Travanj 19, 2024, 16:16:49 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Acanthosaura Capra  (Posjeta: 12844 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline bakterije

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 230
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: Osijek
Acanthosaura Capra
« u: Rujan 08, 2011, 13:49:04 poslijepodne »
Napokon su u terariju, imam jos nesto za napraviti u unutrasnjosti, neke nove biljke, trebao bih i malo bazen srediti, nadam se da nije preveliko sto je preko cijelog dna terarija. Dimenzije terarija su 100x45x60 VxŠxD






Tu na slikama su u privremenom smjestaju dok nisu dobili terarij.

I jedan kraci video terarija


Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Acanthosaura Capra
« Odgovori #1 u: Rujan 08, 2011, 14:06:09 poslijepodne »
Ooooo, konačno neki novi interesantni gušteri! 

Bravo, čestitam ti na nabavci, a i terarij je odličan!  :up:

Offline bakterije

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 230
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: Osijek
Odg: Acanthosaura Capra
« Odgovori #2 u: Rujan 08, 2011, 14:13:06 poslijepodne »
Ooooo, konačno neki novi interesantni gušteri! 

Bravo, čestitam ti na nabavci, a i terarij je odličan!  :up:
Hvala :), drago mi je da je sve ok. Nadam se da je dobro uredeno i nije premal terarij.

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Acanthosaura Capra
« Odgovori #3 u: Rujan 08, 2011, 17:42:41 poslijepodne »
Nadam se da je dobro uredeno i nije premal terarij.

Uređenje je odlično, a što se veličine tiče znaš da je kod dnevno aktivnih guštera zlatno pravilo uvijek: što veće, to bolje. Mislim, međutim, da bi ove dimenzije trebale biti OK za jedan kompatibilan par. Sada ih pažljivo promatraj prvih par mjeseci da vidiš kako će se ponašati. Ako dođe do konflikta možda ćeš morati odvojiti mužjaka od ženke.

Offline Maja_Rudy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 156
  • Dob: 46 Lokacija: osijek
Odg: Acanthosaura Capra
« Odgovori #4 u: Rujan 08, 2011, 17:59:00 poslijepodne »
odlično je.prekrasni gušteri.moram si i ja idući put kupit takve. ;)
« Zadnja izmjena: Rujan 08, 2011, 19:53:58 poslijepodne od Maja_Rudy »
ex.rudios

Offline BoO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 348
  • Spol: Muški   Lokacija: Osijek
Odg: Acanthosaura Capra
« Odgovori #5 u: Rujan 08, 2011, 18:37:42 poslijepodne »
Jako lijepi i zanimljivi gušteri! Terarij super uređen!  :klap:

Offline bakterije

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 230
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: Osijek
Odg: Acanthosaura Capra
« Odgovori #6 u: Rujan 08, 2011, 18:50:00 poslijepodne »
Nadam se da je dobro uredeno i nije premal terarij.

Uređenje je odlično, a što se veličine tiče znaš da je kod dnevno aktivnih guštera zlatno pravilo uvijek: što veće, to bolje. Mislim, međutim, da bi ove dimenzije trebale biti OK za jedan kompatibilan par. Sada ih pažljivo promatraj prvih par mjeseci da vidiš kako će se ponašati. Ako dođe do konflikta možda ćeš morati odvojiti mužjaka od ženke.
Toga me je bilo od pocetka strah, nadam se da nece doci do toga da ih moram razdvajati.

Offline Fily

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 789
  • Spol: Muški   Lokacija: Split
Odg: Acanthosaura Capra
« Odgovori #7 u: Rujan 08, 2011, 21:27:52 poslijepodne »
prekrasni su,lijepo da ih možemo vidjeti i kod nas!  :) ako nije tajna,jel se smije znat di si ih nabavio?  :up:

