Travanj 26, 2024, 23:12:18 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: neonkice  (Posjeta: 4685 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline biosvera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1357
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: samobor
neonkice
« u: Prosinac 10, 2010, 21:25:27 poslijepodne »
di god da citam uvijek mi pise mali akvarij cc 10 do 20 l pa uspio sam dobit mlade u 60 l ali nisu uspijeli pa vas pitam kakva su vasa iskustva sa tim koliki akvarij treba bit sto od opreme koliki pH i NO2 i tomu slicno sto od mahovine,kamenja ili bilja treba bit u akvariju e da sa cim da potakvem mrijesni par i sa cim da hranim malce -?

Offline BareST

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 361
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: www.veseljko.net
  • www.veseljko.net
    • www.veseljko.net
Odg: neonkice
« Odgovori #1 u: Prosinac 11, 2010, 00:37:07 prijepodne »
Ti to zelis neonkice mrijestit....sretno,nisam čuo da ih je dosad iko izmrijestio.Jako su komplicirane i osjetljive za mrijest. :up:
WWW.VESELJKO.NET

Offline biosvera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1357
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: samobor
Odg: neonkice
« Odgovori #2 u: Prosinac 11, 2010, 13:12:25 poslijepodne »
ma ja sam ih mrijestio i imao male ravno 2 dana :D 60l akvarij sam obložio papirom nakon mrijesta i maknu roditelje bilo je beba ali su brzo krepale a di god citam uvijek pise veliko kamenje makovina ili neka sitnolisnata biljka a nista od opreme ph ili no2 i tome slicno pa pitam jeli ko podigao male i kako ih je mrijestio -?

Offline zazinac

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 46
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Zagreb
  • Ribnjak
Odg: neonkice
« Odgovori #3 u: Veljača 27, 2011, 15:58:36 poslijepodne »
ma ja sam ih mrijestio i imao male ravno 2 dana :D 60l akvarij sam obložio papirom nakon mrijesta i maknu roditelje bilo je beba ali su brzo krepale a di god citam uvijek pise veliko kamenje makovina ili neka sitnolisnata biljka a nista od opreme ph ili no2 i tome slicno pa pitam jeli ko podigao male i kako ih je mrijestio -?

Pozz ,

sa sličnom temom sam se nedavno javio na forum,međutim nisam dobio nikakav odgovor.
Stoga se još jednom pridružujem sa pitanjem o mrijstu neonki.Imam veliko jato oko 30 kom,koje se stalno mrijeste, ali nikako ne održim mrijest u mrijesnom akvariju.Pročitao sam na jednom forumu da postoji tzv."bolest neonki" koja je izražena u prvom stadiju,koja napada opnu u tenutku kada iz ikre ribice proplivaju.Navodno se tretiraju bazom antibiotika oxitetraciklin,koji nemam ideju gdje ga nabaviti.
DO tuda sam ja došao do sada !!Valjda će se javiti neko iskusniji !!

Offline biosvera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1357
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: samobor
Odg: neonkice
« Odgovori #4 u: Veljača 27, 2011, 17:22:54 poslijepodne »
evo ja mrijest neonki istražujem već duuuuuugo i pročitao sam članke na svakakvim jezicima i evo kako bi trebalo uspjet ih mrijestit prvo se moraju odvojit mužjaci od ženki da se ne vide onda se treba složit akvarij od nekakvih 30 l ako je jato a ako je par onda se treba složit akvarij od 10 l pogodno je da je u vodi odležao mangrov panj zbog kvaliteta vode onda se ph stavi na 5.5 -6.5 a temperatura oko 24celzijusa u akvarij se stavi sitnolisvata umjetna biljka i krupno kamenje a iznad toga se stavi mreža akvarij ne treba imati dodatnu svjetlost u vrijeme cikliranja koje traje 4tj .roditelji se stave navečer i često u jutro ih zateknemo u mrijestu koji traje 1-2 h nakon čega ih je potrebno izvaditi iz akvarija i da kada su roditelji u mrijesmom akvariju ne smiju se hranit .Normalno kada se jaja polože akvarij se mora zamračt i ne dopustit ni najmanjoj svijetlosti da dopre do akvarija zato što su jaja fotosinteska .Nakon 48 h zaštita se skine i na jedno mjesto osvjetlimo zato što svjetlost privlači mlađ pa se skupe na tom mjestu i onda možemo odredit kojiko je mlađi izlegnuto.Mlađ se hrani kada mlađ počne plivat i to sa malim dozama jer bi se mogla pokvarit kvaliteta vode u akvariju i ubit svu mlađ .Mlađ se NE može othranit sa umjetnom hranom nego mora dobit sitnu živu hranu nakon 2 tj mlađ dobije plavu crtu a nakon 4 tj se pojavljuje i crvena crta kada mlađ bude stara 6tj mora se prebacit u veči akvarij tako da se prelije sva voda iz bivšeg akvarija u novi veči .Tada se može počet im davat smrznuta i sitno zdrobljena hrana u pahuljicama .kada se prebaci mlađ u veči akvarij mlađ počne brzo rast . t kada dostignu veličinu od 2-3 cm mogu se stavit u akvarij sa roditeljima ;) :up:

