Travanj 18, 2024, 18:31:12 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Eheim 54l  (Posjeta: 2913 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline suveselino

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 10
  • Spol: Ženski   Lokacija: Beograd
Eheim 54l
« u: Listopad 10, 2016, 21:23:53 poslijepodne »
Pozdrav svima!
Nisam nova u akvaristici, ali nisam ni mnogo odmakla od pocetnickog nivoa! :D Akvarijum sam formirala pre nekih mesec i po dana, nakon par godina neaktivnosti. U pitanju je Eheim 54l, dimenzija 60*30*30, rasveta neonka T8 od 15w, filter Resun Magi 380 (380l/h) sa dve komore sundjer + aktivni ugalj, s tim sto sam aktivni ugalj izvadila nakon mesec dana i zamenila sa SERA siporax mini, grejac Atman 50W. Od hemije koristim EL FFM, EL Easy start i EL Profito. Podloga je Flamigo nature granulacija 1-3 mm, a obzirom da nemam hranljivu podlogu, koristim EL sticks.
Flora: Pogostemon helferi, Anubia nana, Microsorum pteropus, Bacopa monnieri, Ludwigia repens, Ludwigia repens rubin, Cabomba i cini mi se Sagittaria subulata. Za sada lepo napreduju, osim Ludwigia repens.
Fauna: 11 kardinal neonki, 2 Trichogaster leeri, 2 Barbus tetrazona green (dok im ne nadjem novi dom), 2 Corydoras paleatus, 4 Corydoras pygmaeus, 1 Ancistrus longfin i 2 Nerita zebra snail.
Svaka pomoć i sugestija je dobrodosla!!! :)

Offline pierre

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 577
  • Spol: Muški   Dob: 53
  • Lokacija: Osijek
Odg: Eheim 54l
« Odgovori #1 u: Listopad 10, 2016, 21:47:47 poslijepodne »
pozdrav!
ja se bas ne bi slozio sa tobom da nisi odmakla od pocetnickog nivoa... bas si ga lijepo slozila, onako sa mjerom. ja bih jedino izravnao podlogu uz staklo.

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Eheim 54l
« Odgovori #2 u: Listopad 10, 2016, 23:04:55 poslijepodne »
Stvarno super akvarij, lijepo i uredno slozeno!

Sent from my Huawei G8


Offline Darac_s

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 79
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Baranja, Istocna Hrvatska
Odg: Eheim 54l
« Odgovori #3 u: Listopad 11, 2016, 01:39:34 prijepodne »
Lijepo sredjeno, ja se nebih slozio sa Pierre-om, ovako valovita podloga izgleda odlicno  :up:

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Eheim 54l
« Odgovori #4 u: Listopad 11, 2016, 12:59:35 poslijepodne »
Vremenom ce se to samo izravnati, ja takodjer nista nebi dirao. Kod mene jedno vrijeme preko noci algar aymonier vazda iz nekog razloga kompletan cosak do dna izrovi, ja vratim, on izrovi... Na kraju sam odustao, on valjda vidio da me zaboli za njegovim kopanjem, pa je i on prestao :) :D Poslije se podloga sama izravnala...

Sent from my Huawei G8

Offline suveselino

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 10
  • Spol: Ženski   Lokacija: Beograd
Odg: Eheim 54l
« Odgovori #5 u: Listopad 11, 2016, 21:21:23 poslijepodne »
Uh... hvala na lepim rečima, znači svakako! :) Podloga je neujednačena od sifoniranja, a obzirom da deo podloge sifoniram jednom nedeljno, svaki put se drugačije složi. Uglavnom mi se svidja kako ispadne...a iskreno malo me i mrzi da je stalno ravnam.   :-[

Offline suveselino

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 10
  • Spol: Ženski   Lokacija: Beograd
Odg: Eheim 54l
« Odgovori #6 u: Listopad 19, 2016, 22:00:11 poslijepodne »
Kakvo je vase iskustvo sa Nerita zebra puževima i biljkama?! Primetila sam da mi mnogo opada lišće sa Ludwigia reperens i Ludwigia reperens rubin pa sumnjam da oni prave štetu,tj. da se lišće lomi pod njihovom težinom...ili da tražim drugog krivca?!

