Travanj 26, 2024, 04:47:08 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Bolje spriječiti nego liječiti  (Posjeta: 1457 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline GAS0

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 70
  • Lokacija: Zagreb
Bolje spriječiti nego liječiti
« u: Ožujak 15, 2010, 15:40:55 poslijepodne »
Imam aq 80l, svjetla cca 0.8W/L. Dodajem EasyCarbo (između 20 i 25 kapljica dnevno - uvjek se zabrojim  :D) ujutro prije paljenja svjetla.
Imam tetra complete supstract i cca 3mm pjesak preko toga. Planiram imat zabiljen aq.  :)
Zasad od bilja imam:
cabombe, rogolist, microsorium pteropus, hemianthus micranthemoides, crypte, hydrophila polysperma, anubias nana, java moss i neka zeleno-smeđa.
Još mi za kompletan scape fali valisneria, Hemianthus callitrichoides (HC) ili Glossostigma elatinoides ili možda riccia  -?
Imam i jedan veliki panj.

Htio bih da mi biljke budu zdrave i da pokušam spriječiti pojavu algi. Zanima me što mi je za to potrebno.
Da li div CO2, dognojavanje, micro macro el.? Zanima me da li postoje kakve gotovove smjese micro odnosno macro elemenata?

Vodu mjenjam jednom tjedno 1/4 zapremine aq. svjetlo mi je uključeno 14h bez prestanka od 8-22. Nije li to malo previše?

Pozdrav iz Crikvenice!

Offline Pampa1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 491
  • Spol: Muški   Dob: 64
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
  • wywh
Odg: Bolje spriječiti nego liječiti
« Odgovori #1 u: Ožujak 16, 2010, 10:11:09 prijepodne »
Imam aq 80l, svjetla cca 0.8W/L. Dodajem EasyCarbo (između 20 i 25 kapljica dnevno - uvjek se zabrojim  :D) ujutro prije paljenja svjetla.

nabavi u apoteci špricu i doziraj po uputama, bolje to nego brojati kapljice  :up:

diy co2 može, ali ako je moguće bolja je boca s ventilima

poželjno doziranje po EI pravilima (http://www.theplantedtank.co.uk/EI.htm) i prilagoditi ga svojim uvjetima
postoje gotovi makro (npr. od easylife-a Nitro, Fosfo) i mikro elementi (npr. Profito, Tropica Plant Nutrition, Seachem Flourish)
jednako učinkovito, ali višestruko jeftinije je sam miksati makro i mikro elemente (za makro: kno3, k2so4, kh2po4,mgso4*7h2o; za mikro: csm+b), sve lako dobavljivo na:
http://www.bestaquariumregulator.com/ferts.html
http://www.aquariumfertilizer.com/index.asp?Option1=cats&Edit=2&EditU=1&Regit=2

za detalje oko navedenog najbolje malo prosurfati po akvarij.net, o svemu piše po nekoliko puta

svjetlo smanjiti na otprilike 8-10 sati dnevno

ako se gnoji po EI sistemu potrebna je tjedna zamjena vode 40-50%

samo polako i sve će doći na svoje mjesto, bolje pitati prije nego se pojave problemi
« Zadnja izmjena: Ožujak 16, 2010, 10:15:45 prijepodne od Pampa1 »
..:: Zagreb, Dubrava ::..
Do not argue with an idiot. He will drag you down to his level and beat you with experience.

Offline GAS0

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 70
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Bolje spriječiti nego liječiti
« Odgovori #2 u: Ožujak 17, 2010, 09:46:47 prijepodne »
Hvala na kvalitetnom i brzom odgovoru.
Ovako razmišljao sam dognojavati s PPS-Pro sistemom (neda mi se baš mjenjati 50% posto vode svaki tjedan). Imaš li kakava iskustva s tim?

Gdje se mogu kupiti (apoteka ili ... u Zagrebu) macro: K2SO4, KNO3 i KH2PO4 odnosno csm+b micro elementi? Znaš li cijenu možda (okvirno)? Koliko košta precizno vaganje?
Pozdrav iz Crikvenice!

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Bolje spriječiti nego liječiti
« Odgovori #3 u: Ožujak 17, 2010, 10:21:36 prijepodne »
rađe odi na ei sistem gnojenja, zbog lakšeg održavanja i samog doziranja, dok bi za pps pro moral imat jako dobru hranjivu podlogu, mislim na kvalitetu sa makro i mikro gnojivom..

Offline GAS0

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 70
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Bolje spriječiti nego liječiti
« Odgovori #4 u: Ožujak 17, 2010, 10:32:09 prijepodne »
rađe odi na ei sistem gnojenja, zbog lakšeg održavanja i samog doziranja, dok bi za pps pro moral imat jako dobru hranjivu podlogu, mislim na kvalitetu sa makro i mikro gnojivom..
Imam tetrin complete supstract i šljunak do 3mm preko toga. Šta to nije dobra/dovoljna podloga? Planirao sam mjenjati recimo 20-30% vode svaki tjedan ili dva. A ne OBAVEZNO svaki tjedan 50%, pa ako propustim jedno mjenjanje bum od algi. Malo mi je to "too much" 50% svaki tjedan.? Šta bi bilo s aq da gnojim EI sustavom a mjenjam samo 1/4 vode, 3 puta mjesečno?
Pozdrav iz Crikvenice!

Offline Pampa1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 491
  • Spol: Muški   Dob: 64
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
  • wywh
Odg: Bolje spriječiti nego liječiti
« Odgovori #5 u: Ožujak 17, 2010, 11:33:04 prijepodne »
Gdje se mogu kupiti (apoteka ili ... u Zagrebu) macro: K2SO4, KNO3 i KH2PO4 odnosno csm+b micro elementi? Znaš li cijenu možda (okvirno)? Koliko košta precizno vaganje?

LJEKARNE PETRINEC,

Slavonska 42, 10000 Zagreb (Dubrava)

01 2995576

ja kupio tu ali dosta davno, imaš telefon pa nazovi prije da ne lutaš bez veze, prije kupovine izračunaj koliko trebaš čega i budu ti izvagale u posebne vrečice, dođeš doma i samo sipaš u destiliranu vodu, promučkaš da se otopi i mora odstajati bar pola dana prije nego se dodaje u akvarij
cijene sam zaboravio, ali vjeruj da je višestruko jeftinije nego gotovi makro, csm+b vjerojatno nemaju ali pitaj, za mikro može proći i npr Profito (ja ga imam), dugo traje i dobar je

Ovako razmišljao sam dognojavati s PPS-Pro sistemom (neda mi se baš mjenjati 50% posto vode svaki tjedan). Imaš li kakava iskustva s tim?
ista stvar kao i antivirusni programi, najbolji je onaj koji koristiš :D
pouka: bolje PPS nego ništa, PPS je isto dobar, kad uhvatiš rutinu koliko čega trebaš dodavati bit će sve ok
..:: Zagreb, Dubrava ::..
Do not argue with an idiot. He will drag you down to his level and beat you with experience.