Travanj 25, 2024, 22:39:31 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: divovski afrički puževi  (Posjeta: 25333 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Andrijana

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 232
  • Spol: Ženski   Lokacija: Zagreb Dugave
Odg: divovski afrički puževi
« Odgovori #50 u: Travanj 12, 2011, 21:02:35 poslijepodne »
To je bio moj prvi samostalni ljubimac kojeg sam imala (prije valjda 25 godina...  :D) Mislim da su u ono vrijeme i u Njemačkoj bili zabranjeni, znam da sad već dugo nisu.
Uglavnom, nipošto mu nemoj davati citrusno voće (limun, naranča, mandarina...) jer im od kiseline iz voća slabi kućica.
Moraš paziti i da ti podloga nije kisela. Sjećam se da je meni stariji brat nabavio vapno i miješao ga sa zemljom da neutralizira kielost, uglavnom u malom omjeru, mislim da je na cijeli terarij išla jedna šalica vapna.
Isto tako smo kod svakog čišćenja terarija (iliti u ono vrijeme plastične posude...) staru zemlju stavljali  u zamrzivač na par dana da eventualna jaja odumru.
Nisu nešto urnebesno zabavni ljubimci, ali u svakom slučaju zanimljivi i sinavi...
« Zadnja izmjena: Travanj 13, 2011, 00:31:11 prijepodne od Andrijana »

Offline Masuku

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
Odg: divovski afrički puževi
« Odgovori #51 u: Travanj 13, 2011, 09:23:18 prijepodne »
dobro došla na forum  :zagrljaj: prvo nemoj puža puštat van na travu jer može pojest nešto otrovno za njega  ;)ovo su ti svi sastojci za koje znam da smije jest:jabuka,marelica,avokado,patliđan,ananas,banana,kruška,brokula,koprive,bosiljak,hranu u konzervi za pse i mačke,jagoda,kuhano jaje,grašak (kuhani ili svjež),salata,koromač,smokve,krastavac(ne kupovni u staklenci nego onaj domači veliki),tratinčice,sirovo mljeveno meso,zobena kaša,trešnja,krumpir,mrkva,maslačak,mango,šljive,paprika,breskva,celer,špinat,rajčica,grožđe,tikvica,rotkvice i hrana za ribice u pahuljicama omekšana sa malo vode ;)a sad za kučicu im je: sipina kost ima još nešto samo što to trebaš objašnjavat uživo da se vidi kako se priprema ,OPOMENE:nikako ne kuhane makarone ili kupus!!! A kako uredit terarij možeš pročitat malo prije postove pa ćeš sama zaključit ;)

Hvala od srca, inače mi živimo u Gabonu, tu sam i pronašla ovog kapitalca sa slike, ali on slobodno živi oko kuće, nisam mu htjela mjenjati prirodni ambijent, ali sam pronašla i par malenih cca 5 cm i evo već neka dva mjeseca dobro su narasli. Do sada sam ih dobro hranila (prema tvom popisu), ali sam primjetila da su im kućice na rubovima krhke i to me brine. Sjetila sam se da sam svom psu davala mljevene kore od jaja kad je trebao dodatni kalcij, pa sam isto napravila i njima. Vidjela sam da neke vrste malih puževa dolaze na krletku gdje držim papige i jedu sjemenke, pa sam na zemlju gdje žive pobacala nešto sjemenki koje su sad pustile klice i vidjela sam da i to rado jedu. Vjerujem da im to nebi trebalo škoditi. Eto to su moja iskustva, slikat ću ih i pisati vam informacije. ;)

Offline Masuku

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
Odg: divovski afrički puževi
« Odgovori #52 u: Travanj 13, 2011, 09:32:19 prijepodne »
To je bio moj prvi samostalni ljubimac kojeg sam imala (prije valjda 25 godina...  :D) Mislim da su u ono vrijeme i u Njemačkoj bili zabranjeni, znam da sad već dugo nisu.
Uglavnom, nipošto mu nemoj davati citrusno voće (limun, naranča, mandarina...) jer im od kiseline iz voća slabi kućica.
Moraš paziti i da ti podloga nije kisela. Sjećam se da je meni stariji brat nabavio vapno i miješao ga sa zemljom da neutralizira kielost, uglavnom u malom omjeru, mislim da je na cijeli terarij išla jedna šalica vapna.
Isto tako smo kod svakog čišćenja terarija (iliti u ono vrijeme plastične posude...) staru zemlju stavljali  u zamrzivač na par dana da eventualna jaja odumru.
Nisu nešto urnebesno zabavni ljubimci, ali u svakom slučaju zanimljivi i sinavi...

