Travanj 19, 2024, 21:53:07 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Helpdesk - pomoć početnicima  (Posjeta: 160965 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline tleon

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 12
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #400 u: Ožujak 22, 2014, 23:41:21 poslijepodne »
Aha, ok onda sad cekam da mi Alen odgovori gdje ga mogu kupit... Hvala puno svima  :)

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #401 u: Ožujak 23, 2014, 01:40:48 prijepodne »
Nije mozda taj nac7 prejak za 250l? pise da je on za 490-700l akvarije

pusti to, to su znacajke samo,, moj aquamedic je isto namjenjen kako pise za akvarije do 600, 700lit, al u startu prepolovi tu litrazu na pola, tako da recimo 300 do 350lit bi odradjivao jako dobar posao,, a za nac7 neces pozalit..

Offline tleon

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 12
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #402 u: Ožujak 23, 2014, 13:58:45 poslijepodne »
Koji je po vama bolji skimer?
Bubble Magus NAC7 ili Bubble Magus C7

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #403 u: Ožujak 23, 2014, 22:11:47 poslijepodne »
obadva odraduju jako dobar posao.. mislim da je razlika mozda u cijeni, al kvaliteta je ista.. a sad koji je jaci koji slabiji, nac7 je dovoljan za tvoje potrebe.. previse se oko toga zadrzavas i puno pitas.. :)

imas na ovoj temi pricu o tome..

https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=93434.0
« Zadnja izmjena: Ožujak 23, 2014, 22:16:03 poslijepodne od alen_zgb »

Offline klea23

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #404 u: Listopad 23, 2014, 13:05:30 poslijepodne »
Nova sam u ovome planiram da kupujem opremu malo po malo pa me interesuje da li je za akvarijum od 200l prejak skimmer akvamedic turboflotor blue
1000  za akvarije do 500l ? Takodje me interesuje da li je pumpa tunze 6045 pre jaka i da li mi je dovoljna jedna pumpa ili morm uzeti dve?

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #405 u: Listopad 23, 2014, 14:31:44 poslijepodne »
Nova sam u ovome planiram da kupujem opremu malo po malo pa me interesuje da li je za akvarijum od 200l prejak skimmer akvamedic turboflotor blue
1000  za akvarije do 500l ? Takodje me interesuje da li je pumpa tunze 6045 pre jaka i da li mi je dovoljna jedna pumpa ili morm uzeti dve?

Pozdrav. Ima san akvarij od 200 L i ova tunze ce po mom misljenju biti ok za taj aq.. Sta se tice skimmera mislim da ne postoji prejak skimmer  ;) sta vise to bolje.

Jos jednom dobrodosa-o ili la.

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #406 u: Listopad 23, 2014, 14:56:18 poslijepodne »
Ja bih se radije odlučio za dvije slabije Tunze pumpe 6025 nego jednu jaču 6045. Imam ovu prvu kombinaciju na 220 litara i cirkulacija je vrlo jaka.

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #407 u: Listopad 24, 2014, 08:48:40 prijepodne »
Nova sam u ovome planiram da kupujem opremu malo po malo pa me interesuje da li je za akvarijum od 200l prejak skimmer akvamedic turboflotor blue
1000  za akvarije do 500l ? Takodje me interesuje da li je pumpa tunze 6045 pre jaka i da li mi je dovoljna jedna pumpa ili morm uzeti dve?

Turboflotor 1000 je po meni taman za akvarije do 200l.
Što se cirkulacije tiče, teško te ispravno savjetovati ukoliko nam jasno ne kažeš što planiraš držati u akvariju...?

Kada sam imao SPS dominantan akvarij, na toj litraži mi je za dobar protok trebalo čak 2x tunze 6045 + nano wavebox + povratna pumpa 3500l/h. Prilikom pokretanja akvarija (dok je još bio prazan), imao sam samo povratnu pumpu i 1x tunze 6045 i protok unutra je bio vrlo jak.

Ukoliko planiraš držati softy i LPS koralje, koji više vole lagani, laminarni protok vode, onda je 6045 možda čak i prejaka na nekim mjestima, no opet to dosta ovisi i o cijelom rockscape-u akvarija. (kamen usporava protok).

