Ožujak 28, 2024, 18:43:02 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Underwater Wilderness I  (Posjeta: 17919 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Microsorium

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 500
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Split
Underwater Wilderness I
« u: Veljača 03, 2012, 05:57:17 prijepodne »
Dimenzije akvarija: 120 x 65 x 60
Zapremina vode 360 l (dio visine akvarija je prazan, površina je 7-8 cm ispod razine akvarija)
Podloga: vulkanit, tetra mix, kvarc
Rasvjeta: 8x36W T8 Biolux
Režim rasvjete: 11h, jedna po jedna lampa se pali svakih 30min do 4x36W (144W), 4 sata 8x36W (288W). smanjenje rasvjete ide istim režimom kao i paljenje
Gnojenje: da
CO2: da (DIY) odustao od tzv profi jer je po mom iskustvu lošija (znam da podižete obrve, ali CO2 koristim od 1990. dakle imam iskustva)
Tvrdoća vode: ukupna oko 12,5, karbonatna oko 11 (vodovodna voda u Splitu)
Izmjena vode: 50% tjedno

Aquascape još nije gotov, pa objavljujem četri fotografije kroz koje se vide glavne faze osmišljavanja, te razvoja bilja. Početna ideja je bila u lijevom dijelu pustiti travnjak, međutim, početkom siječnja 2012 sam promijenio odluku pa sada još neko vrijeme moram dovršiti oblikovanje tog lijevog dijela.
Sada u završnoj fazi pa ću fotografiju objaviti uskoro.
Molim savjete za doradu detalja.

Offline Venom

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1977
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: Okolica Splita / Kaštela
  • Juwel Rio 180 !
Odg: Underwater Wilderness I
« Odgovori #1 u: Veljača 03, 2012, 07:25:20 prijepodne »
Predivno , pretpostavljam da moras sredit malo lijevu stranu da bi aquascape bio gotov ? Diskusi su se predobro uklopili  ;)

Offline Narayan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 194
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Underwater Wilderness I
« Odgovori #2 u: Veljača 03, 2012, 07:29:40 prijepodne »
Prekrasno :up:

Kad je snimljena prva slika?

Offline Microsorium

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 500
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Split
Odg: Underwater Wilderness I
« Odgovori #3 u: Veljača 03, 2012, 07:44:41 prijepodne »
Prekrasno :up:

Kad je snimljena prva slika?

slike su nazvane godina mjesec dan
Prva je početkom 11 mjeseca 2011

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Underwater Wilderness I
« Odgovori #4 u: Veljača 03, 2012, 07:56:06 prijepodne »
Odlično izgleda! I lijepo napreduje... Nego, gdje si tako lijepe diskuse nabavio?

Offline Microsorium

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 500
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Split
Odg: Underwater Wilderness I
« Odgovori #5 u: Veljača 03, 2012, 08:28:15 prijepodne »
Odlično izgleda! I lijepo napreduje... Nego, gdje si tako lijepe diskuse nabavio?
Hvala  :-[
Diskuse sam kupio od jednog privatnika u Splitu

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Underwater Wilderness I
« Odgovori #6 u: Veljača 03, 2012, 08:35:07 prijepodne »
Zašto smatraš da je DIY co2 bolji od onog iz boce? Punio si prehrambeni co2 (čišći)? Sada ideš na kvasac i šećer? Kolike su ti zapremnine reaktora i koliko često mjenjaš smjesu? I kako ga otapaš?

:)

Offline Microsorium

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 500
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Split
Odg: Underwater Wilderness I
« Odgovori #7 u: Veljača 03, 2012, 09:00:09 prijepodne »
Zašto smatraš da je DIY co2 bolji od onog iz boce? Punio si prehrambeni co2 (čišći)? Sada ideš na kvasac i šećer? Kolike su ti zapremnine reaktora i koliko često mjenjaš smjesu? I kako ga otapaš?

