi ikad iskopcao stari filter dok je novi necikliran? Pogotovo ako stari radi. Pa to je skroz pocetnicka greska.

Viktor via mobile
filter materijal iz starog filtera je prebacio u novi, mislim da tu nije greska
Ma vjerovatno jeste, jer sam imao samo po 8 bio i keramic ball. OK napunio sam jednu od četiri košarice, ali vjerovatno to nije bilo toliko dovoljno. Svakako nije toliko loše kao kad je sve novo i aq i filter, pa je cikliranje znatno ubrzano...

Filter sam pokrenuo u petak (18.11.) Ribe su uginule (sub2, ned 2
2, pon 2)

Na prvom mjerenju, u srijedu (23.11.) imao sam No2=1, No3=50-100, mozda je bio i veci, no nisam imao testere ranije, pa...

7-mi dan (četvrtak navečer 24.11.) sam promjenio oko 40% vode, pa 3 dana poslije toga (nedjelja 27.11.) sam ponovo mjerio, ovaj put No2=0, No3=25-50...

Napominjem da je u oba slucaja pH bio 7,6-8.

Sutra cu napravit jos jedno mjerenje, da vidim jel sad to stabilno?!

Sto se riba tiče, djeluje mi da su sad sve uredu (coridorasi, ancistrusi, sijamac, frenatus, rodostomusi, ramirezu, helene)

Sent from my Huawei G8


Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: Kocka za bettu i prijatelje.
« Odgovori #207 u: Studeni 29, 2016, 22:18:00 poslijepodne »
ma ok, naravno da je doslo do nekih promjena u vodi posto ti sav filter materijal nije bio cikliran...ali sto si mogao...isto bi bilo da si imao i dva filtera u isto vrijeme...tu nebi bilo nikakve razlike...
jedino sto si mogao napraviti je to da izvadis iz novog filtera sav njegov filter materijal, ubacis samo stari pa postepeno dodajes novi...samo...koliko bi puta morao otvoriti i zatvoriti filter da to napravis
TikaTaka, MadaFaka

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Kocka za bettu i prijatelje.
« Odgovori #208 u: Studeni 29, 2016, 23:04:22 poslijepodne »
ma ok, naravno da je doslo do nekih promjena u vodi posto ti sav filter materijal nije bio cikliran...ali sto si mogao...isto bi bilo da si imao i dva filtera u isto vrijeme...tu nebi bilo nikakve razlike...
jedino sto si mogao napraviti je to da izvadis iz novog filtera sav njegov filter materijal, ubacis samo stari pa postepeno dodajes novi...samo...koliko bi puta morao otvoriti i zatvoriti filter da to napravis
Hehe, realno, nemam bas ni vremena ni zivaca da to tako prebacujem, tako da... :)

A vidi, bilo je šta je bilo, idemo dalje u nove pobjede, mislim da sam naučio važnu lekciju, ostalo se da ispraviti.

Čekam da se zavrti ponovo, pa cu kupiti nove ribe, prilagodjenije ovom akvariju i svi sretni ulazimo u novu 2017. godinu :)

Sent from my Huawei G8


Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: Kocka za bettu i prijatelje.
« Odgovori #209 u: Studeni 29, 2016, 23:06:53 poslijepodne »
pa da, ove velike ribe, tj. ribe za vece akvarije izbacit van :)
TikaTaka, MadaFaka

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Kocka za bettu i prijatelje.
« Odgovori #210 u: Studeni 29, 2016, 23:18:29 poslijepodne »
pa da, ove velike ribe, tj. ribe za vece akvarije izbacit van :)
Aaa to ne, svjestan sam pojedinih osuda, no nemoramo uvjek sve raditi po pravilima. Znam da su Frenatus, LDA16 i ancistrusi SP veliki kad porastu, te da im trebaju veeeliki akvarijumi, no kupio sam ih s namjerom da odrastu kod mene i budu veliki... Mislim, frenatusa sam kupio u neznanju, no nežalim, dobra je to riba, vazda je u pokretu... LDA se isto ne skriva, na moje iznenadjenje i izgleda strasno kad raširi peraja. Imam jos 2 obična ancistrusa, njih cu eventualno preselit ako bude potrebe...

