Travanj 23, 2024, 11:18:17 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Zelena salata kao hrana  (Posjeta: 1227 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline amauro13

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 476
  • Lokacija: Dubrovnik
  • I lost myself.
Zelena salata kao hrana
« u: Rujan 28, 2007, 17:06:00 poslijepodne »


Zelena salata je čest obrok na meniju mnogih naših ljubimaca reptila. Što točno znamo o salati? Ovo je sastav 100 grama salate: Voda: 92.9 Bjelančevine: 2.1 Ugljikohidrati: 3 Vlakna: 0.5 iPepeo: 1.2 Vitamini i minerali izraženo u miligramima Kalcij:26 ili36 Fosfor: 30 ili 29Željezo: 0.7 Magnezij: 10 Natrij: 3 Kalij: 208 VitaminA: 2200 Niacin: 0.4 iVitaminC: 15


Izvori: [url]http://www.ibiblio.org/pfaf/cgi-bin/arr_html?Lactuca+sativa& amp; amp; amp;CAN=COMIND[/url]i http://www.nal.usda.gov/fnic/foodcomp/cgi-bin/list_nut_edit. pl


Kao što se da primjetiti iz ove tablice glavni sastojak salate je voda, a onaj važni dio je omjer kalcija i fosfora koji u prehrani reptila treba biti 2:1 u korist kalcija. Iz gore navedenih podataka možemo ustanoviti da je taj omjer 1: 1,15 ili 1 : 0,8 odnosno da ne čitate između redaka vrlo nezadovoljavajuć. A isto tako možemo primjetiti da su količine minimalne. Zašto je toliko važan kalcij u prehrani reptila, kalcij reptilima osim za izgradnju kože i kostiju služi i za probavu. kalcij se otpušta iz kostiju, kože ili oklopa reptila da bi oni efikasno probavili hranu vezuje se u želudcu i crijevima sa hranjivim tvarima i zatim ih raznosi kroz tijelo i ponovo se ugrađuje u iste. Zato je i važno puno kvalitetnog svjetla. Činjenica da reptili mogu poživjeti godinama na nekvalitetnoj ishrani prije prvih znakova bolesti je kriva što ljudi ne razumiju, ne žele razumjeti, a često prodavači u pet shopovima mogu reci bilo što.


Ono povrće koje mi najčešće jedemo je ono najnekvalitetnije. Tikvice, krastavci, gljive, celer,zelena salata, svijetli kupusi ili salate su najčešće voda, voda i još malo vode. Mi ne jedemo samo to tako da si možemo priuštiti povrće siromašno zdravim sastojcima.


Urbana legenda: Ovu informaciju sam negdje čuo ne mogu je ni potvrditi niti negirati. Ako pogledamo količinu salate koja se pojede u svijetu, pojede se jako puno, dakle i proizvodi se jako puno. Naša salata je ljepa zelena, ako ignoriramo onih prvih par listova. dakle možemo zaključiti da se prska sa jako puno otrova. Dio urbane legende je da otrovi koji se koriste na salati nisu štetni za čovjeka, a jesu za životinje.


Pozitivno o salati: evo do sad sam iznio sve negativno o salati što mi je palo na pamet, a sada bih spomenuo i nešto pozitivno. Salata je jako dobra za brzo vracanje vode u dehidriranih životinja. Dakle ako vam je kornjača, iguana, agama ili Bog zna što ostalo na suncu cijeli dan bez vode umjesto da je ubacite u kantu vode možete im ponuditi salatu.Edited by: amauro13
Dubrovnik / Hrvacka
His melancholy comes from his lonelines and isolation.
He wants to do something more than scare people with his blood-curdling scream.