Travanj 26, 2024, 01:52:31 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Anoxic filtration  (Posjeta: 17409 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline TomislavKt

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 475
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Kutina
    • Nishikigoi mondo
Odg: Anoxic filtration
« Odgovori #50 u: Kolovoz 05, 2015, 16:53:17 poslijepodne »
I ja sam posadio u supstrat.
Imas na Koiphenu jos tema sa Anoxic filtracijom.
Jedna je ponovno zivnula ovo ljeto, covjek redovito stavlja update parametara vode. Samo sto je on upotrjebio krivi pijesak za kosare...


Tomislav

Offline Sonic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 587
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Ivanić-Grad
Odg: Anoxic filtration
« Odgovori #51 u: Kolovoz 05, 2015, 17:04:06 poslijepodne »
U globalu bolji efekt to ima kad kroz njega struji  voda (u filteru jedna od komora )  ili je ista stvar  !?

Offline TomislavKt

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 475
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Kutina
    • Nishikigoi mondo
Odg: Anoxic filtration
« Odgovori #52 u: Kolovoz 05, 2015, 21:58:19 poslijepodne »
Voda mora lagano strujati kroz komoru oko kosara a ne kroz kosare. Voda ne struji kroz kosaru jel se onda unutar kosare ne mogu stvoriti povoljni uvjeti za njen "rad". Anoksicno okruzenje.


Tomislav

Offline Modron_maze

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 194
Odg: Anoxic filtration
« Odgovori #53 u: Kolovoz 05, 2015, 23:36:43 poslijepodne »
Planiram napravit jedno jezerce malo dalje od kuće na selu. Nemogu dovest struju do tamo tako da mi je ovakva filtracija jedina opcija.

Kakav mora bit odnos laterita i pjeska? Može li se stavit poal-pola ili čak više laterita?

Može li se koristit boksit umjesto laterita?

Je li bolje jedna velika posuda ili više malih?

Offline TomislavKt

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 475
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Kutina
    • Nishikigoi mondo
Odg: Anoxic filtration
« Odgovori #54 u: Kolovoz 06, 2015, 11:55:01 prijepodne »
Najbolje je napraviti kako je dr. Novak napravio svoj sistem. Znaci copy/paste i to je naj sigurnije ovo drugo sve je eksperimentiranje.
Umjesto laterita se koristi ironit ili JBL Aquabase.
Odnos pijeska i supstrata je opisan na pocetku ako se ne varam. 10 litara pjeska i 200 do 400 gr supstrata po kosari.
Kosara mora biti kvadratna i perforirana sa svih strana ( kosara za sadnju vodenog bilja, veca).
Vise je bolje...


Tomislav

Offline Modron_maze

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 194
Odg: Anoxic filtration
« Odgovori #55 u: Kolovoz 06, 2015, 12:43:52 poslijepodne »
Šta je sigurno sigurno je, međutim...
Boksit i je vrsta laterita s većim udjelom alminija tako pretpostavljam da bi radilo. Imam ga u neograničenim količinama a laerita ni u trgovini.
Zašto košara mora biti kvadratna? Vidio sam na onim stranicama da koriste i okrugle za cvjeće.

Offline Modron_maze

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 194
Odg: Anoxic filtration
« Odgovori #56 u: Kolovoz 06, 2015, 13:15:54 poslijepodne »
Postoji li negdje stranica ili link di je opisano kako napravit ovu filtraciju u malom akvariju? Na ovim linkovima se uglavnom sve odnosi na jezera.

Offline DADOUMAG

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1280
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Umag
Odg: Anoxic filtration
« Odgovori #57 u: Kolovoz 06, 2015, 16:29:57 poslijepodne »
Jedno glupo pitanje.koji fi su ti rupe koje si busio u posudama.

Offline TomislavKt

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 475
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Kutina
    • Nishikigoi mondo
Odg: Anoxic filtration
« Odgovori #58 u: Kolovoz 06, 2015, 22:31:40 poslijepodne »
Sto se tice boksita stvarno ne znam za laterit znam da se vadi samo na podrucju Indije i Shri Lanke mislim.
Da do laterita je danas tesko doci ali zato JBL Aquabase ima u svakoj trgovini koja se bavi akvaristikom.
Kvadratna zbog oblika i vece povrsine na vanjskom djelu. Uz okruglu kosaru voda samo sklizne a ravna povrsina ipak djeluje kao svojevrsna brana.
Par postova iznad je kolega Dado stavio link gdje se opisuje filtracija za akvarij.

