Travanj 25, 2024, 12:24:49 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Pomoć oko bilja  (Posjeta: 4546 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline miki255

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 122
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Borovo Naselje
Pomoć oko bilja
« u: Ožujak 31, 2013, 22:27:43 poslijepodne »
Molio bih pomoć vas koji se bavite biljnom akvaristikom.
akvarij je 40l,
2x15W Štedne- radi oko 10h dnevno
pumpa obična atman
grijač 50w, temp 24
podloga sitni šljunak
Akvarij više nije toliko ni novi (u 11m prošle godine je uredjen) bilje nikako da mi počne da raste, bocopa australis je sva propala i listovi su joj pocrnili, vidim da počne da izlaze nove mlade od bocope ali nakon nekoliko dana jednostavno istrunu,
Valisnerija znači kod svih drugih raste kao luda i svi moraju da je proredjuju, a kod mene ni da mrdne (vidim da pušta nove i ima ih dosta ali ne napreduju ni malo)
Alternathera reinickii Purple za nju vam ništa nemoram ni govorit, kod mene je već 3m isto nije ni malo porasla.
Ubacio sam i co2 prije 20ak dana (kvasac+šećer) i opet sve po starom, tekuće gnojivo stavljam po uputama.
Molio bih za pomoć.

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Pomoć oko bilja
« Odgovori #1 u: Ožujak 31, 2013, 23:08:08 poslijepodne »
Bok. :)

Koje tekuće gnojivo koristiš? Imaš kakvu hranjivu podlogu ispod šljunka? Šljunak je sam po sebi inertan i prazan što znači da biljke iz njega ne mogu dobiti gotovo ništa (samo ono kaj ribe probave i ispuste).

Uglavnom, ako nemaš hranjivu podlogu, biljke su ti gladne, pogotovo ako kroz tekuće gnojivo dodaješ samo mikroelemente. I još si dodao CO2 što je ubrzalo biljni metabolizam, a njima fali sve ostalo.

Znači, nabavi makroelemente (možeš kupovne od Easy Lifea, a možeš i prahove pa sam skućkati, DIY) i počni ih dodavati. Pročitaj malo teme po forumu o gnojenju.

Ili rasturi akvarij i dodaj neku hranjivu podlogu, možeš kupovnu, a možeš opet domaću, npr. zemlju za cvijeće. Ako ti se ne rasturava podloga, možda možeš probati dodati neke štapiće za sobne biljke s makroelementima u postojeću podlogu (imaš npr. u DMu one njihove, ili Osmocote koji se može naći u obliku većih granula), to bi moglo pomoći.

Javi kaj si odlučio, pročitaj malo po forumu o gnojenju i podlogama pa se javi s novim pitanjima :)
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline miki255

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 122
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Borovo Naselje
Odg: Pomoć oko bilja
« Odgovori #2 u: Ožujak 31, 2013, 23:22:44 poslijepodne »
Nemam hranjivu podlogu (samo taj sitni šljunak sam kupio baš za akvarij je pisalo na njemu), koristim dajana proflor gnojivo.
Čuj ovo, prijatelj je nakon mene napravio akvarij i kod njega valisnerija raste kao luda,a sve isto kao kod mene u akvariju, znači proveo sam sate čitajući po forumima o bilju, co2 gnojenju, kupio gnojivo, napravio co2 i bilje neće pa neće  :)
neznam probaću kako si mi rekao sa Easy Lifea, ako nebude išlo morat ću staviti neku hranjivu podlogu, jel ovo je stvarno užas od mog bilja, baš se vidi da mu nešto fali.

Offline cathfish

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 61
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Belišće
Odg: Pomoć oko bilja
« Odgovori #3 u: Travanj 01, 2013, 10:47:46 prijepodne »
U vezi stapica za podlogu.Ako se odlucis za njih pazi na omjer NPK,dusik (N),fosfor (P),kalij (K).Trebalo bi biti izbalansirano.
Ja koristim biopon stapice za cvatuce bilje,jednostavno ih gurnem blizu korjena biljke.
Alternatera se preporodila,ljepo napreduje.

Offline tomo84

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 72
  • Spol: Muški   Lokacija: čakovec
Odg: Pomoć oko bilja
« Odgovori #4 u: Travanj 01, 2013, 13:14:49 poslijepodne »
carhfish jel ti govoriš o štapićima za sobno bilje? i to funkcionira? i koji bi omjer morao bit NPK?