Offline imperator

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 17
Odg: Acanthosaura Capra
« Odgovori #8 u: Rujan 08, 2011, 22:23:16 poslijepodne »
Pozdrav za kolege....a posebno iz Osijeka..... videli smo se na kratko na burzi u Budimpesti.....Ja sam takodjer uzeo par a.capri...Posedujem i mladog muzijaka vec 6 mjeseci sa prosle burze. Sad je visak u terariju..
Sve poxvale za tvoj terarij...samo tu posudu napuni vodom!...a u manju stavi hranu...Vidjeces kako ulaze u nju,samo im glava viri iz vode..vole da se kupaju kao i gusteri(water dragon).Terarij povremeno orosavaj prskalicom.....pozdrav  :klap:

Offline ifsilon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 847
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Zagreb, zap. kolodvor
  • U usta ga vista, bejbe!
    • Ifsilon Exotics
Odg: Acanthosaura Capra
« Odgovori #9 u: Rujan 09, 2011, 09:59:04 prijepodne »
Prekrasni su i stvarno zanimljivi gusteri.  Daj malo napisi o njima (ponasanje,vlaga,temp.,razmnozavanje) ,ovom forumu je potrebno malo osvježenja od svakodnevnih tema sa bradonjama,leopard gekonima i  jemenskim kameleonima.

Ovo bi mogla biti jako kvalitetna tema.  :up:

Offline bakterije

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 230
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: Osijek
Odg: Acanthosaura Capra
« Odgovori #10 u: Rujan 09, 2011, 10:02:46 prijepodne »
Pozdrav za kolege....a posebno iz Osijeka..... videli smo se na kratko na burzi u Budimpesti.....Ja sam takodjer uzeo par a.capri...Posedujem i mladog muzijaka vec 6 mjeseci sa prosle burze. Sad je visak u terariju..
Sve poxvale za tvoj terarij...samo tu posudu napuni vodom!...a u manju stavi hranu...Vidjeces kako ulaze u nju,samo im glava viri iz vode..vole da se kupaju kao i gusteri(water dragon).Terarij povremeno orosavaj prskalicom.....pozdrav  :klap:
Hvala, u toj velikoj posudi/bazenu je voda, jos nisu usli u njega ali ima vremena dok se priviknu. Kakvo je stanje kod tvojih, ima nekih sukoba? Moj muzjak je jutros poceo grickati zenku, ali se ona ne da, nakon nekih 20-ak minuta krenio je bobbing, nadam se samo da ju muzjak pokusava pridobiti za parenje Iako mi je malo cudno sto su vec poceli s time. Bilo bi steta da ih moram odvojiti, ali ako bude problema to je neizbjezno. Gledat cu ovih dana kako se ponasaju pa cemo vidjeti sto se desava.

ifsilon: ovo mi se cini ok izvor informacija o gusterima, nadam se da smijem postaviti link

http://www.kingsnake.com/mhd/MHDkingsnake.html

Edit:
« Zadnja izmjena: Rujan 09, 2011, 21:13:28 poslijepodne od bakterije »

Offline ifsilon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 847
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Zagreb, zap. kolodvor
  • U usta ga vista, bejbe!
    • Ifsilon Exotics
Odg: Acanthosaura Capra
« Odgovori #11 u: Rujan 09, 2011, 10:10:18 prijepodne »
ma nije zbog mene.Vec me dugo zanimaju pa sam proucio sve o njima,nego zbog onih kojima se neda trazit po netu.
p.s. ovo je odlicna stranica

Offline imperator

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 17
Odg: Acanthosaura Capra
« Odgovori #12 u: Rujan 10, 2011, 00:55:12 prijepodne »
Kod mene ovako stoje stvari...mladog muzijaka sam uzeo na prosloj burzi...kao sto sam napisao,a na ovoj odrastao par...U njegov terarij sam gurnuo par,a njega izvadio,u strahu od sukoba muzijaka...nisam imao vremena da napravim drugi terarij i stisnem petlju i vratim mladog muzijaka sa njima....kad ono nista!!!svi mirni,srecni i zadovoljni...bez sukoba..ali sam josh na oprezu sta ce biti,,,vec 3 dana su skupa...mozda nabavim jos nekog na TerraPlazi .....jel vi opet spremate kombi ? :up:

