Travanj 25, 2024, 05:39:45 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Cardinal tetra - dropsy?  (Posjeta: 1012 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline prime.4lpha

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 229
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Zagreb
Cardinal tetra - dropsy?
« u: Studeni 06, 2015, 12:21:20 poslijepodne »
Pozdrav.

Danas sam primijetio da je jedna tetra bolesna, odmah sam ju izdvojio i čini mi se da ima ovu famoznu trbušnu vodenicu.

Jel se isplati to liječiti?


Podaci o tanku:

AKVARIJ:
-   dimenzije/litraža: 100x40x50 200L
-   temperatura - 25°C
-   parametri vode: pH = 8, NO2 = 0-10, NO3 = 0-25, GH = 15-21°dH, KH = 10-15°dH
-   vrijeme od pokretanja akvarija: pokrenut 23.8.2015
-   kad su nakon pokretanja akvarija useljene prve ribice - nakon 3-4 tjedna
-   koliko često i koliko mijenjate vode - tjedno 30-40 litara vode
-   da li prilikom izmjene vode usisavate dno akvarija - svaki put usisam jedno polovicu
 
FILTER:
-   model filtera - kanister CristalProfi e901, deklarirani protok 900L/h
-   način i periodi čišćenja filter materijala - tu i tamo samo malo isperem predfilter spužvice akvarijskom vodom da maknem blato
-   što imate od filter materijala u akvariju - JBL Micromec (sintered glass), spužve, aktivni ugljen

OSTALA OPREMA: 
-   panjevi i kamenje te ima li sluzi na panju ili na kamenju i podlozi? - od kamenja samo malo Shungite, a drvo je mangrovo, nema sluzi
-   grijač - JBL 300W
-   pumpa za zrak  - nema
-   CO2 sustav – kakav - trenutno nema
-   koju kemiju dodajete u akvarij? (Gnojiva za biljke, sredstva za pripremu vode i dr.)- JBL Biotopol u vodu za izmjenu 24h prije izmjene, tjedno 20ml Nutrafin Plant Gro

STANOVNICI:
-   popis vrsta riba i broj pojedinih primjeraka - Cardinal tetra x10, Black neon tetra x5, Ancistrus x2 (malci x11), Guppy Ž x8, Guppy M x2 (malci x10), Blue velvet shrimp x3
-   starost ribica - ne znam
-   ima li potencijalnih „terorista“ - Nema
-   hranjenje – koliko često hranite ribe i kojom hranom - 2x pon-pet, 2-3x vikend, JBL Novo Pleco, TetraMin, JBL Novo Guppy, Sera Vipan baby

BILJE I HRANJIVA PODLOGA
-   da li vam trunu (propadaju) neke biljke - Staurogyne i rotala počele propadati
-   da li imate alge i koje (obavezno napomenuti ako imate Cijano bakteriju) - Nešto malo nekakvih čupavih po listovima
-   da li ste nedavno koristili neko kemijsko sredstvo za ubijanje algi - ne
-   od čega se sastoji podloga i kako je rađena te koliko su debeli pojedini slojevi - Aquabasis plus 10L (2-3cm), preko toga Karlie Caviar pijesak 20kg (5-8cm)
-   da li koristite tabletice za gnojenje bilja, koje i kako su stavljene u podlogu - JBL Ferrotabs, jedno 8 komada popikano u podlogu

PROMJENE:
-   promjene u akvariju u zadnja 2 – 3 tjedna - Stavljen samo aktivni ugljen u filter 
-   promjena kvalitete vode - Zbog aktivnog ugljena voda se dosta razbistrila

SIMPTOMI:
-  detaljan opis simptoma - Ribica je malo pobijelila, napuhala se i škrge joj opadaju i malo se nakostriješila
-  promjene na koži, na perajama ili škrgama, očima... - nakostriješene škrge, malo napuhana, izbuljene oči
-  da li uzima hranu, disanje, ponašanje (da li se sakriva...) - zasad hranu ne uzima, većinom miruje
-  kakav izmet imaju ribe (normalan ili končasto sluzavi ili končasto zamučeno-bijeli ili...) - većinom normalan
-  kad su se simptomi prvi puta uočili - danas
-  pokušaj liječenja, kojim lijekom/lijekovima - ništa
-  koliko je ribica bolesno, da li je bilo uginuća? - Trenutno jedna, dosad nijedna nije uginula
-  stanje ostalih stanovnika - Čini se dobro
« Zadnja izmjena: Studeni 06, 2015, 12:36:05 poslijepodne od prime.4lpha »

Offline prime.4lpha

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 229
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Cardinal tetra - dropsy?
« Odgovori #1 u: Studeni 07, 2015, 16:42:42 poslijepodne »
Obzirom da nema nikakvih prijedloga, probao sam s Baktopurom jučer, pa ćemo vidjeti.

Offline prime.4lpha

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 229
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Cardinal tetra - dropsy?
« Odgovori #2 u: Studeni 12, 2015, 13:54:12 poslijepodne »
Hmm, koliko vidim, ribica izgleda puno bolje. Više nije napuhnuta, oči nisu ispupčene, a ljuskice se polako vraćaju na svoju stranu.

Sad me zanima, koliko bih je trebao još držati u karanteni, jer već je tamo 6 dana? Inače odbija jesti iz nekog razloga. Pretpostavljam od stresa, jer čim joj se približim, leti po akvariju ko mutava, a inače stalno čuri iza filtera.