Travanj 18, 2024, 04:56:11 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: ATS (Algae Turf Scrubber)  (Posjeta: 36585 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #150 u: Siječanj 03, 2014, 14:48:59 poslijepodne »
Vjerojatno si mislio na mrežicu a ubijat muhe,mogla bi i ona samo je problem što je mala i ako ideš spajat više komada bit će problema sa čiščenjem a i cijenom bi koštala ko 7 mesh.

To je to.

Iskreno, ona mi nije ni pala na pamet, ali si cijelo vrijeme razbijam glavu gdje sam vidio takvu mrezicu, a ovo za mlatit muhe, e to mi nikad nebi palo na pamet, da bas to ima finu mrezicu.

Iako mislim da sam negdje vidio bas takvu, ali vecih dimenzija, kao nesto za sudje?? lupam napamet, stvarno se ne mogu sjetiti.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #151 u: Travanj 23, 2014, 09:54:28 prijepodne »
Malo podizem temu, ali imam par pitanja, zanimljivih nadam se, pa mozda netko od znalaca moze pomoci.

Dakle, ats je u funkciji neka 2 tjedna. mrezica je 20x25 (cca), rasvjeta je zasada jos uvijek 2x23w stedne zarulje (sa svake strane po jedna), period svjetla je 16-8. Ats je preko pumpe, 1350l/h.

Sve je u funkciji neka 2 tjedna, mozda i malo manje.

E sad. Po mrezici se hvata nesto....smedje-zelenkaste boje. ja sam po svim savjetima i preporukama mrezicu nakon prvih 7 dana ocistio, na nacin da sam je samo proprao pod slabim mlazom vode (jer tako svugdje pisu), i vratio nazad.

Voda fino ide po cijeloj povrsini mrezice, medjutim, nakon par dana, tijek vode postane puno slabiji, kako se sve vise hvata alge, protok je slabiji. to je vjerovatno normalno, ali zanima me...

Radio sam prorez, opet po uputstvima, 3mm. Imam jedno 10mm s svake strane zastitu od svjetla, medjutim, bojim se da se i u tom prorezu stvaraju alge, pa cepe protok. Dali da prosirim malo prorez za mrezicu, ili mozda povecam to sjenilo, da veca povrsina vrha mrezice bude u mraku?

Dali je svjetlo preslabo, dali mozda nesto drugo ne stima, jer cini mi se da bi rast ipak trebao biti bolji. Istina, u akvariju prakticki nema alge, staklo ocistim svaka 3-4 dana, samo se blago zamuti, ali opet....bolje pitati.

Takodjer nisam pronasao ili sam previdio podatak o koristenju ats-a i nekog fosfat removera? Ima li to smisla, ili s tim removerom umanjem ucinkovitost ats-a?

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #152 u: Travanj 26, 2014, 15:08:28 poslijepodne »
Poz
Evo imam i ja jedno pitanje. Možda je negdje i napisano , no kako sam preko fona na netu pretraživanje je koma !
Interesira me koliko ste ostavili razmaka ( cm) između mrežice i ledica. Koliko da stavim ledica na površinu mrežice dimnezije šxh 400x340mm
Thx


Sent from my iPhone using Tapatalk

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #153 u: Travanj 29, 2014, 11:03:33 prijepodne »
@ Damir_SI

Probaj napraviti nešto što će disperzirati svjetlo po mrežici.
Samo ti čisti mrežicu svakih 7 dana, s tim da na početku ne trebaš čistiti malo duže. Ja sam na početku čistio svakih 10-14 dana. Smeđe, zeleno je ok, to je sve razvoj algi.
Što se tiče protoka naravno da rast algi štopa protok. Kad bi proširio prorez pao bi ti pritisak vode prema kraju cijevi pa pazi na to. Ja malo više čistim mrežicu tamo gdje ulazi u cijev jer se tamo štopa. Sjenilo mi je 2 cm široko al se i dalje uredno hvataju alge na spoju cijevi i mrežice.

