Travanj 26, 2024, 09:04:14 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Podravsko more  (Posjeta: 77061 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Podravsko more
« Odgovori #250 u: Srpanj 18, 2014, 14:39:31 poslijepodne »
Pa u/oko zagreba si ?!? Tamo barem ima 10 akvarista koji imaju sve moguce testove. Uzmes malo vode u sterilnu bocu, i za sat/dva imas neke rezultate.

Bez konkretnih vrijednosti to ti sve spada u ciribu ciriba :)

Naravno osim old-school imba akvarista kojima su testovi ispod casti, a oni sami imaju vid da samo pogledom u vodu izbace ti sve parametre  :D
Hahahaha!
Riješit cu nešto ako ne dodu testovi uskoro!
Naravno otići cu kod nekoga od kolega do zg da mi napravi test vode  ;)

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Podravsko more
« Odgovori #251 u: Srpanj 18, 2014, 14:40:33 poslijepodne »
Opet govorim iz osobnog iskustva. Naime prosa san torturu i s ovom zelenom algom. Moje rjesenje je bilo jednostavno posto se radi o jadranu pa ne znam kako to ide s tropima. Stavija 3 morska jeza koji su je pobrstili u 10-20 dana. Prije stavljanja jezeva san pincetom skinija duze komade s kamenja i onda pustija nemani da odrade posa. Opet napominjem meni je tank jadran ne znam da li to more pomoc kod tropa.
Slažem se, samo treba nabaviti organizme kod nas, na sve se čeka ako naručuješ izvana, ali budem nabavio neke živine!
Nadam se uskoro, u planu su!

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Podravsko more
« Odgovori #252 u: Srpanj 22, 2014, 07:32:43 prijepodne »
Evo malo friskih slika od jučer...
Svjetlo i dalje isto, ništa nije smanjivano, algu sam u 2 navrata usisao slaufom preko duple najlonke te cijev nazad u sump te sam mahanički uklonio sigurno za 2 šake algi  :) Alge su išle glatko bez problema jer je 80% alge odumrlo.
Ostalo je još malo one najžilavije  ;)

Evo par slika kako to izgleda sada:

Offline sterymar

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 470
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zadar
    • Nano ZD
Odg: Podravsko more
« Odgovori #253 u: Srpanj 22, 2014, 07:44:30 prijepodne »
jesu koralji živi? nema ih na slikama

Sent from my GT-S5570 using Tapatalk 2


Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Podravsko more
« Odgovori #254 u: Srpanj 22, 2014, 07:56:59 prijepodne »
Koralji su super, svi otvoreni bez problema, predivni su!
Evo i slika, ali niu nešto jer iphone je uzas što se tiće slikanja pod led rasvjetom!
Boje su ful bolje uživo! Bar za 3-4 nijanse! Ovako je sve nekako tamno i vuće na crno ali dobro...riješit ćemo i to  :)

Koralji izgledaju ok?

Offline sterymar

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 470
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zadar
    • Nano ZD
Odg: Podravsko more
« Odgovori #255 u: Srpanj 22, 2014, 09:59:33 prijepodne »
lako za izgled slike,glavno da su živi i zdravi   :up: tvoj akvarij je prva tema koju sam uhvatio u samom startu i razvoju zato mi je zanimljivo za pratiti.

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Podravsko more
« Odgovori #256 u: Srpanj 22, 2014, 10:10:49 prijepodne »
lako za izgled slike,glavno da su živi i zdravi   :up: tvoj akvarij je prva tema koju sam uhvatio u samom startu i razvoju zato mi je zanimljivo za pratiti.
Baš mi je drago da ti je zanimljiva, vjeruj meni još zanimljivija jer mi je ovo prvo more!
Za sada sam prezadovoljan sam svime, a da nema algi bilo bi savršeno ali da nema algi bilo bi čudno!
Jučer sam pokrenuo ventilaciju koja gura sav zrak iz sumpa kroz cijev van na terasu, radi fenomenalno, lijepo puše, osjetno kad staviš ruku ispred izlaza.
ATS sam pokrenuo prije 2 dana i mislim da sve može ići samo na bolje!  ;)

Offline sterymar

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 470
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zadar
    • Nano ZD
Odg: Podravsko more
« Odgovori #257 u: Srpanj 22, 2014, 10:39:11 prijepodne »
Kakva ti je temperatura u tanku?jel je mogu ventilatori držati pod kontrolom i stvaraju li buku?meni smetaju i ovi od kompa što zuje po cijeli dan  :)