:)

U Splitu i okolici sam imao problema s nabavkom CO2. Mislim da sam kupovao industrijski (valjda mu je to ime). U kučici na vrhu onih ljestvi za otapanje je uvijek bio mjehur koji se slabo otapao. Pretpostavljam da je riječ o nekim primjesnim plinovima, možda dušik za koji vjerujem da se ne otapa baš nešto u vodi.
Testirao s CO2 DIY (šećer i kvasac) i taj mjehur se puno puno brže otapao.

Imam 4 boce od 2litre.
Mijenjam smjesu svaki drugi tjedan - zapravo po 2 boce svaki tjedan.
Naravno ne koristim ljestve jer se uprljaju od kvasca.

Imam dvije male vodene pumpe s onim nastavkom na jetu za cjevčicu za zrak. Tu dovodim CO2. Te pumpice ne prazne u akvarij, u tom bi slučaju mlaz vode nosio pjenu i mjehuriće CO2 slobodno po akvariju i bilo bi otapanja.
Radim drukčije.
Pumpice pune plastičnu cijev dužine 1,3 do 1,5 metara. Ona na kraju ulazi u akvarij. CO2 u mjehurićima putuje kroz tu cijev i gotovo se potpuno otapa. Pogledaj sliku akvarija i vidjet ćeš dvije cijevi koje ulaze u akvarij - sa svake strane po jedna.
Ja sam ovim sistemom zadovoljan.
Održavanje: svaka 2 tjedna izvadim sve vani, bude nakupljenog kvasca na mjestu gdje ga cjevčica dovodi do mlaza iz pumpice, bude algi po unutrašnjosti cijevi: u kantu klora na sat vremena pa onda temeljito ispiranje i nazad u akvarij.
S boljim razmještajem cijevi algi vjerojatno ne bi bilo, ili da sve obojim u crno i dobro zamračim - to ću pokušati ali volim vidjeti što je u cijevi, pa makar me to koštalo malo dodatnog čišćenja.
Eto, to je odgovor - zanima me što misliš???

Offline Zeleni

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2027
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb - Ravnice
Odg: Underwater Wilderness I
« Odgovori #8 u: Veljača 03, 2012, 10:27:27 prijepodne »
stvarno me impresirao razvoj akvarija u 3 mjeseca uz DIY CO2 i toliko lampi.... vidi se da si dobro prostudirao... ;)

sve pohvale za akvarij, jako lijepo, čini mi se jedan od rijetkih akvarija sa HMom u prednjem planu, ali po meni se baš uklopio...  :up:

Offline DeX_13

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 490
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Split
Odg: Underwater Wilderness I
« Odgovori #9 u: Veljača 03, 2012, 10:56:41 prijepodne »

Gnojenje: da
CO2: da (DIY) odustao od tzv profi jer je po mom iskustvu lošija (znam da podižete obrve, ali CO2 koristim od 1990. dakle imam iskustva)


po čemu si došao do ovog zaključka?

Aq je super!  :up:

Offline Microsorium

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 500
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Split
Odg: Underwater Wilderness I
« Odgovori #10 u: Veljača 03, 2012, 15:21:51 poslijepodne »
Pa napisao sam gore. Otapanje DIY može se samo dostići ali ne i premašiti. A jeftiniji je. Možda nije pogodan za manje akvarije zbog nemogućnosti doziranja, ali za velike ne vidim problem. Navečer ionako palim pumpu za zrak radi agitacije površine i unosa kisika, pa nema opasnosti od akumulacije CO2. Iako opreza nikad dosta.
Problem nabave CO2 mi je isto išao na živce.
Eto - mislim jasno mi je da bi se moglo slagati pro i kontra a isto tako da spadam valjda u 1 promil onih koji tako misle, pa eto, čisto da se zna koju vrstu CO2 koristim. Ništa više.

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Underwater Wilderness I
« Odgovori #11 u: Veljača 03, 2012, 15:45:33 poslijepodne »
Pa napisao sam gore. Otapanje DIY može se samo dostići ali ne i premašiti. A jeftiniji je.

Koliko racunas da se godisnje kosta co2?

Offline Microsorium

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 500
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Split
Odg: Underwater Wilderness I
« Odgovori #12 u: Veljača 03, 2012, 15:53:03 poslijepodne »
Pa napisao sam gore. Otapanje DIY može se samo dostići ali ne i premašiti. A jeftiniji je.