Eto, hope it helps i dobro došla!! :up:

Offline klea23

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #408 u: Listopad 25, 2014, 10:26:58 prijepodne »
Planiram samo meke korale ali osecam da ce mi apetiti porasti za par godina pa cu pozeleti veci akvarijum. Zbog toga i gledam jacu opremu ali me je strah da ne bude prejaka. Planiram 20 kg zivog kamena, sump, meke korale, par ribica. Hvala vam na brzom odgovoru :) Imam jos par pitanja ali kad budem dosla do toga pitam vas.

Offline kstimac

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 11
  • Spol: Muški   Lokacija: zagreb
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #409 u: Veljača 19, 2015, 14:44:56 poslijepodne »
pozdrav svima,
trebao bih savjet za izradu morskog reef akvarija. Dimenzije bi bile 50*50*50 125L, nažalost nemam mjesta za sump pa sam mislio izraditi akvarij sa pregradnim filterom. (Hang-on set up nije opcija).
Da li netko ima iskustva sa takvim akvarijima i da li je to dobro riješenje za moju litražu. Naravno misao vodilja je da jednoga dana postane stabilan morski sustav.
svi savjeti i iskustva su dobro došla... :zagrljaj:






Offline phrsak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 364
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pregrada - Zagreb zapad
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #410 u: Veljača 19, 2015, 18:42:24 poslijepodne »
A mene muči puhanje stream pumpi.
Na montiporama i ostalim plosnatim djelovima scape-a mi se skuplja detritus i pijesak, kojeg sa dna dižu wrasei.
Pumpe pušu naizmjence pomoću tunze7095 kontrolera, uglavnom oko scapea i tako lagano dodiruju koralje.

Hoće li štetiti koraljima "uglavnom SPS" da jednu pumpu, od tri okrenem da u intervalima puše u scape po montiporama ?

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #411 u: Veljača 20, 2015, 14:35:46 poslijepodne »
Neznam sto ces dobiti s pregradnim filterom, odnosno cime ga napuniti, a da eventualno nebi jednom predstavljao problem. Vodi racuna da bi negdje trebao i AU staviti, eventualno po4 jednom po potrebi.....a ni skimmer nebi bio naodmet, sve ovisi sto planiras.

Phsrak> mozda grijesim, ali nisam primjetio da sps-ovima i lps-ovima smeta povremeni propuh direktno po njima, cak niti konstatan, ako nije prejak. Mozda se i varam.

Offline kstimac

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 11
  • Spol: Muški   Lokacija: zagreb
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #412 u: Veljača 23, 2015, 09:38:27 prijepodne »
Ne znam da li si vidio privitak koji se nalazi uz upit, tamo je pozadina akvarija sa pregradnim filterom. Ukratko prva komora-grijač, druga komora-media basketi na izvlačenje u koje bi išao filter materijal o potrebi, treća komora-skimmer i četvrta komora pumpa. To je za sad plan od četiri komore možda ih bude i pet ovisno o dimenzijama uređaja koji će ići iza. Na američkim forumima sam čitao da je teško održati razinu vode tj. da je potrebno često doljevanje čak (1-2 dnevno) što mi se čini dosta zahtjevno za održavanje.  -?

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #413 u: Veljača 23, 2015, 14:16:15 poslijepodne »
Vidio sam, iako priznajem da nisam pretjerano razumio.

Ne to sto ti zelis napraviti, to mi je jasno, vec poantu svega.

Da pojasnim, a lako je moguce da si ti daleko detaljnije to razradio, i da ja ne vidim smisao bas zbog nedostatka razmisljanja o tome.

Previse pregrada i komora, ne vidim potrebu za to, jer realno, skimmer, grijac i povrat ti prakticki mogu biti u istoj komori.

Dio sa "media basketima" mi stvarno nije jasan, u smislu, koji to filter materijal mislis upotrebljavati, jer se vecina klasicnog filter materijala u moru ni ne koristi. Naravno, mozes imati nekakav komad spuzve kao mehanicki predfilter, mozes imati siporax (ili slican denitrator), mozes imati au..... jedini problem je ucestalost potrebe za ciscenjem istog, posebice ako stavis kakvu spuzvu, a to je onda previse prckanja po akvariju maltene svakodnevno.