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Podravsko more
« Odgovori #258 u: Srpanj 22, 2014, 10:49:51 prijepodne »
Kakva ti je temperatura u tanku?jel je mogu ventilatori držati pod kontrolom i stvaraju li buku?meni smetaju i ovi od kompa što zuje po cijeli dan  :)
Što se tiče rasvjete, temperature i ventilacije, extra sve radi!
Znači rasvjeta mi je fakat jaka, može rasti apsolutno sve u akvariju, ali naravno i grije. Poklopac ima svoju ventilaciju.
Temperatura mi je regulirana kontrolerom koji po potrebi pali i gasi grijač i ventilatore. Naštiman je da temp bude uvijek izmedu 25-26C.
Do sada su mi se ventilatori palili svega par puta jer je temp u stanu mi super, taman tak negdje i nije bilo većih odstupanja, makar je zadnkih dana bilo užasno vruće!
Od kad sam pokrenuo i ventilator za sump (on radi 0-24), koji baca topli i ustajali zrak van zgrade funkcionira sve još za stupanj bolje!
A kaj se tiće glasnoće ventilatora, gotovo da se ne čuju, malo, ali po meni zanemarivo!

Offline merlin_world

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 72
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Split
    • Malawi 280l - prvi izlet
Odg: Podravsko more
« Odgovori #259 u: Srpanj 29, 2014, 00:49:38 prijepodne »
Wow, evo ovo se dogodi kad majstor slatkovodne akvaristike prijeđe na morsku... ako je uz to još i pedantni frik kao ti :D i pazi na svaki mogući detalj, onda nastane ovakvo nešto. Odvrtio sam čitavi toppic u zadnjih pola sata i stvarno moram reći, čista petica   :klap:

P.S. A nije ti dosta bilo što si me zarazio sa Malawcima, još ćeš me i na more navuć  ;)

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Podravsko more
« Odgovori #260 u: Srpanj 29, 2014, 07:47:26 prijepodne »
Wow, evo ovo se dogodi kad majstor slatkovodne akvaristike prijeđe na morsku... ako je uz to još i pedantni frik kao ti :D i pazi na svaki mogući detalj, onda nastane ovakvo nešto. Odvrtio sam čitavi toppic u zadnjih pola sata i stvarno moram reći, čista petica   :klap:

P.S. A nije ti dosta bilo što si me zarazio sa Malawcima, još ćeš me i na more navuć  ;)
Frende hvala ti puno  :zagrljaj: :zagrljaj: :zagrljaj:
Sve je za sada super, ali sada sam počeo s onim najslađim djelom, naseljivanje akvarija s koraljima i organizmima i tek sad vidim kolko je ustvari morska akvaristika drugačija, bolja, zanimljivija od slatkovodne!
Ovdje se stalno nešto dešava, nevjerovatno zanimljivo, tako da ti odmah preporučam da nabaciš jedan morski!  :D :D :D

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Podravsko more
« Odgovori #261 u: Srpanj 30, 2014, 08:42:03 prijepodne »
Jučer prvi puta mjereni parametri mora, te je situacija sljedeća:

PO4 - 0.06  (D-D test)
NO3 - 0.10  (D-D test)
KH - 6.7  (salifert)

Jesu li navedeni parametri zadovoljavajući?

Offline Filip Zebec

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 997
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
Odg: Podravsko more
« Odgovori #262 u: Srpanj 30, 2014, 10:19:21 prijepodne »
Jučer prvi puta mjereni parametri mora, te je situacija sljedeća:

PO4 - 0.06  (D-D test)
NO3 - 0.10  (D-D test)
KH - 6.7  (salifert)

Jesu li navedeni parametri zadovoljavajući?

nisu :))

PO4 previsoki
KH preniski
Bjela Amazona -http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=79037.0

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Podravsko more
« Odgovori #263 u: Srpanj 30, 2014, 10:20:51 prijepodne »
Jučer prvi puta mjereni parametri mora, te je situacija sljedeća:

PO4 - 0.06  (D-D test)
NO3 - 0.10  (D-D test)
KH - 6.7  (salifert)

Jesu li navedeni parametri zadovoljavajući?

nisu :))

PO4 previsoki
KH preniski
Tvoj savjet kako to popraviti?

Offline Filip Zebec

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 997
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
Odg: Podravsko more
« Odgovori #264 u: Srpanj 30, 2014, 12:12:54 poslijepodne »
PO4 sam rijesio sa fosfat removerom, a kh sam rijesio sa dodavanjem gasenog vapna u RO vodu.

mozes i baling metodom :  http://www.akvarij.net/index.php/morska-akvaristika-200/lanci/705-balling-metoda

ali sa ovim se ne trebas jos pretjerano opterecivati jel nemas prakticki nista u akvariju.