Koliko racunas da se godisnje kosta co2?
sad mi je to već viša matematika, ali da pokušam:
Prvo sve će počivati na pretpostavki da 2,5 dcl šećera teži oko 0,25kg.
500g šećera tjedno i 4 žličice kvasca, to je cca 5 kn tjedno, dakle cca 250 kn godišnje
Mislim da je to to za DIY varijantu.
Boca CO2 me koštala 100kn punjenje. Trajala mi je zadnji put jako kratko, nekih 2 mjeseca max. To me iznerviralo i prešo sam na DIY

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Underwater Wilderness I
« Odgovori #13 u: Veljača 03, 2012, 16:11:31 poslijepodne »

sad mi je to već viša matematika, ali da pokušam:
Prvo sve će počivati na pretpostavki da 2,5 dcl šećera teži oko 0,25kg.
500g šećera tjedno i 4 žličice kvasca, to je cca 5 kn tjedno, dakle cca 250 kn godišnje
Mislim da je to to za DIY varijantu.
Boca CO2 me koštala 100kn punjenje. Trajala mi je zadnji put jako kratko, nekih 2 mjeseca max. To me iznerviralo i prešo sam na DIY

Meni 10kg boca na 420L traje godinu dana s 12h doziranjem, placam 130kn punjenje.

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Underwater Wilderness I
« Odgovori #14 u: Veljača 03, 2012, 16:17:56 poslijepodne »
Hmm zanimljivo :) prvi puta čujem nekoga da mu je veća tlaka puniti svakih par mjeseci bocu, nego mućkati šećer svaki tjedan.

Ja imam isto diy co2 i otapam ga na sličan način kao i ti, pumpica miješa mjehuriće u plastičnom valjku dok ih ne rastopi skroz. Imam jednu bocu od 5lit i još jednu od 2 lit i to mi je taman za 15ak dana.  
E sad, neki kažu da diy co2 ne valja jer varira, i da onda dolazi do pojave alga itd, jer su biljke naviknute na konstantnu razinu, pa ih se onda šokira na neki način i dolazi do zastoja u rastu. Što misliš o tome? Ja nemam problema s algama i sa i bez co2 (kuckuc) tako da nisam mjerodavna :) I još jedno pitanje, jel ti filter mreška površinu?

A baš se spremam kupiti bocu i pripadajucu opremu pa ovim putem molim da mi se jave zainteresirani za tzv razmjenu, pošto prodaja trenutno nije dopuštena ;)
Mama mi uvijek mazne šećer kada mi treba  X-(

Offline dejanb82

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 541
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Nova Gradiška
  • adriana
Odg: Underwater Wilderness I
« Odgovori #15 u: Veljača 03, 2012, 16:22:01 poslijepodne »
odličan akvarij,sve pohvale  :klap: da se nadovežem na co2,boca od 5 kg mi dura oko pola godine,malo više,2-3 bps,a i manje zaj..ancije sa bocom. svatko zna svoje razloge  :up:

Offline Microsorium

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 500
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Split
Odg: Underwater Wilderness I
« Odgovori #16 u: Veljača 03, 2012, 17:46:02 poslijepodne »
Vjerojatno je kod mene bio problem u tom punjenju. Svakako sam otvoren za vaše savjete. Dakle, nemojte se usručavat jer bih i ja sebi skratio muke oko priprema boca. Pogotovo na ritam života jer sam više na putu nego doma i susretnem sebe tu i tamo na nekom aerodromu haha. A kad iz npr Jordana zovem doma onda je prvo pitanje jeste li nahranili diskuse, jel pala razina vode, jel CO2 radi itd.
Šalu na stranu, imam dva pitanja: kako ide regulacija CO2? Kod mene (dok nije bio DIY) išlo je ručno paljenje i gašenje navećer.
Drugo, kako i gdje punite boce, naime s obzirom na Split i zadnje iskustvo ... hmmm
Da ne zaboravim i ono pitanje: da filter mi malo mreška površinu ali cijevi koje dovode vodu obogaćenu s CO2 'tuku' pod kutom, dolje ... mislim da se ne gubi previše.

