Travanj 26, 2024, 18:50:58 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Smeđa alga ili neka druga?  (Posjeta: 4063 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Zingo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 38
Smeđa alga ili neka druga?
« u: Studeni 01, 2015, 11:49:55 prijepodne »
Veličina akvarija (volumen): 55-60l (Juwel rekord 600)

Filtracija: Bioflow Filter Super, Pump Juwel ECCOFLOW 300 l/h

Rasvjeta (T5,T8,LED,MH) i fotoperiod: Day-Lite 15 Watt T8

Podloga: rječni šljunak sitniji 3cm, prirodni substrat (Manada) i 1-2cm krupnijeg šljunka na vrhu

Količina bilja: dvije biljke: Nomaphyla stricta Bonsai i Alternanthera bettzickiana var.versicolor

CO2 (Boca ili diy,- doziranje): -

Gnojenje (mikroelementi/makroelementi): -

Da li ste što mijenjali u zadnje vrijeme: akvarij je stavljen u pogon 9.10.2015.,bez ribica, u fazi cikliranja do 27.09.2015. kad sam ih stavila u akvarij. 4 zlatne ribice. (1 pajčolanka, 1 teleskop i dvije kojima ne znam vrstu).
Ja sam spužve u filteru pustila kako sam ih dobila, no čitala sam da neki preporučaju da se ona crna (koja valjda zamjenjuje aktivni ugljen) makne, a ja ju nisam maknula. Može li to biti problem?

Prije otprilike, 4 dana sam uočila dvije točkice (kao nakupina zemlje ili hrđe na staklu), sad se proširilo. Iako je na biljci to već desetak dana, ali sam ja mislila da se to od substrata nataložilo na lišću, kad je voda bila mutna.. a kako sam nova, tek sad sam vidjela neke slike na netu, da bi to mogle biti alge... :( Tako sam bila sretna s novim akvarijem i sad opet problemi :( :(




Offline Zingo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 38
Odg: Smeđa alga ili neka druga?
« Odgovori #1 u: Studeni 01, 2015, 12:51:08 poslijepodne »
Fotoperiod: 10h-22h

Offline Bradonja

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 102
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb-Sesvete
Odg: Smeđa alga ili neka druga?
« Odgovori #2 u: Studeni 01, 2015, 17:17:55 poslijepodne »
Po meni je to normalna pojava u akvariju koji se jos nije do kraja zaciklirao i trebala bi se povuci sama od sebe.
Ako zelis mozes ubaciti jednog ancitrusa koji ce ju pojest. Za vise informacija ili za neko drugo rjesenje bi se trebao javiti netko iskusniji.

Offline Zingo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 38
Odg: Smeđa alga ili neka druga?
« Odgovori #3 u: Studeni 01, 2015, 17:37:46 poslijepodne »
Hvala na odgovoru. Za koliko bi se trebalo povući otprilike? Kad mijenjam vodu, treba li ostrugati sa stakla alge ili ih pustiti? Treba li čistiti kamenčiće ili pustiti tako i čekati da se povuku. U Puli nemaju ancitruse, a 14.11. dolazim u Zg. Možete li mi preporučiti trgovinu u kojoj bi ih mogla kupiti? hvala :)

Offline Bradonja

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 102
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb-Sesvete
Odg: Smeđa alga ili neka druga?
« Odgovori #4 u: Studeni 01, 2015, 19:41:10 poslijepodne »
Ne znam tocno za kolko ce se povuc, mozes ocistit staklo kad mijenjas vodu a kamencice pusti. Najbolje ti je uzeti ancitruse iz domaceg uzgoje od nekog sa foruma, a ako zelis iz ducana imas ih u  Zoo Vili-ju u Utrinama ili u Pet Centru.  :)

Offline Zingo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 38
Odg: Smeđa alga ili neka druga?
« Odgovori #5 u: Studeni 01, 2015, 21:21:06 poslijepodne »
Hvala  :)

Offline Zingo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 38
Odg: Smeđa alga ili neka druga?
« Odgovori #6 u: Studeni 25, 2015, 19:16:24 poslijepodne »
Zna li netko koje sredstvo se koristi protiv smeđih algi? Alge se i dalje šire po akvariju. Biljke izgledaju sve gore  :( Osim što su alge po bilju, sve su posvijetlile - bile su tamno zelenog lišća, a sad su blijedo zelene??
Tražila sam algexit, no u online shopovima ima samo onih protiv zelenih algi.
Prethodno mi je i preporučeno da uzmem ancitrusa. Očisti li on i alge s bilja i stakla?
Hvala :)

Offline Zingo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 38
Odg: Smeđa alga ili neka druga?
« Odgovori #7 u: Studeni 25, 2015, 19:47:17 poslijepodne »
Evo, slika.. akvarij je očišćen prije 3 dana - lijevo su na staklu već alge, a na biljkama su konstantno. Pokušala sam prstima maknuti alge s biljaka, no bez uspjeha :(

Offline Monstrum

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 233
  • Spol: Muški   Dob: 41
Odg: Smeđa alga ili neka druga?
« Odgovori #8 u: Studeni 26, 2015, 06:12:54 prijepodne »
nemoj kupovati algicide, alga je došla od sebe zbog disbalansa u vodi, trebala bi sama od sebe i otići ... smeđa ode nakon par tjedana kada se akvarij dobro zaciklira ... koliko često mijenjaš vodu, na koji način, koju vodu koristiš? ... možda je blagi problem i u vodi, koliko sam primijetio unazad par tjedana po forumu dosta ljudi iz zagreba imaju problema sa smeđom algom, možda je došlo do rasta silikata u vodi (nagađam), možda se akvarij nije dobro zaciklirao ... aj za prvu ruku malo bolje popuni onaj upitnik za bolesti ... smanji fotoperiod, mislim da je 10 sati dovoljno ... također smtram da bi trebala uzeti easy carbo pa ga doziraj po litraži akvarija ujutro za te biljčice koje imaš ...
"When I die bury me upside down, so the world can kiss my ass."