Hvala velika na odgovoru, trenutno se vrtim po internetu i tražim informacije. Ma meni su baš simpatični. Moji trenutno žive u drvenoj kutiji koja leži na zemlji. Gore sam stavila mrežu. Mislim, živimo u Africi pa im klima prija. Dobro si me podsjetila za ovu kiselost, vodit ću računa o tome. Masuku je ovaj veliki i on živi slobodan, ali imam nekoliko mladih. Vidjela sam da najrađe jedu salatu i proklijale sjemenke za ptice. Kako imam voljeru sa papigama primjetila sam da neki puževi dolaze jesti sjemenke pa sam i mojima to omogućila. Nego, negdje sam bila pronašla nekakav recept s kalcijem i oštrim brašnom za čvrstoću kućica i upravo kad sam krenila prepisati nestalo mi struje i sad to ne mogu pronaći.
 ;) Pozzz i hvala još jednom ;)

Offline biosvera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1357
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: samobor
Odg: divovski afrički puževi
« Odgovori #53 u: Travanj 13, 2011, 11:37:15 prijepodne »
e to ti je to sa kalcijem i oštrim brašnom što im ja radim ali baš nisam dobar u objašnjavanu pa tako da neznam objasnit  :D

Offline Kisa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
Odg: divovski afrički puževi
« Odgovori #54 u: Travanj 14, 2011, 01:41:40 prijepodne »
ajde kad uhvatiš vremena napiši taj recept sa brašnom :)

ja sam svojima stavila sipinu kost i već su jednu polovicu skroz pozobali ali i ja primječujem da im je sam rub kućice krhak  -?

Offline Masuku

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
Odg: divovski afrički puževi
« Odgovori #55 u: Travanj 14, 2011, 09:43:02 prijepodne »
ajde kad uhvatiš vremena napiši taj recept sa brašnom :)

ja sam svojima stavila sipinu kost i već su jednu polovicu skroz pozobali ali i ja primječujem da im je sam rub kućice krhak  -?

Evo ja sam pronašla taj recept:
TREBA TI
kalcij karbonat u prahu (ljekarna)
oštro brašno
hrana u pahuljicama za ribe, kornjače i koi šarane

RP: Napraviš mješavinu od čajne žličice brašna, malo više od žličice kalcij karbonata i malo mješavine hrane za ribe i kornjače. Izmješaš sve s vodom da bude kašasto.
 :D

Offline Kisa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
Odg: divovski afrički puževi
« Odgovori #56 u: Travanj 14, 2011, 11:00:53 prijepodne »
hm..pošto mi ribe nisu jača strana ne kužim se niu njihovu hranu..

imam doma hrane ostale od beta borca i misgurnusa, jel koja od njih valja?

Offline biosvera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1357
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: samobor
Odg: divovski afrički puževi
« Odgovori #57 u: Travanj 14, 2011, 11:15:59 prijepodne »
treba ti pahuljasta hrana za tropske ribe ,oni račići za kornjače i hrana u štapičima za koi šarane koja se prodaje u velikim pakiranjima :up:

Offline Kisa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
Odg: divovski afrički puževi
« Odgovori #58 u: Travanj 14, 2011, 13:06:04 poslijepodne »
aha, ok, fala  :up:

Offline Brandeburg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 60
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Rijeka
Odg: divovski afrički puževi
« Odgovori #59 u: Travanj 26, 2011, 17:54:01 poslijepodne »
Na koju vrstu divovskog afričkog puža mislite Achatina fulica ili..., jer ima 3 velike vrste afričkog puža, na koju vrstu tocno mislite. I moze li tko reci koliki im je zivotni vijek?
« Zadnja izmjena: Travanj 26, 2011, 17:57:21 poslijepodne od Brandeburg »
Chromatopelma cyaneopubescens 0.0.1

Offline biosvera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1357
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: samobor
Odg: divovski afrički puževi
« Odgovori #60 u: Travanj 27, 2011, 11:31:29 prijepodne »
životni vjek im je 7 g rijetko kad više a o vrsti to ti nebi znao reč samo znam da ja imam dvospolce dok ima vrsta koji su mužjak/ženka ;)

Offline Brandeburg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 60
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Rijeka
Odg: divovski afrički puževi
« Odgovori #61 u: Travanj 27, 2011, 23:56:07 poslijepodne »
životni vjek im je 7 g rijetko kad više a o vrsti to ti nebi znao reč samo znam da ja imam dvospolce dok ima vrsta koji su mužjak/ženka ;)

A dobro 7 godina je ipak isto dosta za puza. Lijepoo. :)

Koliko vidim po slikama i opisu pretpostavljam da se ipak radi o vrsti Achatina fulica.
Chromatopelma cyaneopubescens 0.0.1

Offline biosvera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1357
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: samobor
Odg: divovski afrički puževi
« Odgovori #62 u: Travanj 28, 2011, 12:44:19 poslijepodne »
ja mislim da je  ;)