Offline Maja_Rudy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 156
  • Dob: 46 Lokacija: osijek
Odg: Acanthosaura Capra
« Odgovori #13 u: Listopad 06, 2011, 12:08:52 poslijepodne »
kako napreduju?
dali ima šta novog?
ex.rudios

Offline bakterije

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 230
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: Osijek
Odg: Acanthosaura Capra
« Odgovori #14 u: Listopad 21, 2011, 13:29:38 poslijepodne »
Nisam siguran jel zenka gravidna, izgleda mi dosta vece od muzjaka, a i kad pogledam prijasnje fotografije je puno mrsavija.Osim toga nema nista novo


Mužjak





Ženka





Offline bakterije

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 230
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: Osijek
Odg: Acanthosaura Capra
« Odgovori #15 u: Studeni 24, 2011, 10:31:56 prijepodne »
Evo slika tek toliko da bude u temi, nadam se da ce sljedeci put biti uspjesnije i da ce zenka koristiti posudu s tresetom :). Nazalost prije tjedan-dva je muzjak poceo napadati zenku, postao je preagresivan i pario se precesto. Sada svatko ima svoj terarij 100x60x45cm i nadam se da bude sve ok. Vezano za uva/b rasvjetu, vidim da jos uvijek nema bas "pravilo" da im se treba staviti uva/b rasvjeta, tj. misljenja su podijeljena, sto vi kazete na to? Treba li se koristiti ili nije toliko bitno?




Offline ifsilon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 847
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Zagreb, zap. kolodvor
  • U usta ga vista, bejbe!
    • Ifsilon Exotics
Odg: Acanthosaura Capra
« Odgovori #16 u: Studeni 24, 2011, 10:46:42 prijepodne »
  :klap:  :klap:  :klap: cestitam!  Sad drzimo fige da uspije svih 8.
 Kaj se tice UVa/b rasvijete,ni ja nisam nigdje nasao da se bas govori da treba ili ne,ali ako imas love bolje ti je staviti nego da im fali. Pogotovo zbog malaca kad se izlegnu.

Offline ifsilon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 847
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Zagreb, zap. kolodvor
  • U usta ga vista, bejbe!
    • Ifsilon Exotics
Odg: Acanthosaura Capra
« Odgovori #17 u: Studeni 24, 2011, 10:49:07 prijepodne »
ono jaje skroz lijevo mi je malo sumnjivo,jel to zmazano ili?

Offline bakterije

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 230
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: Osijek
Odg: Acanthosaura Capra
« Odgovori #18 u: Studeni 24, 2011, 11:08:14 prijepodne »
Jaja su propala, bila su nekoliko dana izvan treseta i inkubatora posto je zenka na nedostupno mjesto izlegla jaja, nazalost od ovog puta nista. Stavio sam im ja od 8% exo terrinu, ali posto sam ih morao razdvojiti moram jos jednu kupiti, pa zato pitam da li im je neophodno, ako je nije nikakav problem kupiti, samo da ne kupujem ako nema potrebe  :)

Offline ifsilon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 847
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Zagreb, zap. kolodvor
  • U usta ga vista, bejbe!
    • Ifsilon Exotics
Odg: Acanthosaura Capra
« Odgovori #19 u: Studeni 24, 2011, 11:31:32 prijepodne »
steta,vec sam se ponadao da cu vidjeti bar 5 malih.  :(  vise srece drugi put  :up: 
za lampe ti fakat neznam,probaj pitat @Nino G,on ti se odlicno kuzi u gustere

Offline imperator

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 17
Odg: Acanthosaura Capra
« Odgovori #20 u: Studeni 24, 2011, 12:06:07 poslijepodne »
Podrav! ....evo ti par saveta iz sopstvenog iskustva...
Sto se tice rasvete ja imam takodjer zoo med reptisun 5.0 nekoliko kom...i sve sam ih izbacio.....Razlog je ostecenje na roznjaci reptila i degenerativne promene na kozi istih, opadanje imuniteta etc..Dve iguane i dva kameleona su mi propala zbog tih sijalica...Kada sam ih zamenio obicnim spot lampama sada nemam problema To da potpomazu proizvodnju D vitamina je obicna prevara da bi pet industrija pokupila pare od obicnih pravih zaljubljenika ovog predivnog hobija...Postoji dokumentarac pod nazivom HERPERS movie gde su intervjuisani najveci americki odgajivaci reptila i upravo jedan govori o tom problemu....zmije koje se drze u Rack sistemima bez rasvete mnogo bolje napreduju od onih pod uva/uvb zaruljama i terarija..

