Travanj 25, 2024, 13:39:10 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Seoba bilja  (Posjeta: 52198 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Seoba bilja
« Odgovori #150 u: Listopad 16, 2016, 20:43:10 poslijepodne »
Brzinska (i jedina) skica i moj komentar na istu  :D :D :'( :D :D

Offline melek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 766
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Tuzla,BiH
Odg: Seoba bilja
« Odgovori #151 u: Listopad 16, 2016, 21:40:48 poslijepodne »
možeš koristiti gajbe za povrće ili nešto slično da zadržiš šljunak , samo malo krupniju granulaciju ubaci u gajbe da ne može zaustavti protok i njih poredaš odma do tog dubljeg djela da služe kao pregrade koja zadržava ostali šljunak   
Umovi su poput padobrana - ne služe ničemu ako nisu otvoreni.

Offline Sonic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 587
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Ivanić-Grad
Odg: Seoba bilja
« Odgovori #152 u: Listopad 16, 2016, 21:56:27 poslijepodne »
Max: sedimentacija obavezno jedan BD da mozes izvuci mulj a za pregradu sloziti plasticnu  resetku ili kao sto Mlekek kaze plasticne  kasete  I to ce biti super...

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Seoba bilja
« Odgovori #153 u: Listopad 17, 2016, 20:15:25 poslijepodne »
Znao sam da ćete smisliti nešto korisno , ovo sa kašetama je jednostavno i praktično . Idem odmah naručiti 20 kašeta mandarina  :D :D
BD ne mislim stavljati ali mi se mota po glavi da nekako uklopim bačvu od 180L koja bi glumila taložnik , smislit ćemo nešto do proljeća  :up:

Offline Sonic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 587
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Ivanić-Grad
Odg: Seoba bilja
« Odgovori #154 u: Listopad 17, 2016, 21:00:45 poslijepodne »
Znao sam da ćete smisliti nešto korisno , ovo sa kašetama je jednostavno i praktično . Idem odmah naručiti 20 kašeta mandarina  :D :D
BD ne mislim stavljati ali mi se mota po glavi da nekako uklopim bačvu od 180L koja bi glumila taložnik , smislit ćemo nešto do proljeća  :up:
Zasto ne BD pa jeftino  je, a kako ces sloziti bacvu kao taloznik!? Hm

Offline erorr

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 232
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Sarvas-Osijek
Odg: Seoba bilja
« Odgovori #155 u: Listopad 17, 2016, 21:25:24 poslijepodne »
Gledam tu skicu, e sada neznam jel ti bas mora ici prvo duboki dio, pa onda plitki, jer kod mene ide prvo plitki kao potok (dobro manji je) neka 4 metra i onda dublji dio, s time da sam napravio odmah di mi iz filtera ide u potok kao pregradu od kamenja tako da voda moze proci a vece necistoce da ostanu,ono nije velika ali nemoram se patiti ako nesta prođe slucajno i isto tako sam napravio di dolazi do dubljeg dijela, ono kamenje sluzi kao vrsta grubog filtera, i na izlasku iz toga dubljeg dijela i ulaska u jezero, a u potoku sam imao posađene irise i mogu reci da se nakupi listova, jedinu gresku sam napravio je na izlasku iz tog dubljeg dijela i ulaska u jezero, tamo sam malo pretjerao s kamenjem , a posto nisam pravio kaskadu, nego strmiji potok, dosta mi je vode oticalo ispod kamenja, pa sam probao staviti sitniji da popunim rupe da ide voda po njemu, ali je bio previse strm pa ga je nosila....