Offline Čiča

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1913
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Pomoć oko bilja
« Odgovori #5 u: Travanj 01, 2013, 13:43:55 poslijepodne »
Imaš gotove štapiće za akvarijsko bilje kooje je odlično izbalansirano, dosta dugo traje i po cijeni je tu negdije kao i ovo za sobno.

Offline miki255

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 122
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Borovo Naselje
Odg: Pomoć oko bilja
« Odgovori #6 u: Travanj 01, 2013, 18:58:34 poslijepodne »
Dali tih štapića ima i u običnoj trgovini tipa konzum kaufland.. pošto nemam baš u blizini neki pet shop?
I dali moraju biti baš za akvarij ti štapići??

Offline Čiča

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1913
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Pomoć oko bilja
« Odgovori #7 u: Travanj 01, 2013, 19:07:35 poslijepodne »
Sumnjam da ćeš naći u takvim šopingcentrima,barem ja nijsm vidio.Proguglaj PET centar,oni imaju veb prodaju i dostavljaju.Ima i ZooVili i slični.
Postoje kuglice i tablete.Cijena je od nekih26 kuna za kuglice do 52 za tablete po pakiranju. Taj jedan paketić ti je dovoljan za osrednji akvarij za
godinu dana.

Offline Čiča

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1913
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Pomoć oko bilja
« Odgovori #8 u: Travanj 01, 2013, 19:10:15 poslijepodne »
Sada sam vidip da PET centar ima u Osijeku pa ako neko ide nije ti problem.

Offline miki255

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 122
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Borovo Naselje
Odg: Pomoć oko bilja
« Odgovori #9 u: Travanj 01, 2013, 19:31:04 poslijepodne »
Hvala ti, probaću sa tim, nadam se da će mi pomoć.

Offline miki255

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 122
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Borovo Naselje
Odg: Pomoć oko bilja
« Odgovori #10 u: Travanj 02, 2013, 15:58:47 poslijepodne »
Može još jedno pitanje ako ste tu?

Dali bi bilo pametno da razmaknem kamenčiće na dnu i da stavim hranjivu podlogu pa da opet prekrijem tim kamenčićima? (nemislim svu podlogu razmaknit nego samo na par mjesta)

Dali bi to smetalo ribicama pošto kontam da u podlozi ima dosta odpada??

Znam da sam već dosadan al novi sam u svemu ovome :)

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Pomoć oko bilja
« Odgovori #11 u: Travanj 02, 2013, 20:25:02 poslijepodne »
Možeš u podlogu ubaciti malo vode, tako da dobiješ kašastu smjesu...  onda u ubaci u vrečicu i u zamrzivač. Nemoj staviti puno smjese unutra, posloži ju na tanko i na nešto plosnato. Kada se zaledi, izvadi ju iz vrečice i razlomi na kocke. Tako zamrznutu guraj ispod pijeska/šljunka/što već imaš u akvariju.
Ovako možeš sve vrste podloga stavljati, čak i zemlju za cvijeće, bez da ti se jako zamuti akvarij.

Offline Čiča

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1913
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Pomoć oko bilja
« Odgovori #12 u: Travanj 02, 2013, 22:10:29 poslijepodne »
Bravo! Toga se nikada nebi sjetio,a tako jednostavno.Još sam mlad i stignem puno toga naučiti.

Offline miki255

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 122
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Borovo Naselje
Odg: Pomoć oko bilja
« Odgovori #13 u: Travanj 02, 2013, 22:48:47 poslijepodne »
Hvala ti, sjajna ideja, sutra ubacujem hranjivu podlogu tako.

Offline zmajri

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 14
  • Spol: Muški   Lokacija: Rijeka
Odg: Pomoć oko bilja
« Odgovori #14 u: Travanj 03, 2013, 13:52:28 poslijepodne »
Taman sam ovo pročitao sad nakon subotnjeg rovanja po dnu sa zemljom  :'(
Dobar trik.
Mislim da ces kad tad poželjeti nešto više od tih biljaka tako da ti je nekakva podloga obavezna.

Offline miki255

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 122
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Borovo Naselje
Odg: Pomoć oko bilja
« Odgovori #15 u: Travanj 04, 2013, 12:47:32 poslijepodne »
Ubačena je i hranjiva podloga i štapići za bilje, sad čekam rezultate.

Hvala vam svima.

