Ožujak 28, 2024, 13:22:37 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Wabi-kusa  (Posjeta: 7986 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Wabi-kusa
« u: Veljača 18, 2016, 01:13:01 prijepodne »
Jel se netko okušao u izradi  kuglica za wabi-kuse? Napravio sam danas 5 komada od kokosovih vlakana pomiješanih sa aquasoilom pa ćemo vidjeti kak će se ponašati. U principu bi originalno trebale biti od sphagnum mahovine, ali ovo mi je bilo pri ruci pa sam zasad to koristio, ak ne bude dobro naručit ću sušeni sphagnum. Evo par slika da vidite kak to izgleda nakon sađenja (tj. vezanja) biljaka :)
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Wabi-kusa
« Odgovori #1 u: Ožujak 18, 2016, 17:31:10 poslijepodne »
S obzirom da je prošlo već mjesec dana kako se razvija situacija? :)

Offline viktori

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 744
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Wabi-kusa
« Odgovori #2 u: Ožujak 22, 2016, 05:37:03 prijepodne »
Sigurno fotošopira fotke. :-)

Viktor via mobile


Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Wabi-kusa
« Odgovori #3 u: Ožujak 22, 2016, 10:22:06 prijepodne »
Sigurno fotošopira fotke. :-)
Ma bit će da se malo uvrijedio što do sada nitko nije ništa niti komentirao... :-[

A mene baš zanima u kojoj je fazi. :)

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Wabi-kusa
« Odgovori #4 u: Ožujak 22, 2016, 10:57:30 prijepodne »
Nisam se uvrijedio :D Nego mi je promaklo pitanje, sori. Razraslo se, ali ne onoliko koliko sam htio jer sam prerano otkrio i pustio tako pa se dosta toga osušilo...sad sam malo oprezniji. Pokrenuo sam jučer i novu w-kusu, ali malo drukčiju. Fotke stavim kad stignem fotkati, nema me doma baš (al se zato svaki put iznenadim kak se razraslo kad dođem :D )
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Wabi-kusa
« Odgovori #5 u: Ožujak 29, 2016, 20:59:03 poslijepodne »
Cura mi je ukrala sve wabi-kuse, veli da joj se to jako sviđa :D. Morao sam joj napraviti i neku estetski prihvatljivu rasvjetu, skombinirao sam držač od postojeće lampe, hladnjak od procesora i 3 Cree XT-E ledice (to su one kaj smo pričali viktori). Sve tri su u različitim bojama, warm/neutral/cold daylight. Na kraju sam ih spojio na gotovi driver na 600mA (deklarirane su do 1500 mA), svjetle po meni taman, hladnjak je isto dovoljan, mogu držati ruku na njemu.

Kaj se tiče samih wabi-kusa, ništa posebno. Shvatio sam da neke biljke baš nisu prikladne za to, npr. Hottonia se povija u vodu umjesto da raste van. Ludwigia i Proserpinaca super rastu, i ovaj visoki Eleocharis isto jako voli ove uvjete (mislim da ta vrsta ni ne raste skroz potopljeno u prirodi). Sad ih polako navikvam na nižu vlagu, više nisu potpuno pokrivene s folijom nego samo djelomično.

Evo obećanih fotki:








Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Wabi-kusa
« Odgovori #6 u: Ožujak 29, 2016, 21:20:11 poslijepodne »
Lijepo to izgleda! :up:

Offline viktori

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 744
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Wabi-kusa
« Odgovori #7 u: Ožujak 29, 2016, 22:40:00 poslijepodne »
Fantasticno! :-)

Moze popis vrsta koje si koristio, ili neki dobar link na wabi-kusa-prikladne vrste?

Viktor via mobile


Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Wabi-kusa
« Odgovori #8 u: Ožujak 30, 2016, 08:17:27 prijepodne »
Fantasticno! :-)

Moze popis vrsta koje si koristio, ili neki dobar link na wabi-kusa-prikladne vrste?

Viktor via mobile


Nemam nikakav link, al u principu može sve kaj raste emerzno, a to su od akvarijskih biljaka sve osim rodova Vallisneria, Cabomba, Blyxa, Potamogeton, Ceratophyllum (rogolist), vodene kuge (Elodea, Egeria) i biljaka koje imaju gomolj/lukovicu (lopoči, Barclaya, rodovi Aponogetoni Crinum)...mislim da je to sve, barem od ovih "uobičajenih" biljaka.

