Travanj 16, 2024, 20:22:09 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Staghorn alga kako sam je se riješio  (Posjeta: 1357 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 985plavi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Staghorn alga kako sam je se riješio
« u: Prosinac 03, 2009, 11:56:15 prijepodne »
Poštovane kolegice i kolege, odlučio sam sa vama podijeliti način na koji sam pobijedio tvrdokornu Staghorn algu.

Naime, imam akvarij od 250 litara sa 5 velikih diskusa jatom od 30-ak tetri, 30-ak komunalaca i 7 L-ova, filter fluval 405 s dvije usisne cijevi i jednom iz koje izlazi voda duž cijelog akvarija namještena da mreška površinu vode, CO2 5 mjehurića u sekundi sa dvije ljestvice,
Rasvjeta oko 1 vat po litri, temperatura oko 28C, trajanje osvjetljenja 9,5 sati u dvije ture, prvo 4 sata a u drugoj 5,5 sati.

Gnojenje: mikroelementi svaki drugi dan po 7ml-easy life Profito, makroelementi svaki drugi dan easy life kalij 3 ml i easy life fospor 1 ml, NO3 ne dodajem jer diskusi proizvode dovoljno amonijaka i njegovih nusprodukata.

Alga se pojavljuje na listovima bilja koje je bliže površini odnosno svjetlu te na cijevi iz koje izlazi voda iz filtera (inaće na površini je uz mreškanje vode dosta jak protok).

Na stranim forumima pojavu ove alge direktno vežu za jako svijetlo i povečanu količinu amonijaka i njegovih nusprodukata a s obzirom da imam sasvim dovoljno riba, postoji mogučnost da je količina amonijaka, nitrata i nitrita povečana iako mjerenja pokazuju amonijak=0, No3=25 a NO2=0.

Napravio sam slijedeće:

Rastavio sam izlaznu cijev koja je bila puna alge i dobro ju izribao i isparo te vratio na staro mjesto
odsjekao sam sve listove na kojima se nalazila i najmanja količina ove alge
promjenio sam 35% vode
smanjio sam rasvjetu sa 1w/l na nekih 0,8w/l
ribe hranim jednom dnevno
prestao dodavati makroelemente
mikroelemente nastavio dodavati svaki drugi dan po 8ml ProFito
dvije ljestvice za otapanje CO2 zamijenio sam difuzorom
ubacio jednu manju unutrašnju pumpu koja stoji iznad difuzora i tjera mjehuriće CO2 po cijelom akvariju

Razmišljao sam u akvarij ubaciti grane od vrbe ali sam odustao jer bi mi zbog puno bilja i velikih potreba vrbinih grana za nitratima iste trebao dodavati kao makroelement u akvarij a pošto su diskusi jako osjetljivi na nitrate nisam se želio upuštati u ovakvo eksperimentiranje.

Evo danas je prošlo točno mjesec dana od odluke da se riješim ove alge i mogu vas sa velikom radošču obavijestiti da u akvariju više nemam problema sa algama. Iako sam sretan pomalo sam i zabrinut jer sada mojim algojedima moram kuhati špinat, tikvice, kelj, brokulu i ostalo pa me žena redovito pere i dobijam porcije tipa: kuhaš ribicama a ne znaš kuhati, peri suđe iza sebe i ostalo...

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Odg: Staghorn alga kako sam je se riješio
« Odgovori #1 u: Prosinac 03, 2009, 12:19:37 poslijepodne »
Citat:
Iako sam sretan pomalo sam i zabrinut jer sada mojim algojedima moram kuhati špinat, tikvice, kelj, brokulu i ostalo pa me žena redovito pere i dobijam porcije tipa: kuhaš ribicama a ne znaš kuhati, peri suđe iza sebe i ostalo...
:rotfl:
Hvala na savjetovanju :up:

Offline sarita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2651
  • Spol: Ženski   Dob: 48
  • Lokacija: Zagreb,Rudeš
Odg: Staghorn alga kako sam je se riješio
« Odgovori #2 u: Prosinac 03, 2009, 12:28:15 poslijepodne »
Svašta ćete vi ,muška populacijo naučiti uz akvaristiku.
Evo,Plavi kuha,Vele bit i malo popegla kad ide slikati akvarij.. :up: :D

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Staghorn alga kako sam je se riješio
« Odgovori #3 u: Prosinac 03, 2009, 15:20:06 poslijepodne »
A cigo je naučio prati pod od kad radi češće izmjene vode.
M23Vu će uskoro naučit postavljati parket...  :D