Unutar te pregrade i komora ce ti se neminovno nakupljati smece. Neznam koji skimmer si mislio koristiti, ali 50x50x50 ti stvarno ne daje nimalo manevarskog prostora, bojim se da ti je gubitak prostora preveliki da napravis takav jedan pregradni dio, s tolikim komorama koji bi drzao svu opremu na hrpi.

Nadoljevanje je konstatno desavanje, znaci, automatika ti je spas. Naravno, mozes rucno jednom ii dva puta dnevno nadoljevati, ali to je premalo litara, i konstatna igra zivaca, obaveza da nadoljevas, sve i kad ta hlapljenja nimalo nebi utjecala na salinitet, a ni to ne mozes iskljuciti.

Ovo ti pisem iz iskustva, moj prvi morski setup je bio napravljen vrlo vrlo slicno ovome sto planiras. Dakle, bila je jedna pregrada, koja je sluzila kao overflow (da kupi s povrsine vode), unutra je bio skimmer i grijac, te jedna pumpa koja je vracala vodu "nazad" u akvarij.

I to nije funkcioniralo prakticki nikako. Skimmer je stalno bio izlozen promjenama nivoa vode (hlapljenje i sl), u pregradi se nakupljala enormna kolicina smeca, kad sam stavio komad spuzve kao predfilter, morao sam je mjenjati-prati maltene svakodnevno, tako da je jedini dobitak od te ideje bio sto se tih par komada opreme nije vidjelo. A gubitci i negativne strane - sve ostalo. I nema tu stabilnosti sustava, barem iz mog primjera.

Ponavljam, neznam sto si od filter materijala mislio koristiti, premalo si informacija dao, ali, zar ti bolje rjesenje nebi bio neki vanjski filter, u tom slucaju? Stedis prostor unutra, lakse je ciscenje i odrzavanje. Sto se skimmera tice, opet, neznam o kojem skimmeru pricas, ali svaki iole ozbiljan skimer ti ionako ne stane niti u jednu pregradu, vec je sump neizbjezan, eventualno da ides na neku varijantu externog skimmera, sto je isto mozda bolja ideja.

Dalje, sto mislis drzati od koralja, riba, organizama unutra?

Sve u svemu, premalo si informacija dao.


Offline kstimac

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 11
  • Spol: Muški   Lokacija: zagreb
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #414 u: Veljača 23, 2015, 15:44:47 poslijepodne »
za početak hvala ti na vremenu i strpljenju,
nisam toliko razmišljeo o filter materijalu jer mi se čini miljama daleko, ali ovako na prvu razmišljam o AU i LR ima sad tu hrpa raznih peleta i sl.
Media basketi mi se čine zgodnima jer su vrlo jednostavni za održavanje jednim potezom izvadim cijeli filter set-up van na čišćenje ili izmjenu (na YT ima zgodan filmić samo upišeš biocube, ako te interesira detaljnije na što mislim). Više od 4 pegrade nemaju prevelikoga smisla slažem se, one su nužne zbog vodilica za media baskete koji se mogu pomicati ovisno o potrebi filter matrijala.
Sve vanjske varijante mi se ne sviđaju jer ne volim da mi voda ide van boxa čuo sam dosta priča o poplavama i sl. (možda sam paranoičan, ali eto zato i jesam tu da vidim pluseve i minuse sustava).
Planiram cca. 15 kg LR i meke koralje, eventulano kroz neko vrijeme koja kozica ili max 2 ribe (nemo za ženu), meni osobno su koralji izazov.
Od opreme sam planirao sljedeće: steam 3000 L/h, povratna 2500 L/h, grijač od 150W i turboflower blue 500 skimmer, rasvijeta mi je enigma uglanom neki LED i RO za vodu.
Akvarij bi bio 50*50*50 + filter odnosno neka vrsta sumpa pa bi to bilo cca 60*50*50
Planiram mijenjati vodu 10% tjedno.... to bi bilo to 




 





Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #415 u: Veljača 24, 2015, 07:00:58 prijepodne »
Imaj na umu,iako nije nigdje strogo pravilo, i da bas moras tocno tako i nikako drugacije, svi mediji poput aktivnog ugljena, po4 removera i slicnih praskova su daleko bolje iskoristivi u reaktoru, nego pasivno unutar neke pregrade. Dalje, vecina njih voli slabiji protok, odnosno da fuidiziraju lagano, nego da kroz njih pici par tisuca litaravode. Tocnije, oko njih,kako rekoh iskoristivost i ucinkovitost je manja u tom nacinu koristenja.

