Travanj 23, 2024, 15:00:37 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: ...testiranje vode u akvariju - parametri  (Posjeta: 4808 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline alen051

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 956
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Rijeka
...testiranje vode u akvariju - parametri
« u: Siječanj 06, 2013, 09:26:47 prijepodne »
Nisam siguran ako sam otvorio temu na pravom mjestu pa bih zamolio glavne i odgovorne da je premjeste ako je to potrebno.

Akvarij je Juwel Rio 240, znači u njemu efektivno ima oko 200l vode
Filtriraju ga njegov original filter Bioflow 3.0 + kanistar filter Atman 3335

Tjedno mijenjam oko 30% vode, tretiram je ffm-om
Usisavanje dna rijetko (prije 10tak dana sam temeljito sve usisao)

Gnojenje na tjednoj bazi:
KNO3 = 10ppm
KH2PO4 = 2ppm
K2SO4 = 20ppm
MgSO4 = 5ppm
+easylife Profito

CO2 boca, cca 2 mjehurića u sekundi

E sad dolazimo do "problema". U zadnje vrijeme sam primjetio da su mi ramirezi u dosta lošem stanju. A kako sam čitao da su oni jako osjetljivi na povišene nitrate odlučio sam prvi put u životu samostalno testirati parametre vode... Koristio sam Tetrin test 6 in 1, znam da ti testovi nisu najpouzdaniji, ali za sada je poslužilo svrsi... Vodu sam testirao prije redovite tjedne izmjene.

Dobio sam ove vrijednosti (uzmite u obzir da sam prvi put koristio ovaj test):

NO3= 50 mg/l
NO2= 0 mg/l
GH= 16
KH= 6
pH= 7.6
Cl= 0 mg/l

Vidim da sam dobro pretpostavio i da su mi nitrati stvarno otišli u nebo... Što je s ostalim vrijednostima? Malo sam tudum za kemiju....

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: ...testiranje vode u akvariju - parametri
« Odgovori #1 u: Siječanj 06, 2013, 11:17:34 prijepodne »
Ostalo je ok, nemaš tu kaj mijenjati.

Bitno je da ti je NO2 na nuli.

GH, KH i pH ostaviš kako je, oni ovise o vodi koju stavljas u akvarij, netrebaš se zamarati ako test kaže da su nepovoljni (osim ako je pH ekstremno visak/nizak, ali ne vidim kako bi ti se to moglo dogoditi, osim ako ne uliješ neku kiselinu ili lužinu :) )

Cl je klor

Smanji gnojenje sa KNO3, očito da ima dovoljno nitrata od riba. Povremeno testiraj dok ne dođeš do idealne količine gnojenja.

Offline alen051

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 956
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Rijeka
Odg: ...testiranje vode u akvariju - parametri
« Odgovori #2 u: Siječanj 06, 2013, 11:47:00 prijepodne »
Ma ovo ostalo sam i mislio da je ok ali bolje provjeriti s nekim pametnijim i iskusnijim...... :)
Prije par mjeseci mi je frend mjerio parametre i sve je bilo idealno...

Nitrati su vjerojatno povišeni od kada su u tanku diskusi i od kad ih hranim mixom goveđeg srca...
Nitrate nisam dodao jučer nakon mijanjanja vode i gledat ću malo smanjih količinu hrane pa se nadam da će se sve vratiti u normalu...

Hvala na odgovoru :)

Offline thorus

  • Moderator
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 505
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zgb, Jarun
Odg: ...testiranje vode u akvariju - parametri
« Odgovori #3 u: Siječanj 08, 2013, 12:26:56 poslijepodne »
Ja ću probati objasniti zašto ti se događa to u akvariju.
Postoji razlika u koncentraciji nitrata između vrha i dna akvarija.
Kako hraniš ribe visoko proteinskom hranom koja pada na dno, a i ribe svojim nusproduktima onečišćuju dno akvarija, time se povećava koncentracija pri dnu akvarija.
Posebice ako imaš ispust iz filtera koja ne ide ravno na dno i/ili imaš tzv. "džepove" u kojima se skupljaju amonijak/nitrati, a posebice ako imaš gusto zasađen akvarij niskim biljem (npr. sagitarija zna biti gusta).
Zato se i uvijek savjetuje usisavanje dna akvarija (koje ti ne radiš ili nisi radio).
Najranjivije su ribe koje borave pri dnu akvarija kao npr. corydorasi i/ili ramirezi.
Nisi napisao kakvo i koliko bilja imaš, ali iznimno je bitno, jer kako vidim da gnojiš.
Ukoliko nemaš dovoljno bilja dolazi ti do akumulacije nutritijenata pa možda imaš ili ćeš imati i problema sa algama, posebice cijanobakterijom u podlozi (tamne nakupine u podlozi među šljunkom).
Akvarij je zatvoreni sustav i da bi dobro funkcionirao mora postojati kruženje tvari.
Da bi postojalo kruženje tvari mora postojati ravnoteža između biljaka, riba, hrane, te otopljenih tvari.
Nečega previše stavljaš (hrane, gnojiva), ili imaš previše riba, ili...

Offline alen051

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 956
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Rijeka
Odg: ...testiranje vode u akvariju - parametri
« Odgovori #4 u: Siječanj 08, 2013, 13:31:36 poslijepodne »
Hvala na opširnom odgovoru i objašnjenju...

Sve mi je to jasno u teoriji, ne znam gdje se poremetila ravnoteža u praksi, u mom akvariju!

Imam 2 filtera i izlazi su namješteno da voda cirkulira, kruži. Tako da ne bi smjelo biti velike razlike između koncentracije nitrata na dnu i na površini.
Akvarij je poprilično gusto zasađen, što onemogućuje temeljito usisavanje dna.
Do sada nisam imao problema sa algama ili cijano bakterijom.
Od bilja u akvariju su valisnerija, stargrass, rotala, hm, microsorum, anubias, blyxa, tenellus, saurogyne....

Ja pretpostavljam da je do poremećaja u ravnoteži došlo od kad su u tanku diskusi (zadnjih nekoliko mjeseci, a akvarij je u pogonu skoro 2 god). Pojačano hranjenje goveđim mixom, njihova kakica...