Ožujak 28, 2024, 11:37:43 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: zemlja za cvijeće kraj muka  (Posjeta: 36433 vremena)

0 Članova i 3 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: zemlja za cvijeće kraj muka
« Odgovori #50 u: Listopad 26, 2010, 16:51:10 poslijepodne »
jep spominje to da ju možeš i peč na 500f (ne znam i ne da mi se prepračunavat u c), ali kak kaže da to ne želi raditi, a kuhanjem (boiling) oksidira nh4 do no3..što je i bit priče..

Offline gstaraz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1165
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Rijeka
  • Pelcer po pelcer...
    • altbierbude
Odg: zemlja za cvijeće kraj muka
« Odgovori #51 u: Listopad 26, 2010, 16:57:51 poslijepodne »
Ok, kamo ova rasprava dalje ide? Da vam velim i skratim nepotrebno prepucavanje i guglanje?

NEMA instant savršenog substrata za akvarijsko bilje i koristimo svak prema svojem nahođenju substrate koji imaju svoje prednosti i mane, nekih smo svjesni, nekih ne...

Aj sad dalje vi lamentirajte o vitaminima, mineralima, rasturanju kemijskih spojeva širokim spektrom temperaturnog djelovanja, a ja idem gledat kako mi nezahtjevno bilje fino sporo raste ( bez ikakve potrebe za rezanjem i nepotrebnim namakanjem ruku) na čistoj ribljoj kakici i ničem više :D :D

 :D :D  :up: :up: :up:

...uglavnom, jesmo li bar ustanovili da "NIJE OTROVNO" staviti prokuhanu zemlju u akvarij ?!? ... :D  (plus da nema amonijaka u njoj)

...I to je to.
Sad idem par riba ubacit u akvarij  8)

Za koji mjesec ću znati reči iz prve ruke kako su se biljke razvijale u ovakvim (prokuhanim) uvjetima za razliku od tanka sa namakanom zemljom

ps.
Tank sa prokuhanom se stabilizirao na Ph 6.5
Tank sa namakanom je stabilan na Ph 6.9

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: zemlja za cvijeće kraj muka
« Odgovori #52 u: Listopad 26, 2010, 17:01:20 poslijepodne »
rečeno mi je sa vrha akvarij.net-a da se osjeća nervoza u temi..eto nadalje koristim smajliće jer očigledno mi postovi imaju takav ton, al se ispričavam nije im to namjera, nego konačno da malo dublje raspravljamo  :) :up:

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: zemlja za cvijeće kraj muka
« Odgovori #53 u: Listopad 26, 2010, 17:05:53 poslijepodne »
to je nekih 260 C

Razumijem što ti želiš reć, ali ti napominjem da si ovime pobio cijelu kulturu MO i moraš ciklirati akvarij. Onako ne bi morao. To i je prednost zemlje nad kupovnim (sterilnim) podlogama. Ja bih rađe išao na opciju mineraliziranja zemlje, po meni je kvalitetniji i bolji način od kuhanja. Imam jako dobra iskustva s takvim načinom. Mislim da si ti cann prvi koji je kuhao zemlju, pa ćemo pričekat da vidimo što će se dogoditi s rastom biljaka i imali pojave algi u akvariju, odnosno koliko će trajati cikliranje. To je jedini pravi indikator koja je metoda bolja.

evo prestigla su me 2 posta dok sam pisao odgovor. No uglavnom drago mi je da je pokrenuta ovakva tema i ne vidim zašto se ne bi ovako raspravljalo ( ja barem ne osijećam trzavice nego samo suprotna stajališta), a radi toga je i ovaj podforum i pokrenut. Da bi se malo dublje ušlo u neke teme.

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Odg: zemlja za cvijeće kraj muka
« Odgovori #54 u: Listopad 26, 2010, 17:24:39 poslijepodne »
Citat:
No uglavnom drago mi je da je pokrenuta ovakva tema i ne vidim zašto se ne bi ovako raspravljalo
Potpisujem , meni je tema zanimljiva i baš bi volio da se lijepo civilizirano sa argumentima dovede do nekog zaključka :up:

Offline Nuclear

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1662
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb, Petrinja
Odg: zemlja za cvijeće kraj muka
« Odgovori #55 u: Listopad 26, 2010, 18:04:25 poslijepodne »
Ljudi vama treba otvoriti kemijsko-biološko-nuklearni laboratorij za vršenje istraživanja o akvarijima  :D

Offline hento

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 569
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Koprivnica
Odg: zemlja za cvijeće kraj muka
« Odgovori #56 u: Listopad 26, 2010, 18:15:37 poslijepodne »
Stvar koja mene zanima, a nisam naišel nigdi u ovim vašim diskusijama je ovo:
ak ja prokuham zemlju za cvijeće 10 minuta da li bude ona i dalje hranila biljke neke 2-3 godine bez da trebam dodavat makro i mikro? ne dira me baš preveč dal se bu isti dan zacikliralo...
Never underestimate the power of the Dark Side

--- Koprivnica ---

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: zemlja za cvijeće kraj muka
« Odgovori #57 u: Listopad 26, 2010, 18:20:52 poslijepodne »
ne vjerujem da će te zadovoljit za 2-3 godine, barem ne ovaj način, možda mineralizirana zemlja, to nek kaže cigo..
a ja iskreno ne znam jer eto mjesec dana je prošlo sa njom..tak da ti ne mogu dat odgovor, a crni ne gnoji kad ima zemlju, ali ne znam do kad il koliko vremenski treba proč do onda kada počinje gnojit preko vodenog stupa..

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Odg: zemlja za cvijeće kraj muka
« Odgovori #58 u: Listopad 26, 2010, 18:21:36 poslijepodne »
evo da se javim..
tuljan - prije svega drago mi je kaj si se javio u raspravu jer cijenim tvoje znanje..pa ajmo redom
1. ovo kaj si napisal za gljivice, dok ne nađem njihovo postojanje negdje kao dokazano u akvaristici i da daleko bolje biljka uspjeva sa njom, tako dugo ću zanemarivat ovo kaj si napisal..googlati može svatko i nije cilj ove rasprave..
2. kak si pogodio, mikrobioloogiju nikad nisam volio, mogu reč da sam se provlačil..pa eto valjda sam sjedio na ušima kad je bilo riječi o tome (nisam štreber)..ali ovdje stvarno to ne igra nikakvu ulogu..
3. dao si sam odgovor u onom kaj si pisal pod 1.tak da mislim da ti je jasno
4. ono kaj si napisal da nh4 oksidira u no3 koji ispari, molim te da mi to dokažeš? jer eto googlajući nigdje nisam našao taj podatak da se prilikom oksidacije nh4 u no3 pri kuhanju u vodi kroz neko vrijeme no3 iparava..tak da mi to molim te objasni, a dok ti tražiš ne moguće ja ću i dalje tvrditi da nh4 prelazi u no3 koji ostaje u toj zemlji..

moj neki rezime svega ovoga..kak je renta reko da autor teme nije zadovoljan sa efektom..jesam pa pogledaj samo na 3 stranice bez i jednog OT i više nego zadovoljan, još k tome smo naučili da zemlja ima prijeko potrebnih vitamina, koji su po tebi itekako korisni..

dalje, prilikom prokuhavanja nh4 prelazi u no3 i ostaju u zemlji koju smo prokuhali, ostaju svi hranjivi sastojci jer su anorganski i ne mogu nestati iz zemlje, već kao takva nam daje vrlo dobru podlogu, daleko bolju od kupovne, s time da smo si skratili postupak oksidacije ili pretvorbe nh4 u no3 za koja 3-4 tjedna..
manjak : hm...osim ovih navodnih gljivica (koje kakti nisu dokazane il barem nema informacija na webu o njima) i gubitak nitrobactera ili nitrosomonasa koji zapravo po mojem niti još ne postoje jer u kupljenoj zemlji nema procesa denitrifikacije te zemlje od strane tih bakterija, jer da ima, onda ona sama po sebi ne bi bila toliko korisna..dobivamo (nastavak od prije) substrat koji zadovoljava upotrebu u akvarijima bez neke bojazni da će u istom nastati boom algi usljed oslobađanja amonijaka koji je okidač u takvim uvjetima za nastajanje algi...

Imam potrebu odgovoriti na ovaj post iako je Cigo s citatima s drugih stranica več podosta odgovorio.
1. Cann ti izgleda ne vjeruješ nikom osim Tomu a nisi si uzeo truda pročitati njegove stare riporte. U riportu od 18,3,2007 pod nazivom "Aquatic Fungi: Decomposition of plant biomass and mycchorhizal associations" govori o navodnim gljivicama, lagano štivo ali preporučljivo
2. Akvari je mali ekosistem i mikrobiologija itekako igra ulogu u njegovom održavanju, nemoguče ju je zaobiči u bilo kojoj široj raspravi.
4. Nisam nigdje napisao da NH4/NH3 kod kuhanja oksidira u NO3 nego baš suprotno čitaj pažljivije (ako te tema zanima . Ajmo ponovit NH4 kao i NO3 su plinovi i kao takvi se ne zadržavaju u vodi u večoj količini nego što je parcijalni pritisak tih plinova iznad površine vode (pričam o vodi jer si zemlju razmočio) nego se utlu i vodi (ili tvom lonc sa zemljom) nalaze u obliku mineralnih soli. S obzirom da ste napisali da se oksidacija NH4 u NO3 odvija pri temperaturi od 140C a ja sumljam da se u loncu postigne tolika temperatura vjerojatnije je da dođe do raspadanja soli i izlaska NH4 iz lonca u obliku plina prije nego uspije oksidirati u NO3. Ali opet ponavljam da ovo samo nagađam nisam baš previše doma u anorganskoj kemiji i bilo bi dobro da se uključi koji kemičar.

Još jedna glupost iz ovog tvog posta je da se u zemlji u vreči ne odvija dušični ciklus, bakterije dušičnog ciklusa su sveprisutne i gdi god ima organske tvari odvija se nušični krug, "suhe bakterije" koje se nalaze u vreči kad jednom dođu u vodu ne prestaju živiti nego nastavljaju ciklus samo što ih postupno zamjenjuju "mokre bakterije" jer su bolje prilagođene ovakvom staništu. Baš te bakterije podižu biološku vrijednost zemlje a ne smanjuju ju ko što ti pišeš.
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: zemlja za cvijeće kraj muka
« Odgovori #59 u: Listopad 26, 2010, 18:37:52 poslijepodne »
redom..
1. vjerujem mu onoliko koliko mi to dopušta praksa koju isprobavam po onome što je on napisal..inače nisam subscriber na barrreportu pa onda ne mogu doć do tog reporta, tak da ne bi iš'o dalje
2. citiram te i od tuda je rasprava krenula dalje
NH4 je plin i u zemlji je vezan s nekim elementom u sol, kuhanjem ( u loncu  :) ) najvjerojatnije ispari a ne pređe u NO3. teži je od zraka zato ga vjerojatno ne osjetite dok kuhate
..i sad opet to spominješ, ja sam spomeu temp od ¸140 stupnjeva, nisam mjerio, taj sam podatak našel googlajući, pa sam ga stavio..
4. jest istina, velika glupost i moje isprike..

ostalo..ja nisam nigdje rekao da je ta zemlja bolja od one koja se namače (ne vidim i znam da u to nemislim), nego sam naveo da ne treba namakati nego prokuhati i imati bolju podlogu od kupovnog/skupog substrata..

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Odg: zemlja za cvijeće kraj muka
« Odgovori #60 u: Listopad 26, 2010, 18:51:04 poslijepodne »
Ma prokuhana zemlja je svakako bolja od bilo kojeg kupovnog supstrata, žao mi je da nisam to napisao prvo, jedino pokušavam istaknuti neke nedostatke u odnosu na namakanje zemlje (i taj postupak kao na kraju i mineralizacija ima svoje nedostatke) i upozoriti te da tim što si ju skuhao se nisi za 100% osigurao od alga booma jedino si tu opasnost odgodio na neko vrijeme.
Mene fascinira svaka ovakva tema, čim rasprava krene malo dublje shvatim koliko neznam o stvarima za koje sam mislio da su mi u malom prstu
a na tvoje postove reagiram burnije nego na ostale jer si mi kolega  :)
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: zemlja za cvijeće kraj muka
« Odgovori #61 u: Listopad 26, 2010, 18:58:10 poslijepodne »



Ajmo sumirati...Cann inzistira i zato je pokrenuo temu da kuhanjam vode amonijak pretvaramo u nitrat koji ostaje u podlozi. I želi potvrdu toga te je po njemu zbog toga kuhanje zemlje dobra fora,

Ono što je bitno Cann i što ti pokušavamo ovdej objasniti je da osim eventualnog toga efekta koji ti spominješ kuhanje proizvodi još barem desetak negativnih gdje je računica jasno u prilog ne kuhanja zemlje.

Šteta što nisi morski akvarist pa ne shvaćaš moju usporedbu sa živim kamenom u morskom akvariju. Kuhanje kamena ili sušenje/vađenje je zadnji izbor na koji bi ja išao kad bi imao kakve probleme...time ubijaš ono najvrjednije što imaš u akvariju.. slično je i sa zemljom.

Renta over&out,.

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: zemlja za cvijeće kraj muka
« Odgovori #62 u: Listopad 26, 2010, 20:24:12 poslijepodne »
Ajmo sumirati...Cann inzistira i zato je pokrenuo temu da kuhanjam vode amonijak pretvaramo u nitrat koji ostaje u podlozi. I želi potvrdu toga te je po njemu zbog toga kuhanje zemlje dobra fora,

eto , tuljan je lijepo sumirao
Ma prokuhana zemlja je svakako bolja od bilo kojeg kupovnog supstrata,

konec, fine, kraj rasprave  :klap: :klap:

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: zemlja za cvijeće kraj muka
« Odgovori #63 u: Listopad 26, 2010, 21:13:00 poslijepodne »
jesam vam lijepo rekao par postova prije :D :D

dobra rasprava  :up:

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: zemlja za cvijeće kraj muka
« Odgovori #64 u: Listopad 26, 2010, 21:15:49 poslijepodne »
nitrati se u anaeorobnim uvjetima, kakvi su na dnu akvarija sa zemljom, mogu pretvoriti natrag u amonijak  :devil:

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: zemlja za cvijeće kraj muka
« Odgovori #65 u: Listopad 27, 2010, 22:34:30 poslijepodne »
Moja iskustva i razmišljanja s namakanjem zemlje i podlogama:
Za svoj prvi pravi biljni akvarij (ovaj iz potpisa) sam zemlju namakao dugo...jako dugo...oko 3 mjeseca, a i na kraju sam akvarij slagao oko Božića tako da je bila smrznuta pa sam ju sa sjekirom cjepao i stavljao u akvarij. Za trenutni akvarij sam zemlju namakao puno manje, oko 2 tjedna. U sadašnjem akvariju nisam imao algae boom, a u onom prvom jesam. To se međutim jako brzo sredilo, a kad se sredilo dalje je bilo savršeno. Nisam nikada gnojio makroelementima (jer tada nisam ni čuo za to), a biljke su rasle fenomenalno samo uz profito.
U recentom akvariju imam ogromnih problema s podlogom, konstantno mi iz nje izlaze mjehurići, biljke loše rastu iako dodajem i mikro i makroelemente i ne mogu nikakav pristojan setup tako napraviti. Nemam pojma je li stvar samo u dužini namakanja (vjerojatno nije), ali znam da mi se za novi setup zemlja namače već mjesec i pol, a možda će još par tjedana. Bolje da ona odradi sve truljenje u bačvi nego u mojem akvariju. :) Osim toga, mislim da se zaciklirana podloga puno lakše može nositi s početnim otpuštanjem raznih tvari u vodu od sterilizirane.

