Travanj 19, 2024, 23:54:36 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: iz mješanog u ameriku - skice i ideje  (Posjeta: 4309 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
iz mješanog u ameriku - skice i ideje
« u: Lipanj 08, 2006, 23:41:00 poslijepodne »


Na zahtjev Rukija (u biti poticaj) stavljamo fotke i skice preuređivanja našeg 160 litraša. Inače, oni koji su čitali naš blog znaju kako smo i zašto uredili mješani akvarij na način kako smo ga već uredili... Pošto nam je "uletio" još jedan akvarij od 125 litara odlučili smo iz tog mješanog napraviti Aziju i Ameriku, ne strogo biotopske akvarije, nego čisto akvarije koji će biti različiti po biljnim i ribljim vrstama - da se ne ponavljamo. Podsjećamo na stari setup:








Kako smo dosta bilja izvukli iz ovog akvarija on je bio totalni krš jedno vrijeme i moramo priznati da ideja o uređenju baš nismo imali. Na prijedlog Mara (koji je bio kod nas na kavici, nažalost vrlo kratko) svu Sagitariu smo izvukli van iz akvarija i malo je počistili i razdvojili. Prazninu u prednjem odlučili smo popuniti Sagitariom, kupili još dva Echinodorusa (za koje još nismo sigurni koje su vrste), a svojom veličinom popunit će središnji dio akvarija, Ludwigiu smo stavili i s druge strane da zaokruži kompoziciju. Ludwigia je isto trenutno jadna jer je naveliko djelimo okolo i nama nikakoda se razraste kako želimo. Crvenu, tj.pinkRoseafoliu stavili smo u pozadinu gdje je bila Glandulosa. Evo ideje(uglavnom Elenine - moram priznati da je preuzela inicijativu u uređenju naših akvarija) kako smo zamislili ovaj američki aquascape:








Iako još uvijek nismo kanili izaći na forum s ovim akvarijem koji je na samom početku formiranja (u smislu uređenja) ipak ovaj reaquascape želimo podjeliti s vama.Ako imate prijedloge rado bismo čuli. Planiramo da bi za kojih 2-3 tjedna ovaj akvarij bio blizu zacrtanog plana..


Za neko bilje još niti nismo sigurni kako se zove, imamo 2 kribensisa koje ćemo udomiti kod bratića (jer su oni Afrika) i tako... Puno nedorečenosti.Edited by: Elena & Davor

Offline bopacak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1058
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Čakovec
iz mješanog u ameriku - skice i ideje
« Odgovori #1 u: Lipanj 09, 2006, 10:16:00 prijepodne »


Čuj ako smijem primjetit:








Sad ste dobili čisto linearnu kompoziciju, nema dinamike. A horror vacui nije uvijek najsretnije rješenje. Ja bih recimo koju višu biljčicu isturio naprijed, a neku nižu stavio iza, tak da se dobije na dinamici (sl. 2.).








Ili dodati još koju biljku za srednji plan tako da prijelaz bude postepen.


No i ovak je super zbog riba, jer sad imaju više mjesta za plivanjie.



Offline bopacak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1058
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Čakovec
iz mješanog u ameriku - skice i ideje
« Odgovori #2 u: Lipanj 09, 2006, 10:27:00 prijepodne »
P.S. ova druga slika je samo karikirani prijedlog bez pretjeranog razmišljanja. Zlatni rez, fokusi, kut gledanja i vidljivost bla bla....