Offline biosvera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1357
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: samobor
Odg: divovski afrički puževi
« Odgovori #63 u: Svibanj 27, 2011, 10:39:03 prijepodne »
evo da ne otvaram novu temu danas ujutro me doćekalo ugodno izneneđenje u terariju ispod bromelije tj.malo više od 150 jaja s tim da su napola zakopana  a sreča je ta što su snesena u tegli za cvijeće pa ih nemoram iskopavat da bi ih premjestio ja sam ih stavio trenutačno u kut terarija koji sam ogradio privremeno dok nenađem bolje rješenje sad sljedi dvotjedno čekanje da se izlegu i onda 2 mj da ih mogu prvi put stavit u ruku jer su prva 2 mj jako osjetljivi i nesmije ih se dirat iz opče sigurnosti ;) eto to je to javim kad se izlegu ili možda ranije :up:

Offline veselaST

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 208
  • Spol: Ženski   Dob: 35
  • Lokacija: Split
Odg: divovski afrički puževi
« Odgovori #64 u: Svibanj 27, 2011, 15:45:09 poslijepodne »
čestitam na jajima,kuc-kuc da izađu u što većem broju i bilježim se za jednog-dva ako budu na prodaju!
Biti roditelj znači da ti srce kuca van tijela!

Offline biosvera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1357
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: samobor
Odg: divovski afrički puževi
« Odgovori #65 u: Lipanj 14, 2011, 20:42:55 poslijepodne »
izašlo ih je danas oko 170 malih s tim da ih još najmanje tolko treba izač i odlučio sam ih neprodavat na kraju da nebi nekom slučajno pobjegli ili nedaj bože da ih netko razmnoži pa nezna kud bi snjima pa ih sve ljepo pusti :)

Offline Manc12

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 316
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: Čakovec
Odg: divovski afrički puževi
« Odgovori #66 u: Lipanj 14, 2011, 21:38:26 poslijepodne »
izašlo ih je danas oko 170 malih s tim da ih još najmanje tolko treba izač i odlučio sam ih neprodavat na kraju da nebi nekom slučajno pobjegli ili nedaj bože da ih netko razmnoži pa nezna kud bi snjima pa ih sve ljepo pusti :)

stavi slike neke  :up:

Offline ivborosa

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1949
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Zagreb
Odg: divovski afrički puževi
« Odgovori #67 u: Lipanj 14, 2011, 21:59:01 poslijepodne »
a kaj bus s njima?

Mislim ak planiras neki obilati ručak ja se pozivam, nisam nikad jel puževe =)
Akvaristika u srcu, teraristika u (cenzura) =) =)

Offline veselaST

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 208
  • Spol: Ženski   Dob: 35
  • Lokacija: Split
Odg: divovski afrički puževi
« Odgovori #68 u: Lipanj 14, 2011, 23:55:58 poslijepodne »
Šteta,al ako se predomisliš znam ja jednu odgovornu ženu koja nikad nebi napravila navedeno :)
Biti roditelj znači da ti srce kuca van tijela!

Offline biosvera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1357
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: samobor
Odg: divovski afrički puževi
« Odgovori #69 u: Lipanj 15, 2011, 16:34:24 poslijepodne »
ja ću puževe smrznut a slike još nisu slikane tako da možda danas navečer ili ih sutra probam stavit ;)
« Zadnja izmjena: Lipanj 15, 2011, 16:53:37 poslijepodne od biosvera »

Offline viking88

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 55
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: Zagreb
Odg: divovski afrički puževi
« Odgovori #70 u: Lipanj 15, 2011, 17:03:19 poslijepodne »

Offline biosvera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1357
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: samobor
Odg: divovski afrički puževi
« Odgovori #71 u: Lipanj 15, 2011, 17:05:37 poslijepodne »
ja ću puževe smrznut
Smrznut??
da to je najefikasniji i najnebolniji način ugibanja ;)

Offline viking88

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 55
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: Zagreb
Odg: divovski afrički puževi
« Odgovori #72 u: Lipanj 15, 2011, 17:09:54 poslijepodne »
pa sto ih ne probas prodat negdje ili ih poklonit nekom,sigurno ima ljudi koji se bave time i koji bi rado imali puza za ljubimca :D

Offline biosvera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1357
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: samobor
Odg: divovski afrički puževi
« Odgovori #73 u: Lipanj 15, 2011, 17:27:20 poslijepodne »
to sam već napisao da me je strah da ih neko pusti ili da nekom pobjegnu u divljinu jer su oni jedna od 50 najgorih mogučih vrsta koje mogu napravit invaziju u hrvatskoj tj. one su među 50 vrsta koje bi bilo nemoguče istrjebit kad bi se privikle na našu klimu a da ne govorim kako bi utjecali na naš bio sustav i sve drugo ;)

Offline viking88

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 55
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: Zagreb
Odg: divovski afrički puževi
« Odgovori #74 u: Lipanj 15, 2011, 17:52:40 poslijepodne »
ako je tako onda  :mitrac: