Ožujak 28, 2024, 19:48:35 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Kockica 150L  (Posjeta: 2960 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline T-boy144

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 391
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Kockica 150L
« u: Ožujak 24, 2017, 08:32:05 prijepodne »
Evo, nakon godinu dana izmišljanja tople vode sa akvarijem koji nije bio predviđen da bude morski, složio sam novi koji će, nadam se, ići u boljem smjeru.

Akvarij je 60x50x50cm,150L
Sump 60x40x35cm,84L
-računam da ukupno ima oko 200l vode kad se oduzme kamen i dodatni volumen u sump-u
20tak kg kamena, suhog...u starom akvariju je obrasao aiptasijama i bubble algom pa sam ga prao u izbjeljivaču i ispirao 2 tjedna, nakon čega se tjedan dana sušio

Od opreme:
Skimmer Wave Omega Scum 1200
Povratna pumpa cca 600 litara na sat
Algae turf scrubber (ATS) 30X10cm,osvijetljen sa 16 ledica od 3w s jedne strane (planiram dodati još jednu konzolu sa druge strane kad povećam broj riba)
Grijač Eheim 150w
Jebao WP (ne znam točno koji model) sa kontrolerom
Rasvjeta 150w LED 2:1 plava-bijela
Doziranje će biti Aquaforest balling
-nabavio RODI konzolu, u prošlom sam akvariju koristio pipovaču i imao konstantne probleme sa algama i cijanobakterijom
Moram još napraviti masku za stalak od drva da sakrijem tehniku i jako uredne kablove...

Od koralja planiram većinom LPS sa nekoliko SPS i mekanih.

Akvarij se ciklira 30 dana, a od 21 dana u akvariju plivaju 2 bijele Molly.

Edit: stavljam nove slike čim nađem načina kako da mi slike ne ispadaju pre plave. Ima tko ideju??
« Zadnja izmjena: Ožujak 24, 2017, 08:39:17 prijepodne od T-boy144 »

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Kockica 150L
« Odgovori #1 u: Ožujak 24, 2017, 08:42:13 prijepodne »
Volim kockice  :). E sad me zanimju dvi stvari prije svega. 1. Koja je to rasvjeta ?, 2. Sta moly radi u tom tanku ?

Offline T-boy144

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 391
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Kockica 150L
« Odgovori #2 u: Ožujak 24, 2017, 09:43:30 prijepodne »
Rasvjeta je slagana,mislim da je 54x3w led. Sad radi na 80%,mogu je dimati ako treba.

 Molly u prirodi zive u bocatim vodama,pa se mogu priviknuti na slanu vodu (tako kazu izvori na internetu). Probao sam i zasad se cine dobro. Prvi dan su imali problema sa protokom,ali sada vec plivaju po cijelom akvariju. Nadam se da ce se i nastaviti tako.  :up:

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Kockica 150L
« Odgovori #3 u: Ožujak 24, 2017, 10:00:17 prijepodne »
Rasvjeta je slagana,mislim da je 54x3w led. Sad radi na 80%,mogu je dimati ako treba.

 Molly u prirodi zive u bocatim vodama,pa se mogu priviknuti na slanu vodu (tako kazu izvori na internetu). Probao sam i zasad se cine dobro. Prvi dan su imali problema sa protokom,ali sada vec plivaju po cijelom akvariju. Nadam se da ce se i nastaviti tako.  :up:

Znam da Molly zivi u bocatoj vodi i koristi se u morskoj samo u slucaju alga koja je van kontrole. Ne vidim smisao stavljanja istih u tanku tek startanom osim sanse da ih ubijes. Zbilja mi nije jasan ovaj potez ali eto sto ljudi sto cudi nista zato idemo dalje.

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Kockica 150L
« Odgovori #4 u: Ožujak 24, 2017, 10:02:58 prijepodne »
O i jos jedna stvar za sve one koji misle stavljati molly u morski zivotinja se mora dipati par sati prije stavljanja u tank !!! ( inace ne podrzavam ovo ali eto ako nekome padne na pamet da znate )

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Kockica 150L
« Odgovori #5 u: Ožujak 24, 2017, 10:03:17 prijepodne »
Koje led si stavio na ats?