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Eheim 54l
« Odgovori #7 u: Listopad 19, 2016, 22:21:55 poslijepodne »
Nisu puzevi krivi. Vjerovatno je slaba rasvjeta, te fale makro elementi, co2 i sl... To su biljke koje traze intenzivnije gnojenje. Kod mene su u pocetku propadali listovi, malo sam to popravio jacom rasvjetom. Dans sam poceo dodavati i makro elemente, a kroz koji dan ce mi doci i oprema za diy co2, pa bi to trebalo jos vise poboljsati stanje...

Sent from my Huawei G8


Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Eheim 54l
« Odgovori #8 u: Listopad 19, 2016, 22:23:55 poslijepodne »
Vidis da ti crveni listovi prelaze u zelenu boju, te da ima i alge po njima- cini mi se. Imao sam iste probleme.  To je sve povezano sa mojim predhodnim komentarom. Sem toga, aq je stvarno lijepo slozen, bs je :up;

Sent from my Huawei G8

Offline suveselino

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 10
  • Spol: Ženski   Lokacija: Beograd
Odg: Eheim 54l
« Odgovori #9 u: Listopad 19, 2016, 22:46:32 poslijepodne »
Rasveta jeste slaba, zato sam ih  i posadila tik ispod neonke, da im koliko-toliko obezbedim direktno svetlo, jer nemam nacin da pojačam rasvetu, obzirom da je aq fabrički i da nema prostora za manervisanje sa haubom.Sto se tice zelene boje listova i algi, takve sam ih kupila, ali su alge za sada pod kontrolom i nadam se da ce tako i ostati. -? Nego, ovo opadanje listova je pocelo pre 3 dana... e sada, pre tri dana sam pocela da dodajem EL Carbo (1ml dnevno), a negde u isto vreme primetila da puzevi vise vremena provode na biljkama, bukvalno skroz obore stabiljku, dok su ranije uglavnom bili na panjevima ili staklu. Ludwigie su u aq duze od mesec dana, da je svetlo u pitanju, pretpostavljam da bi propadale postepeno, ali u ovako kratkom periodu...vise sumnjam na Nerite ili da EL Carbo ne stavljam ispravno.

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Eheim 54l
« Odgovori #10 u: Listopad 19, 2016, 22:55:19 poslijepodne »
Rasveta jeste slaba, zato sam ih  i posadila tik ispod neonke, da im koliko-toliko obezbedim direktno svetlo, jer nemam nacin da pojačam rasvetu, obzirom da je aq fabrički i da nema prostora za manervisanje sa haubom.Sto se tice zelene boje listova i algi, takve sam ih kupila, ali su alge za sada pod kontrolom i nadam se da ce tako i ostati. -? Nego, ovo opadanje listova je pocelo pre 3 dana... e sada, pre tri dana sam pocela da dodajem EL Carbo (1ml dnevno), a negde u isto vreme primetila da puzevi vise vremena provode na biljkama, bukvalno skroz obore stabiljku, dok su ranije uglavnom bili na panjevima ili staklu. Ludwigie su u aq duze od mesec dana, da je svetlo u pitanju, pretpostavljam da bi propadale postepeno, ali u ovako kratkom periodu...vise sumnjam na Nerite ili da EL Carbo ne stavljam ispravno.
Nerite su na listovima, jer tamo ima alge. Tvoje bar nesto rade, ja sam ih imao par, kroz neko vrijeme, uglavnom su sve krepale. Da li ih je sredio Frenatus ili nesto drugo- neznam. Sad imam jednu i uglavnom kulira ili na dnu ili na povrsini, nepamtim da sam ju vidio negdje gdje ima alge... To na listovima je sigurno problem koji sam ti spomenuo, al eto nek neko od kolega potvrdi.

EasyCarbo je najbolje dodavati jedno pola sata prije paljenja rasvjete, ako mozes, da se on rasiri po akvariju i da je dostupan biljkama kad se svjetlo upali. Profito je najbolje dodavati uvecer, kad se svjetlo ugasi. Crvene biljke stvarno zahtjevaju co2, i vremenom ce ti postat zelene i pocet odbacivat donje listove- nazalost...