Offline Maro

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1466
  • Spol: Muški   Lokacija: Dubrovnik
iz mješanog u ameriku - skice i ideje
« Odgovori #3 u: Lipanj 09, 2006, 11:38:00 prijepodne »
Bravo za ideju.
Položaj drva mi se jako sviđa baš na pravom mjestu samo da ga bilje ne prekrije.Inače ovaj tepih od sagitarije se lako razbije nekim drvom,nekom granom od loze i slično.
Ludvigia u dva ista kantuna i ako bude tako rasla mi izgleda ko da "zatvara" akvarij sa obje strane a u sredini cabomba,baš mi izgleda "na parove razbroj se".
To bih nastojao nekako razbiti ali ustvari se tek treba  razviti situacija.
Možda prebaciti veči dio ludvigie u jedan kantun a u drugi prebaciti cabombu a posredini ove echinodoruse...
Dubrovnik

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
iz mješanog u ameriku - skice i ideje
« Odgovori #4 u: Lipanj 09, 2006, 14:19:00 poslijepodne »


Bopacak, kritičaru!Samo radi tebe jedan fotos iz gornjeg rakursa da vidiš tu ravnu crtu koju si opitura po mojem likovnom radu:





Upravo su tri Echinodorusa srednje biljke koje čine prelaz na visoku Ludwigiu i Cabombu (za koju je Maro dobro primjetio da je na parove razbroj se jer ju stalno dijelimo, ali ni ne raste namnekom vrtoglavom brzinom). Dobro si primjetio da ribe sad imaju više mjesta za plivanje - a upravo radi skalara ostavili smo dosta prostora s niskim raslinjem u akvariju. Osim toga super ih je vidjeti kad ti vise na prednjoj šajbi - skalari su prekrasne ribe i onak, mirno plivaju - meditativno.


Maro, cijenimo tvoje prijedloge, ali ludwigia će ostati upravo zato da "zatvori" akvarij. Ak nam neće lijepo izgledati nju nije teško premještati - ima slabo korijenje.


P.S.: evribadi, zlatni rez i fokusne točke akvarija samo su jedan od aspekata razmišljanja o uređenju - ima milijun drugih mogućnosti. Pa neće nam (Eleni i Davoru)svi akvariji biti u zlatnom rezu. Vidim da se već tjera zaje.bancija na moj račun u vezi toga pa molim ekipu da stane jer ću se što me zadirkujete.Edited by: Elena & Davor

Offline Maro

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1466
  • Spol: Muški   Lokacija: Dubrovnik
iz mješanog u ameriku - skice i ideje
« Odgovori #5 u: Lipanj 09, 2006, 14:30:00 poslijepodne »
Moj prijedlog je bio i moje mišljenje a naravno na vama je da razvijete ideju,svakako če to izgledati drugačije kad se razraste,uvijek je tako, govorim iz iskustva.
Inače ludvigija je zaista lijepa biljka ona kombijnacija crveno-zeleno plijeni pogled
I samo nemojte pretjerati i prešareniti akvarij jer se izgubi bit a prvotna ideja je jako dobra po meni.Edited by: Maro
Dubrovnik

Offline bopacak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1058
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Čakovec
iz mješanog u ameriku - skice i ideje
« Odgovori #6 u: Lipanj 09, 2006, 21:39:00 poslijepodne »
Citat: Elena & Davor



Bopacak, kritičaru!Samo radi tebe jedan fotos iz gornjeg rakursa da vidiš tu ravnu crtu koju si opitura po mojem likovnom radu:





Vidim da se već tjera zaje.bancija na moj račun u vezi toga pa molim ekipu da stane jer ću se što me zadirkujete.





Ah, to je već druga priča. Nije se vidjelo iz one prve slike. Što se zaj.eban.cije tiće, ovo je tek početak, no sve u svemu "mislim da bi o tome trebali raspraviti"

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
iz mješanog u ameriku - skice i ideje
« Odgovori #7 u: Lipanj 11, 2006, 11:08:00 prijepodne »
Buduci da sam imao sagitariju, meni se nije pokazala kao najbolja za prvi plan, nakon nekog vremena se dogodi od ove iskrivudane linije koju vi imate ravna koju je Boris nacrtao. Jednostavno podivlja i gotovo. Sad, mozda je to tako bilo kod mene... sad ju imam u jednom dijelu akvarija, ostavio sam samo najslabije biljcice bio i sad ok raste, tj. onako kako hocu. Kako god bilo, garantiram vam da se ono kamenje lijevo nece vidjeti, vec sad se slabo vidi.
Treba cekati dok se sve razraste, jest da je onda vec teze intervenirati, ali vas je akvarij, mi cemo uciti na vasoj kozi he he he!

Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
iz mješanog u ameriku - skice i ideje
« Odgovori #8 u: Lipanj 11, 2006, 15:14:00 poslijepodne »
E, Ruki, doktore, potražit ćemo mi "second opinion" o sagitariji. Luli raste u visinu, nama ne. Kamenje je privremeno ovdje i kad ga sagitaria preraste stavit ćemo veće (nešto razmišljamo o koksu - Maro je rasturio s onim setupoms koksom, pa trenutno tragamo zatom dekoracijom). Zašto bi se "izravnala"?Posadili smo je u neravnoj liniji - a ako podivlja - ok, hoćemo tepih od sagitarie.A ak će rasti previsoko počupat ćemo je van i ispjevati neku pjesmu o njoj

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
iz mješanog u ameriku - skice i ideje
« Odgovori #9 u: Lipanj 11, 2006, 16:23:00 poslijepodne »
Izravnat ce se jer se akvarij gleda frontalno vise nego odozgo... To jedino kod mene nije bio slucaj kad sam 3 mjeseca imao akvarij na podu! Ima nesto u toj sagitariji, nesto ono sto tjera dusu da dvoji, da pjeva, da uzdise... da stvara!
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline nature

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Why can't humans behave more like animals?
iz mješanog u ameriku - skice i ideje
« Odgovori #10 u: Lipanj 11, 2006, 19:39:00 poslijepodne »


Citat: Elena & Davor
E, Ruki, doktore, potražit æemo mi "second opinion" o sagitariji. Luli raste u visinu, nama ne. Kamenje je privremeno ovdje i kad ga sagitaria preraste stavit æemo veæe (nešto razmišljamo o koksu - Maro je rasturio s onim setupoms koksom, pa trenutno tragamo zatom dekoracijom). Zašto bi se "izravnala"?Posadili smo je u neravnoj liniji - a ako podivlja - ok, hoæemo tepih od sagitarie.A ak æe rasti previsoko poèupat æemo je van i ispjevati neku pjesmu o njoj



koliko znam ima vise vrsta sagitarije... ako se radi o istoj (iz istog izvora, akvarija...) moguce je da u odredjenim/razlicitim uvjetima biljka raste drugacije... u visinu ako je malo svijetla a sve ostalo zadovoljavajuce.. i td.
bogat je onaj koji malo daje ..

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
iz mješanog u ameriku - skice i ideje
« Odgovori #11 u: Lipanj 11, 2006, 20:44:00 poslijepodne »
E&D, teško da se ono što napravisagitaria sprijeda može nazvati tepih! Ako želite pravi tepih nabavite Lilaeopsis ili Marsileu ili paksvima dragu glossostigmu. Te biljke rastu nisko i zaista stvaraju tepih o kojem vi govorite. Od sagitarije nebute ništa vidjeli... Ako ne vjerujete slobodno probajte sa sagitarijom. Eto, moj savjet

Offline nature

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Why can't humans behave more like animals?
iz mješanog u ameriku - skice i ideje
« Odgovori #12 u: Lipanj 11, 2006, 21:20:00 poslijepodne »
slazem se... meni to nikako nije biljka za tepih... no to je moje misljenje
bogat je onaj koji malo daje ..

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
iz mješanog u ameriku - skice i ideje
« Odgovori #13 u: Lipanj 11, 2006, 22:11:00 poslijepodne »
Nature, ne bih rekao da je ona kod mene rasla visoko zbog nedostatka svjetla (normalno da to moze biti slucaj, ali kod mene nije bio), bile su tri lampe i dugo sam ju imao i bilo se stvarno velikih... i onda sam te velike presadio u drugi akvarij isto s tri lampe i opet je visoko narasla i onda sam pocupao i ostavio par najmanjih i za sad je ok... ako stavis te divlje mislim da i uz najjace svjetlo ona ode previse u visinu... Stvarno ne znam sto sa sagitarijom... nije mi za prvi plan, nije za srednji, nije ni za zadnji (odn. ja ju ne vidim)... jadna biljka... nije za drugo nego da se pjesme pisu o njoj!
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
iz mješanog u ameriku - skice i ideje
« Odgovori #14 u: Lipanj 11, 2006, 22:29:00 poslijepodne »


Pa kad kažemo "tepih" ne mislimo doslovno na tepih... Možda na "čupavac". A i vokativ "čupavče" je ekspresivan pa će dobro doći za poeziju o sagitariji.


