Ožujak 28, 2024, 10:52:26 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Bočati biotop za gobyje  (Posjeta: 10379 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Bočati biotop za gobyje
« u: Veljača 11, 2011, 01:08:30 prijepodne »
Bok, evo nešto malo drukčije od mene. Ovo je akvarij od 40 litara u koji je danas useljeno 6 Bumblebee gobyja (Brachygobius doriae), a složen je po savjetima s neta. Gobyji navodno vole kombinaciju granja i kamenja sa dosta prolaza i mjesta za zavlačenje, tak da sam probao složiti tako nešto. Preferiraju tvrdu i lagano bočatu vodu, temperature od 23-28 stupnjeva, s umjerenim protokom.
Biljke nisu 100% iz biotopa, vodio sam se prije svega prema tome koje dobro podnose sol tak da nisam strogo pazio da spadaju u Aziju. Tek kad vidim kak će se koja biljka ponašati u bočatoj vodi ću odlučiti koje ću ostaviti, a koje ne. Od ostalih stanovnika tu su svrdlasti puževi koji isto navodno vole bočatu vodu, a i stavit ću dva amano shrimpa kad ih ulovim u drugom akvariju.
S obzirom da su ribe dosad bile u slatkoj vodi, svaki dan ću dodati jednu čajnu žličicu soli (Tropic Marine nabavljena od Cimbija, čujem da je ta super :P) sve dok salinitet ne poraste na 1.005-1.006, to bi im otprilike trebalo biti taman, iako podnose i veće oscilacije u salinitetu jer žive u estuarijima.
Po informacijima s interneta preferiraju živu hranu, čak tu i tam piše da ih je skoro nemoguće držati uz suhu hranu. Kao problem je u tome kaj se hrana mora micati da bi ju jeli. Ja sam im planirao davati smrznute bloodwormse i artemiju, a kad malo zatopli i žive larve komaraca i takve stvari. Danas sam ih prvi put hranio s artemijom i jeli su, iako sam u početku imao malih problema. Uspio sam ih nahraniti tek tako da sam artemiju uvukao u kapalicu s kojom inače gnojim akvarije i onda ju ispred njih izbacivao van. Nisu plašljivi i ne bježe od kapalice čak i kad im se stavi drito pred nos, čak su i jurišali na račića još dok je napol virio van. Možda takvo hranjenje neće biti potrebno kad se malo naviknu na akvarij i na hranu.
Navodno su dosta teritorijalni, pogotovo tijekom mrijesta. Ako će biti problema, složit ću im još jedan akvarij pa ću ih razdvojiti, imam ih viška po kući. :)
Prema informacijama s neta mrijest potiče dodatak toplije i slatke vode. Probat ću i to nakon par mjeseci kad se skroz priviknu ribe.
Evo, to je ukratko o akvariju i gobijima. :)

Jel netko možda ima iskustva s tim ribama pa da mi ukaže ako je nekaj krivo napravljeno ili mi da neki savjet? :)
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline Grale

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1916
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Bočati biotop za gobyje
« Odgovori #1 u: Veljača 11, 2011, 07:57:54 prijepodne »
Sviđa mi se, bravo :up:. Ja sam mislil isto nekaj napravit, al sam odustal zbog kompliciranog hranjenja (bar tak piše na netu). Pratim temu sa zanimanjem.