Offline zazinac

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 46
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Zagreb
  • Ribnjak
Odg: neonkice
« Odgovori #5 u: Veljača 27, 2011, 19:54:06 poslijepodne »
Biosfera,

hvala na objašnjenju,međutim šta je razlog da kada mlađ propliva,počinje ugibati,prvo 5 pa deset komada,treči dan cijeli mrijest.
Pokušao sam hraniti artemijama.Jeli možda problem u artemiji,jel prekrupna ?? Ili je posrijedi bolest ??

Offline biosvera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1357
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: samobor
Odg: neonkice
« Odgovori #6 u: Veljača 28, 2011, 11:28:41 prijepodne »
moguče da im daš malo pre više pa kad ugine artemija na dnu pogorša kvalitetu vode

Offline Beri

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 392
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Koprivnica
Odg: neonkice
« Odgovori #7 u: Studeni 04, 2012, 07:58:07 prijepodne »
Ako koristiš filter pumpu, artemija se uvuće u nju , ukiseli i zagađuje vodu. Redovito i temeljito oćistiti filter pumpu u mrijesnom akvariju svakih deset dana. Umirali mi mali skalari redovito. Kad sam rasturio pumpicu imao sam šta za vidjet. Puno taloha i nakupina smeđe boje od zaostale artemije.

Offline Karla

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 273
  • Spol: Muški   Dob: 63
  • Lokacija: Slav. Brod
Odg: neonkice
« Odgovori #8 u: Studeni 04, 2012, 10:04:57 prijepodne »
pozdrav!moj prijedlog vam je da nastavite i dalje pokušavati a onda će valjda biti i nekakvog uspjeha-što se tiće artemije u filteru dok se hrani probati isključiti filter- koristiti spužva filter i pumpicu- probati koristiti mikrocrve-hraniti češće sa manjim obrocima.

Offline kjunno

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 165
Odg: neonkice
« Odgovori #9 u: Studeni 06, 2012, 09:40:29 prijepodne »
Pa kud baš odmah na neonke?možda prvo vježbati na manje zahtjevnim ikrašicama....neonke su još večini akvarista problem za mrijestiti,al ja vam držim fige da uspijete.....

Offline pepi21

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1876
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Đakovo
Odg: neonkice
« Odgovori #10 u: Studeni 12, 2012, 20:07:15 poslijepodne »
OTC se može nabaviti u svakoj veterinarskoj apoteci. Imaš ga pod nazivom "EGOCIN" koji može biti 5 ili 20%-tni. Dolazi u obliku žutog praha a u stvari to je antibiotik širokog spektra. Cijena najmanjeg pakiranja je 15-ak kn.
Doziranje; Dakle 5%-tni sadrži manje OTC-a od 20%-tnog, onda 5%-tni treba malo jaču dozu za razliku od 20%-tnog. Doze su smiješne, ovise naravno o litraži. Jedna doza na vrh noža(1-2g) ponavlja se 3-5 dana.
A što se tiče razmnožavanja neonki vidio sam kod kolege Daria28 uspiješno razmnožava i crvene i plave neonke. Problem je u tome previše energije i truda da bi se podigla mlađ, tako da je na kraju neisplativo razmnožavati iako će ih prodati bez problema. ;)

Offline sasa67

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 126
  • Spol: Muški   Dob: 56
  • Lokacija: Rijeka
Odg: neonkice
« Odgovori #11 u: Veljača 05, 2013, 01:32:38 prijepodne »
Vidim stara tema no moram napisati.
Mlađ se počinje hraniti s infuzorijama,artemiju ne mogu progutati.
Voda za mrijest strašno mekana voda ro ili kišnica treba paziti kako se skuplja,najbolje je uzeti vodu s nekog izvora!
Koliko toga se može naučiti samo gledajući akvarij , nemjerljivo puno!

Offline strasilo

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1516
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Pripizdina podravska
Odg: neonkice
« Odgovori #12 u: Svibanj 11, 2013, 14:45:27 poslijepodne »
ja ne mogu puno reći o iskustvima, ali mogu reći da sam nedavno bio kod čovjeka koji ima na tisuće neonkica iz vlastitog mrijesta ... i to već godinama radi ... :)

i kod mene je završilo 5-6 komada .... :)
uvijek dostupan na [email protected]

Offline filadendron

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 230
  • Dob: 47 Lokacija: Zagreb
  • volim akvarije i ribice
Odg: neonkice
« Odgovori #13 u: Siječanj 27, 2016, 18:45:33 poslijepodne »
Hrani ih bilo kojom aitnom hranom.Vodu mjenjaj svake sedmice 1/3.To je od mene ;)
volim ribice