Na ovoj slici jaja ti se bukvalno kupaju u vodi zato nisi uspeo...nisu to zabe,nego gusteri :D

Treba ti VERMIKULIT...Ja ga imam ali malo je teze odavde da ti posaljem....Imas ga u Beogradu u prodavnici Hidroponika..Proguglaj je neznam broj napamet....mislim da salju i za Osijek...takodjer imaju i kokosov treset Neopeat
Jaja mozes i staviti u taj tvoj treset ali ovako>u posudu sa tresetom sipaj vodu preko njega..a zatim sta zahvatis od treseta rukom i cedis ga kao sundjer...onda takav stabis u posudu za inkubiranje jaja...bitno je da kad iskrenes posudu sa iscedjenim tresetom ne potekne ni jedna kap vode,a da opet bude vlazan ..
Samo budi strpliv i uporan ......pozdrav :up:


Offline bakterije

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 230
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: Osijek
Odg: Acanthosaura Capra
« Odgovori #21 u: Studeni 24, 2011, 12:13:07 poslijepodne »
Podrav! ....evo ti par saveta iz sopstvenog iskustva...
Sto se tice rasvete ja imam takodjer zoo med reptisun 5.0 nekoliko kom...i sve sam ih izbacio.....Razlog je ostecenje na roznjaci reptila i degenerativne promene na kozi istih, opadanje imuniteta etc..Dve iguane i dva kameleona su mi propala zbog tih sijalica...Kada sam ih zamenio obicnim spot lampama sada nemam problema To da potpomazu proizvodnju D vitamina je obicna prevara da bi pet industrija pokupila pare od obicnih pravih zaljubljenika ovog predivnog hobija...Postoji dokumentarac pod nazivom HERPERS movie gde su intervjuisani najveci americki odgajivaci reptila i upravo jedan govori o tom problemu....zmije koje se drze u Rack sistemima bez rasvete mnogo bolje napreduju od onih pod uva/uvb zaruljama i terarija..

Na ovoj slici jaja ti se bukvalno kupaju u vodi zato nisi uspeo...nisu to zabe,nego gusteri :D

Treba ti VERMIKULIT...Ja ga imam ali malo je teze odavde da ti posaljem....Imas ga u Beogradu u prodavnici Hidroponika..Proguglaj je neznam broj napamet....mislim da salju i za Osijek...takodjer imaju i kokosov treset Neopeat
Jaja mozes i staviti u taj tvoj treset ali ovako>u posudu sa tresetom sipaj vodu preko njega..a zatim sta zahvatis od treseta rukom i cedis ga kao sundjer...onda takav stabis u posudu za inkubiranje jaja...bitno je da kad iskrenes posudu sa iscedjenim tresetom ne potekne ni jedna kap vode,a da opet bude vlazan ..
Samo budi strpliv i uporan ......pozdrav :up:


Hvala na odgovoru, rasvjetu necu komentirati posto nisam upucenu to. Jaja sam stavio inkubator tek toliko, ionako su propala, znam da je bilo previse vode, ocijeden je bio kasnije treset. Vermikulit sam pokusao nabaviti ali bezuspjesno, ne mogu ovdje kod nas naci, a mora ga biti negdje.