Dado ovu testnu sam busio sa ako se dobro sjecam borerom 6 mm. Ali za filtraciju za veliko jezero cu kupiti one kvadratne kosare za sadnju vodenog bilja.
Napraviti cu tocno kako je dr. Novak opisao.


Tomislav

Offline LekyLuu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 246
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: Mostar BiH
Odg: Anoxic filtration
« Odgovori #59 u: Kolovoz 22, 2015, 15:12:52 poslijepodne »
Ima netko viska laterita ili jbl aq da poslaje za Mostar? Nosam nigdje pronasao niti jedan od ova 3 materijala

Offline Modron_maze

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 194
Odg: Anoxic filtration
« Odgovori #60 u: Kolovoz 22, 2015, 17:48:39 poslijepodne »
Ako nemaš laterita ili ironita možeš pokušati s boksitom. U teoriji bi trebalo radit, a u praksi niko još nije proba. Oko Mostara imaš stotinu rudnika boksita.

Offline LekyLuu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 246
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: Mostar BiH
Odg: Anoxic filtration
« Odgovori #61 u: Kolovoz 22, 2015, 21:42:56 poslijepodne »
e to bi se moglo vec...

Offline kejc

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 110
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: bjelovar
Odg: Anoxic filtration
« Odgovori #62 u: Kolovoz 28, 2015, 22:07:22 poslijepodne »
Pozdrav,

Kako planiram na proljeće izradu jezerca, tako i proučavam razne oblike filtracije. Od kada je Tomislav prezentirao ovaj oblik filtracije živo me je zainteresirao. Tako sam i krenuo u proučavanje na stranim forumima. Prema svjedocima koji su ga probali i koji ga zagovaraju radi odlično uz jednostavan princip izrade i lako održavanje. Čak navode veliku prednost zbog smanjenja na minimum nitrate, koje sa drugim načinom filtracije ne možemo izbjeći, osim biljkama i redovitom izmjenom vode. Amonijak i nitriti također minimum (to se može postići i ostalim oblikom filtracije).
Meni je to izrazito zanimljivo jer nije potrebno raditi redovite izmjene vode, tata bi me razapeo kada bi svkih 2-3 tjedna iz bunara izvukao koji kubik vode. (za sušnijih godina zna ljeti biti na knap, pa nema zaljevanja i sl.)

Dobro je osvježiti samo na proljeće i jesen, odnosno na početku sezone. (ako količina košara zadovoljava prema broju riba...)

ugl. krenuo ja u nabavku pijeska za mačke. Strava, nigdje kod nas, a ni vani...
Vodio sam se sastavom: glina pečena na visokoj temperaturi, porozna itd. sve kako je Tomislav opisao

Našao sam ton granulat od Njemaca na ebayu, naručio, za tjedan dana stiglo 50 litara za 33€ sa poštarinom DHL.
Izgledom je ok, porozna je, tvrda je, u vodi ne gubi svojstva niti se gruda. Jedino kada se stavi u vodu 50% granula pluta i postepeno kako se napiju vode tonu na dno, s tim da ostaje tvrda i istog volumena (kao kamenčići). Ona je toliko porozna da vjerovatno ostaje zrak zarobljen u unutrašnjosti granule, pa treba duže dok ne prodre voda i oteža ju.
Razlika od pijeska za mačke koje oni koriste je baš u tome što njihova ne pluta, ali mislim da je to samo do poroznosti, što je ova namijenjena hidrokulturi kod biljaka, i rade ju pozornijom prije pečenja, pa time ima više šupljina u sebi.
Da ne duljim nakon par dana gotovo su sve u čaši potonule (97%). Svojstvo i dalje nepromijenjeno- tvrdoća, volumen (kao kamenčići)

Zaključak: sastav dobar (pečena glina), poroznija od njihove (nemre biti loše), ne gubi tvrdoću i sve kako oni opisuju... Slobodno ako je netko proučio o ćemo se radi neka kaže svoje mišljenje, volio bih ga ćuti.
 link: http://www.ebay.com/itm/Ton-Granulat-Blahton-Gartnerqualitat-2-5-mm-Multisubstrat-50-ltr-/271936828577?hash=item3f50b2b4a1

Uskoro ću krenuti sa testiranjem u akvariju. Parametri su mi ok osim nitrata koji su mjerljivo povišeni.
Nabavio sam i košare iz bauhausa 28x28, te JBL aquabasis plus.