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: Kockica 150L
« Odgovori #6 u: Ožujak 24, 2017, 11:40:46 prijepodne »
pretpostavljam da su molice radi cikliranja?

Brada je to radio prije x godina, prilično uspješno :)

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Kockica 150L
« Odgovori #7 u: Ožujak 24, 2017, 12:41:02 poslijepodne »
Povratna pumpa mi se čini slabom...
Inače  :up:

Offline T-boy144

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 391
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Kockica 150
« Odgovori #8 u: Ožujak 24, 2017, 14:29:51 poslijepodne »
Molice su dosle kada je razina amonijaka bila 0,nitrita takoder 0. Stavljene su kao prve ribe,ali ne odma od 1. dana. 1.dan sam ubacio pola skampa ociscenog i pustio ga ta trune 3 dana,upalio skimmer i pustio da se ciklira.

Takoder sam ih aklimirao drip metodom 6 sati.

Na ATS-u je 4 plave,4 crvene,4 bijele i 4 'roze' ledice,e sad nemam pojma tocan naziv ovih 'rozih'.
Inace mrezica je potpuno prekrivena smedim algama. Trebalo je 10tak dana da narastu. Posto su samo 2 ribe u akvariju alge takoder relativno slabo rastu jer ne hranim previse.

Povratna pumpa je 2500lph,ali je dosta mala wataza pa dok digne vodu metar i nesto opadne protok na cca 600 lph.  :D

Prvi koralji su u akvariju,zasad otvoreni i sve 5. Jos uvijek nisam uspio dobiti kvalitetne slike na mobitelu,ispadaju puuuuno preplavo. Ideje?? 

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Kockica 150L
« Odgovori #9 u: Ožujak 24, 2017, 14:51:54 poslijepodne »
To su vjerojatno violet 420nm.  Pitam jer sam upravo u procesu izgradnje.. Ali koliko sam ja istrazio po netu najbolje rastu pod crvenim 660 i plave ili roze, omjer 5:1 ili vise. Mislim, alga raste pod svakakvim ali mozda ce ti bit ucinkovitiji da stavis samo takve kasnije, zamjenis bjele i plave s crvenim

Offline T-boy144

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 391
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Kockica 150L
« Odgovori #10 u: Ožujak 24, 2017, 15:44:58 poslijepodne »
To su vjerojatno violet 420nm.  Pitam jer sam upravo u procesu izgradnje.. Ali koliko sam ja istrazio po netu najbolje rastu pod crvenim 660 i plave ili roze, omjer 5:1 ili vise. Mislim, alga raste pod svakakvim ali mozda ce ti bit ucinkovitiji da stavis samo takve kasnije, zamjenis bjele i plave s crvenim

Mislim da su to te da. Kaj se tice boja,takoder sam citao kako su crvene najbolje uz tu i tamo koju plavu. Ova je napravljena ovako,ali mi treba jos 1 konzola sa druge strane pa cu mozda tu uzeti samo sa crvenom i plavom bojom i usporediti rast. Zasad vidim da alge rastu samo na mrezici, 0 u display tanku. Neka tako i ostane  :zagrljaj:

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Kockica 150L
« Odgovori #11 u: Ožujak 24, 2017, 16:38:09 poslijepodne »

[/quote]

Mislim da su to te da. Kaj se tice boja,takoder sam citao kako su crvene najbolje uz tu i tamo koju plavu.
[/quote]

Za crvenu to i nije baš tako. Crvena boja u moru je od prvih koja se gubi prilikom prolaza sunčeve svjetlosti kroz more. Tako da je u biti uopće ni nema na dubinama ispod 7m. Koralji rastu najviše na plavom i UV spektru jer je on i prisutan na tim dubinama. Ako pogledaš prouvođače žarulja, bilo T5 ili LED, vidjet ćeš da je njihov spektar baziran na plavoj boji. U, da ih nazovemo ''profi'' LED žaruljama, koje su u full spectrumu imaš tek jednu deep red ledicu i jednu zelenu. Ostale ledice, koje nisu full spectrum, imaju 10.000K bijele i royal blue spectrum u omjeru 1:1

Offline T-boy144

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 391
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Kockica 150L
« Odgovori #12 u: Ožujak 24, 2017, 16:44:11 poslijepodne »
@trpimirovich, kolega stomed i ja pricamo o svijetlima za uzgoj algi na ATS-u. Mislim da se tvoj odgovor odnosi na boje svijetla koje pasu koraljima?