A kaj se gljivica tiče, ovo sam našao preko googlea http://www.springerlink.com/content/583w11p385mqv782/fulltext.pdf.
Komu se ne da čitati, ovak na brzinu koliko vidim to je znanstveni rad o tome kako su našli gljivice u korijenu Vallisnerie americane i o istraživanju koje su radili na njoj. Dodali su fungicid u podlogu iz koje je rasla i rast i produkcija klorofila a se značajno smanjila, kao i sadržaj dušika u tkivima biljke. Budem još neke stvari napisao kada to malo detaljnije proučim, izgleda zanimljivo :)


Ima jedan dobar članak o tome kako biljke više preferiraju NH4 od KNO3, ali to je za drugu temu...

Daj otvori tu drugu temu, zanima me ova tema. :)
« Zadnja izmjena: Listopad 27, 2010, 23:02:05 poslijepodne od wickerman999 »
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline gstaraz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1165
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Rijeka
  • Pelcer po pelcer...
    • altbierbude
Odg: zemlja za cvijeće kraj muka
« Odgovori #66 u: Prosinac 15, 2010, 12:39:23 poslijepodne »
Evo mali update:
Voda koju koristim:
70% Ph 7.8, Kh 6, Gh 18
30% RO ppm 8

Ukupno: Ph 6.8 ppm 90, Kh 4, Gh 12
U akvariju: Ph 6.8   6.4, ppm 110 - 145, Kh 4, Gh 16
___________________

- Akvarij sa ispranom zemljom je stabilan na Ph 6.8  Kh 4-5
- Akvarij sa prokuhanom zemljom stabilan na Ph 6.4 Kh 2-4

- Akvarij sa prokuhanom zemljom je deficitaran Mikroelementima, Kalijem i Fosfatima te zahtjeva lagano prignojavanje tim elementima
- Akvarij sa ispranom zemljom je suficitaran sa NO3 te zahtjeva jedno tjedne promjene vode 30-50 % da bi NO3 ostao na 5-10 mg/l

___________________________________________________

-Akvarij sa prokuhanom zemljom je izbjegao sve moguče alge od samog pokretanja, dok onaj sa ispranom zemljom je na kraju cikliranja ugostio diatomu na tjedan dana i zelenu točkastu isto nekih tjedan dana
-Hygrofile, Limnofile, i opčenito Crveno i zahtijevnije bilje uspijeva bolje u akvariju sa ispranom zemljom, dok Crypte, Anubiasi, Blixia, i nezahtjevnije biljke preferiraju prokuhanu zemlju
Ludwigie preferiaju ispranu zemlju a niski Hemiantusi bolje izgledaju na prokuhanoj.

-Uglavnom, mogu reći da prokuhavanje zemlje funkcijonira bez ikakvih večih problema, ali radi svega navedenog u gornjim postovima (osobito o gljivicama i bakterijama u zemlji), slijedeči akvarij ću ipak napuniti sa Ispranom zemljom bar šest tjedana. ...nekako mi prirodnije izgleda i nekako mi je srce više na miru kad znam da nisam potamanio baš sve živuče u toj zemlji koju ću staviti u akvarij.
Toliko za sada...

Cheers

Offline Dahaka

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 103
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Nikšić
Odg: zemlja za cvijeće kraj muka
« Odgovori #67 u: Siječanj 27, 2011, 17:23:52 poslijepodne »
možda nekome pomogone i svakako mogu preporučit ovaj način pripreme zemlje  :up:

Meni si pomogao!
Taman sam stio da postavim temu vezano za ovo ali vidio sam ovu.
Ekstra ovo!