Tepih je u smislu da se sagitarija gusto razraste. Ovu lilaeopsis nema ni u Čakovcu ni u Varaždinu, glosostigmu pak ne bismo jer je prezahtjevna. Ako Bopacak nabavi neku od tih tepihastijih od sagitarije i "razraste" nam je u svom novom biljnom možda odustanemo od sagitarije. Trenutno smo u skučenim okvirima naše provincije u kojoj pod milim bogom ništa ne moš' nać'. Svejedno, hvala na komentarima, otvorili ste nam vidike prema novim razmišljanjima...

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
iz mješanog u ameriku - skice i ideje
« Odgovori #15 u: Lipanj 11, 2006, 22:45:00 poslijepodne »
http://blog.akvarij.net/forum_posts.asp?TID=18&PN=1

Ovako nesto hocete? Sumnjam! :D Ali fora je u tome da mi je to bilo ok dok mi Krajten nije otvorio oci i onda sestra u prolazu dobacila "zasto ti je ovo naprijed ovako visoko"... Javite kad cete ju cupati, dolazim o svom trosku da sudjelujem u tome!

Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline Maro

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1466
  • Spol: Muški   Lokacija: Dubrovnik
iz mješanog u ameriku - skice i ideje
« Odgovori #16 u: Lipanj 12, 2006, 11:57:00 prijepodne »
a e.tenellus,navodno ostane mali a ima i tanje listove od sagitarie.Upravo mi ga gaastra poslao nedavno pa obavijestim o razvoju .Lilaeopsis je prezahtjevna biljka.
Dubrovnik

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
iz mješanog u ameriku - skice i ideje
« Odgovori #17 u: Srpanj 03, 2006, 18:36:00 poslijepodne »


Evo malog updatea:





Sagitarija fino napreduje, čekamo da nam ludwigia podivlja i popuni kutove. Istina, neki busenovi sagitarije rastu dosta visoko, ali planiramo ih ukloniti postepeno jer čini nam se da imamo dvije vrste sagitarije - jedna raste visoko, druga nisko.



Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
iz mješanog u ameriku - skice i ideje
« Odgovori #18 u: Srpanj 03, 2006, 23:33:00 poslijepodne »
Jesam rekel za sagitariju... Ma ima par nižih biljaka, probajte biće bolje.

Offline fkovac77

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 101
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zrenjanin
    • <a href="http://www.akvadekor.com/akvaristika.php?cat=4">Akvadekor akvaristika, postavljanje 3d pozadina</a
iz mješanog u ameriku - skice i ideje
« Odgovori #19 u: Srpanj 04, 2006, 00:34:00 prijepodne »
SVAKA CAST. KAKO TI POLAZI ZA RUKOM DA BILJE TAKO LEPO I ZDRAVO IZGLEDA??? DODAJES LI Co2 ???

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
iz mješanog u ameriku - skice i ideje
« Odgovori #20 u: Srpanj 04, 2006, 08:11:00 prijepodne »
Da, dodajem co2, mikroelemente, Fe, i ponekad K2HPO4. Svjetla oko 0,5 W/l. Međutim, bilje trenutno nije u baš savršenom stanju - možda zbog temperatura, možda zbog glupih barskihpuževa (čini mi se da su napali ludwigiu). Sagitarija mi nije dovoljno zelena - moram istestirati Fe i vidjeti je li u tome problem... Ostalo bilje je u super stanju.