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Seoba bilja
« Odgovori #156 u: Listopad 18, 2016, 20:02:24 poslijepodne »
Bačva je za sada samo ideja koju treba razraditi , pumpam vodu u bačvu gdje se teža nečistoča taloži na dno i onda se prelijeva van , nisam ima vremena to razraditi ili probati za sada .
BD , znaš da sam ja mišljenja kako je to slaba točka sistema , u najgorem slučaju prilikom čišćenja tog nataloženog smeća ubacim hrpu zraka u taj dio i stavim vrtnu potopnu pumpu da izbaci kompletnu vodu zajedno sa smećem , naravno da sa tom vodom zalijem vrt i vočnjak  :up:
Što se tiće da li prvo dublji ili plići dio močvare , može biti ili jedno ili drugo jer se ona nalazi uz duž ribnjaka i dovoljno je da samo dovod vode stavim na kontra stranu . Ali meni je nekako logičnije da voda stiže u dublji dio bez šljunka gdje bi se taložila grublja nečistoća kako se šljunak ne bi brzo začepio , nisam nikada konstruirao takav tip filtera pa možda i griješim . Do proljeća ćemo nešto smisliti  :up:
Evo vam još jedan detalj za razbijat glavu , da li bi funkcionirao taložnik sa bačvom kako sam zamislio , čisto teoretski , ako se nekome da neka proba pa javi rezultate iz prve ruke  ;)

Offline Sonic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 587
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Ivanić-Grad
Odg: Seoba bilja
« Odgovori #157 u: Listopad 18, 2016, 20:19:52 poslijepodne »
A gle sad ovo, ti za svoj ribnjak trebas veliku pumpu cca 20.oooL I sad kad ti tu pumpu pustis da ti baca u bacvu(ja sam uzeo za primjer 200L) nikad se nebude cistoca mogla staloziti jer je velika cirkulacija.. To je moje missljenje ovako na prvu ali mozda I nisam u pravu ...

Offline melek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 766
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Tuzla,BiH
Odg: Seoba bilja
« Odgovori #158 u: Listopad 18, 2016, 20:24:14 poslijepodne »
to sa bačvom zovu swirl filter pogledaj na yt , meni je to isto kao i vortex  evo i jedna fotka
Umovi su poput padobrana - ne služe ničemu ako nisu otvoreni.

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Seoba bilja
« Odgovori #159 u: Listopad 18, 2016, 20:34:12 poslijepodne »
Sonic tu si vjerojatno u pravu , veliki protok neće dopustiti taloženje smeća u bačvi od 200 L , možda u kontejneru od 1000 L (nabavio jeftino  :D ) , sve opcije su otvorene .
Melek nešto takvo sam negdje vidio i ta ideja ide u tom smjeru ali još nisam siguran da će biti išta od te bačve , svakako se stavlja na razmatranje do proljeća .
Sva sreća da imam mjesta na gruntu a i folije ne fali pa se mogu poigrati sa nekoliko varijanti  :D :D

Offline Sonic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 587
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Ivanić-Grad
Odg: Seoba bilja
« Odgovori #160 u: Listopad 18, 2016, 20:55:17 poslijepodne »
Hm plan je dobar ali Bacva po meni nije dobra a za kontenjer bi bilo izvedivo samo kako ce to izgledati I jel ce uopce funkcionirati treba vidjeti ... Ajde objasni zasto smatras da je BD slaba  tocka  pa bez njega nema niti jedan professional jezero napravljeno, nemogu bas svi biti u krivu !!! Ha!?

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Seoba bilja
« Odgovori #161 u: Listopad 18, 2016, 21:47:48 poslijepodne »
Ja ne tvrdim da BD nije dobra stvar ali po meni je jednostavnije izvaditi pumpu i očistiti je u slučaju štopanja nego roniti u hladnu vodu i odštopavati BD , također rupa na najdubljem dijelu ribnjaka i potencijalno mjesto za puštanje vode .

Offline DADOUMAG

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1280
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Umag
Odg: Seoba bilja
« Odgovori #162 u: Listopad 20, 2016, 00:11:07 prijepodne »
I ja dijelim misljenje sa maxom u vezi BD-a...
Stavi u tu bacvu/kontejner cetke za filter i garantirano ce ti se vecina necistoca zadrzavat u bacvi a i bit ce ti lakse za to ocistit.
Kod mene u novom filteru vecina grube nescistoce se zadrzava u skimmeru(prva komora) iako je velik protik kroz nju,a ostala necistoca se zadrzava na prvom redu cetki u drugoj komori,tako da su mi spuzve skoro ciste.
Nisam jos stigao ocistit filter tako da cu to popratit slikama...

