Ožujak 28, 2024, 19:30:04 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Filter media - bioreaktor  (Posjeta: 6845 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Filter media - bioreaktor
« u: Siječanj 21, 2016, 21:12:38 poslijepodne »
postavio sam ovu temu na jednom FB forumu i Renta mi je predložio da pokušamo ovdje na forumu malo protresti sljedeće !

Pozdrav svima!
Imam jednu dilemu ili trilemu više ni sam neznam?!
Napravio sam si bioreaktor i sad je vrijeme da ga napunim sa medijem, no sa kojim?! Čitam specifikacije na proizvodima i nakon šta sam pročitao od njih četri koji su ušli u najuži izbor više neznam kome vjerovati!!?

Siporax® tvrdi : Ukupna efektivna površina: 270 m2 na litru

SubstratPro je perfektan medij sa svojom ogromnom površinom cca. 450 m2

JBL MicroMec je visoko porozni filter materijal 1 litra ima 1500 m2 efektivne površine, 8 x veću nego kod keramičkih valjaka.
Količina: 650 g/1 litra za 200 litara

JBL SintoMec je visoko porozni filter materijal 1 Litra ima 1200 m2 efektivne površine.
Količina: 450 g / 1 litra za 200 litara vode

Seachem Matrix™ je visokoporozni biološki materijal koja pruža učinkovitu biološku filtraciju i ima površinu > ~ 700 m2
Koristiti 500 ml Matrix-a na 200 l vode

Sve ove podatke sam skinuo sa ovlaštenih stranica tako da poznavanje osnove matematike daje jednostavan poredak ako gledamo 1L na efektivnu površinu. Tu sada može biti još odlučujući faktor koliko ide kojeg medija tj. grama na 1 litru, no mislim da je presudno onih xy na efektivnu površinu!
Sad nastaje dvojba?! Koja su vaša iskustva ?!!
Vjerovati tim podacima ili ne ???
Zašto??! Pa evo zašto !!!
Tekst koji slijedi je C/P sa službene stranice i proizvođač koji ga je napisao i objavio da nije istinit isti taj proizvođač bi bio vrlo jednostavno zasipan sudskim parnicama i opterečen sa višemilijunskim odštetnim zahtjevima! Taj text jednostavno osporava sve gore specifikacije sa kojima se proizvođači hvale i sad ti budi pametan ! Tko laže ,a tko govori istinu!??!
Btw, kasnije sam naletio na jubitou  :D na link gdje lik pljuje po Matrixu i kaže da je htio kamenje u 6 razlitičih veličina i komade stakla da je to mogao iskopati za par dolara u svom zadnjem dvorištu!
 :( ?

Slijedi c/p text

Aktivna površina Matrix-a, EHEIM Substrat Pro-a i JBL MicroMec-a
Dva suparnika EHEIM substrat Pro i JBL MicroMec reklamiraju svoje biološke filter medije (u oba slučaja od sinter stakla) i deklariraju da imaju veću aktivnu površinu, nego što Seachem deklarira za Matrix.

Za biološki filter medij, aktivna površina (mjerena kao površina po gramu materijala ili aktivna površina u određenom volumenu materijala) je vrlo važna. Ti proizvodi pružaju bakterijama veću površinu za bolje prianjanje i performanse. Što je veća površina po gramu materijala, to je veći broj bakterija koje mogu nastaniti materijal. Prema tome, poželjna je što veća aktivna površina.

Drugi aspekt je veličina pora u materijalu. Općenito, sa porama velikog promjera dolazi manje aktivne površine što nije dobro. To isključuje pore iznad 10 mikrona u promjeru. Međutim, i u suprotnom smjeru može se otići predaleko. Ako imamo veliki broj vrlo malih pora tada će veličina aktivne površine biti odlična, ali filter medij neće baš dobro funkcionirati kao biološki medij. To se događa zbog nedostatka prostora za optimalan rast bakterija i smanjene učinkovitosti prijenosa tekućine u unutrašnjosti biološkog materijala (neophodno za prijenos hranjivih tvari do bakterija i zbrinjavanje otpada od bakterija) kod materijala sa jako malim porama - male pore ipak igraju važnu ulogu u fizikalnim i kemijskim procesima, kao što je adsorpcija.

Mjerenja BET aktivne površine pokazuju da Matrix ima gotovo 10 puta veću aktivnu površinu od Substrat Pro-a i više od 20 puta veću aktivnu površinu od MicroMec-a. Općenito, aktivne površine oba proizvoda - Substrat Pro i MicroMec - su u skladu s veličinom pora pogodna za biološku filtraciju, dok je dio aktivne površine Matrix-a i u porama koje su namijenjene za fizikalne i kemijske procese. Geometrijska mjerenja pokazuju da je Seachem Matrix sadrži 4-4,5 puta više biološki aktivne površine od Supstrat Pro-a i 8-9 puta više biološki aktivne površine od MicroMec-a.