Offline delbi

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2045
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
  • vecio mona
    • http://www.posronja.eu
Odg: Bočati biotop za gobyje
« Odgovori #2 u: Veljača 11, 2011, 08:28:46 prijepodne »
U svakom slucaju zanimljivo...jos jedan zanimljiv projekt...svaka cast...sa zanimanjem cu pratiti temu :)
pula
Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die

Offline ZliBrka

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1815
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Beli Manastir
Odg: Bočati biotop za gobyje
« Odgovori #3 u: Veljača 11, 2011, 09:14:39 prijepodne »
Posto nista ne znam o njima (a zanima me) i ja cu sa zanimanjem pratiti ovaj zanimljivi projekt.   :up:
"Dišemo slobodno jedino kad nas s drugima povezuje zajednički cilj koji nadilazi naše JA."  Zemlja Ljudi

Offline guppy world

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 694
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb / 095 55 27 695
  • 095/5527 695
Odg: Bočati biotop za gobyje
« Odgovori #4 u: Veljača 11, 2011, 11:28:21 prijepodne »
 :up:

Offline GROF

  • Urednik morske redakcije
  • Administrator
  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3101
  • Dob: 48 Lokacija: Split
    • Grof - akvarij
Odg: Bočati biotop za gobyje
« Odgovori #5 u: Veljača 11, 2011, 11:57:09 prijepodne »
U svakom slucaju zanimljivo...jos jedan zanimljiv projekt...svaka cast...sa zanimanjem cu pratiti temu :)

 :up:


..nadam se da će potrajat!


Offline Nji

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 294
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Novi Zagreb-Siget
Odg: Bočati biotop za gobyje
« Odgovori #6 u: Veljača 11, 2011, 13:04:44 poslijepodne »
Super izgleda.
Da i mene baš zanima kako će napredovati projekt,jer su me zainteresirali ti ribeki skroz.....Pa si i ja razmišljam o tak nečem...
Tak da -pratim tvoj projekt isto!! ;) I držim fige!
ni da ni ne

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Bočati biotop za gobyje
« Odgovori #7 u: Veljača 12, 2011, 23:44:34 poslijepodne »
Nema problema gospon Dominik :)

Danas sam nažalost našao jednog uginulog gobyja, već u dućanu je izgledao najslabije od svih, uzeo sam ga zato da ne ostane sam. Čini mi se da je jučer jeo, ali valjda je ipak bio preslab da preživi taj stres seljenja.
Ostali mi svi izgledaju dobro, dobili su boju (neki više, drugi manje) i svi su jeli (opet neki više, a neki manje). Dodao sam i treću žličicu soli, i biljke i ribe i puževi se normalno ponašaju, ali to je očekivano, nije to puno soli. Mislim da će 6-8 žličica biti dovoljno da salinitet dođe na željenu razinu.
Skužio sam da su si 2 ili 3 gobija odabrala teritorij sa zadnje strane akvarija tam di se ne vide, a ne naprijed di sam si ja zamislio...sad moram smisliti kak da ih nagovorim da se presele :D
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Odg: Bočati biotop za gobyje
« Odgovori #8 u: Veljača 13, 2011, 01:17:32 prijepodne »
Sve pohvale za pokretanje bocatog projekta.  :klap:
Pre manje od mesec dana i ja umalo nisam poterao bocati akvarijum. Nisu stigle sve ribe koje sam planirao, a i shvatio sam da majanje sa 2 potpuno razlicita biotopa u isto vreme donosi glavobolju.  ;)
U svakom slucaju bocati biotop ostaje moja zelja i plan za buducnost.

Dok sam razmisljao o bocatom biotopu pokrenuo sam i temu na MBA vezanu posebno za biljke bocatih voda. Evo LINK ka temi. Unutar teme dobio sam veliki broj daljih linkova na web stranice vezane za ovu problematiku. Mozda nesto od ovoga bude i tebi korisno.

Samo napred  :up: i ako imas mogucnosti prosiri listu riba....