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Seoba bilja
« Odgovori #163 u: Listopad 20, 2016, 18:29:36 poslijepodne »
Vjerojatno ću odustati od bačve/kontejnera i bez ikakve klasične "umjetne" filtracije . Prirodna filtracija , bilje , bilje i još malo bilja  posađeno u šljunak . Nije mi cilj postići kristalno čistu vodu već ribnjak u kojem će moji pajceki rasti i uživati te imati kvalitetnu vodu a kako volim vodeno bilje a isto baš i nema velike šanse u istom prostoru sa koićima , radim još jedno jezero koje ću pokušati posložiti da bude ujedno i filter/rasadnik/močvara . Kako će to ispasti na kraju vidjeti ćemo krajem slijedeće godine ako sve bude išlo po planu . Do tada su sve ideje dobrodošle  :up:

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Seoba bilja
« Odgovori #164 u: Listopad 31, 2016, 17:46:26 poslijepodne »
Ajmo ekipa malo razmišljati , imam jednu dilemu , za filter/močvaru se inače koristi čisti šljunak bez pjeska granulacije 1-2 cm . Ja takav šljunak baš i nemam gdje nabaviti u bližoj okolici Vrbovca a baš mi se i ne plača prijevoz takvog šljunka iz ZG , trebaću jedno 3 m3 . Moje pitanje tj. vaše mišljenje , da li bi se protok vode drastično smanjio ako stavim obični šljunak koji ima i pjeska u sebi . Pretpostavljam da bi se protok nešto smanjio ali ne znam koliko a nije mi cilj da mi nivo vode pređe površinu šljunka i "klizi" preko njega nazad u ribnjak jer se onda izgubio smisao cijelog bio filtera . Molim nekoliko pametnih a ako ne onda može i onih drugih odgovora  :D

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Seoba bilja
« Odgovori #165 u: Listopad 31, 2016, 18:51:01 poslijepodne »
Ja bi tu napravio betonsku pregradu sa 2-3 rupe fi100 preko koje bi isla folija a u plici dio bi stavio obicni pjesak. Ribnjak ne bi podizao, ostavio bi ga u razini sa prvim

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Seoba bilja
« Odgovori #166 u: Listopad 31, 2016, 19:22:57 poslijepodne »
Majstor76 , malo budi jasniji jer te nisam baš skužio o kojem dijelu pričaš . Gdje bi bila ta betonska pregrada i zašto rupe koje prekriješ folijom . Ako ne podižem mali ribnjak kako si zamislio povrat vode ? Znam da ti imaš pijesak u svojoj močvari ali ovo bi radilo na protoku vode kroz šljunak a nikako preko njega .

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Seoba bilja
« Odgovori #167 u: Listopad 31, 2016, 19:46:17 poslijepodne »
Ta betonska pregrada bi bila izmedju dubljeg i pliceg dijela. Preko toga bi isla folija i kroz foliju i beton par cijevi koje bi povezivale dublji i plici dio. Sljunak ti u plicem dijelu ne treba jer ce ti se taj cas zastopat i natrpat muljem i od toga nist. Bolje stavi pjesak i imaj medij za mocvaru kako bog zapovjeda (vidio si mocvaru kod mene) a krupnije djubre ce se talozit u dubljem dijelu. Znaci imat ces kao neki mehanicki filter i nakon toga bio (mulj ce lopocima i dobro doci). Razlicite visine ribnjaka nisu potrebne (ja ih nemam), prepumpavaj iz jednog sistema u drugi i zgog spojenih posuda ces imat cirkulaciju. Ribnjaci se dizu zbog potocica ili rjedje zbog pogleda kao kod tebe ali nije nuzno za cirkulaciju

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Seoba bilja
« Odgovori #168 u: Listopad 31, 2016, 20:11:08 poslijepodne »
Sada je jasno , betonsku pregradu ću/sam zamijenio kašetama sa šljunkom ili zidom od šupljih cigli (na foliji) .
Zakon spojenih posuda , zato ste vi svi ovdje da se izrode dobre ideje . Ovo mi je smanjilo trošak i muku sa zidanjem zidića  :up:
Tvoju močvaru sam vidio i imam jedno pitanje , da li ti voda ne prođe po površini preko močvare i ode najkračim putem nazad u ribnjak te se na taj način ne zadrži u dijelu gdje se rasprostire korijenje biljki. Moj plan/ideja je da voda prolazi kroz šljunak gdje se nalazi mlado korijenje od biljaka koje će popapati sve nekorisne stvari za ribe . Kod mene neće biti nikakvih klasičnih mehaničkih filtera , jedino taj manji filter/močvara/rasadnik .