Pucajte, Šta vi mislite o svemu i koji medij bi vi izabrali i zašto !?  :mitrac:

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Filter media - bioreaktor
« Odgovori #1 u: Siječanj 21, 2016, 22:23:00 poslijepodne »
A gle, nisam koristio ovo drugo nabrojano osim Sera Siporaxa u vanjskom filteru. Neznam koliko ti je to presudno ali generalno svi ti proizvodi nisu baš jeftini a trebaš ih u dovoljnoj količini za tvoj veliki akvarij.
Ovo je zanimljiva tema načelno ali neznam koliko uopće možemo diskutirati na osnovu samo tvorničkih specifikacija. Nije da im baš uvijek vjerujem ;)
Više bi pomoglo neke recenzije reefera, iskustva s nekim od tih proizvoda.
Za Siporex ih ima i dosta sam i pogledao, ima i nešto na YT videa a i neki naši domaći reeferi ga koriste, mislim uspješno.
Osobno nemam bio reaktor ali imam refugium sa živim kamenjem i pijeskom koji obavlja upravo tu ulogu bio filtracije.

No, da ga instaliram, koristio bih Sera Siporax jer znam da je provjeren.

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: Filter media - bioreaktor
« Odgovori #2 u: Siječanj 22, 2016, 14:58:03 poslijepodne »
upravo me interesira praksa ,jer kako kažeš u njihovim specifikacijama i hvaljenju nema kraja!
Matrix me je zainteresirao i kad sam na YT vidio šta je lik dobio u kanti  :rolleyes:
Opet kada gledam te kuglice na drugim stranicama i siporex valjčić - nemam pojima kako donjeti odluku!? Ima li netko siporex i Matrix pa se malo poigra sa njihovim upijanjem tekućine kako su se igrali na YT sa siporexom i drugim NN valjčićima!
Btw
modovi neznam kaj se dešava no tapatalk mi neće učitavati niti jedan post sa Akv.net jer kao onaj tko je pokrenuo temu vjerojatno ju je izbrisao!!? Nisam majke mi !  :D :D :D

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Filter media - bioreaktor
« Odgovori #3 u: Siječanj 22, 2016, 17:29:20 poslijepodne »
ja sam jedino koristio substrat pro i matrix u slatkovodnom filteru, jednaki volumen medija(2 kosare) u razlicitom periodu. nisam primjetio neku vecu razliku izmedu njih, mozda mi se substrat malo vise prljao, ali sad dali je zbog samog medija ili duze nisam cistio, nebih vise bio siguran.   
-koliko je uopce pouzdana ta metoda s upijanjem? mislim ako nije bitna sama poroznost medija vec i velicina pora neznam koliko ce znaciti ti rezultati? (jos ce na kraju ispast da ce spuzva pobjediti sve ostale:)

Offline Filip Zebec

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 997
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
Odg: Filter media - bioreaktor
« Odgovori #4 u: Siječanj 22, 2016, 17:33:36 poslijepodne »
ja sam jedino koristio substrat pro i matrix u slatkovodnom filteru, jednaki volumen medija(2 kosare) u razlicitom periodu. nisam primjetio neku vecu razliku izmedu njih, mozda mi se substrat malo vise prljao, ali sad dali je zbog samog medija ili duze nisam cistio, nebih vise bio siguran.   
-koliko je uopce pouzdana ta metoda s upijanjem? mislim ako nije bitna sama poroznost medija vec i velicina pora neznam koliko ce znaciti ti rezultati? (jos ce na kraju ispast da ce spuzva pobjediti sve ostale:)

na dobrom si putu  spužva je nakraju najbolji filter medij, samo je velika.  JA imam i matrix i supstrat pro i JBL micromec i seru siporax u filteru i to je sve isti dr.....

Ja gledam velike sisteme za diskuse i svi vecinom imaju puno spuzva u sumpovima.

Za nitrate,nitrite,amonijak vani ljudi imaju resine koji na sebe vežu te elemente
Bjela Amazona -http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=79037.0

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Filter media - bioreaktor
« Odgovori #5 u: Siječanj 22, 2016, 17:53:57 poslijepodne »
imas to i ovdje kupiti, purigen je takav slican medij za koji znam a vjerojatno ima jos i drugih na bazi resina, te sto reklamiraju protiv nitrata itd. i zeolit veze amonijak.. 
spuzvu je lakse vaditi iz sumpa i isprati u kanti ako treba nego ove druge medije, mozda se ovi i truse vise ako velika kolicina vode pada na njih stalno, neznam, nisam nikad koristio na taj nacin. citao sam da neki zato preferiraju i bio ballse u sumpu mada imaju manju povrsinu, ali manje se i prljaju, lakse popisat crjevom izmedu njih, itd.  tako da vjerojatno tu ima puno faktora osim same poroznosti medija koji utjecu na rad. oblik, protok vode izmedu samog medija npr. mozda su te razlike zanemarive u praksi ali ipak postoje