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Kockica 150L
« Odgovori #13 u: Ožujak 24, 2017, 16:58:47 poslijepodne »
@trpimirovich, kolega stomed i ja pricamo o svijetlima za uzgoj algi na ATS-u. Mislim da se tvoj odgovor odnosi na boje svijetla koje pasu koraljima?
U pravu si. Nisam popratio od početka pa sam upao kao “padobranac“. Ispravljam krivi navod :)

TrpimirovichDesignStudio


Offline T-boy144

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 391
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Kockica 150L
« Odgovori #14 u: Ožujak 26, 2017, 14:08:13 poslijepodne »
Prvi koralji stigli :)

Offline T-boy144

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 391
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Kockica 150L
« Odgovori #15 u: Ožujak 26, 2017, 14:47:33 poslijepodne »
:)

Offline T-boy144

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 391
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Kockica 150L
« Odgovori #16 u: Srpanj 10, 2017, 13:04:59 poslijepodne »
Update nakon podosta vremena...

Akvarij je procurio kod bulkova (moja greška, naopako sam okrenuo bulkove...genije), iverica na stalku pukla te sam morao sve isprazniti i ponovo sastavit.
U međuvremenu sam polijepio kamen Tenaxom i sad imam novi aquascape.

Od tad  se voda vrti nekih mjesec dana, jos uvijek iste ribe unutra znaci 2 Nemaca i 2 Molly.

Ubacio sam 10 tak fragova SPS koralja da vidim kako ce uspijevati, primjećujem rast ali boje nisu 100%. Stavim slike kad uspijem slikati nešto pametnog.

Kaj se tiče održavanja-

-Dnevno: 2 kapljice NP PRO (izvor ugljika za bakterije)
              2 kapljice PRO BIO S (probiotske bakterije)
              40ml dnevno 1 2 3 balling mješavine
              2 kapljice svaki drugi dan kad se svijetla ugase Vitality, Build, Energy i Aminomix  (jedan dan Vitality i Aminomix, drugi Build i Energy)
(sve ovo od Aquaforesta)

-Tjedno: promjenim 10% vode prilikom usisavanja pijeska

Parametri:
Salinitet 1.025
Temperatura 25.5 C
NO3 : 0-5
PO4: 0, ali alge rastu tako da očito nije 0
kH: 8
Ca: 440
Mg: 1350

Zasad sve ide u dobrom smjeru, jedino sto me muci je zelena alga na staklu. Dakle 6 sati nakon čišćenja stakla opet se pojavljuje sloj zelene alge koja izgleda kao sitna prašina, i tako ukrug. Foto period mi je 12 sati (LED) s time da LED-ice rade na 80% 6 sati, a ostatak fotoperioda su na 50% ili cak manje pri postepenom paljenju/gašenju.
                   
Još jedno pitanje za ljude sa iskustvom sa SPS-ima. Kao što rekoh imam 10tak fragova, 2-3cm u prosjeku. Imam Seriatopore, Montipore, Pocillopore i Stylophore.
Ono što mene muči je potrošnja akvarija što se tiče dKH, a to je 0.4 dKH dnevno na 200L vode. Dali je moguće da tako malo malih fragova vuče toliko kH?
Što se tiče rasta, on iznosi cca 1 cm na vrhovima  u 3 tjedna u kojima su fragovi kod mene.

Offline s@ki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 413
    • DIY audio Hrvatska
Odg: Kockica 150L
« Odgovori #17 u: Srpanj 10, 2017, 15:22:35 poslijepodne »
ako ti raste cm u 3 tjedna nije ni čudo što vuće dosta kh.
Ja doziram 10ak ml comp 123, dakle, rast koralja mi je za....
osim montipore koja buja ko bedasta.
diy-audio.com.hr