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Bočati biotop za gobyje
« Odgovori #9 u: Veljača 13, 2011, 01:50:21 prijepodne »
Uff, super su ovi linkovi...puno ti hvala, naučio sam jako puno novih stvari.  :up:

Bočati biotop mi je jako zanimljiv, daje jednu novu stranu ovom hobiju...i malo odmora od aquascapaea i biljnih akvarija  :P

Htio bih dodati još neke ribe koje mogu živjeti u bočatoj vodi, ali nisam siguran postoje li neke (osim mollya i ostalih živorotki) koje bi mogle ići u u tako mali akvarij. Živorotke ne želim stavljati jer mi je veliki problem kako nahraniti gobyje i bez proždrljivih mollyja i gupyja. Imaš možda neki prijedlog? :)

Na par mjesta sam u tim člancima pročitao da ovo bilje koje sam stavio ide samo do saliniteta od 1.002...to mi se ne sviđa...nisam mislio da su vodene biljke tako osjetljive na sol. Izgleda da bi po tim člancima samo javanska paprat preživjela. Ipak ću probati s tim biljkama tak da se sam uvjerim da ne ide, ali već sam dobio jednu drugu ideju ako propadnu...mangrov. Biljka koja super podnosi sol i ima lijepo korijenje koje će doprinjeti prirodnom izgledu i filtraciji. Mislim da sam vidio u oglasima da je netko prodavao. Pošto je ovo otvoreni akvarij mislim da bi super bilo posaditi ga uz zadnju stranu. Moram se još malo raspitati i progooglati o njemu, ali čini mi se da bi to moglo biti super. :)

Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline delbi

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2045
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
  • vecio mona
    • http://www.posronja.eu
Odg: Bočati biotop za gobyje
« Odgovori #10 u: Veljača 13, 2011, 08:56:48 prijepodne »
Mangrov je odlicna biljka....puno stetnih tvari crpi iz vode....cak postoje morski akvariji u koji stavljaju mangrov kao oblik(jedan od) filtracije
pula
Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die

Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Odg: Bočati biotop za gobyje
« Odgovori #11 u: Veljača 13, 2011, 09:38:41 prijepodne »
Verovatno si vec pogledao, ali evo da ponovimo: na ovom LINKu ima podela bocatih akvarijuma po velicinama i salanitetu sa listama mogucih stanovnika (ukljucujuci i biljke).
Tih 40lit te umnogome ogranicava i suzava izbor, a takodje mala zapremina moze da bude problem za buducu stabilnost ovakvog slankastog akvarijuma (mislim pre svega na oscilacije salaniteta usled isparavanja).

U svakom slucaju rekao si da po kuci imas dosta neiskoriscenih stakala, pa ako ti se ove slankaste igre svide - ko zna - mozda poteras i neku vecu litrazu koja ce ti umnogome omoguciti da prosiris listu stanovnika.

A bas bi lepo cucnuli Argusi, Monodactylusi ili Pufferi....  :D

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Bočati biotop za gobyje
« Odgovori #12 u: Veljača 16, 2011, 00:42:25 prijepodne »
Vidio sam taj link, da. Samo na nekim drugim mjestima sam pročitao neke druge informacije o biljkama i salinitetu koji podnose. Zbog tih proturječnih informacija sam odlučio sam provjeriti koje će biljke opstati. Kad malo skužim taj sustav, možda i posolim jedan od 160 litara koji stoji u kuhinji...onda bi već mogli pričati i o tim ribama kaj si nabrojao. :)
Mislim da oscilacije saliniteta uslijed isparavanja neće biti problem, barem ne za ove ribe jer navodno dobro podnose oscilacije u salinitetu. A i mala je površina vode tak da ne bude velikog isparavanja.
Evo jedna slika od danas, gobyji su jedva dočekali da dođem doma pa da večeraju. Čim sam ugasio filtere izvirili su iz svojih rupa i skupili se svi zajedno naprijed. Ova hrana po podu su granule koje sam im probao dati po preporuci prodavača, međutim više im se sviđaju bloodwormsi. :)

Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline Nji

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 294
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Novi Zagreb-Siget
Odg: Bočati biotop za gobyje
« Odgovori #13 u: Veljača 16, 2011, 09:37:30 prijepodne »
Pa naravno,znaju kaj je prava klopa!  ;)
Svi na gozbu,ha?
Ma super!Znači naučili su da se trebaju malo i pokazati da dobiju klopicu!
ni da ni ne

Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Odg: Bočati biotop za gobyje
« Odgovori #14 u: Veljača 16, 2011, 14:17:19 poslijepodne »
Citat:
Mislim da oscilacije saliniteta uslijed isparavanja neće biti problem, barem ne za ove ribe jer navodno dobro podnose oscilacije u salinitetu. A i mala je površina vode tak da ne bude velikog isparavanja.