Možda čudno zašto sam toliko pisao o tome, ali sam se otelio dok sam išta našao takvog satava. Pijesak za mačke kod nas zaboravite, nema ga od pečene gline (ne mogu tvrditi, ali ga ja nisam našao). Iz Hr mi mora stići od tvrtke Agrohoblaj proizvod pod nazivom LIADRAIN, to bi trebalo biti slično ovome iz linka gore što sam naručio. Cijena od Agrohoblaj oko 50 kn za 50 litara, sitnica i bilo bi super da je to to.

Nadam se da će raditi, jer bi trebala mijenjati vrhunsku hi-tech filtraciju koju si mi ne možemo priuštiti, a i jednostavnija je za izradu, održavanje.

slike "ton granulata" odnosno granulat od gline (ekspandirana glina) koji sam naručio iz linka gore




Offline TomislavKt

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 475
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Kutina
    • Nishikigoi mondo
Odg: Anoxic filtration
« Odgovori #63 u: Kolovoz 28, 2015, 23:17:29 poslijepodne »
Pozdrav kolega, jesi probao pijesak iz DM-a (druga slika na prvoj stranici)? Ja sam njega stavio u testne kosare.
Sretno!!

Offline TomislavKt

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 475
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Kutina
    • Nishikigoi mondo
Odg: Anoxic filtration
« Odgovori #64 u: Kolovoz 28, 2015, 23:29:44 poslijepodne »
Mali update ... dakle proslo je i vise od sest tjedana koliko je potrebno da se unutar biokosare stvore povoljni uvjeti za njen "rad".
Na pocetku kada sam krenuo sa ovim testiranjem napravio sam malo jezerce cca 2000 L, najveca dubina 60-ak cm, bez pumpe za zrak i bez pumpe za vodu, bez ikakvog filtera.
Uz rub jezerca posadjeno je nesto bilja a u biokosaru lopoc. Tada su u jezercu plivale dvije zlatne velicine oko 15 cm. Nakon tri tjedna kako je biokosara u jezercu unutra sam ubacio jos 16 manjh zlatnih od oko 5 cm i 6 malih koia isto oko 6 cm. Destak dana nakon njih u jezerce je doslo jos novih stanovnika, 10 malih crvenperki.
Danas se u jezercu od 2000 L nalazi sveukupno " ZBROJITE SAMI " ribica. Da, 34 ribice!!
Prosli smo sve ove vrucine koje su bile bez ikakvih problema. Vodu koja ispari nadomjestim vodom iz bunara. Hranjenje redovno svaki dan ...

Evo i video snimljen prije 10-ak dana
https://www.youtube.com/watch?v=T1TgPNB2Ogk&feature=youtu.be

Offline kejc

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 110
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: bjelovar
Odg: Anoxic filtration
« Odgovori #65 u: Kolovoz 28, 2015, 23:33:44 poslijepodne »
Sam početak teme na britanskom forumu je dosta posvećen vrsti pijeska, koji može i kojeg sastava, svojstva itd... mislim da je bas za bentonit bilo da nije to to. Tako da nastojim imitirati točno onako kako su oni radili. Mnogi su imali problem koji pijesak itd, pa su ga opisivali, tako i razno razne opcije koje nisu odgovarale.

Uvjeren sam da je ovaj koji sam uzeo po sastavu OK, tako i po postojanosti u vodi. ne gruda se, ostaje tvrd, i ne mijenja volumen.

Offline TomislavKt

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 475
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Kutina
    • Nishikigoi mondo
Odg: Anoxic filtration
« Odgovori #66 u: Kolovoz 29, 2015, 00:00:00 prijepodne »
http://www.mankysanke.co.uk/html/building_an_anoxic_system.html

Scroll-aj dolje do naslova "Anoxic filtration in the UK" sa ljeve strane imas dvije slike "Correct types of cat litter"
Ovaj pijesak sto ja koristim ti je isti kao i ovaj pijesak na doljnoj slici tamo (bijeli).