@ Dubravko
Meni je razmak između rasvjete (štedne) i mrežice nekih 5-6 cm. Staklo je između da ne šprica voda po lampama. Koliko ledica ne znam da staviš. Nadam se da će netko tko ima ATS sa ledicama odgovoriti.
http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #154 u: Travanj 29, 2014, 12:15:45 poslijepodne »
Hvala!

Svjetlo je koliko ja vidim jednako rasprseno po mrezici, jer sam napravio reflektore, cijela povrsina mrezice je jednako osvjetljenja, odnosno, jos uvijek nema nekih mrtvih tocaka na kojima se ne hvata alga. Mozda je tome pomoglo i to sto sam stavio najvece stedne od 23w (mislim dimenzijski najvece) koje sam pronasao, tako da su one duzinom vece od pola mrezice.

Da, sada kod ciscenja (nedjelja) sam napravio tocno kako si rekao - malo bolje ocistio sami onaj prorez i prvih cm mrezice. Ona se sad vec fino mjestimicno pocima zeleniti, mislim da ce to sve biti ok.

Jedino mi ovaj detalj jos uvijek nije jasan - koristenje fosfat removera i ats-a zajedno? Sto mislis, dali da maknem po4 ili ostavim?

Da, vezano za ovo dubravkovo pitanje, ja nemam nista izmedju mrezica i stednih, sijalice su totalno suhe, iako ne sumnjam da ce vremenom i one dobiti vlage i svega. No, led imam iznad neceg drugog, i mogu ti reci, iako je led 10cm iznad mirne vode, dakle nema spricanja, nema mreskanja i nicega, vec se poprilicno soli kondenziralo po ledicama, i vec primjetim znakove "hrdje", a alu profil je vec totalno mjestimicno promjenio boju, tako da - staklo ili komad pleksija, neces nikako pogrijesiti.

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #155 u: Travanj 29, 2014, 19:48:30 poslijepodne »
Što se fosfat rimuvera tiče u ATS sistemima ih u pravilu ne treba koristiti i moj savjet je da ga makneš iz sistema, najčešće netreba a košta,
ali ja sam imao problem jer mi je ATS samo jedan od komponenti biološke filtracije, vrtim još i veliki DSB i veliku količinu špageti alge isto pod jakim svjetlom, sve to skupa je očito trošilo više nitrata nego fosfata i dogodilo mi se da su mi nitrati bili 0 a fosfati 0.8, u prvo vrijeme sam to rješavao dodavanje KNO3 (ostalo iz biljnih :) ) ali poslje mi dojadilo mjeriti i jednostavno svakih mjesec, mjesec i pol dodam u reaktor s aktivnim ugljenom i žlicu fosfat rimuvera. Tako to funkcionira sad već više od godinu dana.

ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #156 u: Travanj 29, 2014, 22:25:34 poslijepodne »
I ja sam ga razmisljao maknuti, vjerovatno cu to i napraviti, ali u nekim koracima, da ne uklonim odjednom cijelu kolicinu. neznam ustvari moze li to stetiti, ali za svaki slucaj.kod mene je osim ats-a jos i skimmer kao i spageti (isto pod jakim svjetlom), ne raste nesto bas bajno (u usporedbi s starim sistemom, gdje nije koristeno nista dodatno, a ni po4 remover i gdje sam na tjednoj bazi od loptice velicine narance imao barem 5 puta vecu kolicinu), ali raste. pa pretpostavljam da si ustvari ni ne radim uslugu ako na kemijski nacin iz vode micem ono sto bi svi ti dodatni, prirodni sistemi filtracije trebali raditi.

ali da, naci omjer gdje ce svi biti sretni i zadovoljni, to svakako. Hvala!

Offline sasmeister

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 1
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #157 u: Lipanj 21, 2014, 06:20:47 prijepodne »