Sent from my Huawei G8


Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Kocka za bettu i prijatelje.
« Odgovori #211 u: Studeni 29, 2016, 23:27:56 poslijepodne »
Evo jedna, nakon šišanja :) Dropchecker sam slomio, pa dok dodje novi, ovaj valjda mjeri ispravno... Desna strana mi je nekako prazna, al popravit cu to :)

Offline prime.4lpha

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 229
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Kocka za bettu i prijatelje.
« Odgovori #212 u: Studeni 30, 2016, 14:25:37 poslijepodne »
Uuu, lijepo lijepo. Svaka čast.

Takvo nešto se ja trudim dobiti na svom 200L, ali mi ne ide, jer mi rasvjeta nije dovoljno dobra, odnosno ne probija do dna akvarija.

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: Kocka za bettu i prijatelje.
« Odgovori #213 u: Studeni 30, 2016, 17:52:11 poslijepodne »
naravno, ti biras sto ces staviti u akvarij...iako ja nisam mislio na stilske barijere...kad je u pitanju uredjenje akvarija uvjek je dobro raditi iskorake i izlaziti van nekih zadanosti...
ipak ovdje je u pitanju potreba i priroda neke vrste...neke vrste jednostavno zahtjevaju vise prostora...neke postanu agresivne u zrelosti, neke su pod stresom ako su u guzvi (da to tako kazem), neke jednostavno trebaju prostora za plivanje...

po meni, mozes napraviti iznimku...npr...imao sam u akvariju od 60 litara i sijamske algojede i ancistruse...ali naravno dok su bili mali...kad su prerasli akvarij poklonio sam ih...
sijamci su npr. jako dinamicne i energicne ribe...za nacin na koji one plivaju i kako se krecu mislim da bi bilo mucenje zatvoriti ih u mali prostor...one se takodjer vole kretati u jatima...sijamci u jatu...osim sto je to dobro za njih, takodjer je lijepo za vidjeti. sve te njihove potrebe, a i ono sto dobijes zadovoljavanjem tih potreba, nemoguce je ostvariti u malom akvariju.
ancistrusi znaju biti agresivni...pogotovo ako mu se nesto zasmeta ili stane na put...zamisli sad odraslog ancistrusa kad podivlja u malo akvariju...dobio bi riblju juhu sa dosta bilja :D
osim toga, dobro je znati da ako mislis izbacivati ancistrusa iz dobro ubiljenog akvarija sa dosta granja, stvari mogu postati gadne...ako imaju gdje da se skrivaju, prilicno ih je tesko uhvatiti...ako ga istjeras iz jednog skrovista, neces ni trepnuti on ce biti zabuksan negdje drugdje gdje ne mozes mrezicom...na kraju  opet mozes doci do toga da unistis postav loveci ga...najbolje je onda namamiti ga nekom hranom na mrezu...pecanje :)

s druge strane, cuo sam da bette u prirodi znaju prezivjeti u otisku kopita bivola...da li je to samo mit, pojma nemam...ali po njima se vidi da ne trebaju bas ne znam kakav prostor...po nacinu plivanja...po prilagodbi da disu zrak iz atmosfere itd. itd.

opet sam zaboravio prestat pisati :D
ugl. neke stvari ne moramo nuzno shvatiti pravilima koje krsimo da bi zadovoljili svoje zelje...to su jednostavno smijernice i upute po kojima mozemo ribama zivot uciniti ugodnijim...
« Zadnja izmjena: Studeni 30, 2016, 17:55:18 poslijepodne od Zoomba »
TikaTaka, MadaFaka

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Kocka za bettu i prijatelje.
« Odgovori #214 u: Studeni 30, 2016, 17:59:13 poslijepodne »
Uuu, lijepo lijepo. Svaka čast.