Dobro je ako nema velikog isparavanja.
 Nisam previse brinuo za ribe zbog oscilacija salaniteta, nego za ukupnu stabilnost akvarijuma kao i za ostale organizme (bakteriofloru i biljke i potpuno meni nepoznato polje o algama u bocatim vodama).  ;)

Izvestavaj nas i dalje...

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Bočati biotop za gobyje
« Odgovori #15 u: Veljača 18, 2011, 17:54:02 poslijepodne »
Mene isto zanima kako će se akvarij ponašati, pogotovo me zanimaju alge. Zasad se one alge koje sam donio na bilju dobro drže, npr. crna na anubiasu izgleda isto kao i prije, ne širi se, ali ni ne propada. Ali nema novih algi, ne znam je li to zbog soli ili zbog nečeg drugog. Ne vjerujem baš da je akvarij toliko stabilan da se ne budu pojavile, kako puno hranim gobyje tako i puno hrane ostane na dnu, tak da mislim da će se pojaviti prije ili kasnije. Jedino je pitanje koje, ove uobičajene ili neke posebne :D
Ustvari, oduvijek me zanimalo kako alge dođu u akvarij, putem vode ili ih uvijek donesemo s organizmima? Ako se u bočatom biotopu javljaju neke posebne alge, tj. ako ovim uobičajenim algama ne odgovara taj salinitet, ja ustvari ni ne bi trebao imati alge u akvariju jer ih nisam unio niti organizmima niti imaju otkuda doći putem vode ili zraka. :)
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline wickermanov stari

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zapadno od Zagreba
  • Lead me, follow me, or get out of my way!
    • FH Aquariums
Odg: Bočati biotop za gobyje
« Odgovori #16 u: Veljača 20, 2011, 18:49:31 poslijepodne »
Bravo, mali!

Bas mi se svidja ovaj novi projekt. U kojem je to akvariju, u tvojoj sobi?

Pozz!

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Bočati biotop za gobyje
« Odgovori #17 u: Veljača 20, 2011, 23:06:17 poslijepodne »
Aha, u onom akvariju kojeg si ti kupio od kolege s posla, malom od 40 litara. Na stol u sobi sam ga stavio, ali vjerojatno ću ga premjestiti tam između dva ormara. Gore je ona rasvjeta koju si složio od forexa. Drago mi je da ti se sviđa :)
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline wickermanov stari

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zapadno od Zagreba
  • Lead me, follow me, or get out of my way!
    • FH Aquariums
Odg: Bočati biotop za gobyje
« Odgovori #18 u: Veljača 21, 2011, 18:52:31 poslijepodne »
E, super, drago mi je da i ja imam nekakvog udjela u tom projektu!  Samo naprijed!

Offline Nji

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 294
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Novi Zagreb-Siget
Odg: Bočati biotop za gobyje
« Odgovori #19 u: Ožujak 04, 2011, 11:00:23 prijepodne »
Onda,kaj ma novo s gobyima?