Dodatno,iako sad reklamiraju pelete za koristenjebas ovako,pasivno u sumpu, i za vecinu peleta ti treba reaktor.

Sve to zahtjeva sump,nazalost.

Strahod poplave nije bas opravdan ako je sve dobro napravljeno, to je prakticki nemoguce da se desi. Ja sam imao diy overflow, od pleksija, od cijevi, isprobaO sam sve sigurne i manje sigurne varijante, sad imam pravi buseni preljev. Ali nikad ni jedna kap nije zavrsila tamo gdje ne treba,tako da, ako je strah od pop
ave jedini razlog zasto nebi sump, razmisli dobro jos jednom.

Prednosti su mnogobrojne i rekao bih bitne.

Offline kstimac

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 11
  • Spol: Muški   Lokacija: zagreb
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #416 u: Veljača 24, 2015, 09:25:11 prijepodne »
Hvala ti  :up:

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #417 u: Veljača 25, 2015, 11:20:49 prijepodne »
Nema na cemu. Kako rekoh, razmisli dobro, i kad radis napravi posteno i kako treba, i problema nece biti, svaka improvizacija u bilo kojem smijeru najcesce ne bude dobro rjesenje.

Offline kidloco

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 10
  • Spol: Muški   Lokacija: Beograd
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #418 u: Ožujak 05, 2015, 13:45:33 poslijepodne »
Brzinsko pitanje, jel koristio ko Ati Phosphate Stop i na koliko da ga menjam... Počeo sam sa dozom od 100ml na 130L vode, ali nisam pametan posle koliko bi valjalo zameniti filter kesicu?

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #419 u: Ožujak 05, 2015, 18:16:16 poslijepodne »
Koristio u reaktoru, nisam vidio nikakve koristi od njega,.prestao.

Navodno je ok proizvod, ali ima i daleko boljih, naravno. Mjenjas onda kad test pokaze promjenu u kolicini po4 , sve ostalo je nagadjanje.

Offline phrsak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 364
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pregrada - Zagreb zapad
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #420 u: Ožujak 05, 2015, 23:14:53 poslijepodne »
Brzinsko pitanje, jel koristio ko Ati Phosphate Stop i na koliko da ga menjam... Počeo sam sa dozom od 100ml na 130L vode, ali nisam pametan posle koliko bi valjalo zameniti filter kesicu?

Pazi da ti protok nebude prejak. Ja imam tu količinu rowe na 300lit i mjenjam ju kada se staklo s unuternje strane jače počne mazati ;) cca. 6 tjedana. Odnosno kako Damir kaze :up:

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #421 u: Ožujak 06, 2015, 10:06:30 prijepodne »
Da, sto slabiji protok.

Ali, ati je daleko slabiji od rowe, ne sjecam se sad sto uputstva tocno kazu, ali na 200 l, meni je ona kantica isla na 2 puta.

Offline kidloco

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 10
  • Spol: Muški   Lokacija: Beograd
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #422 u: Ožujak 25, 2015, 14:20:36 poslijepodne »
Hm meni stoji u Atman EF-4 filteru... verovatno mu je to previše protoka.

Offline fenix_pu

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 28
  • Lokacija: Pula
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #423 u: Ožujak 25, 2015, 14:41:20 poslijepodne »
Postoji neka formula koliko se stavlja aktivnog ugljena/fosfat removera po litrazi?

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #424 u: Ožujak 25, 2015, 18:12:51 poslijepodne »
Svaki proizvodjac to navodi na pakiranju. Ako tog podatka nema, to onda ionako i nije ugljen kojeg zelis koristiti. Ako bas moras....100-tinjak grama na 100 litara vode, ali bolje se drzati provjerenih ugljena poput fm,ati,ili seachem.