Sent from my Huawei G8

Offline suveselino

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 10
  • Spol: Ženski   Lokacija: Beograd
Odg: Eheim 54l
« Odgovori #11 u: Listopad 19, 2016, 23:05:46 poslijepodne »
 :D :D :D Ove moje ne miruju ni trenutak, vec su isplatile svoju cenu! :)
Nego, jasno je da su nerite na biljkama zbog algi, mene vise zanima kako se nerite ponasaju prema biljkama. Znam da pojedine vrste puzeva potamane alge, ali i isisaju dušu iz biljke, pa me zanima da li je to slučaj i sa Neritama?!
Carbo i Profito dodajem bas tako kako si i opisao

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Eheim 54l
« Odgovori #12 u: Listopad 19, 2016, 23:29:41 poslijepodne »
:D :D :D Ove moje ne miruju ni trenutak, vec su isplatile svoju cenu! :)
Nego, jasno je da su nerite na biljkama zbog algi, mene vise zanima kako se nerite ponasaju prema biljkama. Znam da pojedine vrste puzeva potamane alge, ali i isisaju dušu iz biljke, pa me zanima da li je to slučaj i sa Neritama?!
Carbo i Profito dodajem bas tako kako si i opisao
Eto super, to je dobar put ka ispjehu :)

No i ja sam se zaletio na crvenu biljku i slicne, pa sam shvatio da ipak trebam co2 da bi one bile kao na slikama... Vjerovatno imas bolje mogucnosti nego ja (sto se akvaristike tice, jer ovo je HR forum, a ti si iz HR) pa nabavi sebi bar MACRO elemente, to ti je takodjer prihrana za biljke. Neznam koliko se razumijes u sve to, meni je jedan momak s foruma sve to lijepo objasnio.

Da bi biljke bile zdrave i lijepe, trebaju prihranu, micro i macro elemente, te co2.

*Micro elementi su npr profito (pazi da s tim ne pretjeras), najbolje je da sedmicnu dozu profita razdjelis u 7 manjih doza i svaki dan dodajes.

*Makro elementi su skup: MgSo4*7H2O + K2SO4 + KNO3 (kod njih nema stetnih poslijedica ako pretjeras).

*CO2, zamjena za ovo ti je EasyCarbo.

Znaci, imas EasyCarbo, Profito. Pokusaj nabaviti ove macro elemente, smjesa se razmuti sa destilovanom vodom i dodajes, npr 1ml ujutro zajedno sa EasyCarbo, napredak je onda zagarantovan :)

Eto, nadam se da sam pomogao i zavidim ti na vrijednim neritama :D

Edit: nerite nisu ta vrsta puzeva, te potpuno su bezopasni za biljke!

Sent from my Huawei G8
« Zadnja izmjena: Listopad 19, 2016, 23:33:17 poslijepodne od LikssOn »

Offline suveselino

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 10
  • Spol: Ženski   Lokacija: Beograd
Odg: Eheim 54l
« Odgovori #13 u: Listopad 19, 2016, 23:56:02 poslijepodne »
Da da poznati su mi svi pobrojani nacini gnojenja,ali svakako hvala na ovako detaljnom savetu i opisu!Ideja mi je da sto manje hemije unosim u aq i da se akvarijum sam uravnotezi,pa cemo videti kako ce na kraju ispasti...ili cu poceti ozbiljnije da gnojim ili ce crveno bilje zavrsiti karijeru u mom akvarijumu! :D

Offline suveselino

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 10
  • Spol: Ženski   Lokacija: Beograd
Odg: Eheim 54l
« Odgovori #14 u: Studeni 06, 2016, 22:27:13 poslijepodne »
Mali update... :)

Offline Darac_s

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 79
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Baranja, Istocna Hrvatska
Odg: Eheim 54l
« Odgovori #15 u: Studeni 06, 2016, 22:57:37 poslijepodne »
Slika je kriminalno mala, probaj postaviti nesto vece rezolucije, barem 1024x768 pixela

Offline suveselino

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 10
  • Spol: Ženski   Lokacija: Beograd
Odg: Eheim 54l
« Odgovori #16 u: Studeni 06, 2016, 23:34:41 poslijepodne »
 :D :D :D Smanjim sliku-nece da je ucita,opet smanjim sliku-opet nece da je ucita....i tako par puta, pa sam na kraju po***dela i okacila najmanju...e onda je ucitao! :D Cim je sredim kacim novu! :up:

Offline pierre

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 577
  • Spol: Muški   Dob: 53
  • Lokacija: Osijek
Odg: Eheim 54l
« Odgovori #17 u: Studeni 07, 2016, 20:53:59 poslijepodne »
pogledaj koja je dozvoljena velicina slike, ima na forumu. i kada hoces okaciti takve slike, javi ti gresku, ali ih ipak objavi...