Takvo nešto se ja trudim dobiti na svom 200L, ali mi ne ide, jer mi rasvjeta nije dovoljno dobra, odnosno ne probija do dna akvarija.
Baš ti fala. Ti također imas vrhunski akvarij. Ima ovdje jos posla, neke biljke se nisu još lijepo primile, neke treba presadit. Ali vidi se promjena od kako sam uveo kompletnu prihranu za biljke, te Co2... Sto se rasvjete tiče, ova je dovoljno jaka, mogu je čak i pojačati, možda nije najbolji spektar, al šta je tu je...

Sent from my Huawei G8


Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Kocka za bettu i prijatelje.
« Odgovori #215 u: Studeni 30, 2016, 18:04:20 poslijepodne »
naravno, ti biras sto ces staviti u akvarij...iako ja nisam mislio na stilske barijere...kad je u pitanju uredjenje akvarija uvjek je dobro raditi iskorake i izlaziti van nekih zadanosti...
ipak ovdje je u pitanju potreba i priroda neke vrste...neke vrste jednostavno zahtjevaju vise prostora...neke postanu agresivne u zrelosti, neke su pod stresom ako su u guzvi (da to tako kazem), neke jednostavno trebaju prostora za plivanje...

po meni, mozes napraviti iznimku...npr...imao sam u akvariju od 60 litara i sijamske algojede i ancistruse...ali naravno dok su bili mali...kad su prerasli akvarij poklonio sam ih...
sijamci su npr. jako dinamicne i energicne ribe...za nacin na koji one plivaju i kako se krecu mislim da bi bilo mucenje zatvoriti ih u mali prostor...one se takodjer vole kretati u jatima...sijamci u jatu...osim sto je to dobro za njih, takodjer je lijepo za vidjeti. sve te njihove potrebe, a i ono sto dobijes zadovoljavanjem tih potreba, nemoguce je ostvariti u malom akvariju.
ancistrusi znaju biti agresivni...pogotovo ako mu se nesto zasmeta ili stane na put...zamisli sad odraslog ancistrusa kad podivlja u malo akvariju...dobio bi riblju juhu sa dosta bilja :D
osim toga, dobro je znati da ako mislis izbacivati ancistrusa iz dobro ubiljenog akvarija sa dosta granja, stvari mogu postati gadne...ako imaju gdje da se skrivaju, prilicno ih je tesko uhvatiti...ako ga istjeras iz jednog skrovista, neces ni trepnuti on ce biti zabuksan negdje drugdje gdje ne mozes mrezicom...na kraju  opet mozes doci do toga da unistis postav loveci ga...najbolje je onda namamiti ga nekom hranom na mrezu...pecanje :)

s druge strane, cuo sam da bette u prirodi znaju prezivjeti u otisku kopita bivola...da li je to samo mit, pojma nemam...ali po njima se vidi da ne trebaju bas ne znam kakav prostor...po nacinu plivanja...po prilagodbi da disu zrak iz atmosfere itd. itd.

opet sam zaboravio prestat pisati :D
ugl. neke stvari ne moramo nuzno shvatiti pravilima koje krsimo da bi zadovoljili svoje zelje...to su jednostavno smijernice i upute po kojima mozemo ribama zivot uciniti ugodnijim...
Hvala na tako opširnom opisu sitvacije, cjenim trud koji si uložio da me nasavjetujep. Uglavnom sam upoznat sa svim tim i gurat cu dok može, kad nemože- radit cemo promjene.

Beta je izbačena još prije mjesec, ali nemogu promjenit naziv teme.

U početku sam planirao samo ramireze i algare, nego sam shvatio da ipak trebam neke jatne ribe, pa ću se prešaltat na neonke ili micro razbore.

Volio bi da imam veći akvarij, nego nisam htjeo velik akvarij, a da štedim na ovom ili onom, pa se sad moram prilagoditi, sam znaš kolika su početna ulaganja...