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Seoba bilja
« Odgovori #169 u: Listopad 31, 2016, 20:35:49 poslijepodne »
i ode najkračim putem nazad u ribnjak

Daj zamisli da si kapljica vode i da ti netko kaze da najkracim putem prodjes kroz moju mocvaru

https://www.akvarij.net/forum/index.php?action=dlattach;topic=68885.0;attach=296097;image

poslo bi ga u rodni kraj  :D

Kod mene je slozeno pedalj pjeska i pedalj vodenog stupa. Voda prolazi iznad relativno nabijenog pjescanog dna ali na putu ima tonu pistie i myriophyllum sto cini da se smece hvata na to bilje i dodatno usporava strujanje vode i pomaze sedimentaciji. E onda nastupa sagittaria koja raste iz tog pjescanog medija prekrivenog muljem. Sa sljunkom mislim da bi u pocetku dobio slab medij za rast bilja koji bi se s vremenom napunio muljem i opet bi dosao na to da ti voda ne prolazi kroz medij.

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Seoba bilja
« Odgovori #170 u: Listopad 31, 2016, 20:59:59 poslijepodne »
Bilje kada se sadi u šljunak mora imati i mali grumen zemlje dok se ne formira novo korjenje koje će crpiti hranu iz vode . Ovaj tip filtracije preko šljunka nije zamišljen da voda pređe preko površine šljunka već kroz šljunak gdje je korjenje biljke . Što se mulja odnosno krupne nečistoće tiče to bi trebao riješiti prvi dio ribnjaka koji će biti dublji (1m) i tamo bi se to trebalo taložiti . Ja sam svjestan toga da kada se taj šljunak "zaštopa" što muljem što korjenjem treba ga očistiti . Nije valjda problem pretovariti 3 kubika šljunka  :D . Najbolji potrošač hranjiva iz vode je mlado korijenje tako da se biljke redovito moraju rijediti i održavati ih da raste mlado korijenje . Tvoja močvara radi na malo drugačijem principu koji je uz mehanički filter kojeg imaš ispod terase odličan . Koliko sam se do sada uspio informirati ovaj način je efikasan i dosta se koristi . Jedina dilema mi je da li bi šljunak sa pijeskom imao istu funkciju . Mislim da ću morati napraviti simulaciju i izmjeriti protok vode kroz jedan i drugi medij .

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Seoba bilja
« Odgovori #171 u: Listopad 31, 2016, 21:33:31 poslijepodne »
Ove biljke koje sam sadio u "vreće" od geotekstila su posađene sa malo zemlje i hrpom šljunka kako bi biljka imala dovoljno za start a kasnije neka crpi hranu iz vode . Te vreće su stavljene direkt u ribnjak i po meni bi trebalo korjenje proći kroz geotekstil kroz neko vrijeme a onda ću ih izvaditi i ponoviti postupak . Takva je bila ideja , kako će ispasti budemo vidli .

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Seoba bilja
« Odgovori #172 u: Studeni 01, 2016, 15:54:53 poslijepodne »
Odustajem od izgradnje močvare jer sam našao odličan i učinkovit način za filtraciju ribnjaka svih veličina za malo para , idem odmah naručiti  ;)

http://www.gardeners.com/buy/aquasphere-pond-cleaner/37-424RS.html

Offline melek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 766
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Tuzla,BiH
Odg: Seoba bilja
« Odgovori #173 u: Studeni 01, 2016, 16:21:36 poslijepodne »
 moraš kupovati mjesečno jednu pa i nije baš jeftino   -?
Umovi su poput padobrana - ne služe ničemu ako nisu otvoreni.

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Seoba bilja
« Odgovori #174 u: Studeni 01, 2016, 16:38:03 poslijepodne »
Možeš mislit kako to čisti ribnjak , američka podvala .