Pozdrav


EDIT: zahvaljujem Nini i tebi na savjetima :)
« Zadnja izmjena: Studeni 24, 2011, 12:19:42 poslijepodne od bakterije »

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Acanthosaura Capra
« Odgovori #22 u: Studeni 24, 2011, 14:21:40 poslijepodne »
S nekim UVB lampama je bilo problema (poglavito sa ZOO Med-ovim kompaktnim UVB 10.0 i UVB 5.0) i zabilježeno je dosta slučajeva foto-kerato-konjuktivitisa kod guštera izazvanih preintenzivnim zračenjem UVB dijela spektra tih svjetiljki. Pročitajte detaljno ovdje: http://www.uvguide.co.uk/phototherapyphosphor.htm

Uglavnom potrebu za UV svjetlom teško je generalizirati, i sasvim je sigurno da neke vrste guštera (npr. pustinjske vrste iz rodova Pogona, Uromastyx, Sauromalus i sl.) mnogo bolje uspjevaju i razmnožavaju se ako imaju pristup UVB rasvjeti, dok je drugima, naizgled, svejedno. Šumski agamidi koji žive u nižim etažama kišne prašume (npr. A. capra) i rijetko se u prirodnom okolišu izlažu direktnom sunčevom svjetlu, pa shodno tome ne trebaju intenzivan (ili bilo kakav) UVB izvoru terariju. Ako im redovno i pravilno suplementiraš hranu dovoljnom količinom sintetičkog vitamina D3 (i kalcija, naravno) tvoji gušteri će normalno uspijevati i bez UVB rasvjete.

P.S. Vermikulit možeš nabaviti ovdje: http://www.teraristika.hr/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=57&Itemid=71

Offline bakterije

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 230
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: Osijek
Odg: Acanthosaura Capra
« Odgovori #23 u: Studeni 24, 2011, 14:57:27 poslijepodne »
S nekim UVB lampama je bilo problema (poglavito sa ZOO Med-ovim kompaktnim UVB 10.0 i UVB 5.0) i zabilježeno je dosta slučajeva foto-kerato-konjuktivitisa kod guštera izazvanih preintenzivnim zračenjem UVB dijela spektra tih svjetiljki. Pročitajte detaljno ovdje: http://www.uvguide.co.uk/phototherapyphosphor.htm

Uglavnom potrebu za UV svjetlom teško je generalizirati, i sasvim je sigurno da neke vrste guštera (npr. pustinjske vrste iz rodova Pogona, Uromastyx, Sauromalus i sl.) mnogo bolje uspjevaju i razmnožavaju se ako imaju pristup UVB rasvjeti, dok je drugima, naizgled, svejedno. Šumski agamidi koji žive u nižim etažama kišne prašume (npr. A. capra) i rijetko se u prirodnom okolišu izlažu direktnom sunčevom svjetlu, pa shodno tome ne trebaju intenzivan (ili bilo kakav) UVB izvoru terariju. Ako im redovno i pravilno suplementiraš hranu dovoljnom količinom sintetičkog vitamina D3 (i kalcija, naravno) tvoji gušteri će normalno uspijevati i bez UVB rasvjete.

P.S. Vermikulit možeš nabaviti ovdje: http://www.teraristika.hr/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=57&Itemid=71
Hvala jos jednom na ovim kvalitetnim odgovorima vezano za uva/b rasvjetu. Pomogli ste oko dileme, mislim da ipak nece imati uva/b lampe, ostavit cu zenki ovu do kraja pa zamijenim s nekim stednim. Na svu srecu nisam imao nikakvih problema kojima je uzrok bila zarulja, nadam se da ce tako i ostati. Problemi koji nastaju zbog prejakog zracenja ovise o samoj vrsti ili vise zaruljama? Zahvaljujem na linkovima, na teraristika.hr sam potpuno zaboravio.

EDIT: evo i jedna fotografija muzjaka, da se nađe  :D



« Zadnja izmjena: Studeni 24, 2011, 15:13:12 poslijepodne od bakterije »

Offline bakterije

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 230
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: Osijek
Odg: Acanthosaura Capra
« Odgovori #24 u: Siječanj 04, 2012, 12:25:53 poslijepodne »
Zenka je ogromna, a fotka je stara 3-4 tjedna ako se ne varam, sada je jos veca. Naime muzjak ju je uspio spariti opet prije nego sam ga premjestio, sad zenka ima svoj mir i nadam se da ce ovaj put koristiti posudu.