Ono kaj je mali problem je da neke vrste trebaju visoku vlagu pa moraju biti pokrivene s folijom što naravno nije estetski lijepo...ali to je zasad metoda pokušaja i pogreške. U ovim mojim kuglama su dvije vrste Ludwigia (L. sp. 'Mini Super Red' i vjerojatno L. palustris), Hottonia palustris, Proserpinaca palustris, Eleocharis palustris (sve je palustris :D ), Didiplis diandra, Lobelia cardinalis 'Mini', Ranunculus inundatus (ne uspijeva baš), Myriophyllum mattogrossense (isto nije baš nešto), Rotala sp. 'Colorata', Hygrophila pinnatifida (isto baš nije oduševljena otkad nije skroz pokrivena) neka mahovina...mislim da je to sve. Imam još jedan wabi-kusa "akvarij", znači ne u kugli nego s podlogom, tamo je još osim nekih već nabrojanih Utricularia, Hygrophila lancea (H. sp. "Araguaia") i Alternanthera reineckii 'Mini'.

Mislim da bi još super rasle razne Hydrocotyle (planiram napraviti jednu kuglu s njima...imam H. verticillata i H. tripartita), Hygrophile (H. polysperma, limun), Alternanthere (one ne trebaju visoku vlagu, mogu se uzgajati u tegli ako je zemlja vlažna), razne tepih biljke (Monte Carlo, Cuba...), svi Eleocharisi (isto ne trebaju puno vlage) i tak...treba se igrati :)
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline viktori

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 744
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Wabi-kusa
« Odgovori #9 u: Ožujak 30, 2016, 14:17:36 poslijepodne »
Wohoo! :-D

To s vrstama zvuci dosta dobro, mozda i lakse nego sam ocekivao.

A kako si radio "kugle"?

Viktor via mobile


Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Wabi-kusa
« Odgovori #10 u: Ožujak 30, 2016, 14:59:12 poslijepodne »
Hvala na vrlo korisnim povratnim informacijama, sada odmah znam koje vrste moram izbjegavati. :)

Nije loše znati i koje vrste traže baš visoku razinu vlage tj. kod kojih se ne može primjenjivati smanjivanje vlažnosti. Npr. nedavno sam čitao ovaj članak od Frederica Fussa: http://www.aquariumeinrichten.com/wabi-kusa-tutorial-frederic-fuss.php, a on primjerice u tekstu spominje postepeno smanjenje vlažnosti od 99% na 40% ("Ich beginne dann im Laufe der Wochen nach und nach die Luftfeuchtigkeit von 99% auf ca. 40% abzusenken. Hierzu nutze ich ein einfaches Hydrometer und stelle entsprechende Intervalle mit Hilfe einer Zeitschaltuhr ein.") s tim da on za to koristi higrometar ("Hydrometer"?), a spominje da interval smanjenja kontrolira uz pomoć timera, ali taj dio s timerom baš i nisam shvatio. :-[

U članku je pokazano kako Frederic Fuss radi Wabi Kusa kugle, ali za to ima više pristupa. Recimo Jurijs Jutjajevs uzme u dućanu onu suhu mahovinu za cvijeće, namoči je u vodi, zamota koncem i na to namota bilje, a gnoji je kroz vodu u kojoj kugla stoji. Tako mi je barem prenio Lugi koji je bio na njegovoj radionici na UKAPS-u.

Ono što se meni čini jest da oni općenito naprave dosta tih kugli baš zato što u početku ionako ne možeš znati sa sigurnošću što će ti od biljaka uspijevati bolje, a što lošije... i onda kada se sve razraste koriste biljke koje su najbolje uspjele da slože završnu Wabi Kusu kakve obično vidimo na natjecanjima (uz neke izuzetke koji ipak sve odmah slažu u posudi u kojoj će na kraju i fotografirati gotovu Wabi Kusu).

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Wabi-kusa
« Odgovori #11 u: Travanj 01, 2016, 22:53:19 poslijepodne »
Da, to bi bilo dobro, imati higrometar pa mjeriti, ali biljke su prilagodljive, dok god ideš postupno s otkrivanjem ne budu propale, možda s emalo osuše, ali se brzo oporave. Kao dokaz prilažem svoju najdražu "wabi-kusu" (uvjetno rečeno), pola prirodnu, a pola aranžiranu.

Sve je počelo s kamenom koji drži panj da ispluta. Na njemu je otprije bilo vodene mahovine, ali je zanimljivo da je kamen bio van vode par mjeseci. Vlaga je "uskrsnula" mahovinu koja je prekrila cijeli kamen, a onda se pomalo na tom dijelu počele skupljati komadići biljaka koje ne bi pokupio kod šišanja i lagano rasti van vode. Alternantherui Rotalu sam ja dodao i to je to. Otprilike 5 cm ispod lampi, poklopca nema, znači vlaga je malo viša nego u sobi, a biljke uspjevaju. Bitno je jedino da su im "noge mokre" :) Na istu foru sam uzgajao biljke i u prošlom setupu, fora mi je to.

