Travanj 18, 2024, 15:14:45 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: ribe plutaju bočno u jezercu  (Posjeta: 1801 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ninci

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1232
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pustike, Turopolje
ribe plutaju bočno u jezercu
« u: Studeni 29, 2017, 15:18:44 poslijepodne »
Imam problem u jezercu i nemam uopće ideju u čemu bi problem mogao biti. naime, većina ribica(karasi, koi, pajčolanke) su na dnu (1,40 dubine), ali jedno 5-6komada, jedna pajčolanka stara 9 godina i ovogodišnji mrijest karasa su na površini bočno. živi, dišu, i kad ih se dotakne normalno proplivaju i odu dublje li se nakon par minuta "opuste" i opet isplivaju van na površinu.
Lani mi se to desilo samo sa jednom ribicom, i cijelu zimu je bila tik ispod leda, na proljeće se ponašala normalno, osim što je osljepila i nije jasno, poživjela dugo. samo ih sada ima više pa me sad to već brine. ima li tko ideju?
Pustike, Turopolje

Offline melek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 766
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Tuzla,BiH
Odg: ribe plutaju bočno u jezercu
« Odgovori #1 u: Studeni 29, 2017, 17:58:04 poslijepodne »
iz ovog što ste napisali to djeluje kao  poremečaj plivajučeg mjehura , ako je to poromećeno onda moraju trošiti mnogo više energije  da plivaju i da se zadrže u dubljem djelu pa kad se izmore jednostavno se opuste i isplutaju na površinu okrenute na stranu jer ne mogu kontrolisati položaj tijela .. kada ih dodirnete  onda opet skupe malo snage i otplivaju  .. 

uzrok tome može biti hrana koju nisu probavile zbog hladnije temperature pa se to sad u njima nakupilo i mozda se stvaraju neki plinovi usled trulenja te hrane koji vrše pritisak na plivajući mjehur ...
liječenje na ovoj temperaturi nekim lijekovima nema smisla preporucuje se da ih prebacite negdje gdje možete kontrolisati i podići temeraturu postepeno i onda ih hraniti kuhanim graškom onako čitavim kuglicama koje će prilikom prolaska kroz cijeva pogurati sve ispred sebe jer su takvog oblika da lijepo mogu proći i pročistiti a na većoj temperaturi bi trebale početi variti hranu ionako..

ako ostanu tako na površini onda će se zalediti kad se skroz izmore jer su temperature sve niže


možda uopste nije mjehur u pitanju , valjda će se javiti  još neko sa foruma ko ima više iskustva
Umovi su poput padobrana - ne služe ničemu ako nisu otvoreni.

Offline mrki13

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 109
  • Spol: Muški   Lokacija: Zg
Odg: ribe plutaju bočno u jezercu
« Odgovori #2 u: Studeni 29, 2017, 20:42:22 poslijepodne »
Prema slici riba je napuhana, što je već melek napisao.
U slučaju vađenje ribe obavezno staviti u istu vodu u topliju prostoriju da se postepeno zagrije, jer riba doživi šok ak ju ubaciš u toplu vodu (i krepa).

A možeš jednu izvaditi i detaljnije provjeriti vanjski izgled i škrge, ako je sve uredu vratiš je. Staviš crijevo u jezero i pustiš vodu jer je toplija vodovodna od ove u jezeru.
20-30 % vode izmjeniš i to je naj jednostavnije rješenje, po potrebi ponoviš drugi dan. Temperatura će se malo dići, ubrzati metabolizam riba i sve ok, samo ih nemoj više hranit.  :up:

Offline ninci

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1232
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pustike, Turopolje
Odg: ribe plutaju bočno u jezercu
« Odgovori #3 u: Studeni 29, 2017, 22:20:36 poslijepodne »
Primila sam vec jednu u ruke i nisu to cisti karasi vec mjesanci karasa i pajcolanke. Vjerojatno. Provjerila opce stanje ribe i nisam nasla parazite ni ikakve druge nedostatke na ribi, a nije mi se ucinila ni napuhana. Nisam ih hranila vec bar mjesec dana s nicim... ali moram napomenuti da je prosli tjedan bilo toplo, i ribe su bile vrlo aktivne, a preko noci sa ned. Na pon. Se na jezeru stvorilo bar par mm leda. Tj. Naglo zahladilo.
Ne sumnjam na nikakvu bolest jer ved dvije godine nisam unjela nikakvu novu ribu... iako... dodju razne zivotinje iz prirode.
Pustike, Turopolje

Offline Lili

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1142
  • Spol: Ženski   Dob: 32
  • Lokacija: Vukovo selo (Blizu Zaprešića), Zagreb
  • Fish freak
Odg: ribe plutaju bočno u jezercu
« Odgovori #4 u: Prosinac 01, 2017, 11:39:30 prijepodne »
Ili plivakući mjehur ili nekakav blaži temperaturni šok, pa je kombinacija svega po malo...

Vrijeme je malo toplo, malo hladno, pa ih je vjerojatno smotalo... pogotovo ako su ćupkale kakvu algu u jezercu koja sad radi probleme.  Makar ne znam dal ribe uopće jedu sada, bez obzira na temperature...

Za vikend sam i ja jednu pajčolanku izvukla iz jezerca unutra. Isto je plutala, al ona je sama od sebe potencijalno sje** jer kad je stigla kod mene je bila kod jednih ljudi u akvariju neko vrijeme, pa je vjerojatno zakržljala, pa nisam sigurna kolko ima veze sa tvojom situaciom.
Ili ih premjesti u neki podrum gdje mogu dalje nesmetano hibernirati bez opasnosti od leda... makar mislim da je upitno dal će uspjeti izdurati hibernaciju jer ih stalno nizanje gore pa plivanje dole mora izmoriti a to stavlja pritisak na njihov imunitet, al nemora značiti..
Ili ih izvadi iz hibernacije, ali stvarno postepeno privikavaj na topliju vodu. Stavi i u neku kantu i kroz para dana seli ih iz negrijane prostorije, pa sve u topliju. Drži razinu vode niskom dok ne se ne rješi problem s mjehurom. Vidjet češ daal će grašak prolaziti, odn dal će htjeti išta jesti dok ne dođu k sebi i "probude" se do kraja.

Jesi možda mjerila parametre vode u jezercu?

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: ribe plutaju bočno u jezercu
« Odgovori #5 u: Prosinac 01, 2017, 19:39:07 poslijepodne »
Plivajuči mjehur , ja imam jednog ryukina koji se okrene čim voda bude hladna . Može biti genetika i tu nema velike pomoći , ponavljati će se svake zime i prenositi na podmladak .

Offline Ziggy76

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 172
  • Spol: Muški   Lokacija: Brcko
Odg: ribe plutaju bočno u jezercu
« Odgovori #6 u: Prosinac 01, 2017, 20:08:59 poslijepodne »
I meni se isto desava s jednom zlatnom ribicom koja je inace mrijest iz mog jezerca, isti simptomi. Nema vidljivih simptoma bilo kakave bolesti nego upravo isti simtomi gore vec opisani. Takojde ribice ne hranimo vec mjesec dana.

Offline ninci

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1232
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pustike, Turopolje
Odg: ribe plutaju bočno u jezercu
« Odgovori #7 u: Prosinac 01, 2017, 22:36:49 poslijepodne »
Ne bih rekla da je genetika... pa ova pajcolanka kaj je stara oko 9 godina je u jezercu od kad ga imam i ovo joj je prva godina da se tak ponasa.... mora biti neki drugi faktor...
Necu ih prebacivati iz jezera pa kaj bu-bu.
Dozivaju neko zatopljenje pa bumo vidli...
Pustike, Turopolje