Sent from my Huawei G8


Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: Kocka za bettu i prijatelje.
« Odgovori #216 u: Studeni 30, 2016, 18:06:34 poslijepodne »
ni ja nisam uzeo veliki akvarij...sve nesto odgadjam...iz istih razloga :D
al bit ce ;)
TikaTaka, MadaFaka

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Kocka za bettu i prijatelje.
« Odgovori #217 u: Studeni 30, 2016, 18:09:36 poslijepodne »
ni ja nisam uzeo veliki akvarij...sve nesto odgadjam...iz istih razloga :D
al bit ce ;)
Eto, onda znaš o čemu pričam. A isto tako i ja kazem, mislim i planiram...

Sent from my Huawei G8


Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Kocka za bettu i prijatelje.
« Odgovori #218 u: Studeni 30, 2016, 18:20:17 poslijepodne »
ni ja nisam uzeo veliki akvarij...sve nesto odgadjam...iz istih razloga :D
al bit ce ;)
Eto, onda znaš o čemu pričam. A isto tako i ja kazem, mislim i planiram...

Sent from my Huawei G8
Kad neko pita koliko bi prodao / koliko vrijedi, svi misle zajebancija, nerealno... Netreba se nespreman upustat u ovaj hobi, to je recept uspjeha ;) :)

Sent from my Huawei G8


Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: Kocka za bettu i prijatelje.
« Odgovori #219 u: Studeni 30, 2016, 18:25:23 poslijepodne »
po meni je kljucna teoretska priprema...a onda krenes s onoiliko koliko ti situacija dozvoljava...i manju akvarij je gust...a odrzavat ga moze biti teze nego veliki...pedanterija :)
iako, necu se smiriti dok ne budem imao nesto od parsto litara vode...vjerojatno ni onda :D
TikaTaka, MadaFaka

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Kocka za bettu i prijatelje.
« Odgovori #220 u: Studeni 30, 2016, 18:38:19 poslijepodne »
po meni je kljucna teoretska priprema...a onda krenes s onoiliko koliko ti situacija dozvoljava...i manju akvarij je gust...a odrzavat ga moze biti teze nego veliki...pedanterija :)
iako, necu se smiriti dok ne budem imao nesto od parsto litara vode...vjerojatno ni onda :D
Slazem se s tobom. Takodjer mislim da se teoretski treba načitat, pa obezbjedit sredstva, pa onda u realizaciju.

Najskuplje su duple kupovine, tipa kupis slabiji filter, pa onda kupujes jači (kao kod mene, mislio sam imat samo bettu, kupio slab filter, pa kupuj jači, da sam odmah jači, lakse bi bilo, bez obzira na ribe)

Al evo, težim ka nekom bar 150-200litara, kad sitvacija bude dozvoljavala, a ima tu raznih faktora, no neću odustati :)

Sent from my Huawei G8


Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: Kocka za bettu i prijatelje.
« Odgovori #221 u: Studeni 30, 2016, 18:44:06 poslijepodne »
prosao sam i ja tih duplih kupovina...akvaristicka literatura te ne upozori na lukave trgovce :)
TikaTaka, MadaFaka

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Kocka za bettu i prijatelje.
« Odgovori #222 u: Studeni 30, 2016, 18:52:29 poslijepodne »
prosao sam i ja tih duplih kupovina...akvaristicka literatura te ne upozori na lukave trgovce :)
Isti sam. Najgore sto sam neke stvari svjesno pogriješio, mozda od uzbudjenja, mozda zbog brzopletosti, neznam...

Sent from my Huawei G8


Offline prime.4lpha

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 229
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Kocka za bettu i prijatelje.
« Odgovori #223 u: Studeni 30, 2016, 20:01:44 poslijepodne »
eta nije dovoljno dobra, odnosno ne probija do dna akvarija.
Baš ti fala. Ti također imas vrhunski akvarij. Ima ovdje jos posla, neke biljke se nisu još lijepo primile, neke treba presadit. Ali vidi se promjena od kako sam uveo kompletnu prihranu za biljke, te Co2... Sto se rasvjete tiče, ova je dovoljno jaka, mogu je čak i pojačati, možda nije najbolji spektar, al šta je tu je...