Offline Filip Zebec

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 997
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
Odg: Filter media - bioreaktor
« Odgovori #6 u: Siječanj 22, 2016, 18:26:43 poslijepodne »
im as i puno jeftinije od purigena,  recimo Lewatit MP600 koji ja koristim,  1L 20 €
Bjela Amazona -http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=79037.0

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: Filter media - bioreaktor
« Odgovori #7 u: Siječanj 22, 2016, 18:58:05 poslijepodne »
bio ballse imam za svinje hraniti, ostali mi od discusa kao i spužve- nekorištene, no nemam mjesta u sumpu za to ubacit, mada sam već i o tome razmišljao da radim novi i drugačiji samp. Kod bio ballsa je jedino frka šta trebaju imati mehaničku filtraciju ispred kako se nebi na njih skupljalo krupno smeće, a to za sobom povlači svaka 2-3 dana ispiranje ili mjenjanje istog šta nije problem ako si stalno kod kuće tj. ne nestaneš na godišnji ili neki ULTRA  i sl. Isto tako je koliko čitam poželjno i za bioreaktor da se ispred pumpe stavi neka spužva ili sl.
Sada kada nemožemo utvrditi koji medij od navedenih u mome postu zaista ima najveću efektivnu površinu treba se možda okrenuti k tome da je Matrix naveo da se njihov medij NETREBA mjenjati nakon određenog vremena već samo eventualno lagano isprati i nastaviti koristiti dok DRUGI PROIZVOĐAČI navode da bi bilo dobro da se nakon 6 mjeseci korištenja polovica medija izbaci i nadopuni novom identičnom količinom koju smo predhodno izbacili iz reaktora.  :question:

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Filter media - bioreaktor
« Odgovori #8 u: Siječanj 22, 2016, 21:17:26 poslijepodne »
hvala ti na informaciji, nisam vidio taj lewatit prije, ima puno tih vrsta smola za nabavit, samo ako znas sta trazis.
-ako se nakupi prljavstine sluzi i zacepi pore na jednom vjerojatno ce i na drugom, ali vjerojatno se i netreba bas cesto mjenjati nego posto su vec trgovci pa zele jos malo zaraditi:) ispires ga tu i tamo u akvarijskoj vodi, a mehanicki bi trebalo ocistiti vodu prije nego ide na medij.
-a da napravis fluidan pa ce biti manje poteskoca oko izbora medija :)
https://www.google.hr/search?q=g+translate&biw=1280&bih=859&source=lnms&tbm=isch&sa=X&sqi=2&ved=0ahUKEwiIz_PR873KAhVFWxQKHQ2jCNwQ_AUIBigB&dpr=1#tbm=isch&q=fluidized+sand+filter

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: Filter media - bioreaktor
« Odgovori #9 u: Siječanj 22, 2016, 22:41:56 poslijepodne »
evo ovo sam napravio za medij
http://[URL=http://www.igreklik.com/slike/viewer.php?file=17031677212127203415.jpg&file_imgur=I09w7I2.jpg
Filter media - bioreaktor
« Zadnja izmjena: Siječanj 22, 2016, 22:48:11 poslijepodne od Dubravko »

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: Filter media - bioreaktor
« Odgovori #10 u: Siječanj 22, 2016, 22:50:09 poslijepodne »
sad samo da znam tko piše istinu na svoju deklaraciju i u kupovinu

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: Filter media - bioreaktor
« Odgovori #11 u: Kolovoz 16, 2016, 11:32:33 prijepodne »
evo samo da malo obnovim temu, naime nakon dužeg čekanja da dođe u HR ubacio sam Matrix i vrti već cca 2 mj. Ono šta mogu na oko vidjeti da se kao medij nije "uprljao" kao siporax koji sam koristio kod discusa nakon 2 mj.

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Filter media - bioreaktor
« Odgovori #12 u: Kolovoz 16, 2016, 11:56:02 prijepodne »
evo samo da malo obnovim temu, naime nakon dužeg čekanja da dođe u HR ubacio sam Matrix i vrti već cca 2 mj. Ono šta mogu na oko vidjeti da se kao medij nije "uprljao" kao siporax koji sam koristio kod discusa nakon 2 mj.

bitna razlika u prehrani Discus-reef ;)-tim više ako si hranio srcem!!
Tako da usporedba jednog DOM-a i drugog nije za usporedbu,bez ljutnje ali treba razlikovati bit!
Neupučeni uzimaju zdravo za gotovo :)
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: Filter media - bioreaktor
« Odgovori #13 u: Kolovoz 16, 2016, 12:01:30 poslijepodne »
sve 5 ! Izostavio sam rečenicu koja mi je ostala u glavi , a ta je da uspoređujući sličan tank sa siporexom da se moj matrix puno manje "uprljao" što opet nemora biti nikakvo mjerilo jer tu opet igra puno faktora. Misli da treba dati još koji mjesec vremena za neki zaključak