Kaj se tiče kugli, ja sam koristio kokosova vlakna i aquasoil...al nisam baš zadovoljan, čini mi se da je malo "pretvrdo" pa se biljke teško ukorijenjuju. Za ubuduće bi svakako probao sphagnum mah, samo moram vidjeti di se može nabaviti, a da nije usitnjeni treset nego baš suha mahovina.

Definitivno bi bilo jednostavnije, brže i bolje imati u emerznom uzgoju biljke pa ih vezati oko kugli u odnosu na akvarijske, submerzne biljke...brže i lakše bi se prilagodile i krenule rasti. Sad kad malo zatopli ću se potruditi nabaviti tu mahovinu pa pokrenuti isto malo više tih kugli, pa da vidimo kak bude išlo.

Kaj se tiče forme, mene najviše muči urođena tendencija da natrpam 28 vrsta biljaka na malu kuglu...trebalo bi koristi 3, max. 4 vrste i to jednu koja raste visoko, jednu za "srednji plan", jednu tepih biljku i neku koja se objesi prema dole...i to je to.
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Wabi-kusa
« Odgovori #12 u: Travanj 01, 2016, 22:59:41 poslijepodne »
Fantasticno.... Svaka cast!

Sent from my Lead 1i using Tapatalk


Offline viktori

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 744
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Wabi-kusa
« Odgovori #13 u: Travanj 02, 2016, 06:23:23 prijepodne »
Jao, ma ovo je predivno! :-D

Viktor via mobile


Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Wabi-kusa
« Odgovori #14 u: Travanj 02, 2016, 12:31:28 poslijepodne »
Odličan "otočić"! :up:

Uostalom to i jest ideja Wabi Kuse, da izgleda prirodno kao da je sasvim slučajno nastala, kao kod tebe. Ali kao što kažeš onda su to 3-4 vrste, a ne baš 28 vrsta. :)

Nego, je li ti to emerzni Ranunculus na tom otočiću? Onaj za kojeg si rekao da baš i ne uspijeva u onom akvariju?

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Wabi-kusa
« Odgovori #15 u: Travanj 02, 2016, 18:53:55 poslijepodne »
Nego, je li ti to emerzni Ranunculus na tom otočiću? Onaj za kojeg si rekao da baš i ne uspijeva u onom akvariju?

Da, i tu je malo kilav, isto ko i H. pinnatifida...njoj isto izgleda ne odgovara niža vlaga. Dok recimo neke druge Hygrophile bez problema rastu van vode i pri niskoj vlagi u zraku, ova se suši.
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Wabi-kusa
« Odgovori #16 u: Travanj 14, 2016, 10:35:54 prijepodne »
Evo super ideje s neta (nemam izvor nažalost :/ ) za wabi-kusu/akvarij. Iako je betta očito fotošopirana svejedno super izgleda :)
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Wabi-kusa
« Odgovori #17 u: Lipanj 21, 2016, 12:31:18 poslijepodne »
Nove slike...malo se razraslo :)

Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Wabi-kusa
« Odgovori #18 u: Lipanj 21, 2016, 15:36:29 poslijepodne »
Jako lijepo se razraslo, a vidim ima i sitnih cvjetića tu i tamo.

Kakva ti je to lampa iznad, a da nije spržila ove najvišlje biljke? :-[


Offline veco

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1237
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Slavonski Brod
Odg: Wabi-kusa
« Odgovori #19 u: Lipanj 21, 2016, 17:06:03 poslijepodne »
Ove biljke na otočiću u akvariju da li prskaš uopće ponekad vodom ili je dovoljno vlage od same vode iz akvarija što isprava?
Vidim da biljke izgledaju odlično i nema suhih listića...

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Wabi-kusa
« Odgovori #20 u: Lipanj 23, 2016, 14:28:49 poslijepodne »
Kakva ti je to lampa iznad, a da nije spržila ove najvišlje biljke? :-[

Obične neonke od 39W...sprži ih kad dođe skroz do lampe, al samo vrhove

Ove biljke na otočiću u akvariju da li prskaš uopće ponekad vodom ili je dovoljno vlage od same vode iz akvarija što isprava?
Ne prskam ništa, imaju korijenje uronjeno u vodu i tak funkcionira. Osuše se najviši listovi kad dođu do lampe, tj. lampa ih skrži kad se naslone na nju...al zbog nedostatka vode se ne suše, ne. Na početku je bilo s tim problema, al sad im se valjda korijenje dobro rasraslo pa više nema.
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Wabi-kusa
« Odgovori #21 u: Lipanj 23, 2016, 15:13:45 poslijepodne »
kad vidim ovak nesto dodje mi da sutnem macke van da mogu imati otvoreni akvarij  :D