Vidjela sam i h u aquaterri prošli tjedan i opet sam jedva odolila da ih ne kupim...
ni da ni ne

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Bočati biotop za gobyje
« Odgovori #20 u: Ožujak 09, 2011, 00:22:11 prijepodne »
Ništa posebno, svi su ok, imaju super boje, navikli su se na akvarij, više nisu sakriveni cijelo vrijeme nego slobodno plivaju po akvariju. Jedu normalno, više ih ne moram hraniti doslovno u usta nego samo na vrhu akvarija pustim crve da padaju i onda ih oni love kad padaju. Malo se u zadnje vrijeme i love po akvariju, ali ništa opasno. Mijenjam redovito oko 30% vode jer iako je u akvariju samo 5 riba, voda se od hrane brzo zaprlja.
Počele su se stvarati neke alge po listovima biljaka, čini mi se uobičajena crna alga kakvu sam nekad znao imati u low tech akvarijima bez co2. Biljke i dalje rastu manji više normalno, jedino su Vallisnerii propali neki listovi, ali novi rastu.
Bio sam u Viliju kad su dobili nove ribe, opet su dobili čini mi se 25 komada gobyja. Preporučam svima da ih uzmu ako su spremni osigurati im bočatu vodu i malo truda oko hranjenja jer su te ribice jako simpatične i zabavne, ja sam jako sretan kaj sam ih kupio :)
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline Iris

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1032
  • Lokacija: ZG centar
  • Floccinaucinihilipilification
Odg: Bočati biotop za gobyje
« Odgovori #21 u: Ožujak 09, 2011, 01:40:02 prijepodne »
Sudeći po profilu oca i tvojem pohvalnom angažmanu oko ribeka, još malo pa te zovem

Herr Glavoč!  :D

Svaka čast, samo tako naprijed u nove pohode!  :up:

Offline Nji

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 294
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Novi Zagreb-Siget
Odg: Bočati biotop za gobyje
« Odgovori #22 u: Ožujak 10, 2011, 22:02:21 poslijepodne »
Joj super!
Stavi nove slikice.

Ma budem ih jednom uzela ziher!
ni da ni ne

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Bočati biotop za gobyje
« Odgovori #23 u: Travanj 14, 2011, 20:35:26 poslijepodne »
Bok, evo malo novih slika. Uglavnom nema ništa novo, jedino sam malo vizualno "prozračio" akvarij tak da sam izvadio neke grane i kamenje. To sam napravio zbog dva razloga, trebale su mi grane za jedan scape koji je u pripremi, a i puštale su dosta prašine i boje pa je voda bila dosta mutna. Sad je voda prozirnija i čišća.
Nedavno sam skužio da sam bio jako glup u vezi jednog detalja kod ovog biotopa. Naime tek sam nedavno shvatio da nema smisla vodu koja je isparila nadomještati slanom vodom jer tako povećavam salinitet (naime isparava samo voda, a ne i soli). Trebalo mi je skoro 3 mjeseca da to shvatim  :-[
Konačno su mi se pojavile i alge u akvariju, i to ne neke egzotične nego obična crna čupava, neka zelena končasta i tak. Očekivao sam ih i prije. Ne uzrujavam se previše zbog toga, ne mogu ništa napraviti da ih spriječim, a i to je prirodno je imati alge u biotpu (bar se tak ja tješim).
Gobyji su super, jedu i živahni su, ne pokazuju neku pretjeranu agresivnost, jedino se malo love tu i tamo (najviše kod hranjenja). Sad čekam da malo zatopli pa ću ih probati hraniti nekom živom hranom iz prirode, npr. larvama komaraca ili nekim račićima ako naiđem negdje.
Primjetio sam da nisu pretjerano narasli otkad sam ih kupio (navodno narastu do 5 cm, a moji su sad oko 2 cm). Dobro ih hranim tak da ne znam u čemu je stvar, možda krenu sad u proljeće malo.  :D
Sori zbog kvalitete slika, slikano je mobitelom. Budem probao napraviti neke bolje slike ako ulovim sestričnu i njen SLR fotić :P
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline biosvera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1357
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: samobor
Odg: Bočati biotop za gobyje
« Odgovori #24 u: Travanj 14, 2011, 21:46:54 poslijepodne »
baš su ljepi  ;)nego jesi razmišljao o uzgoju kada malo porastu -?