Bjela Amazona -http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=79037.0

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Podravsko more
« Odgovori #265 u: Kolovoz 18, 2014, 08:22:04 prijepodne »
Evo update nakon skoro tri tjedna!
Alga se povukla sama od sebe, svjetlo nisam smanjivao, ali sam ubacio salariusa i jeza, koji su posao odradili u 2 tjedan vrhunski!
Još jedino na jednom mjestu je smeda čupava alga ali mislim da će i to riješiti samo kada skuže pošto se nalazi na najvišem djelu grebena!
Ubačena je prije 2 dana jedna sexgutata koja riješava alge s pijeska ko bager, u 2 dana je prošla skoro cijeli tank! Takoder je tu i zuti wrase!
Od denisam sam uzeo 16 komada bangajaca prije par dana, tako da sam sada na 20-tak komada riba.
Stigli su i koralji, uglavnom LPS i neki mekani, te su takoder tu na probi i tvrdi koralji od denisa! Hvala još jednom denisu na odličnim ribama i lijepim fragovima sps-a!Evo malo i slika! Slike nisu najbolje jer su slikne mobitelom, idući tjedan slikam aparatom :)

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Podravsko more
« Odgovori #266 u: Kolovoz 18, 2014, 08:28:43 prijepodne »
slike:

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Podravsko more
« Odgovori #267 u: Kolovoz 18, 2014, 09:14:48 prijepodne »
Što se tiće parametara vode...
Mjerio sam Ca i Kh prije 2 dana te sam jučer dodao što fali...
Kh mi je bio 6,1 te sam dodao dvije žlice sodabikarbone, te ja sada 8,8.
Ca je bio nesto niži, oko 370, naštimano sada na na 430. Magnezij je vjertovatno ok, pošto mu je potrošnja minimalna.
pH je ok, jedino što moram dodavati još trace elemente u sustav a to još nisam siguran na koji naćin će to ići...
Sljedećih tjedan dana ne diram ništa dok ne vidim kolika je dnevna potrošnja u akvariju i lagano kreće dozirka u upotrebu i startam s doziranjem!

Offline simeZg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 542
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Podravsko more
« Odgovori #268 u: Kolovoz 28, 2014, 12:07:44 poslijepodne »
samo mala opaska, nije dobro u jednom danu dizati kh tako jako.... radije to rasporedi na 7 dana i pomalo podizi.
isto vrijedi i za kalcij!
hipo ili hiper kh moze uzrokovati nekrozu tkiva
Struja je jedina imenica ženskoga roda koja se ne smije dirati golom rukom!

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Podravsko more
« Odgovori #269 u: Kolovoz 28, 2014, 12:14:18 poslijepodne »
samo mala opaska, nije dobro u jednom danu dizati kh tako jako.... radije to rasporedi na 7 dana i pomalo podizi.
isto vrijedi i za kalcij!
hipo ili hiper kh moze uzrokovati rtn kod koralja
ok, nisam to znao! hvala sime!
tada nisam ni imao puno koralja, samo par, sada ide sve na dozirku i lagano.
što je to rtn?

Imam još jedno pitanje ako je tko voljan pomoći...
Što se tiće doziranja...pošto nisam u mogučnosti raditi izmjene mora, odlučio sam se na varijantu bez izmjene mora.
U slučaju bez izmjene mora dodatkom ca i kh dolazi do remečenja inonske ravnoteže. U tu svrhu se dodaje nacl free sol. Ako sam dobro shvatio.
Znači radit ću doziranje baling light metodom ali bez izmjena vode već uz dodatak nacl free soli. Jeli to u redu? I zna li tko koliko je u tom slučaju potrebno dodavati nacl free soli u odnosu na dodanu količinu ca i kh?

Offline simeZg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 542
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Podravsko more
« Odgovori #270 u: Kolovoz 28, 2014, 12:31:53 poslijepodne »
rtn ti je rapid tissue necrosis ili brza nekroza tkiva.
evo pogledaj ovo, pa ti mozda bude jasnije kako dodavati NaCl free soli....