Offline kliker

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1155
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Donja Lomnica VG
Odg: Pomoć oko bilja
« Odgovori #16 u: Travanj 04, 2013, 16:42:13 poslijepodne »
Možeš u podlogu ubaciti malo vode, tako da dobiješ kašastu smjesu...  onda u ubaci u vrečicu i u zamrzivač. Nemoj staviti puno smjese unutra, posloži ju na tanko i na nešto plosnato. Kada se zaledi, izvadi ju iz vrečice i razlomi na kocke. Tako zamrznutu guraj ispod pijeska/šljunka/što već imaš u akvariju.
Ovako možeš sve vrste podloga stavljati, čak i zemlju za cvijeće, bez da ti se jako zamuti akvarij.
Jeli može na tu foru stavljati se smrznute kockice zemlje za cvijeće kao dohrana bilju umjesto onih tableta ili štapića. Mislim dali bi to išlo ili su bolje tablete i štapići, te hoće li smetati postojećem korijenju bilja pošto je hladno.

Offline strasilo

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1516
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Pripizdina podravska
Odg: Pomoć oko bilja
« Odgovori #17 u: Travanj 04, 2013, 17:32:04 poslijepodne »
Možeš u podlogu ubaciti malo vode, tako da dobiješ kašastu smjesu...  onda u ubaci u vrečicu i u zamrzivač. Nemoj staviti puno smjese unutra, posloži ju na tanko i na nešto plosnato. Kada se zaledi, izvadi ju iz vrečice i razlomi na kocke. Tako zamrznutu guraj ispod pijeska/šljunka/što već imaš u akvariju.
Ovako možeš sve vrste podloga stavljati, čak i zemlju za cvijeće, bez da ti se jako zamuti akvarij.

 :ultimate:
uvijek dostupan na [email protected]

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Pomoć oko bilja
« Odgovori #18 u: Travanj 04, 2013, 18:49:14 poslijepodne »
Možeš u podlogu ubaciti malo vode, tako da dobiješ kašastu smjesu...  onda u ubaci u vrečicu i u zamrzivač. Nemoj staviti puno smjese unutra, posloži ju na tanko i na nešto plosnato. Kada se zaledi, izvadi ju iz vrečice i razlomi na kocke. Tako zamrznutu guraj ispod pijeska/šljunka/što već imaš u akvariju.
Ovako možeš sve vrste podloga stavljati, čak i zemlju za cvijeće, bez da ti se jako zamuti akvarij.
Jeli može na tu foru stavljati se smrznute kockice zemlje za cvijeće kao dohrana bilju umjesto onih tableta ili štapića. Mislim dali bi to išlo ili su bolje tablete i štapići, te hoće li smetati postojećem korijenju bilja pošto je hladno.

Neće smetati, upravo sam tako prošli tjedan ubacivala zemlju za cvijeće u postojeći akvarij. Kockice se brzo otope jer nisu velike (velike komade leda teško možeš pogurati ispod podloge)
Dok stavljate normalno je da se malo zemlje otrusi u akvarij, ali neka vas to ne zabrinjava, to neće štetiti ribama. Ubrzo će se istaložiti na dnu/površini ili će usisati filter.

btw, da me netko vidio kako na terasi čekićem razbijam vrećicu smrznute zemlje sada bi vam ovo pisala iz određene bolničke ustanove  :D :D :D

Offline kliker

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1155
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Donja Lomnica VG
Odg: Pomoć oko bilja
« Odgovori #19 u: Travanj 04, 2013, 21:13:54 poslijepodne »
Ja bi to napravio u nekom kalupu za kockice, pa bi tako u akvarij.
Jer imam osjećaj da mi je podloga slaba, pa bi htio dohraniti nečim bilje.
Podloga mi je od tetre ali je već neko vrijeme u akvariju, pa je možda već iscrpljena pa bi htio nešto ubaciti pa sad neznam šta bi bilo najbolji izbor.
To sa zemljom bi bila najjeftinija varijanta, a šta bi bilo bolji izbor jer ni tablete i štapići nisu neka pretjerana investicija.
Iaki za štapići sam čitao da znaju biti pogubni za faunu.

Offline ante78

  • Trade Count: (+12)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 458
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: NOVA GRADIŠKA
Odg: Pomoć oko bilja
« Odgovori #20 u: Siječanj 23, 2015, 19:12:29 poslijepodne »
dali ovo funcionira na ovaj nacin da nemoram postojecu podlogu vadit van mislio sam koju litru zemlje pripremit pa na ovaj nacin stavit u akvarij

Offline roosy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 35
  • Spol: Muški   Lokacija: sisak
  • bolje biti pijan nego star
Odg: Pomoć oko bilja
« Odgovori #21 u: Veljača 28, 2015, 15:00:55 poslijepodne »
Ja nemam nikakvu podlogu samo kamencice jedino sam stavio kuglice i sve raste ko ludo malo malo moram sisati i prorjedivati probaj sa kuglicama