Offline Microsorium

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 500
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Split
Odg: Underwater Wilderness I
« Odgovori #17 u: Veljača 03, 2012, 17:49:45 poslijepodne »
Hmm zanimljivo :) prvi puta čujem nekoga da mu je veća tlaka puniti svakih par mjeseci bocu, nego mućkati šećer svaki tjedan.

Ja imam isto diy co2 i otapam ga na sličan način kao i ti, pumpica miješa mjehuriće u plastičnom valjku dok ih ne rastopi skroz. Imam jednu bocu od 5lit i još jednu od 2 lit i to mi je taman za 15ak dana.  
E sad, neki kažu da diy co2 ne valja jer varira, i da onda dolazi do pojave alga itd, jer su biljke naviknute na konstantnu razinu, pa ih se onda šokira na neki način i dolazi do zastoja u rastu. Što misliš o tome? Ja nemam problema s algama i sa i bez co2 (kuckuc) tako da nisam mjerodavna :) I još jedno pitanje, jel ti filter mreška površinu?

A baš se spremam kupiti bocu i pripadajucu opremu pa ovim putem molim da mi se jave zainteresirani za tzv razmjenu, pošto prodaja trenutno nije dopuštena ;)
Mama mi uvijek mazne šećer kada mi treba  X-(

mislim da u prirodi sve varira. nisam nikad primjetio razliku, a boce u početku generiraju više CO2, pa se ustale, pa opadaju, pa uskočim ja pred zamjenu i mućkam, ... algi je bilo ali CO2 i gnojivo ... i nema ih više, a uz to hranim mlade diskuse goveđim srcem 5 puta dnevno. Mislim da DIY radi kako treba. Jedino je sad pitanje može li se uz neku razumnu cifru sebi olakšati. pa eto čekam znalce da me pouče (unaprijed zahvalan, pivo kava vino u Splitu bilo kad - ako sam tu)

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Underwater Wilderness I
« Odgovori #18 u: Veljača 03, 2012, 18:03:49 poslijepodne »
Šalu na stranu, imam dva pitanja: kako ide regulacija CO2? Kod mene (dok nije bio DIY) išlo je ručno paljenje i gašenje navećer.
Drugo, kako i gdje punite boce, naime s obzirom na Split i zadnje iskustvo ... hmmm

Paljenje i gasenje co2 kontroliras sa elektromagnetskim ventilom , cca 150-200 kn. Spojis ga na tajmer i to ti otvara/zatvara ventil. Sto se tice punjenja boce, moze biti da u tvojim punionicama imaju neku minimalnu tarifu pa ti 5 i 10kg punjenje ista cijena. Za tvoj volumen akvarija i koliko si doma bi definitivno isao na 10kg. Svoju bocu punim u Messeru a oni dilaju isti plin u punionicu u Dugom Ratu

http://www.totalsplit.com/?page=tvrtke&idtvrtke=7769&idposl=0

Messer nema industrijski i prehrambeni co2, jer cistoca zadovoljava i jednu i drugu potrebu pa imaju samo jednu vrstu. Nazovi likove tamo pa se raspitaj sto i kako (i koliko)

Offline Microsorium

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 500
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Split
Odg: Underwater Wilderness I
« Odgovori #19 u: Veljača 03, 2012, 18:17:11 poslijepodne »
Super. Hvala ti. Mislim da sam punio i u Dugom ratu i ovdje negdje po Splitu. Moja je boca 5kg ali je kažem iznenađujuće kratko trajala. Pokušat ću još jednom za ovaj veći akvarij. Istina je da imaju min tarifu i isto je za 5kg i za 10kg (toga se dobro sjećam). Za manji akvarij (180l) ću ostati pri DIY.
Taj ionako tek čeka novu ideju i novi aquascape.
Sad smo skrenuli s teme, pa bih ja rado nazad - ajmo sa savjetima: što se može bolje na ovom mom divljaku???