Kao što vidimo dodavanjem kalcijeva klorida dihadrata i natrijeva bikarbonata dobijamo kalcijev karbonat kojega koralji troše u procesu kalcifikacije kostura. Ono što nas treba zabrinjavati su dvije molekule natrijeva klorida (crveno) koje nam dodavanjem podižu udio tog spoja u morskoj vodi akvariju što može biti opasno za većinu organizama koje držimo. Morska voda sadrži i druge soli osim NaCl-a i to u točnom omjeru, što znači da i u akvariju te soli na neki način moramo dovesti u ravnotežu. Da bismo to napravili koristimo nekoliko načina a jedan od tih je zamjena dijela prave soli s umjetnim solima bez NaCl-a, a točnu količinu ćemo lako saznati iz sljedećih izračuna:

Atomska masa NaCl-a je 58.443 što znači da se na svake 2 litre vode dodaje 116.89 grama NaCl. Kako nam je NaCl 70% sastojaka morske soli moramo izračunati i količinu ostallih 30% da bismo došli do kompletnog sastava. Znamo da 70% teži 116.89 grama pa lako je izračunati da 100% iznosi 167 grama. Oduzimanjem ta dva iznosa dobivamo da 30% iznosi 50 grama i na taj način dobili smo i treću komponentu ove metode.


ja koristim balling light i ne dodajem nacl free soli, mijenjam more svaka dva-tri tjedna po 10-15%, ovisi koliko imam ro vode

zasto neces mijenjati more? zamjenom vode posaugas i krupnu necistocu gdje protok nije jak i siguran si da je taj talog iona u volumenu mora izbacen van.


Struja je jedina imenica ženskoga roda koja se ne smije dirati golom rukom!

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Podravsko more
« Odgovori #271 u: Kolovoz 28, 2014, 12:57:14 poslijepodne »
Vidio sam taj članak na akvarij netu, ali nije mi jasno kako izračunati količinu nacl free.
Znači sve bi radio kao po balingu i dodao bi samo nacl free soli zbog izmjene koje ne radim. Tj. zbog te ionske ravnoteže. Nije mi spretno zbog stana, parketa i slično mjenat vodu.
I nije mi jasno ako namjestim dozirku, te napravim izmjenu vode. dozirkom namjestim da ca, kh i mg budu kako želim i zar onda izmjenom vode ne napravim opet promjenu u koncentracijama navedenog? Zar nije ovako sustav stabilniji?
« Zadnja izmjena: Kolovoz 28, 2014, 13:03:00 poslijepodne od igor8 »

Offline simeZg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 542
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Podravsko more
« Odgovori #272 u: Kolovoz 28, 2014, 13:37:04 poslijepodne »
na svakoj soli ti pise koncentracija elemenata....ujedno su to i preporucene kolicine po litri mora.
u sistemu ces ionako imati otprilike tu kolicinu po litri.
ja more zamjenim za 20 min....
ujutro u prvu kantu zamjesam sol i ro i pustim stream unutra i drzim tako do popodne.
popodne u kantu iste zapremine posaugam more iz akvarija i novo more ulijem u sump i pumpa ga izbaci u akvarij.
nema ni kapljice na podu....
prije sam to radio u top off tanku.
o stabilnosti sustava bez izmjena mora na duge pruge neznam....
bez izmjene po meni nikad nisi siguran koliko ces imati za neki period tih nepozeljnih iona.
sa izmjenom mora ujedno snizavas po4 i no3, odstranjujes toksine od koralja i sl.
citao sam da neki ljudi imaju skroz wet skimming i na taj nacin mijenjaju more, a u top offu je more sa istim salinitetom

moje misljenje je da jednom mjesecno bi bilo dobro promjeniti more 10tak %.

Struja je jedina imenica ženskoga roda koja se ne smije dirati golom rukom!

Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
Odg: Podravsko more
« Odgovori #273 u: Rujan 07, 2014, 08:13:07 prijepodne »
Moje mišljenje da izmjena od 10% skoro ništa ne znači(Znači ako se mijenja baš svaki tjedan).Na prvoj izmjeni padnu nitrati sa 5 na 4,do druge izmjene nitrati dođu na 6 i sa izmjenom padnu na 5,do treće izmjena dođu na 7.
Za nitrate sam napisao samo radi primjera a tako se skupljaju sve neželjene stvari u vodi.

I na kraju je moje mišljenje je da je bolje napraviti veeeliku izmjenu od 50-60% jednom ili dva puta godišnje(naravno bolje dva puta).S takvom izmjenom ajmo reć da resetiraš sistem.I kod te izmjene dobro počistiti sav detrius u sumpu i akvariju.

Najbolja je izmjena svaki tjedan 10% bez obzira na Nacl free soli ali jako je malo takvih koji to redovito rade.

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Podravsko more
« Odgovori #274 u: Rujan 08, 2014, 11:09:04 prijepodne »
Kad se radi ta tjedna izmjena vode od 10% tada se i usisava dno i sump ili se samo nasumično vadi voda iz akvarija?