Offline NoNameBoy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 105
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Rijeka
Odg: zemlja za cvijeće kraj muka
« Odgovori #68 u: Ožujak 06, 2011, 10:51:59 prijepodne »
zanimljiva tema :)

a što bi bilo s kombinacijom iskuhane i namakane zemlje

probat cu to napravit
zemlju sam stavio mocit i mocit ce se kojih tjedan dana ali citajuci ovo
dio cu iskuhat i pomjesat cu nekih 60/40% iskuhana/namakana ili 70/30%

misljenja?

inace da nadopunim voda tj led se otapa i u vodi je 0 stupnjeva dok ima leda zatim kod isparavanja ja 100 stupnjeva dok god ima tekucine
to je sigurno, to mi je struka, za to postoje i dijagrami

Offline beba1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 37
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Zagreb,Sesvete
  • :-)
Odg: zemlja za cvijeće kraj muka
« Odgovori #69 u: Ožujak 06, 2011, 12:24:46 poslijepodne »
...e sad kad ste se tako fino isprićali, neka mi neko kaže jel je 60lit. florabelle dosta za 120x50. I mislim pomješati 5kg vulkanita. Florica se namače!

Offline NoNameBoy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 105
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Rijeka
Odg: zemlja za cvijeće kraj muka
« Odgovori #70 u: Ožujak 06, 2011, 14:47:30 poslijepodne »
pa moralo bi bit, racunaj da ti je vreca tih dimenzija i debljine kojih 8-10cm

s tim da eto ja bas procjedivao pa kuho a dio namacem i dalje
inace sam namakao 5l i imam osjecaj da se i izgubi dosta, procjedivo sam kror najlonku ali prode dosta onog jako finog, vidio sam po talogu u kanti kad sam vodu izljevao e sad taj dio s druge strane da ne prode bi mogo radit probleme u podlozi, ko ima cvijece nek s tim procjedenim zalije :)

uglavnom sad se pitam dal mi se to isplatilo uopce radit kad je gotov supstrat/vulcanit oko 70kn (mali akvarij 32l) :) al eto tako je kako je
krenupo sam mozda najtezim putem :)

Offline Gallcro

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 69
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Osijek
Odg: zemlja za cvijeće kraj muka
« Odgovori #71 u: Travanj 15, 2013, 21:57:47 poslijepodne »
Ima 3 stranice ovoga i nisam sve pročitao, ako je netko već odgovorio, onda sorry

Vodu pri normalnom tlaku ne možemo zagrijati preko 100 celzijusa.
Povećavanjem tlaka iznad vode, povisuje se i njeno vrelište.
Tako express lonac mora biti dobro zabrtvljen. Unutar njega, grijanjem vode se stvara para koja nema gdje otići te povećava tlak, samim time i vrelište.
Tako da temperature u takvim uvjetima idu i preko 150 celzijusa i na taj način brže (expresno) skuhamo nešto :)

U prirodi ne postoji niti jedno živo biće, pa čak ni bakterije, koje bi preživjele tu temperaturu.

i meni još čudnije... topla voda se prije smrzava nego hladna ..

Offline varazdinec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin
    • BBK Ivanščica
Odg: zemlja za cvijeće kraj muka
« Odgovori #72 u: Travanj 24, 2016, 20:31:31 poslijepodne »
Momci, RASPRAVA ZA 10 !!!
I baš na ovu temu naletim prije startanja novog setup-a.
Do sad sam Florabelu stavljal direktno u aq, nisam imal nikakvih problema, a nakon ove rasprave ide 25% florabele iz rola, ostalo direkt iz vreče u aq.
Btw, florabela (1,5cm) u gadnoj đungli mi je izdržala godinu i 2 mjeseca... nisam mjeril vodu, ali po algama bi rekel da je višak fosfata u igri, da su se potrošil nitrati tak da sam se već opskrbil s NO3, pa nek stoje...