Haha, da bar. Bio bi on vrhunski da su se neke biljke primile kako bi trebale. Limnophila mi se izdužuje i nekako mi je gadna, prije je bila više zgusnuta, bogatija, sad je srednja žalost iako raste naočigled. Heternantera mi isto raste jako brzo, ali zbog slabog probijanja svjetla mi propada od polovice na dolje, samo je gornji dio zelen i bujan. Ista stvar je i s Hottonijom. Gornji listovi su super, a donji propadaju i stagniraju. Alternanthera je blago rečeno jadna, niti se uspjela primiti, niti preživljava zbog ovih biljoždera, ali se nekako još uvijek drži.

Al eto, sad kad napucam full spectrum 54x LED sa 60° lećama, nadam se da će napokon krenuti. Sve drugo imam kako spada CO2, gnojenje, podlogu, filtraciju.

Nego, koja ti je ovo "grmolika biljčica s dugim listovima u sredini, baš je fora?

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Kocka za bettu i prijatelje.
« Odgovori #224 u: Studeni 30, 2016, 20:17:23 poslijepodne »
eta nije dovoljno dobra, odnosno ne probija do dna akvarija.
Baš ti fala. Ti također imas vrhunski akvarij. Ima ovdje jos posla, neke biljke se nisu još lijepo primile, neke treba presadit. Ali vidi se promjena od kako sam uveo kompletnu prihranu za biljke, te Co2... Sto se rasvjete tiče, ova je dovoljno jaka, mogu je čak i pojačati, možda nije najbolji spektar, al šta je tu je...

Haha, da bar. Bio bi on vrhunski da su se neke biljke primile kako bi trebale. Limnophila mi se izdužuje i nekako mi je gadna, prije je bila više zgusnuta, bogatija, sad je srednja žalost iako raste naočigled. Heternantera mi isto raste jako brzo, ali zbog slabog probijanja svjetla mi propada od polovice na dolje, samo je gornji dio zelen i bujan. Ista stvar je i s Hottonijom. Gornji listovi su super, a donji propadaju i stagniraju. Alternanthera je blago rečeno jadna, niti se uspjela primiti, niti preživljava zbog ovih biljoždera, ali se nekako još uvijek drži.

Al eto, sad kad napucam full spectrum 54x LED sa 60° lećama, nadam se da će napokon krenuti. Sve drugo imam kako spada CO2, gnojenje, podlogu, filtraciju.

Nego, koja ti je ovo "grmolika biljčica s dugim listovima u sredini, baš je fora?
Joj prosao sam te pizdarije sa limpophilom u proslom akvariju, a sad raste ko luda, i baš gusto i zeleni se, no u vrhu mi se znaju desit blijedi listovi ponekad, valjda manjak zeljeza, mozda kalija. Zasad sam počeo dodavati željezo, pa ćemo vidjeti.

Ja sam imao dosta muke sa crvenim biljčicama, no nadam se da ce krenuti, vidim da su se ukorijenile. Sad imam i priločno dobro gnojenje, uz co2 i rasvjetu, pa eto...

Ako mislis na ovu zelenu, to je Hygrophila Corimbosa Compact ili ti ga limun, odnosno neka od vrsta istog. Bila je još bolja, no imam 2 krave u akvariju, pa su je baš sjebali, dodajem spiruline sad pa se ona oporavlja. Kontao sam pokušat napravit nešto poput palme u lijevom čošku, a u desnom neki grm, nižeg rasta. Idem nekako stepenasto, s lijeva ka desno se lagano spuštam ka dole, a naprijed samo tepih varijanta.

Jedini problem, koji imam sa eleocharisom i MC je taj, sto nisam planirao ništa u prednjem djelu, pa tu nema podloge, nego je samo pjesak jedno 5cm od stakla... Računam da ce pustit korjenje ka sredini akvarija, a ovamo bacat tepih, no za to treba vremena :D

Uff, ovaj akvarista ima jednu taku, full led spektrum, sa sočivima od 60°, stvarno je efekat fenomenalan. Mada, kaze i on, da je pokušavao pola godine ugodit svim biljkama, dodajući/uklanjajući odredjene boje ledica...


Sent from my Huawei G8