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Underwater Wilderness I
« Odgovori #20 u: Veljača 03, 2012, 18:27:21 poslijepodne »
Super. Hvala ti. Mislim da sam punio i u Dugom ratu i ovdje negdje po Splitu. Moja je boca 5kg ali je kažem iznenađujuće kratko trajala. Pokušat ću još jednom za ovaj veći akvarij. Istina je da imaju min tarifu i isto je za 5kg i za 10kg (toga se dobro sjećam). Za manji akvarij (180l) ću ostati pri DIY.
Taj ionako tek čeka novu ideju i novi aquascape.
Sad smo skrenuli s teme, pa bih ja rado nazad - ajmo sa savjetima: što se može bolje na ovom mom divljaku???

Sto se tice boce, nakon punjenja jako dobro ispitaj da li gdje pusta, 2 mjeseca je premalo za 5kg cak i na 360L. Ali ako je ista cijna punjena za 5 i 10kg onda mozes za par godina refundirat cijenu vece boce.
Sto se tice akvarija, ja ne bih nis dirao,izgleda odlicno. Eventualno bi poradio na sakrivanju opreme

Offline Microsorium

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 500
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Split
Odg: Underwater Wilderness I
« Odgovori #21 u: Veljača 03, 2012, 19:04:01 poslijepodne »
još imam par detalja sredit i onda ide ona službena (haha) slika na kojoj ću sve povadit van da baš bude ušminkano. Hvala.
PS Definitivno bi 10kg boca bila bolje rješenje.

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Underwater Wilderness I
« Odgovori #22 u: Veljača 03, 2012, 19:08:46 poslijepodne »
još imam par detalja sredit i onda ide ona službena (haha) slika na kojoj ću sve povadit van da baš bude ušminkano. Hvala.

Ne moras nuzno nis vadit. Uzmes akrilni sprej i pofarbas svu aparaturu u crno. Recimo onaj sivi powerhead, bijelu cijev ili plasticnu bocu/diffuser. Moze i opremu tako rasporediti da bude recimo ispod razine bilja.

Inace , boce 10kg su oko 600kn. Sad vidi koliko bi ti trebalo vremena da ti se isplati veca boca

Offline Microsorium

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 500
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Split
Odg: Underwater Wilderness I
« Odgovori #23 u: Veljača 03, 2012, 19:20:12 poslijepodne »
još imam par detalja sredit i onda ide ona službena (haha) slika na kojoj ću sve povadit van da baš bude ušminkano. Hvala.

Ne moras nuzno nis vadit. Uzmes akrilni sprej i pofarbas svu aparaturu u crno. Recimo onaj sivi powerhead, bijelu cijev ili plasticnu bocu/diffuser. Moze i opremu tako rasporediti da bude recimo ispod razine bilja.

Inace , boce 10kg su oko 600kn. Sad vidi koliko bi ti trebalo vremena da ti se isplati veca boca
dobra ideja s crnom bojom. kad je nešto dugo u akvariju čovjek prestane primjećivat ali ovako na fotografijama 'bode oči'.
Za bocu, nije ni toliki trošak. Jer ova od 5kg možda i nije ispravna, da ne pišem tu javno kako sam došao do atesta (ups). Možda najbolje novo i svako punjenje dupla količina za iste novce  :up:

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Underwater Wilderness I
« Odgovori #24 u: Veljača 03, 2012, 19:39:32 poslijepodne »

dobra ideja s crnom bojom. kad je nešto dugo u akvariju čovjek prestane primjećivat ali ovako na fotografijama 'bode oči'.


Onu bocu/reaktor ja ne bih bojao potpuno u crno , ostavi si jedan "slice" (ili cijelu zadnju polovicu) negdje prema zadnjoj strani (koja se ne vidi s prednje) da imas prozor za kontrolu rada.

Za bocu, nije ni toliki trošak. Jer ova od 5kg možda i nije ispravna, da ne pišem tu javno kako sam došao do atesta (ups). Možda najbolje novo i svako punjenje dupla količina za iste novce  :up:

Boca je ustvari rijetko problem kod takvih problema sa trajnoscu co2. U pravilu se regulator dobro ne zategne ili pusta negdje drugdje nizvodno. Recimo zna se desit da pusta na spoju regulatora i manometara a to malo tko to provjerava.