Offline kejc

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 110
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: bjelovar
Odg: Anoxic filtration
« Odgovori #67 u: Kolovoz 29, 2015, 23:26:55 poslijepodne »
evo našao sam Kevinov odgovor na bentonit.

link: http://www.koiphen.com/forums/showthread.php?94835-Anoxic-Filtration/page9

Alvaro,

Some people think that cat litter that’s process the way it shows on the bag (#121) is like bentonite-attapulgite or sepiolite but it is not. Bentonite has trace minerals in it that are not found in cat litter, and if misused can do more harm than good, Cat litter (a manmade product) really doesn’t add minerals in any significant quantities that are beneficial to our ponds.

However, the Laterite does and accelerates the production of bacteria development in its early stages. Cat litter is used because of its crystalline structure that will attract positive ions and will not compacts or clog. The other clays you mentioned unfortunately will.

Offline TomislavKt

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 475
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Kutina
    • Nishikigoi mondo
Odg: Anoxic filtration
« Odgovori #68 u: Kolovoz 30, 2015, 11:03:37 prijepodne »
Procvjetao  a i drugi cvijet ce uskoro


Tomislav

Offline TomislavKt

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 475
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Kutina
    • Nishikigoi mondo
Odg: Anoxic filtration
« Odgovori #69 u: Kolovoz 30, 2015, 12:00:30 poslijepodne »
Ajde molim te javi kad ti stigne LIADRAIN poslikaj ga da vidimo sastav pa cu kontaktirati dr. Novaka da vidimo sto on misli o tome.


Tomislav

Offline LekyLuu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 246
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: Mostar BiH
Odg: Anoxic filtration
« Odgovori #70 u: Kolovoz 30, 2015, 13:41:04 poslijepodne »
I ja sam napravio ovaj bio filter samo umjesto lagerita stavio sam zeolit... Nakon 10 dana jezero se potpuno izbistrilo i nema zelene alge vise
Izgleda da moze i sa zeolitom funkcionirati! :-D

Offline TomislavKt

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 475
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Kutina
    • Nishikigoi mondo
Odg: Anoxic filtration
« Odgovori #71 u: Kolovoz 30, 2015, 21:58:03 poslijepodne »
Odlicno, samo sto mislim da je 10 dana prebrzo ( sest tjedana je potrebno da se unutar kosare stvore povoljni uvijeti za njen rad). Dali je padala kisa u tih 10 dana?


Tomislav

Offline LekyLuu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 246
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: Mostar BiH
Odg: Anoxic filtration
« Odgovori #72 u: Kolovoz 30, 2015, 23:35:57 poslijepodne »
Jeste, mozda 2 ili 3 dan

Offline royalblue

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 602
  • Spol: Ženski   Lokacija: Sisak
  • Mirno more nikad nije stvorilo dobrog mornara
Odg: Anoxic filtration
« Odgovori #73 u: Kolovoz 31, 2015, 12:36:51 poslijepodne »
fora sa zeolitom je da se mora često recharged-ati  potapanjem u solnu kupku kako bi se oslobodio NH4 i pripremio materijal za daljnju upotrebu jer kad se "napuni" onda više  ne obavlja svoju funkciju dok se to kod materijala koji je naveo Tomislav ne radi...koliko se sjećam iz ranijih postova kod njega se radi se kompletna izmjena materijala ali vremenski je to nusporedivo sa zeolitom.

Offline TomislavKt

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 475
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Kutina
    • Nishikigoi mondo
Odg: Anoxic filtration
« Odgovori #74 u: Kolovoz 31, 2015, 13:59:33 poslijepodne »
fora sa zeolitom je da se mora često recharged-ati  potapanjem u solnu kupku kako bi se oslobodio NH4 i pripremio materijal za daljnju upotrebu jer kad se "napuni" onda više  ne obavlja svoju funkciju dok se to kod materijala koji je naveo Tomislav ne radi...koliko se sjećam iz ranijih postova kod njega se radi se kompletna izmjena materijala ali vremenski je to nusporedivo sa zeolitom.

Da, ionska izmjena kod zeolita ...