Offline Zingo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 38
Odg: Smeđa alga ili neka druga?
« Odgovori #9 u: Prosinac 02, 2015, 17:25:55 poslijepodne »
Jedna ribica je danas uginula :( ta je ribica vec mjesec dana imala problema s probavom, bijeli nitasti izmet i vidljiva nadutost i tada bi mirno lezala na dnu akvarija. Obratila sam se veterinarima i napravila tretman s gorkom soli..ribica je zivnula, ali izmet je ostao iste boje. Onda sam po preporuci aquashopa pokusala lijecenje -ndx-om, no ni to nije pomoglo. Smanjila sam i unos hrane. Problem je u tome sto vec 2-3 tjedna i ostale ribice imaju bijeli izmet, no aktivne su i normalno jedu. Danas sam stavila gorku sol u akvarij..zna li netko cime bi se ta bolest dala lijeciti?
Vodu mijenjam svakih 7dana, 1/3 vode. Vodu koju stavljam u akvarij pustim 1 ili 2 dana u kanti da odstoji. Spuzvice iz filtera perem u akvarijskoj vodi u kanti. Smanjila sam fotoperiod na 8h od ove subote.

Offline Zingo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 38
Odg: Smeđa alga ili neka druga?
« Odgovori #10 u: Prosinac 03, 2015, 09:37:21 prijepodne »
Zaboravila sam napisati da sam iz Rovinja, tako da problem s vodom koji je u Zgu nema veze, no ne znam ima li veze što je voda kod nas s više kamenca?
I što je to easy carbo? Stavlja li se to umjesto aktivnog ugljena? Ukoliko budem koristila easy carbo, trebam li crnu spuzvicu iz filtera maknuti?

Offline Monstrum

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 233
  • Spol: Muški   Dob: 41
Odg: Smeđa alga ili neka druga?
« Odgovori #11 u: Prosinac 03, 2015, 12:32:46 poslijepodne »
Zaboravila sam napisati da sam iz Rovinja, tako da problem s vodom koji je u Zgu nema veze, no ne znam ima li veze što je voda kod nas s više kamenca?
I što je to easy carbo? Stavlja li se to umjesto aktivnog ugljena? Ukoliko budem koristila easy carbo, trebam li crnu spuzvicu iz filtera maknuti?

crna spužvica ili aktivni ugljen služi za odstranjivanje "štetnih kemijskih spojeva" iz vode, e sad pošto je to glupi komad spužve koji na sebe veže koješta i ono što valja i ono što ne, vrlo lako je moguće da je aktivni ugljen do sada vezivao sav višak nitrata, fosfata, drugih kemijskih spojeva ... nakon nekog vremena prestane djelovanje aktivnog uglja i dolazi do povećanja kemijskih spojeva u akvariju koji štete ribama, ako ti se akvarij nije dobro zaciklirao ... mišljenja sam da se ni ne može dobro zaciklirati dokle god imaš aktivni ugljen koji će na sebe vezivati dušične i dr. spojeve i neće dozvoliti rast korisnih bakterija u akvariju ... moja preporuka je da prvo i osnovno pročitaš priručnik za početnike u akvaristici (imaš tu negdje po forumu), nađi si onda kruženje dušika u akvariju (mislim da je na engleskom onako komad teksta koji će ti dobro objasniti šta se događa u akvariju za vrijeme cikliranja, pretvorbe dušičnih spojeva itd.) nakon toga će ti polako sjest na svoje mjesto i zašto bi trebalo 1x tjedno promijeniti dio vode, usisati podlogu 1x tjedno, ne prati filter spužvice u pipovači itd. ... vidim postala si u bolestima problem, reći će ti se uskoro i odgovor i prijedlog šta da napraviš, ipak bih to prepustio iskusnijim akvaristima ... svakako mislim da bi trebala maknuti aktivni ugljen, ako se odlučiš za liječenje (vjerovatno hoćeš), polječiti ribe po propisanoj terapiji, vratiti aktivni ugljen da izvuče višak lijeka i definitivno makni spužvicu ... stavi više raztličitih vrsta filter materijala u filter

easy carbo ti je proizvod koji je umjetni izvor co2 biljkama, kažem biljkama jer je složenijeg kemijskog sastava od običnog co2 (nekoć sam i znao koji je kemijski spoj no od gomile beskorisnih podataka koje trpam u glavu svaki dan s vremena na vrijeme takav neki podatak ispadne iz glave jbg) i alge ga nisu u stanju pretvoriti u obični CO2 koji njima treba, znači na taj način daješ biljkama CO2 (malo će se morati namučiti da ga dobiju), a algama uskraćuješ.

isto bih na tvom mjestu nabavio još koju biljčicu u akvarij, ipak one koriste za rast sve te kemijske spojeve ... malo malo netko po forumu poklanja višak biljaka pa smatram da ćeš vrlo lako doći do nekog nezahtjevnog bilja ili ispuni u podforumu da trebaš nekog nezahtjevnog bilja, siguran sam da će se naći neka dobra duša koja će potrimati malo svoje biljčice da udijeli bilju, dvije
« Zadnja izmjena: Prosinac 03, 2015, 12:37:02 poslijepodne od Monstrum »
"When I die bury me upside down, so the world can kiss my ass."

Offline Monstrum

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 233
  • Spol: Muški   Dob: 41
"When I die bury me upside down, so the world can kiss my ass."